15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Kolor granatowy we wnętrzach - z czym i jak łączyć?

Wbrew pozorom, kolor granatowy doskonale łączy się z innymi barwami i dodatkami. Z czym warto go zestawić? Granat w aranżacjach domów i mieszkań jest używany bardzo często, nie tylko przez miłośników stylu marynistycznego. Wynika to z faktu, iż jest on kolorem bardzo uniwersalnym, który „nie gryzie” się z innymi odcieniami. Pozwala to dobrać do niego wiele dodatków, mebli, a także kolorów farb i tapet.

Udostępnij:
Kolor granatowy we wnętrzach - z czym i jak łączyć?

Kolor granatowy - z czym łączyć?

Na początek warto wyjaśnić, z jakimi kolorami granat prezentuje się najlepiej. Jak już zdążyliśmy wspomnieć, zapewnia on naprawdę sporą swobodę, niemniej niektóre odcienie w sposób szczególny podkreślają jego charakter.

  • Łączenie granatowego z zielenią – bardzo często wybierane połączenie, zwłaszcza w salonie. Oba kolory pozwalają stworzyć niezwykle elegancją, wyszukaną aranżację, doskonale pasująca do stylu klasycznego. Zwłaszcza gdy granat zestawimy ciemniejszym odcieniem zieleni. Jeśli jednak zależy Ci na ożywieniu wnętrza, może być on nieco bardziej jaskrawy. Dobrym wyborem okaże się pomalowanie na zielono ściany i wstawienie granatowych mebli wypoczynkowych – kanapy oraz foteli.
  • Kolor granatowy z odcieniami szarości – takie połączenie sprawi, że pokój stanie się bardzo przytulny. Z pewnością sprzyjać będzie odpoczynkowi, dlatego granat z szarością dobrze jest zestawiać w salonie, a także w sypialni.
  • Granat i biel – czy warto łączyć? Tego typu rozwiązania polecane są osobom, które nie lubią efektu marynistycznego. Niestety, kolor granatowy w nadmiarze (a także niebieski) może łatwo zdominować przestrzeń, przez co stanie się ona iście morska. Jak do tego nie dopuścić? Najlepiej poprzez użycie bieli jako bazy, do której dobierzesz elementy granatowe. Mogą być to na przykład meble wypoczynkowe, kafelki czy też dodatki (chociażby w postaci poduszek czy koców). W podobny sposób wykorzystać można również beż
  • Granat z różem – wnętrze, w którym pojawią się te dwa kolory, z pewnością nie będzie nudne. Zwłaszcza gdy zadbać o ich odpowiednie połączenie. Cały czas pamiętając, że przesada źle wpływa na aranżację pomieszczeń. Niezależnie od ich przeznaczenia. Róż warto wykorzystać w taki sposób, aby wprowadził on do wnętrza nieco energii i lekki powiew świeżości. Idealnie do tego nadają się dodatki w odcieniach intensywnym. Mogą być to na przykład żaluzje, obrazy, plakaty lub pościel. Również lekko różowe meble powinny przypaść Ci do gustu.
  • Połączenie koloru granatowego ze złotem – bardzo dobrze sprawdza się we wnętrzach eleganckich i klasycznych. Granat ze zlotem można zestawić na przykład w gabinecie lub w salonie, zwłaszcza gdy ma on pełnić funkcję pomieszczenia reprezentatywnego, w którym zamierzasz przyjmować ważnych gości.

Złoto pojawić się może w postaci żyrandolu, ram obrazów i zdjęć, świeczników, wazonów czy też umiejętnie dobranych ozdób, którymi zostanie udekorowana ściana. W podobny sposób używane są elementy miedziane oraz żółte. Ciekawie prezentuje się na przykład żółta, jasna sofa na tle niebieskiej ściany.

Smacznych, gustownych połączeń może być oczywiście więcej. Sporą popularnością cieszą się między innymi aranżacje, w których pojawia się granat z czerwieniem i fioletem. Choć może się to wydać nieco dziwne, kolor granatowy dobrze prezentuje się także z błękitem. Jasny odcień skutecznie go ożywi, wprowadzi również do wnętrza więcej światła. Jest to ważne zwłaszcza wówczas, gdy metraż ogranicza nieco możliwości aranżacyjne.

Kolekcja Olbia

Kolekcja Olbia

Granatowe meble we wnętrzu

Skoro mamy za sobą różnego rodzaju kombinacje kolorów z użyciem granatu, możemy przejść do omówienia konkretnych elementów utrzymanych w tych odcieniach, a także sposobów ich użycia w różnych wnętrzach. Jak można się domyślić, spore znaczenie mają zwłaszcza meble. Mowa tu głównie o łóżkach, kanapach, sofach, fotelach i krzesłach. Obicia w kolorze granatowym od razu przyciągają wzrok. Są bardzo intensywne, dlatego w łatwy sposób mogą zdominować przestrzeń. Czy taki efekt okaże się atrakcyjny w odbiorze?

To zależy. Jeśli bowiem chcesz, aby granat stał się kolorem przewodnim, dobieraj do niego odcienie jasne. Biała bądź beżowa ściana będzie pasować idealnie. To samo tyczy się jasnych dodatków – koców, poduszek etc.

Oczywiście zastawienie salonu, sypialni bądź pokoju gościnnego granatowymi meblami nie jest jedynym rozwiązaniem. Mogą one bowiem pełnić również funkcję dopełnienia stylizacji bądź tez ciekawego elementu przykuwającego uwagę. Jeden bądź dwa produkty w tym kolorze z pewnością ożywią wnętrze. Zwłaszcza gdy do tej pory było one bardziej mdłe, oparte na stonowanych kolorach. W ten zestawiane są barwy w stylu nowoczesnym. Granatowe meble warto więc dobrać do pomieszczeń z białymi, bezowymi lub szarymi ścianami.

Granatowy fotel Flippin jako dopełnienie aranżacji 

784,- zł
1 595,- zł

Oczywiście meble występuję w różnych odcieniach granatu. Ciemne produkty zagwarantują bardzo elegancki, szykowny efekt aranżacyjny, choć trzeba z nimi uważać wówczas, gdy mają znaleźć się w pomieszczeniu niewielkim. W takiej konfiguracji uwagę zwracać będzie wyłącznie mebel.

Kolor granatowy często jest używany w ramach wystroju gabinetów i domowej bibliotek. W połączeniu z szykownym dywanem prezentują się one nad wyraz okazale. Zwłaszcza że idealnie komponują się z drewnem, do czego jednak przejdziemy w dalszej części tekstu.

Do jakiego wnętrza pasuje kolor granatowy?

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć tylko w jeden sposób – wszędzie. Problem polega jednak na sposobie wykorzystania koloru granatowe. Trzeba wiedzieć, jak do łączyć z innymi barwami dla uzyskania konkretnego efektu. Ten zaś zależy głównie od Twoich upodobań. Nie decyduj się na coś tylko dlatego, że ktoś inny ocenił to pozytywnie. Jeśli nie masz przekonania do jakiegoś rozwiązania, sprawdź inne. Poniżej prezentujemy kilka przykładów na to, w jaki sposób granat może zostać użyty w wybranych pomieszczeniach. Oczywiście są to tylko propozycje. To, które z nich uznasz za odpowiednie, zależy wyłącznie od Ciebie.

  • Kolor granatowy w gabinecie – jak już zdążyliśmy wspomnieć, elementy wykonane w odcieniach granatu doskonale pasują do aranżacji eleganckich, odpowiednio wyważonych. W gabinecie doskonale sprawdzi się więc jedna ściana pomalowany na ciemny granat, jak również wygodne fotele w tym odcieniu. Zwłaszcza gdy zostaną umiejętnie zestawione z elementami drewnianymi, a także kolorem złotym lub szarym.
  • Granatowy salon – odpowiednie użycie odcieni granatu sprawi, że pomieszczenie stanie się bardzo przytulne. Będzie sprzyjało odpoczynkowi i wyciszeniu myśli. Granatowe mogą okazać się ściany bądź też meble wypoczynkowe, czyli kanapa, sofa bądź fotele. Pamiętaj przy tym o zasadach, które były poruszane powyżej – mowa tu zwłaszcza o pilnowaniu, by ciemny granat nie zdominował aranżacji.
  • Sypialnia w kolorach granatu – w takiej kolorystyce sypialnia stanie się bardzo ciepłym, przytulnym miejscem, sprzyjającym odpoczynkowi. Granat pozwala też na dobór wielu szykownych dodatków, które urozmaicą wnętrze.

A co z łazienką i kuchnią? Czy w tym pomieszczeniach również może pojawić się kolor granatowy? Tak, zwłaszcza w jaśniejszych odcieniach. Najlepiej na płytkach, a także w postaci sprzętów i dodatków.

Kolekcja Sofy

Kolekcja Sofy

W jakim stylu można wykorzystać granatowy?

Na początku tekstu wspominaliśmy o tym, że granatowy wielu osobom kojarzy się przede wszystkim ze stylem marynistycznym, który nie zawsze pasuje do wnętrz. No chyba ze zależy Ci na tym, aby Twój dom bądź mieszkanie zbliżył się do przyjemnych konstrukcji letniskowych, które kojarzą się z wypoczynkiem, morzem i słońcem.

Oczywiście taki efekt uzyskasz wówczas, gdy granat stanie się kolorem dominującym. Zwłaszcza w jasnych odcieniach. Jak już jednak udowadnialiśmy powyżej, nie jest to jedyne rozwiązanie. Elementy granatowe doskonale współgrają bowiem z innymi odcieniami. Z tego też względu śmiało można z nich korzystać na przykład podczas przygotowywania aranżacji nowoczesnej, którą granat nieco „przełamie”. Styl ten w dużej mierze opiera się bowiem na kolorach stonowanych. Będzie to więc biel, beż, a także odcienie szarości. Jeden, dwa elementy granatowe w sposób zdecydowany ożywią pomieszczenie. Sprawią również, że stanie się ono ciekawsze. Do tego wszystkiego warto dodać jeszcze dużo zieleni w postaci kwiatów doniczkowych. Całość powinna przypaść do gustu miłośnikom nowoczesnej elegancji.

Z granatu dobrze jest skorzystać też w pomieszczeniach przygotowanych na modłę skandynawską. Głównie dlatego, że kolor ten bardzo dobrze komponuje się z elementami metalowymi, szkłem i drewnem. Tu także jakże chodzi przede wszystkim o uzupełnienie aranżacji. Najlepiej więc decydować się na pojedyncze elementy w kolorze granatowym – sofa, fotel, kanapa, lampa, koc, narzuta etc.

Gdzie jeszcze granat spełni swoją funkcję? Niemal wszędzie. Warto pomyśleć o nim w pomieszczeniach utrzymanych w stylu klasycznym czy morskim, o którym mówiliśmy wcześniej.

 

Jakie dodatki do granatowego?

Pozostała nam już tylko jedna kwestia, obok której jednak nie wolno przejść obojętnie. Różnego rodzaju dodatki potrafią bowiem całkowicie odmienić wnętrze i tylko dzięki nim gotową aranżację można uznać za kompletną.

Jakie więc elementy dobrze współgrają z kolorem granatowym. Kolejny raz warto wskazać na drewno, zwłaszcza jasne. Postawić możesz również na wiklinę, a także na produkty lniane i materiałowe. Również metal i szkło ładnie komponują się z granatowym.

Jak widać, omawiany kolor jest bardzo uniwersalny, co oznacza, że w łatwy sposób można go zestawiać z innymi odcieniami oraz różnymi materiałami oraz fakturami. Dzięki temu przygotowanie idealnej aranżacji nie powinno być problemem.

Zobacz meble granatowe