15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak odnowić stare krzesło? Renowacja DIY krok po kroku

Renowacja starych mebli staje się coraz bardziej popularnym zajęciem. To nie tylko sposób na pozyskanie mebli do naszego mieszkania tanim kosztem, ale również doskonały sposób na relaks. W tym materiale przedstawimy Wam jak odnowić stare krzesła. Jeśli więc macie takie, które czeka na swoje 5 minut - koniecznie zapoznajcie się z naszym tekstem, a potem od razu możecie przystąpić do działania! Dobra zabawa podczas pracy i ‘efekt wow’ na jej zakończenie murowany!

Udostępnij:
Jak odnowić stare krzesło? Renowacja DIY krok po kroku

Renowacja starych krzeseł - dlaczego warto?

Renowacja starego krzesło to zarówno sposób na oszczędność jak i dobra zabawa. Niedużym kosztem możemy stworzyć zupełnie nowy mebel, który będzie pasował do naszej aranżacji czy stanie się unikatowym elementem wnętrza. A być może odkryjemy dodatkowo nowe hobby! 

W czasie pracy mamy dużą dowolność - możemy wybrać kolor farby czy zdecydować o tkaninie w przypadku krzesła tapicerowanego. Efekt naszej pracy będzie więc jedyny w swoim rodzaju! Korzystając ze starych mebli (czy tych znalezionych na strychu u babci, czy zakupionych wraz z mieszkaniem z rynku wtórnego) możemy natknąć się na prawdziwe dzieła sztuki. Kultowe krzesła PRL - Hałasy, Skoczki czy Patyczaki to obecnie jeden z najmodniejszych dodatków we wnętrzu. Nic dziwnego - są doskonałym przykładem wzornictwa użytkowego, które służy przez lata.

A to nie koniec zalet renowacji krzeseł! Odnowienie starych mebli to również proekologiczne rozwiązanie, za wybór którego natura będzie nam na pewno wdzięczna.

Renowacja krzesła - co będzie potrzebne?

Przed przystąpieniem do pracy warto zgromadzić wszystkie niezbędne materiały, które będą nam potrzebne. Zastanówmy się nad rodzajem i kolorem farby, jakiej użyjemy oraz, w przypadku krzesła tapicerowanego, nad tkaniną. Wybierając materiał bierzmy pod uwagę nie tylko jego kolor czy wzór, ale również właściwości. W kuchni i w jadalni dobrze sprawdzą się tkaniny plamoodporne. Podczas wyboru farby sprawdźmy natomiast, czy będzie odporna na promienie słoneczne czy zarysowania. Niektóre farby będą dodatkowo potrzebować wcześniejszego zagruntowania powierzchni. Kupując farbę, dowiedzmy się, jak jest w przypadku wybranego przez nas preparatu.

Do odnowienia starego krzesła będą nam potrzebne:

  • papier ścierny i/lub szlifierka,

  • folia do zabezpieczenia podłogi na czas całej renowacji,

  • śrubokręt

  • metalowa szpachelka

  • pędzel i wałek do malowania,

  • kuweta malarska,

  • preparat do usuwania starych powłok,

  • impregnat do drewna,

  • dopasowana farba,

  • preparat gruntujący (jeśli jest konieczny),

  • oraz w przypadku krzesła tapicerowanego - tkanina.

Jak odnowić stare krzesło krok po kroku?

Renowacja starych krzeseł to niezbyt skomplikowane zadanie. Nie potrzebujemy do niego specjalistycznego sprzętu ani dużych umiejętności. Odnowienie krzesła to jednak nie tylko kwestia odmalowania. Ważny jest stan drewna, dlatego renowację należy zacząć właśnie od tej oceny. Sprawdźmy czy krzesło nie jest zbutwiałe i (co bardzo ważne) czy nie mieszkają w nim korniki! Sprowadzenie niepożądanych lokatorów do naszego mieszkania, może skończyć się w takim przypadku źle dla naszych pozostałych mebli. Jeśli w naszej opinii, krzesło nadaje się do renowacji - przystępujemy do działania!

  • Po pierwsze musimy odpowiednio przygotować i wyczyścić mebel. Krzesło czyścimy usuwając brud, ale konieczne może być również usunięcie niepotrzebnych pinezek czy gwoździków.
  • Następnie usuwamy starą farbę. W tym celu najlepiej użyć specjalnego preparatu, który przyspieszy pracę. Dzięki niemu po kliku minutach będziemy mogli ściągnąć, z pomocą szpachelki, większość farby. 
  • Używając papieru ściernego przystępujemy do dokładnego wyczyszczenia powierzchni i wyszlifowania drewna. Przygotowujemy je tym samym do dalszej obróbki. Jeśli posiadamy szlifierkę, możemy jej użyć - to na pewno przyspieszy naszą pracę. Bądźmy jednak ostrożni i podczas szlifowania uważajmy na zdobienia, które mogą występować na meblu - jego siedzisku czy oparciu.
  • Na tym etapie pracy może się okazać, że nasze krzesło nie jest jednak tak stabilne jak zakładaliśmy. Koniecznie może się okazać jego wzmocnienie za pomocą kleju żywicznego.
  • Po wyszlifowaniu powierzchni bardzo ważne jest jej odpylenie. W tym celu musimy odkurzyć i przemyć mebel. Czystą i suchą powierzchnię możemy malować!

Krzesło Fameg

Jak pomalować stare drewniane krzesło?

Po odpowiednim przygotowaniu krzesła, możemy przystąpić do kolejnego etapu naszej pracy - malowania. Stare krzesło pomożemy odnowić za pomocą bejcy, lakieru lub kolorowej farby. W ostatnim przypadku upewnijmy się, że przed malowaniem nie będzie konieczne dodatkowe zagruntowanie mebla.

Krzesło malujemy powoli i dokładnie z uwzględnieniem załamań i mniejszych elementów. W przypadku dużych powierzchni takich jak siedzisko, wykorzystajmy wałek, a w przypadku mniejszych - pędzelek. Nie należy nakładać zbyt dużo farby na raz, by nie powstały zacieki!

Krzesło Classic - Fameg

Jak odnowić stare krzesło tapicerowane?

W przypadku krzeseł z tapicerowanym siedziskiem, cały proces zaczynamy od jego usunięcia. Możemy ocenić stan gąbki oraz materiału, a w przypadku, gdy są w dobry stanie, wyczyścić i ponownie je użyć. Najczęściej jednak niezbędna będzie wymiana tych elementów na nowe.

Krzesło przygotowujemy zgodnie ze wskazówkami z poprzedniego punktu, jednak dodatkowo musimy przygotować odpowiednio wycięty kawałek gąbki (standardowo o grubości 3 cm) oraz dopasowaną tkaninę. Przygotowane wcześniej materiały łączymy z krzesłem od dołu za pomocą zszywacza tapicerskiego (tzw. takera) kiedy krzesło zostało już pomalowane i oczywiście wyschło. Całość możemy wykończyć ozdobnymi pinezkami.

Odnawianie starych krzeseł może stać się dobrą zabawą, sposobem na urządzenie niepowtarzalnego wnętrza a z czasem nawet prawdziwą pasją! Renowacja starych krzeseł nie jest trudna, więc jeśli tylko mamy możliwość, by się “w nią pobawić”, warto podjąć wyzwanie. Może w następnej kolejności przyjdzie pora na odnowienie starego stołu lub większego mebla, takiego jak komoda? Pamiętajcie, że w trendzie jest, by łączyć nowe ze starym. Dlatego swoje odnowione krzesła, połączcie z tymi z naszej oferty!

Zobacz nasze krzesła >