15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić małe mieszkanie? Praktyczne porady

Niewielkie mieszkanie w bloku lub kamienicy może być równie funkcjonalne i efektowne, jak duży apartament. To kwestia jego sprytnej i przemyślanej aranżacji. Jak urządzić małe mieszkanie, by było wygodną i ładną przestrzenią do życia?

Udostępnij:
Jak urządzić małe mieszkanie? Praktyczne porady

Jak urządzić małe mieszkanie ?

Aranżacja małej przestrzeni bywa sporym wyzwaniem. Na szczęście nie brakuje prostych tricków i rozwiązań, które potrafią optycznie powiększyć przestrzeń i pozwolić na jej sprytną oraz funkcjonalną aranżację. Jak uzyskać ten efekt?

  • Stosując meble składane, rozkładane i wielofunkcyjne – to kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Składany stół z opuszczanym lub dokładanym blatem może powiększyć swą powierzchnię, gdy w mieszkaniu pojawią się goście, ale na co dzień można będzie go złożyć, dzięki czemu nie zajmie wiele miejsca. Opuszczany blat przykręcony do ściany może zamienić się w biurko do pracy lub nauki. Krzesła lub stołki także mogą być składane i zawieszane na ścianie albo nakładane jedno na drugie. Takich przykładów jest wiele, a rozkładane meble są niezastąpione na małych metrażach.
  • Dbając o prawidłowe doświetlenie wnętrz i ich odpowiednią kolorystykę – jasne kolory i duża ilość światła optycznie powiększa przestrzeń i sprawia, że wnętrza nie są takie przytłaczające.
  • Otwierając przestrzeń – małe mieszkanie podzielone na małe pokoje będzie wydawało się ciasne. Ta sama przestrzeń po usunięciu wybranych ścian działowych będzie o wiele bardziej przestronna. Zamiast więc wydzielać ciasną kuchnię lub oddzielną sypialnię, warto przemyśleć zaaranżowanie przestrzeni otwartej. Aneks kuchenny otwarty na salon można wydzielić jedynie symbolicznie, a sypialnia może trafić na antresolę lub specjalny podest, pod którym znajdą się szuflady i schowki.
  • Unikając nadmiaru przedmiotów – mała przestrzeń wymaga dyscypliny w kwestii dodatków i bibelotów. Doskonale sprawdza się minimalistyczne podejście i ograniczanie zbędnych przedmiotów w otoczeniu. Mając mniej niepotrzebnych rzeczy, nie trzeba aż tyle miejsca poświęcać na ich przechowywanie.

Urządzając niewielkie mieszkanie w bloku lub w kamienicy, warto rozważyć wykonanie pewnych elementów architektonicznych na wymiar, ale oczywiście nie jest to konieczne. W sprzedaży można znaleźć ogrom sprytnych mebli modułowych, skrzyniowych i klasycznych, które pasują do mniejszych przestrzeni. Przykładem takiego rozwiązania jest półkotapczan – niezwykle funkcjonalny mebel, który po złożeniu zajmuje tyle miejsca, co płytka szafka, a po rozłożeniu oferuje miejsce do spania i przechowywania różnorodnych przedmiotów.

Kolekcja Antwerpen do Pokoju dziennego

Kolekcja Antwerpen do Pokoju dziennego

Jak zaoszczędzić miejsce?

Urządzając niewielkie mieszkanie, trzeba zadbać nie tylko o jego odpowiedni wystrój, ale też o kwestie praktyczne. Kluczowa jest ergonomia poszczególnych elementów wystroju, by wnętrza nie sprawiały wrażenia ciasnych. Jest wiele sposobów na zaoszczędzenie miejsca w mieszkaniu. Kawalerka lub małe mieszkanie wiele zyskają, gdy zastosuje się kilka istotnych działań.

Kluczową kwestią jest staranny wybór mebli i wyposażenia. By zaoszczędzić miejsce, zdecydowanie warto sięgać po konstrukcje składane – zamiast dużego łóżka sypialnianego można zastosować rozkładany narożnik, a zamiast kupować stół z klasycznymi krzesłami, warto rozważyć blat przykręcony do ściany, który można złożyć. Krzesła również mogą być składane. Dobrym wyborem są również meble skrzyniowe – na przykład ławka do siedzenia z miejscem do przechowywania jako alternatywa dla krzeseł przy stole.

Warto wykorzystać przestrzeń aż po sufit i wszelkie dostępne zakamarki. Pawlacze, schowki i wysokie regały aż po sam sufit zapewnią o wiele więcej przestrzeni do przechowywania najpotrzebniejszych przedmiotów niż niskie szafki i pojedyncze półki na ścianie. Warto postawić na sporą szafę na ubrania, a odzież, której się aktualnie nie nosi można chować do worków próżniowych, które po odessaniu powietrza zajmują bardzo mało miejsca.

Doskonałym pomysłem jest przerzucenie się na minimalizm. Zamiast gromadzić dziesiątki bibelotów i niepotrzebnych na co dzień przedmiotów, można kupować tylko to, co niezbędne. Doskonałym rozwiązaniem będą także urządzenia wielofunkcyjne (na przykład pralko-suszarka zamiast pralki i suszarki i tym podobne sprzęty dwa w jednym).

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?

Chcąc urządzić małe mieszkanie tak, by wcale nie wydawało się takie niewielkie, warto zastosować różnorodne sztuczki optyczne, które dadzą złudzenie większej przestrzeni. Można to zrobić na wiele sposobów:

  • Stosując jasne kolory – jasna przestrzeń, którą dobrze doświetlimy będzie wydawała się większa i bardziej przestronna. Nie oznacza to, że całe mieszkanie musi być utrzymane w ascetycznej bieli, ale jasne ściany i biały sufit to dobry punkt wyjścia.
  • Wieszając lustra – odbicie przestrzeni w lustrze zapewnia efekt dodatkowej głębi. To dlatego lustra zwykło się wieszać nie tylko tam, gdzie są niezbędne ze względu na swą podstawową funkcjonalność, ale też z powodów dekoracyjnych i dla uzyskania efektu głębi.
  • Stosując jednolitą podłogę w całym mieszkaniu – taka jednorodna powierzchnia wydaje się większa. Oczywiście jeśli wybór padł na parkiet lub panele, w łazience można zastosować płytki albo panele o odpowiedniej odporności na wilgoć.
  • Wybierając drzwi wewnętrzne przesuwane lub z nich rezygnując – standardowe drzwi skrzydłowe są niedrogie, ale za to potrzebują wiele miejsca podczas otwierania i zamykania. Tę przestrzeń można odzyskać rezygnując z drzwi tam, gdzie nie są potrzebne (na przykład między wiatrołapem a dalszą częścią korytarza) lub wymieniając je na drzwi przesuwane (najlepiej chowane w ścianie).

Mała przestrzeń może wiele zyskać, jeśli zostanie odpowiednio urządzona. Ważne są zarówno funkcjonalne i ergonomiczne meble, jak również wystrój w odpowiednich kolorach, a nawet odpowiedni sposób oświetlenia. Warto zadbać o każdy z tych detali, by zyskać nieco więcej przestrzeni i sprawić, by małe mieszkanie wydawało się większe.

1 270,- zł
2 146,- zł

Zasada oświetlania małych pomieszczeń

Im jaśniej w pomieszczeniu, tym wydaje się ono przestronniejsze – warto o tym pamiętać, projektując oświetlenie małego mieszkania. Duża ilość światła dziennego oraz odpowiednie oświetlenie sztuczne są niezwykle istotne, by sprytnie urządzić niewielką przestrzeń, a oto najważniejsze reguły z tym związane:

  • Warto odsłonić okna – ciężkie zasłony i firanki nie tylko ograniczają ilość światła, jakie wpada do wnętrza, ale też dociążają przestrzeń i zajmują miejsce. Parapet może pełnić rolę półki na książki lub miejsca na kwiaty, a tuż pod nim można umieścić szafkę lub komodę, co byłoby utrudnione, gdyby okno było zasłonięte. Dzienne światło jest bardzo mile widziane w małych pomieszczeniach, a jeśli okna wychodzą na południe i słońce bywa zbyt uciążliwe, warto zastosować rolety lub żaluzje zamiast zasłon.
  • Dobrym wyborem będzie oświetlenie wpuszczane w sufit lub przysufitowe listwy, a nie ciężkie żyrandole – duże, masywne i ciężkie lampy przytłoczą przestrzeń i dadzą mniej światła niż równomiernie rozmieszczone punkty świetlne. Światło powinno docierać we wszystkie zakamarki pomieszczenia. Warto wydzielić różne strefy świetlne, które będzie można niezależnie włączać i wyłączać.
  • Można pokusić się także o oświetlenie dekoracyjne – na przykład podświetlając wnęki w ścianie, krawędź szafek lub dowolne inne miejsca, które chcemy wyeksponować. Takie świetlne linie lub punkty optycznie powiększą przestrzeń po zmroku.

Dobierając lampy i planując oświetlenie wnętrz w małym mieszkaniu, warto postawić na nowoczesny styl, lekkie konstrukcje i półprzezroczyste elementy. Białe plafony, transparentne kinkiety i listwy led będą wyglądały lekko i subtelnie, nie przytłoczą pomieszczenia, a zapewnią odpowiednią ilość światła.

Kolekcja Concept Pro do sypialni

Kolekcja Concept Pro do sypialni

Czy antresola sprawdzi się w małym mieszkaniu ?

Antresola to element, jaki może znajdować się w domu lub mieszkaniu od początku, ale można też pomyśleć o jego dobudowaniu. Niewielką antresolę z łóżkiem albo przestrzenią do pracy można dobudować i tym samym nieco powiększyć dostępny metraż. Czy to faktycznie dobry pomysł?

Antresola w mieszkaniu w kamienicy wydaje się strzałem w dziesiątkę, bo mieszkania te są zazwyczaj bardzo wysokie i z łatwością można wydzielić w nich przestrzeń na podwyższeniu, ale to nie oznacza wcale, że w przeciętnym mieszkaniu nie uda się uzyskać równie dobrego efektu. Oczywiście nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Jaką decyzję podjąć?

Za zastosowaniem antresoli może przemawiać kwestia dodatkowej, wydzielonej przestrzeni na podwyższeniu, która może skrywać np. duży materac do spania i wypoczynku. Pod spodem można umieścić natomiast biurko z miejscem do pracy, szafki na ubrania albo nawet sofę. Należy jednak odpowiednio dobrać wysokość konstrukcji, by antresola była wygodna zarówno dla osoby, która z niej korzysta, jak i dla tych, którzy znajdują się na dole. W tym celu najlepiej skorzystać z usług projektanta, który zaproponuje stabilną i wygodną konstrukcję lub przedstawi inne możliwości zaaranżowania tej przestrzeni. Argumentem przeciwko antresoli pozostaje kwestia bezpieczeństwa jej użytkowania, gdy w domu są małe dzieci, a także kwestie techniczne – w niskich mieszkaniach antresola może okazać się niewygodna. Ostateczną decyzję warto podjąć już w oparciu o konsultację z projektantem i w zależności od tego, jaka jest wysokość mieszkania.

By urządzić małe mieszkanie tak, by wydawało się większe, nie potrzeba dużych nakładów finansowych i kosztownych konstrukcji na wymiar. Czasami wystarczy przemalować ściany, wyburzyć jedną ściankę i zamontować kilka luster, by uzyskać zupełnie nowy efekt.

Zobacz półkotapczany



Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.