17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Ile przeznaczyć miejsca na stół z krzesłami? Czyli sposób na wygodną jadalnię.

Kupując stół i krzesła do naszej jadalni lub kuchni zwracamy uwagę na design mebli, materiał, jakim obite są krzesła oraz ich cenę. Bardzo ważne jest jednak, by dopasować stół i krzesła do możliwości, jakie oferuje nasze wnętrze oraz, co bardzo ważne, wzajemnie te meble do siebie! Ilość krzeseł, które musimy kupić będzie bowiem zależna od wymiarów stołu, ale również np. od rozpiętości podłokietników. Ile miejsca przeznaczyć więc na stół z krzesłami i jak dobrać je odpowiednio? O tym w dzisiejszym artykule!

Udostępnij:
Ile przeznaczyć miejsca na stół z krzesłami? Czyli sposób na wygodną jadalnię.

Jak duży stół wybrać?

Dobór odpowiednio dużego, lub wręcz odpowiednio małego stołu, jest ważny zwłaszcza w przypadku mniejszych mieszkań. Nie chcemy przecież, by duży stół zabierał niepotrzebnie przestrzeń, zwłaszcza, gdy na co dzień będzie przy nim jadło tylko kilka osób. Zbyt duży, w stosunku do wymiarów pomieszczenia, stół nie będzie również wygodny w użytkowaniu. Przed zakupem mebla musimy więc zadać sobie pytanie, ile osób będzie na co dzień korzystało z naszego stołu i na tej podstawie dobrać odpowiedni mebel np. dla czteroosobowej rodziny.

W przypadku dużych salonów, mamy większe pole manewru. Możemy zdecydować się bowiem na duży stół, który pięknie uzupełni przestrzeń. W takim przypadku nie ogranicza nas wymiar jadalni. Jeśli mamy taką możliwość - nie przysuwajmy również mebla do ściany. Stół zdecydowanie lepiej prezentuje się, kiedy jest od niej odsunięty.

Kolekcja Quant

Kolekcja do jadalni Quant

Rozkładane stoły do małych wnętrz

Rozum podpowiada Ci, że mniejszy stół to dobre rozwiązanie do Twojego wnętrza, jednak serce chciałoby organizować duże przyjęcia dla całej rodziny? Pamiętaj, że w tym przypadku dobrą opcją będą małe, rozkładane stoły. Po rozłożeniu zwiększają swoją powierzchnię i zapewniają miejsce nawet dla dużej grupy znajomych i rodziny. W zależności od ilości dodatkowych wkładek, stół może nawet kilkukrotnie zwiększyć swoją długość. To więc wygodne rozwiązanie, które na co dzień nie zajmuje wiele miejsca.

Jeśli uważasz, że rozkładany stół będzie funkcjonalny, ale ze względów estetycznych nie chcesz, by na jego blacie była widoczna linia podziału, wybierz stół, który rozkłada się od boku. W takim przypadku jego blat przed rozłożeniem będzie w 100% gładki.

Ile miejsca powinna mieć przy stole jedna osoba?

Ile miejsca potrzeba, by jedna osoba siedząca przy stole miała wystarczająco dużo miejsca, czuła się komfortowo i przede wszystkim w taki sposób spożywała posiłek? Przyjęło się, że jedna osoba powinna mieć co najmniej 60 cm szerokości stołu tylko dla siebie. Ważna jest też głębokość stołu - w tym przypadku jedna osoba powinna mieć dla siebie 40 cm głębokości stołu, by wygodnie ucztować. Aby goście mogli swobodnie zasiąść przy stole, a później od niego wstać, ważna jest również przestrzeń za stołem. Każdy z gości powinien móc odsunąć swoje krzesło na około 60-70 cm od stołu, by wygodnie z niego wstać. 

Ile krzeseł zmieści się przy stole?

Podczas zakupów krzeseł do stołu, bardzo ważne jest, by dokładnie sprawdzić ich wymiary. W zależności od tego jak szerokie są krzesła, czy mają podłokietniki czy nie, podejmiemy decyzję, ile krzeseł zmieści się swobodnie przy stole. To ważne zwłaszcza, jeśli łączymy krzesła z różnych kolekcji. Najlepiej jeśli rozrysujemy wtedy nasz stół i krzesła, porównamy ich wymiary i sprawdzimy, czy dla każdego krzesła znajdzie się wystarczająco dużo miejsca. Nie chcemy przecież, by krzesło wystawało poza długość stołu. Co ważne - jeśli krzesła mają podłokietniki warto porównać ich wysokość z wysokością blatu. Podłokietniki powinny zmieścić się pod blatem stołu.

Najczęściej przyjmuje się, że do stołu o długości 120 cm będzie pasować od 4 do 6 krzeseł. Do stołów o długości od 150 do 180 cm odpowiednie będzie od 6 do 8 krzeseł. A jeśli stół ma długość od 200 cm do 220 cm, to wtedy możemy ustawić przy nim od 8 do 10 krzeseł.

Krzesła tapicerowane czy bez obicia?

Podczas gdy w kuchni bardziej popularne są krzesła bez obicia, do jadalni często wybiera się krzesła tapicerowane. To nie tylko bardziej komfortowe i miękkie rozwiązanie. Tapicerowane krzesła sprawiają, że wnętrze zyskuje na przytulności, a sam meble możemy idealnie dobrać do obicia sofy czy foteli. Nie musimy jednak bać się o utrzymanie ich w czystości. Jeśli tylko zdecydujemy się na tkaninę łatwoczyszczącą, bez trudu usuniemy z tapicerki każdą plamę.

Do klasycznych wnętrz bardzo często wybiera się drewniane krzesła, do industrialnych lepiej będą pasować zaś te metalowe. Kolorowe krzesła to natomiast coraz bardziej popularny wybór, gdy chcemy ożywić naszą jadalnię. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przy jednym stole znalazły się nawet krzesła w różnych stylach.

Jaki kształt stołu wybrać?

Do wyboru mamy stoły kwadratowe, prostokątne, okrągłe oraz owalne. Stoły okrągłe to wybór, który lepiej sprawdzi się w przypadku większych wnętrz. W przeciwieństwie do stołów prostokątnych, trudniej dosunąć je do rogu pokoju, przez co nie są tak ustawne. Jednak okrągły stół nada wnętrzu finezji i lekkości. Okrągły stół to również symbol równości, dlatego siedzący przy nim domownicy będą czuli się na równej pozycji i zbudują swobodniejsze relacje.

Stoły prostokątne lepiej nadają się natomiast do wnętrz nowoczesnych. To również najczęściej jedyna opcja w przypadku gdy potrzebujemy naprawdę dużego stołu. Duży, podłużny stół zmieści bez problemu wielu gości.

Stół to miejsce, gdzie wspólnie z najbliższymi odpoczywamy jedząc obiad czy kolację. Dobrze się przy nim bawimy ze znajomymi i świętujemy ważne okazje z całą rodziną. Istotne, by każdy kto siedzi przy naszym stole czuł się dobrze i wygodnie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Wam urządzić komfortową jadalnię, w której każdy gość będzie czuł się dobrze!

Zobacz nasze krzesła >