15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaki leżak ogrodowy wybrać? Najlepsze leżaki do ogrodu, na balkon i taras

Lato zawitało już do nas na dobre - czas więc zaopatrzyć się w wygodny leżak, na którym zażyjemy kąpieli słonecznej czy poczytamy ulubioną książkę! Rynek meblowy oferuje szeroki wybór wypoczynkowych mebli ogrodowych, dopasowanych do różnych potrzeb klientów. Nie ważne jak duży mamy ogród, balkon lub taras oraz do jakich celów potrzebujemy leżak. Niezależnie czy wolimy relaks w cieniu, czy chcemy nieco się opalić - w sprzedaży dostępnych jest wiele modeli, więc  każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie!

Udostępnij:
Jaki leżak ogrodowy wybrać? Najlepsze leżaki do ogrodu, na balkon i taras

Jak wybrać dobry leżak ogrodowy?

 Leżaki ogrodowe różnią się między sobą rozmiarem, stylem, komfortem użytkowania, trwałością oraz materiałem, z którego są wykonane. Przy wyborze leżaka powinniśmy przemyśleć wszystkie te aspekty. Po pierwsze, pod uwagę należy wziąć rozmiar naszego ogrodu, balkonu lub tarasu. Wiadomo, że zakup dużej, podwójnej leżanki ogrodowej do niewielkiego ogrodu mija się z celem, ponieważ stracimy w ten sposób dużo wolnej przestrzeni. 

Z pewnością warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego zrobiony jest leżak. Pewne z nich wymagają szczególnej troski, np. impregnacji lub olejowania, co naraża ich właścicieli na ponoszenie dodatkowych kosztów i pracy. Niektóre materiały źle znoszą długotrwałe wystawianie na słońce, a inne cechują się natomiast bardzo dobrą trwałością. Należy więc zastanowić się, w jakim celu kupujemy nasz leżak ogrodowy - do częstego opalania,  do relaksu w cieniu drzew, czy do obu powyższych. 

Ostatnią, równie istotną, o ile nie najważniejszą kwestią braną pod uwagę przy zakupie leżaka jest nasz budżet. Ceny leżaków ogrodowych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych a kończą nawet na kilku tysiącach. Oferta jest jednak zróżnicowana, a wybór szeroki, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Kolekcja Tarida, Miloo Home

 

Rodzaje leżaków ogrodowych

Leżak ogrodowy to pojęcie bardzo ogólne. Poszczególne modele różnią się między sobą rozmiarem, materiałem, z którego są wykonane oraz designem. Wybór jest naprawdę bardzo duży, począwszy od małych, składanych leżaków złożonych z drewnianego stelaża i materiałowego siedziska, przez podwieszane leżaki z daszkiem, po ekskluzywne, dwuosobowe leżanki ogrodowe oraz komfortowe leżaki grawitacyjne. 

Leżak składany

Leżak składany, wykonany zazwyczaj z drewnianego stelaża i materiałowego siedziska, to dobra opcja dla osób ceniących sobie mobilność i oszczędność miejsca. Taki leżak jest niewielkich rozmiarów i można go zabrać ze sobą nawet na plażę. Nie jest to jednak najwygodniejsza opcja, ponieważ pozwala na relaks tylko w pozycji siedzącej lub półleżącej, ze stopami opartymi o podłoże. Na dłuższą metę lepszym wyborem będzie zakup większego leżaka dwupozycyjnego z regulowanym, często wyprofilowanym oparciem, które można obniżyć wedle upodobania. Dzięki temu możemy wypoczywać nie tylko w pozycji siedzącej, ale też leżącej. Ten najbardziej klasyczny model, z powszechnie znanym wszystkim designem, często posiada różne ulepszenia w postaci kółek, podłokietników, wyprofilowanego miejsca na napój lub daszku chroniącego przed słońcem. Występuje również w wersji podwójnej, dzięki czemu możemy się cieszyć komfortowym relaksem z najbliższymi. W przypadku tego modelu uwagę należy zwrócić na materiał, z którego jest wykonany. Leżak o tym samym kształcie zrobiony z plastiku będzie prezentował się inaczej niż podobny, wykonany z drewna. 

Leżak grawitacyjny

Leżak grawitacyjny to świetne rozwiązanie nie tylko dla osób ceniących wygodę, lecz także dla tych z problemami zdrowotnymi. Leżak posiada prosty i praktyczny mechanizm regulacji położenia siedziska, dzięki czemu w łatwy sposób da się przystosować go np. do opalania. Co ważne, by zmienić pozycję, nie musimy wstawać z leżaka tak jak w przypadku klasycznych modeli z regulowanymi oparciami. Wystarczy jedynie przechylić się do tyłu lub w przód, by siedzisko zmieniło położenie. Leżak można ustawić w pozycji siedzącej lub półleżącej w taki sposób, by stopy znajdowały się powyżej serca. Sprzyja to zmniejszeniu obrzęku nóg i zwiększeniu w nich przepływu krwi oraz odciąża kręgosłup. To pozwala przenieść się w inny wymiar relaksu. Leżaki grawitacyjne najczęściej wykonane są z metalu i siatki, co czyni je trwałymi.

Leżanka ogrodowa

Jeśli zależy nam na eleganckich i nowoczesnych meblach ogrodowych oraz na równomiernej opaleniźnie i pełnym relaksie, warto zainwestować w leżankę ogrodową. Ta opcja występuje w wersji dwuosobowej, a niektóre modele swoim wyglądem przypominają łóżko i są porównywalnie do niego wygodne. Ten rodzaj leżaka często posiada dodatkowo składane zadaszenie, chroniące przed słońcem i tworzące przytulną przestrzeń do relaksu w ogrodzie. Dodając do niego wygodne poduszki możemy poczuć się jak w prawdziwym łóżku. Ten ekskluzywny wariant ma wiele plusów, jednak nie należy do najtańszych opcji, ponieważ zdarza się, że musimy dokupić do niego materac we własnym zakresie.

Leżak podwieszany

Leżak podwieszany to alternatywa dla klasycznego hamaka, ponieważ tak jak on może się bujać. Posiada jeszcze inną ważną zaletę. Leżak podwieszony na stelażu możemy umieścić wszędzie, nie potrzebujemy do tego drzew ani dodatkowych umocnień, tak jak w przypadku hamaka. Ten wariant polecamy fanom ciekawego designu i nietuzinkowych rozwiązań. Leżak podwieszany, podobnie jak leżanka ogrodowa, zazwyczaj posiada zadaszenie, dzięki czemu jest idealny dla osób, które z różnych przyczyn unikają promieni słonecznych, lub po prostu mają ochotę na odpoczynek w cieniu. 

 Z jakiego materiału kupić leżak ogrodowy?

Leżaki ogrodowe są wykonywane z różnych materiałów. Na jaki najlepiej się zdecydować? Poznajcie wady i zalety poszczególnych opcji!

Jeśli zależy nam na małym wydatku i szerokiej gamie kolorystycznej, to dobrym wyborem będzie leżak wykonany z plastiku. Oprócz korzystnej ceny posiada również inne zalety. Plastikowe leżaki są lekkie, więc łatwo je przenieść w inne miejsce. Nie są jednak najwygodniejszą opcją. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w miękkie siedziska wykonane z poduch, co zwiększy ich komfort użytkowania. Za wadę leżaków wykonanych z plastiku można uznać ich trwałość. Nie jest to zakup na lata, ponieważ materiał ten podatny jest na zarysowania, a w wyniku długiej ekspozycji na słońce jego kolor blaknie. Poza tym, plastik jest w stanie utrzymać mniejszy ciężar niż np. leżak wykonany z metalu. Co więcej, leżak nagrzewa się i może nas nawet poparzyć, jeśli siądziemy bezpośrednio na plastiku.

Leżaki drewniane są bardziej wytrzymałe, jednak należy pamiętać o ich impregnacji. Dobrze zabezpieczony, drewniany leżak będzie prezentował się bardziej stylowo niż ten wykonany z plastiku, lecz tak samo jak w przypadku tego drugiego, dla uzyskania lepszego komfortu użytkowania w przypadku leżanki ogrodowej warto zaopatrzyć się w dodatkowe, miękkie siedzisko, jeśli leżak nie posiada go w zestawie. Inaczej sprawa ma się w przypadku małych,  drewnianych leżaków składanych, wykonanych ze stelaża i tkaniny. To tania, mobilna i bardzo powszechna opcja, nie wymagająca dodatkowego siedziska. 

Leżaki wykonane z technorattanu cechują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne i również prezentują się o wiele lepiej niż plastikowe. Dodatkowo, nie wymagają impregnacji, tak jak w przypadku drewnianych. Technorattan bardzo dobrze znosi długie ekspozycje na słońce. Modele wykonane z tego materiału zazwyczaj występują w szarym lub beżowym kolorze, co czyni je eleganckimi i uniwersalnymi. Pasują więc do każdej aranżacji ogrodu czy tarasu. Tak, jak w przypadku poprzednich rodzajów leżaków, w tym także zaleca się zastosowanie dodatkowego, materiałowego siedziska. Nie jest to jednak koniecznie, gdyż technorattan jest materiałem bardziej miękkim niż plastik i drewno. By zwiększyć komfort opalania, wystarczy położyć na nim ręcznik plażowy. Jeśli zależy nam na solidnym meblu ogrodowym, leżak z technorattanu będzie dobrym wyborem. Mogłoby się wydawać, że leżak wykonany z tego materiału nie posiada żadnych wad. Niestety, przy jego zakupie musimy przygotować się na większy wydatek.

Leżaki ogrodowe wykonywane są również z metalu. To porządny materiał, który posłuży przez dłuższy czas, jeśli zwrócimy na niego większą uwagę i zapobiegniemy korozji. W przypadku tej opcji, tak samo jak przy leżakach drewnianych, mamy do czynienia z dwoma wariantami - pierwszy z nich to leżak posiadający jedynie metalowy stelaż, drugi w całości jest z niego wykonany, łącznie z siedziskiem. I podobnie jak w przypadku leżaków wykonanych z plastiku - materiał szybko się nagrzewa, co grozi poparzeniem skóry. Również w tym przypadku warto zaopatrzyć się w siedzisko wykonane z poduch, lub chociaż ręcznik plażowy. Leżak metalowy występuje też w wariancie składanym, z regulowanym daszkiem osłaniającym głowę przed słońcem. Wedle upodobań, możemy zrelaksować się na nim w pozycji leżącej, lub siedzącej, wówczas leżak przypomina kształtem krzesło, ponieważ posiada także regulację na wysokości kolan. 

 

 Jak zabezpieczyć leżak ogrodowy przed warunkami atmosferycznymi?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, niektóre z leżaków ogrodowych wymagają od nas szczególnej dbałości. Plastik wystawiony na słońce narażony jest na blaknięcie, leżaki wykonane z metalu na korozję, natomiast tym drewnianym zagraża wilgoć i szkodliwe promieniowanie UV. Wymagają więc one impregnacji, lakierowania i olejowania. Gdy w danym dniu nie używamy leżaka, najlepiej jest go po prostu schować, dzięki czemu przedłużymy jego żywotność. Na czas zimy meble należy umyć i przykryć pokrowcem lub innym oddychającym materiałem, i umieścić w pomieszczeniu, co pomoże uniknąć zakurzenia i wilgoci. Dzięki zabezpieczeniom i odpowiedniemu przechowywaniu  meble ogrodowe posłużą nam na lata, a nie jedynie na sezon.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w naszym artkule pomogą Wam wybrać idealny leżak ogrodowy! Stworzenie wymarzonego ogrodu, tarasu lub balkonu może być naprawdę proste i przyjemne! A kiedy znajdziecie leżak, koniecznie dobierzcie też do niego stolik ogrodowy!

Zobacz meble do ogrodu >



Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.