15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić wnętrze w stylu greckim?

Zachwycające wnętrza w stylu greckim doskonale prezentują się nie tylko w tamtejszych kurortach i na zdjęciach w folderach biur podróży. Grecka estetyka może bowiem zagościć w każdym domu lub mieszkaniu. Jak urządzić wnętrze w greckim stylu? Po jakie kolory, meble i dodatki sięgnąć, by efekt był konsekwentny i autentyczny? 

Udostępnij:
Jak urządzić wnętrze w stylu greckim?

Co wyróżnia styl grecki? 

Styl grecki jest niezwykle spokojny i stonowany. Kojarzy się z nadmorskimi kurortami, słonecznymi plażami i pięknem greckiej architektury. Nie należy mylić estetyki greckiej z antykiem, choć we wnętrzach w tym stylu mogą pojawiać się pojedyncze akcenty i dekoracje nawiązujące do antyku. Jak można zdefiniować i scharakteryzować styl grecki? Czym się wyróżnia?

  • Dużą ilością światła – wnętrza w stylu greckim muszą być dobrze doświetlone i jasne. Wskazane są więc duże okna, które mogą być zwieńczone subtelnymi, przepuszczającymi światło zasłonami. Uzupełnieniem okien, które pozwoli poradzić sobie z bardzo mocnym słońcem, mogą być zewnętrzne okiennice.
  • Jasnymi kolorami – wnętrze greckie powinno być jasne i zaaranżowane przy użyciu jasnych barw, które występują w naturze. Szczególnie chętnie bywa wykorzystywana biel i różne odcienie koloru niebieskiego, ale też różnorodne odcienie drewna, kolor słomiany oraz żółty, a także różne odcienie szarości.
  • Prostotą – aranżacja w greckim stylu nie może być przesadnie ozdobna i pretensjonalna. Styl grecki wzoruje się raczej na tradycyjnej estetyce prosto z greckich wybrzeży, a nie z większych miast i nowoczesnych osiedli. Wskazane są więc meble o prostych formach oraz naturalne materiały.
  • Ciekawą architekturą – jeśli to możliwe, warto zaaranżować w stylu greckim dom lub mieszkanie, które wybudowano w duchu śródziemnomorskim. Mile widziane są łuki i filary, a także krużganki i lekko ocienione tarasy.
  • Naturalnymi materiałami – kolejną cechą charakterystyczną greckiej estetyki jest posługiwanie się naturalnymi materiałami, a w szczególności, drewnem, kamieniem, ceramiką.
  • Ornamentowym wzornictwem – jeśli we wnętrzach o greckiej estetyce pojawiają się jakieś wzory, to najczęściej są to kunsztowne ornamenty o lekko orientalnym klimacie.

Estetyka grecka wydaje się kojąca i spokojna, stąd też tak duża popularność tego trendu wnętrzarskiego. W tym stylu można urządzić zarówno mały domek wypoczynkowy w nadmorskiej miejscowości, jak i duże mieszkanie w mieście.

Kolekcja Olbia

Kolekcja Olbia

Jakie kolory dominują w stylu greckim? 

Trudno wyobrazić sobie wnętrze w stylu greckim bez odpowiednio dobranych kolorów. Kluczowe barwy w każdej greckiej aranżacji to biel oraz kolor niebieski. To połączenie kolorów może wydawać się chłodne, ale w rzeczywistości jest bardzo harmonijne, spokojne i kojące. W aranżacjach o tej estetyce pojawiają się często także inne barwy, jak choćby słoneczny odcień żółtego, szarości, turkus lub kolor lawendy. Najważniejsze pozostaje jednak połączenie bieli i koloru niebieskiego. Dlaczego?

Zestawienie koloru niebieskiego oraz bieli od razu budzi skojarzenie z białymi domkami na tle błękitnego, greckiego nieba. Ten duet kolorystyczny to świetna baza, którą można urozmaicić także innymi akcentami kolorystycznymi. Najczęściej na biało zwykło się malować ściany i sufity, a niebieski kolor pojawia się w formie większych akcentów, jak drzwi, okna, zasłony lub meble. By urozmaicić aranżację, kolor biały i niebieski można przełamać turkusem, kolorem żółtym oraz szarościami. Aranżacja pozostanie spójna, a jednocześnie nie będzie monotonna.

Jakie meble do wnętrza w stylu greckim? 

Grecka estetyka pasuje praktycznie do każdego wnętrza. W tym stylu można urządzić cały dom lub mieszkanie. Dobór umeblowania zależy więc od rodzaju pomieszczenia:

  • W salonie – z całą pewnością przyda się zestaw mebli wypoczynkowych. Może to być sofa w jasnej tapicerce, miłym akcentem będzie także fotel z plecionym siedziskiem. Uzupełnieniem przestrzeni wypoczynkowej może okazać się niski stolik kawowy, który wykonano z naturalnego drewna. W salonie w stylu greckim przyda się także komoda z ozdobnymi frontami i przeszkleniami – można przechowywać w niej zapas talerzy i estetycznie poskładane obrusy. Jeśli to możliwe, warto pomyśleć o zastosowaniu drewnianych elementów konstrukcyjnych lub ozdobnych w postaci belek sufitowych, obramowania okien i tym podobnych. Na ścianach można rozplanować proste drewniane półki albo nawet powiesić je we wnęce ściennej. Do stylu greckiego pasują meble pomalowane na biało ale też z naturalnego, raczej ciemnego drewna.
  • W kuchni – niezbędne są oczywiście szafki kuchenne zwieńczone wytrzymałym i estetycznym blatem. Kuchnie w stylu greckim mogą być wyposażone w drewniane meble w naturalnym kolorze lub pomalowane kryjącym kolorem. Ciekawie wyglądać będą białe szafki, celowo poprzecierane na krawędziach. Jeśli kuchnia jest wystarczająco duża, warto postawić w niej również drewniany kredens z kilkoma otwartymi półkami, na których można będzie wyeksponować ozdobne talerze i patery. Kuchnia w stylu greckim może zostać zaaranżowana w bieli i w błękicie, ale sprawdzą się też naturalne odcienie drewna.
  • W sypialni – styl grecki w aranżacji sypialni może przejawić się w kolorystyce ścian, drzwi i okien, ale też w umeblowaniu. Sypialnia w greckim klimacie może dysponować solidnym, masywnym łóżkiem drewnianym w naturalnym kolorze. Jego zwieńczeniem może być baldachim. Uzupełnieniem aranżacji będą również meble takie, jak stoliki nocne – najlepiej wyższe, o kwadratowym blacie. Warto zadbać też o odpowiednią ilość miejsca na ubrania i kupić szafę, ale raczej nie nowoczesną do zabudowy, lecz wolnostojącą, drewnianą, z ozdobnymi ramkami, elementami płaskorzeźby lub zdobieniami snycerskimi. Jeśli planujemy zakup lustra do sypialni greckiej, warto postawić na model w ozdobnej, białej ramie z przecieranymi krawędziami.
  • W łazience – estetyka grecka to doskonały wybór do łazienki. W łatwy sposób można zaaranżować to wnętrze w greckim stylu. Kluczem do sukcesu są białe oraz niebieskie akcenty, a także elementy w kolorze drewna i plecionek. Podłogę można wyłożyć naturalnym kamieniem, a jeśli chodzi o meble, to doskonałym wyborem będą te w kolorze białym, niebieskim lub z ciemnego drewna. W łazience greckiej o większym metrażu warto również ustawić pomocnicze krzesło drewniane, a także wolnostojące kosze na brudną bieliznę – mogą to być kosze wyplatane z morskiej trawy, słomy lub wikliny.
  • W przedpokoju – decydując się na aranżację całego domu lub mieszkania w stylu greckim, warto odpowiednio umeblować każde z pomieszczeń, a w tym przedpokój. Ściany można pomalować na biało i niebiesko, a we wnętrzu ustawić białą szafę na ubrania, ławeczkę do siedzenia, która może oferować także miejsce do przechowywania pod spodem. Przyda się również lustro oraz ścienny wieszak na kurtki.

Meble w stylu greckim mogą być proste lub kunsztownie zdobione i wcale nie trzeba decydować się wyłącznie na jedną z tych wersji. Łóżko o prostych kształtach może doskonale pasować do ozdobnych stolików nocnych, a proste krzesła będą świetnym uzupełnieniem zdobionego stołu do jadalni. Zazwyczaj jednak wybór pada na meble o prostej i ponadczasowej estetyce, które bywają tańsze i bardziej neutralne.

Kolekcja Stockholm

Kolekcja Stockholm

Dodatki w stylu greckim 

Każda aranżacja wymaga nie tylko odpowiedniego umeblowania, ale też dobrze dobranych dodatków. To właśnie one są jej zwieńczeniem i sposobem na jeszcze mocniejsze podkreślenie wybranego stylu. Jakie dodatki pasują do wnętrz w stylu greckim?

Estetyka grecka bazuje na kolorze białym i niebieskim, ale barwy te należy przełamywać innymi. Wybierając dodatki, warto zwracać uwagę na ich kolory. Z bielą i greckim błękitem wspaniale komponuje się kolor żółty i to zarówno w cytrynowej wersji, jak i wpadający w odcień pomarańczowy. Chcąc zaaranżować greckie wnętrze można więc sięgnąć po żółte poduszki dekoracyjne lub zasłony, żółty wazon na kwiaty, talerze i paterę na ciasto. W sypialni sprawdzi się żółta narzuta na łóżko lub lampki nocne z żółtymi abażurami. Oczywiście kolor żółty to nie jedyna barwa, którą warto zastosować. Doskonałym wyborem będą także dodatki plecione z naturalnych materiałów, jak morska trawa i słoma. Można więc sięgnąć po różnego rodzaju koszyki i pojemniki plecione, a nawet postawić na drewniane krzesła z plecionymi siedziskami.

Do wnętrz w stylu greckim pasują dodatki z naturalnych materiałów, które mają raczej dość surową i nieprzesadnie perfekcyjną fakturę. Mogą to być gliniane dzbany i doniczki na rośliny pokojowe, mogą to być również drewniane półki, belki i akcesoria, które są już na tyle wiekowe, że doskonale widać po nich upływ czasu. Drewniane skrzyneczki przydadzą się do przechowywania drobiazgów, a gliniane wazony i dzbanki sprawdzą się nie tylko jako dekoracja, ale też jako produkt w pełni użytkowy.

Aranżacje w stylu greckim są niezwykle harmonijne i spokojne. To zasługa stonowanych, dobrze dobranych kolorów i naturalnych materiałów. Wnętrze w tej estetyce ma odzwierciedlać urok greckiego wybrzeża z jego błękitnym niebem, złotymi promieniami słońca i zabudowaniami, które najczęściej są wykończone na biało.

Meble do pokoju dziennego