15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Do jakiego wnętrza pasuje biała cegła? Pomysły na aranżacje

Wykańczanie ścian przy pomocy białej cegły to niezwykle popularny trend. Ceglana powierzchnia w białym kolorze pasuje do wielu aranżacji, jest trwała i stylowa. W jakim wnętrzu warto zastosować białą cegłę?

Udostępnij:
Do jakiego wnętrza pasuje biała cegła? Pomysły na aranżacje

Do jakiego wnętrza pasuje biała cegła na ścianie? 

Popularność ceglanych ścian zdaje się być ponadczasowa, ale naturalny kolor cegieł nie każdemu się podoba. Coraz większe zainteresowanie trendem nowoczesnym, skandynawskim i minimalistycznym spowodowało, że w wielu domach i mieszkaniach pojawiła się cegła w białym kolorze. Ściana wykończona w ten sposób jest interesująco designerska, a jednocześnie pozostaje dość subtelna i pasuje do bardzo wielu trendów. W jakich pomieszczeniach sprawdzi się najlepiej?

  • Biała cegła w kuchni – bywa chętnie stosowana jako wykończenie ściany nad kuchennym blatem ale może zdobić dowolną ścianę lub jej fragment. Alternatywą dla naturalnej cegły w kuchennych aranżacjach mogą być także płytki imitujące cegły, które mogą być nieco bardziej odporne na zabrudzenia. 

  • Biała cegła w salonie – to zdecydowanie jedno z najlepszych pomieszczeń, w których można zastosować cegłę na ścianie. Jeśli jest to salon w domu jednorodzinnym i znajduje się w nim kominek lub wolnostojący piecyk (tak zwana koza), to białą cegłą można wykończyć właśnie tę ścianę, na tle której znajdują się wspomniane sprzęty. Inny pomysł, który bywa popularny w domach i mieszkaniach to biała cegła na ścianie, na której znajduje się telewizor. 

  • Biała cegła w sypialni – bywa często stosowana jako materiał wykończeniowy ściany za łóżkiem, dzięki czemu podkreśla estetykę i wystrój wnętrza, a jednocześnie zapewnia trwałe i solidne wykończenie. 

  • Biała cegła w przedpokoju – jeśli to pomieszczenie o odpowiednim metrażu, to również można zastosować białą cegłę np. na ścianie z drzwiami wejściowymi albo naprzeciwko nich. Z uwagi na specyfikę tego pomieszczenia, cegłę warto dodatkowo zabezpieczyć przed zabrudzeniami albo zastosować z daleka od miejsc, w których odstawiane bywają buty i odwieszane są okrycia wierzchnie. 

Ceglane wykończenie w białym kolorze może pasować praktycznie do dowolnego pomieszczenia – nawet do łazienki, czy pokoju dziecka, ale im bardziej jest ono narażone na wilgoć lub zabrudzenia, tym mniej praktyczne może się okazać. Jeśli jednak zależy nam na ceglanym efekcie, to nawet w łazience można skusić się na cegłę i zamontować ją z daleka od umywalki i wanny, dodatkowo zaimpregnować i zadbać o to, by wentylacja pomieszczenia działała bez zarzutu. 

W jakim stylu można wykorzystać białą cegłę? 

Ściany z białej cegły doskonale prezentują się we wnętrzach domów, mieszkań, ale też sklepów, restauracji i przestrzeni hotelowych. Ten sposób wykończenia ścian pasuje do wielu różnych trendów. Cegła biała doskonale współgra z pomieszczeniami urządzonymi w stylu minimalistycznym – stanowi nieco mocniejszy, ale wciąż stonowany akcent we wnętrzu i świetnie współgra z równie ascetycznymi meblami i niewielką liczbą dekoracji. Białą cegłę można jednak zastosować również we wnętrzach skandynawskich, gdzie będzie idealnie komponowała się z białymi oraz drewnianymi meblami.

Aranżacja salonu z narożnikiem Happy, Sweetsit

Cegła w kolorze białym pasuje również do wnętrz nowoczesnych, a także w estetyce retro, vintage i prowansalskiej. Ściana wykończona białą cegłą ciekawie kontrastuje również z estetyką glamour – na tle tej chropowatej, lekko niedoskonałej powierzchni, połyskujące meble i ozdobne bibeloty prezentują się jeszcze ciekawiej. Tak naprawdę biała cegła lub biały kamień dekoracyjny pasują niemal do każdego stylu – albo będą z nim ciekawie kontrastować, albo wtopią się w otoczenie i zapewnią spójny efekt końcowy. 

Jak urządzić wnętrze z cegłą? 

Ceglane ściany świetnie wyglądają w różnorodnych pomieszczeniach, o ile zastosowano je w odpowiednich miejscach i w zestawieniu z odpowiednio dobranym sąsiedztwem. Przy aranżowaniu pomieszczeń, w których ma się znaleźć cegła na ścianie, warto zastosować się do kilku kluczowych zasad.

Najważniejszy jest wybór odpowiedniego miejsca na cegłę. Nie powinno być ono przypadkowe, ale starannie wytypowane, dzięki czemu cegiełka podkreśli wystrój i styl pomieszczenia. Cegłę warto zastosować na ścianach w miejscach dość reprezentacyjnych – na przykład na ścianie naprzeciwko sofy w salonie albo obok stołu w jadalni lub za zagłówkiem łóżka w sypialni. 

Bardzo istotny jest również umiar – jeśli decydujemy się na ścianę z cegły w mieszkaniu lub niewielkim domu, niech to będzie jedna, dobrze wyeksponowana ściana w pomieszczeniu, bo tylko wówczas uzyskany zostanie tak mocny efekt wizualny. Jeśli jesteśmy wyjątkowymi miłośnikami białych ścian ceglanych, warto zastosować jakieś powtórzenie w innym pokoju – na przykład wykończyć cegłą ścianę w sypialni, a także w salonie. W dużych domach i apartamentach ciekawie wyglądają nieco większe powierzchnie wykończone cegłą. 

Kluczowy jest także odpowiedni materiał. By uzyskać efekt białej cegły na ścianie, nie trzeba skuwać tynku i odsłaniać cegieł ani murować nowych ścian. W sprzedaży znajdziemy bowiem bez problemu okładziny ceglane, płytki klinkierowe, a także różnego rodzaju imitacje cegieł. Jeśli jednak w domu istnieją gotowe ściany ceglane (przykryte np. suchym tynkiem), warto je wykorzystać, odświeżyć i pomalować na biało. 

Jakie meble z cegłą będą pasować? 

Cegła, a w szczególności ta, którą pomalowano na kolor biały, jest na tyle neutralna, że doskonale komponuje się z wieloma różnymi stylami. Na jej tle i w jej towarzystwie doskonale prezentują się różnorodne materiały: drewno, metal, miękkie tkaniny, ale też powierzchnie błyszczące. W pobliżu ceglanych ścian, które zdecydowano się pomalować na biało, można zastosować:

  • Meble drewniane – genialnie kontrastują z białymi ścianami z cegły i zapewniają ozdobny, wyrazisty efekt. Mogą to być zarówno proste meble sosnowe w skandynawskim stylu, jak również masywniejsze meble z egzotycznego drewna o estetyce kolonialnej i wiele innych wariantów. Praktycznie każdy kolor drewna świetnie komponuje się z bielą. 

   

  • Meble lakierowane na wysoki połysk – ściana wykończona chropowatą cegłą w bieli będzie idealnym kontrastem dla mebli w stylu glamour i nowoczesnych, które wykonano ze szkła, płyty MDF lakierowanej na wysoki połysk, a także z innych materiałów. 

        

  • Meble metalowe – szczególnie industrialne i o estetyce loft świetnie zaprezentują się nie tylko na tle naturalnej cegły, ale też w sąsiedztwie białej ściany ceglanej. 

       

  • Meble z płyty MDF – wszelkiego rodzaju meble skrzyniowe, w stylu skandynawskim, retro, minimalistycznym, nowoczesnym i w wielu innych wariantach będą dobrym towarzystwem dla białej cegły. Co ważne, nie muszą to być meble w neutralnych kolorach, a wręcz przeciwnie – kolorowe szafki, stoliki i półki świetnie ozdobią pomieszczenie z białą cegłą. 

1 929,- zł
1 049,- zł
1 325,- zł
699,- zł
      

  • Meble tapicerowane – wszelkie fotele, pufy, podnóżki, narożniki i sofy doskonale komponują się z białą cegłą, nieco zmiękczają jej estetykę i kontrastują z jej chropowatością. 

W pobliżu ściany z białej cegły można zastosować niemal dowolne meble – to wyjątkowo neutralne, ale też wyraziste tło. 

Wady i zalety ścian z cegieł 

Ceglane ściany wyglądają świetnie i są wytrzymałe, ale mają też swoje mankamenty. Czy warto zdecydować się na ten rodzaj wykończenia?

Do największych zalet ceglanych ścian w białym kolorze należy ich uniwersalność – pasują niemal do każdego stylu. Zapewniają ozdobny, ale też subtelny efekt i są bardzo wytrzymałe, a jeśli ich kolor się znudzi, zawsze można je pomalować. Jeśli cegła zostanie ubita, ukruszona lub zarysowana, nie straci na uroku – takiej ściany nie trzeba nawet naprawiać w żaden sposób. Niektórzy celowo wybierają cegły z rozbiórki lub postarzane o nieregularnej powierzchni. 

Mankamentem ścian z cegły w białym kolorze jest ich podatność na zabrudzenia, gdy znajdują się np. w kuchni albo pokoju dziecka. Naturalna cegła jest również nasiąkliwa, dlatego nie zaleca się układać tego materiału w pomieszczeniach zawilgoconych. 

Większość mankamentów, jakie wiążą się z ceglanymi ścianami można łatwo wyeliminować – na przykład impregnując ich powierzchnię, stosując farby odporne na szorowanie, a także regularnie je odkurzając. Ozdobny efekt, jaki zapewniają ceglane ściany jest wart swojej ceny i odrobiny zachodu, jaka wiąże się z ich montażem. 

Poznaj kolekcje do salonu



Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.