15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłami? Pomysły bez konieczności remontu!

 

Jadalnia już wykończona! Ściany pomalowane, stół i krzesła pięknie prezentują się w nowym wnętrzu! Jednak… Nad tym pięknym obrazkiem pojawiają się czarne chmury! Niestety okazuje się, że krzesła podczas odsuwania od stołu brudzą ścianę. Jak sobie z tym poradzić? Jakie zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłami? W tym artykule podpowiemy, jak uchronić się przed obijaniem i ubrudzeniem ściany w naszej jadalni.

Udostępnij:
Jak zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłami? Pomysły bez konieczności remontu!

Czy warto ustawić stół za ścianą?

Ustawienie stołu pod ścianą to popularne rozwiązanie zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach. Takie rozmieszczenie mebli pozwala zaoszczędzić przestrzeń w jadalni lub salonie. Często stosowanym rozwiązaniem jest większe przysuwanie krzeseł i stołu pod ścianę, kiedy nikt ich nie używa. Dzięki temu zyskujemy jeszcze więcej wolnej przestrzeni w pokoju.

Takie ustawienie stołu wiąże się jednak z niebezpieczeństwem obicia ściany krzesłami podczas ich wsuwania i wysuwania. Jak się przed tym zabezpieczyć? W tym artykule przedstawimy sposoby na ochronę ściany, z których można skorzystać bez konieczności dużego remontu!

Kolekcja Quant do jadalni

Kolekcja Quant do jadalni

Filcowe podkładki na oparcia krzeseł

Pierwszym sposobem, który nie będzie wymagał ingerencji w ścianę są filcowe wykończenia na oparcia. Naklejamy je na oparcie krzesła w miejscu, gdzie istnieje ryzyko, że będzie stykało się ze ścianą. Filc jako miękki materiał ochroni ścianę, a przy tym nie jej nie pobrudzi. Nie uszkodzi też krzesła - filcowe naklejki możemy usunąć. Filc jest dostępny w rolkach, z której możemy wyciąć kształt dopasowany do naszego krzesła. Dzięki temu, że krzesło stoi od strony ściany, filc nie będzie na co dzień widoczny.

Jak zabezpieczyć ścianę? Odbojniki ścienne

Innym rozwiązaniem, które nie wymaga remontu jest zastosowanie odbojników ściennych. To zazwyczaj podłużny element, który naklejamy na ścianę na wysokości oparcia krzesła. Wykonany z odpornego na uszkodzenia materiału, odbojnik chroni ścianę. I chociaż odbojniki kojarzą nam się z instytucjami publicznymi, coraz więcej producentów wprowadza nowoczesne, wręcz niewidzialne rozwiązania, skierowane do naszych domów. W ofercie możemy znaleźć więc odbojniki akrylowe, ale też metalowe, które świetnie sprawdzą się w stylistyce industrialnej.

Tapeta za stołem - chroni i dekoruje

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie za naszym stołem grubszej tapety ze specjalnego materiału - winylu lub laminowanej fototapety. Materiał ten będzie bardziej odporny niż farba czy zwykła tapeta. Właściwości wodoodporne sprawiają, że ten rodzaj wykończenia ściany również bardzo łatwo umyć. To duża zaleta w kuchni czy jadalni! Wybór wzorów jest szeroki - każdy więc znajdzie tapetę dopasowaną do swojego gustu i stylu, w jakim wykończone jest wnętrze.

Boazeria - ale taka w nowoczesnym wydaniu

Boazeria może kojarzyć się nam z czasami i designem PRL-u i lat 90. W nowoczesnym wydaniu sprawdzi się jednak doskonale jako ochrona ściany za stołem. Dziś drewno przybiera bowiem nowoczesną formę, która świetnie sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim czy klasycznym. Od nas zależy, czy deski pomalujemy, czy zastosujemy samą bejcę lub lakier. 

Baozeria nie musi, tak jak kiedyś, pokrywać całej ściany za meblem. Najczęściej stosuje się wyłożenie w ¾ wysokości ściany. Dzięki temu deski nie przytłoczą wnętrza. Co jeszcze sprawi, że będą wręcz niezauważalne? Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest pomalowanie ich na biało. W ostatnim czasie innym modnym, drewnianym wykończeniem jadalni są również lamele.

Kolekcja Granada

Kolekcja Granada do jadalni

Filcowe panele ścienne jako ochrona przed krzesłami

Twoją ścianę ochronią również filcowe, naklejane panele ścienne. Ten miły w dotyku, prosty do zamontowania, element będzie stanowił również wartość estetyczną. Filcowe panele zyskują coraz większą popularność, więc ich producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i tworzą je w rozmaitych wzorach. I tak z filcowych paneli możemy utworzyć wzór plastra miodu (co przecież będzie stanowić idealne wykończenie kuchni!) czy postawić na wzór oparty o kwadraty czy prostokąty.

Zabezpiecz również podłogę pod stołem!

Dbając o ochronę naszej ściany, warto równocześnie poświęcić chwilkę na ochronę podłogi pod stołem. Wysuwanie i wsuwanie krzeseł może bowiem ją porysować. Aby zabezpieczyć podłogę przed uszkodzeniami, warto podkleić krzesła podkładkami. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są nakładki filcowe, które są delikatne zarówno dla krzeseł jak i dla podłogi - nie zabarwią jej podczas wysuwania mebli.

Problemem może być nietrwały klej stosowany na podkładkach, który sprawia, że nakładki mogą się odklejać. Jeśli chcemy zapewnić im większą żywotność, możemy użyć własnego, mocniejszego kleju.

Odpowiednie zabezpieczenie ściany za stołem sprawi, że będzie nam długo służyć bez konieczności remontu. I choć wskazane przez nas sposoby są głównie praktyczne, wiele z nich będzie pełnić również rolę dekoracyjną! A może dopiero szukasz idealnych krzeseł do swojego wnętrza? Zobacz naszą ofertę krzeseł we wszystkich stylach!

ZObacz nasze krzesła >