15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaki materac wybrać?

Szacuje się, że przeciętny dorosły człowiek śpi nawet przez 1/3 swojego życia, dlatego też zdecydowanie nie warto spędzać tak ogromnej ilości czasu w niewygodnym łóżku. Za komfort podczas snu odpowiada głównie dobrze dobrany materac. By wysypiać się bez problemu, nie odczuwać dyskomfortu w trakcie snu i nie budzić się pod wpływem sprężynującego posłania, warto zainwestować w dobrej klasy materac. Jak go wybrać? Czym się kierować? Na co zwrócić uwagę?

Udostępnij:
Jaki materac wybrać?

Łóżko z materacem czy wersalka?

Niektórzy zastanawiają się, czy wyłącznie klasyczne łóżka z materacami są jedynym rozwiązaniem, które może być wygodne do spania. Nie każdy dom lub mieszkanie oferują na tyle dużo miejsca, by domownicy mogli dysponować odrębnymi sypialniami z pełnowymiarowymi łóżkami. W wielu przypadkach rolę łóżka pełni rozkładany narożnik lub wersalka. Czy meble te mogą konkurować z tradycyjnym łóżkiem pod względem wygody? 

Rozkładane meble tapicerowane mogą oferować wysoki poziom wygody podczas snu, ale mają też swoje mankamenty – z uwagi na to, że większość z nich nie jest wyposażona w typowy materac, trudniej dopasować taki mebel do indywidualnych preferencji. Powierzchnia spania w rozkładanych meblach bywa niewielka (często wynosi 120 lub 130 centymetrów szerokości), co może być problemem, gdy ma to być łóżko dwuosobowe. Mimo to, rozkładane meble tapicerowane mogą być wygodne, choć jednak typowe łóżka, a nawet półkotapczany zwykle oferują nieco lepsze parametry. 

W domach i mieszkaniach, w których liczą się rozwiązania kompaktowe i rozkładane, warto rozważyć zakup półkotapczanu, do którego można dopasować materac o dowolnych parametrach (musi on tylko pasować do mebla pod względem wymiarów). Wygodną opcją są także sofy i narożniki rozkładane, które wyposażone są w tak zwany stelaż włoski – wyposażone są one właśnie w klasyczny, choć niezbyt gruby, materac. 

W większych domach i mieszkaniach, gdy tylko można pozwolić sobie na zastosowanie tradycyjnego łóżka, warto postawić właśnie na taki mebel i wyposażyć go w dobrej klasy materac – tylko wówczas łóżko to będzie wygodniejsze do spania niż najzwyklejsza wersalka lub narożnik. Zakup łóżka z najtańszym materacem kiepskiej jakości wcale nie zagwarantuje wyższego poziomu wygody.

Jaki materac wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego materaca nie jest prosty. Oferta jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie, ale najpierw wiedzieć, czego konkretnie się szuka. Materace mogą być bowiem miękkie, twarde, ze sprężynami lub bez i w wielu innych wariantach. Oto kwestie, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem:

  • Rozmiar materaca – to kwestia absolutnie priorytetowa przy zakupie materaca. Zupełnie inny rozmiar będzie bowiem potrzebny do łóżka jednoosobowego, a inny do sypialni dwuosobowej. Jeśli chodzi o materace jednoosobowe, to najczęściej mają one szerokość 90 centymetrów (te są polecane dzieciom i młodzieży, a także dorosłym, gdy trudno o więcej miejsca na łóżko w sypialni) albo 120 centymetrów (te polecane są właśnie dorosłym, gdy jest dość miejsca na szersze łóżko). Materace dwuosobowe, z reguły, mają 140, 160 lub 180 centymetrów szerokości. Zdarzają się także szersze modele. Nie bez znaczenia jest jednak nie tylko szerokość i długość materaca, ale też jego wysokość – do niektórych łóżek zmieszczą się bowiem wyłącznie materace o konkretnej wysokości (tak jest na przykład w większości łóżkotapczanów). 

  • Rodzaj wypełnienia – w tym wypadku wybór jest niezwykle szeroki. Materace mogą być bowiem wykonane z lateksu – są wówczas antyalergiczne i bardzo wygodne. Są także materace piankowe z pianki poliuretanowej lub termoelastycznej – są one również wygodne, antyalergiczne i mogą oferować nowoczesne rozwiązania technologiczne, jak choćby zróżnicowane strefy twardości w obrębie materaca. Są także materace sprężynowe, a w śród nich modele ze sprężynami falistymi, materace bonellowe oraz materace kieszeniowe, w których każda ze sprężyn znajduje się w osobnej kieszonce. Materace sprężynowe bywają często uzupełniane pianką, ale są też modele łączące sprężyny oraz naturalne rodzaje wypełnienia, jak włókna kokosowe lub gryka. Rodzaj wypełnienia materaca warto dobrać do własnych upodobań i zaleceń lekarskich, jeśli takowe występują – alergikom poleca się modele piankowe i lateksowe. 

  • Twardość materaca – niezwykle istotny parametr, który może być nieco mylący. Niektórym wydaje się bowiem, że na twardym materacu śpi się niewygodnie i najlepiej kupić miękki materac. To błąd – twardość materaca należy dopasować do jego planowanego obciążenia, a także do własnej kondycji i preferencji. Osoby miewające problemy z kręgosłupem często są napominane przez ortopedów, by spać na nieco twardszym posłaniu. Za miękki materac nadmiernie się ugina, a przez to nie zapewnia wystarczającego podparcia dla kręgosłupa – w efekcie kręgosłup pozostaje napięty nawet podczas snu, trudno wówczas w pełni wypocząć, mogą nawet nasilać się różne dolegliwości bólowe. Twardość materaca jest podawana w skali H – im wyższa cyfra towarzysząca temu oznaczeniu, tym twardszy materac. Dla osób dorosłych rekomendowane są materace o stopniu twardości H3 lub H4, a w określonych przypadkach nawet twardsze. Dla dzieci najmłodszych można kupić materac H1, a dla młodzieży H2

To najważniejsze z kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, gdy zamierza się kupić nowy materac. Istotne może być również to, czy jest on wyposażony w zdejmowany pokrowiec, który będzie można wyprać (dziś jest to raczej standardowa opcja). Nie bez znaczenia jest również cena materaca, a nawet renoma jego producenta. 

Jaki jest najzdrowszy materac do spania?

Bóle kręgosłupa i problemy ze snem mogą być wynikiem źle dobranego materaca. Jeśli jest zbyt miękki, za twardy albo przesadnie sprężynujący, może nie zapewniać wystarczającego podparcia dla kręgosłupa, a stąd tylko kilka kroków do dolegliwości bólowych i problemów z wysypianiem się. Jaki materac będzie najzdrowszym rozwiązaniem?

Trudno o jeden typ materaca, który spełniłby oczekiwania wszystkich użytkowników. By dobrać materac dla siebie, który zapewni zdrowy i komfortowy sen, trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  • Jaka jest waga użytkownika/użytkowników.

  • W jakiej pozycji najczęściej sypia użytkownik materaca?

  • Czy użytkownik ma jakieś zalecenia lekarskie odnośnie materaca?

Kwestie te są bardzo istotne, a wręcz kluczowe, by wybrać odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Całkowita waga użytkownika lub użytkowników (w przypadku dwuosobowego łóżka) wpływa bowiem na to, jaką twardość materaca trzeba będzie wybrać. Materace H1 są dedykowane osobom o wadze do 60 kilogramów, materace H2 osobom o wadze do 80 kilogramów, H3 tym, którzy ważą do 110 kilogramów, a H4 osobom cięższym. 

Najczęstsza pozycja snu równie ma spore znaczenie. Jeśli sypia się głównie na plecach, powinno się postawić na materac dość twardy i zapewniający doskonałe podparcie kręgosłupa, a szczególnie w odcinku lędźwiowym. Osoby sypiające w pozycji bocznej lub na brzuchu, dedykowane są raczej materace dopasowujące się do naturalnych krzywizn kręgosłupa – na przykład lateksowe lub z pianki termoelastycznej. 

Jakiekolwiek ogólne porady odnośnie wyboru materaca nie są jednak ważniejsze od indywidualnych zaleceń lekarskich. Jeśli więc ortopeda lub inny specjalista zalecił spanie na materacu twardym i wykonanym z konkretnego materiału, lepiej nie szukać rozwiązań alternatywnych – często jest to kwestia nie tylko wysypiania się, ale również zdrowszego kręgosłupa. 

Kolekcja Luca, Black Red White

Jaki materac do dwuosobowego łóżka: podwójny czy dwa osobne?

Nawet wybór materaca do jednoosobowego łóżka może być skomplikowany, a co dopiero dopasowanie idealnego rozwiązania do łóżka, w którym sypiają dwie osoby, które mogą mieć zupełnie inne preferencje, wagę, a także inne dolegliwości lub zalecenia lekarskie. 

Najprostszym rozwiązaniem, które jest kompatybilne z większością łóżek dwuosobowych, jest zakup jednego dużego materaca, który będzie miał parametry odpowiadające obu osobom. Jeśli trudno pogodzić sprzeczne interesy, często idzie się wówczas na pewne kompromisy – na przykład w kwestii stopnia twardości materaca albo w  kwestii rodzaju jego wypełnienia. Jest to jednak wówczas rozwiązanie, które ma swoje mankamenty i trzeba się z tym liczyć. 

Często lepszą opcją może okazać się zakup dwóch niezależnych materaców do dwuosobowego łóżka. Jeśli na dodatek łóżko posiada zaawansowany stelaż z podziałem na dwie sekcje (po jednej dla każdej osoby), to wręcz powinno się zastosować w nim dwa materace, które ewentualnie można zwieńczyć jednym wspólnym materacem nawierzchniowym. Decydując się na dwa osobne materace, można dobrać każdy z nich do potrzeb konkretnego użytkownika – jeden z materacy może być twardszy, mieć inne wypełnienie i parametry niż drugi. Jeśli oba będą miały taką samą wysokość, łóżko pozostanie wygodne, a nawet będzie można pomyśleć o zastosowaniu materaca nawierzchniowego, który przykryje łączenie pomiędzy materacami głównymi. 

Wybór materaca nie jest łatwą i szybką kwestią – trzeba zwrócić baczną uwagę na wiele kluczowych parametrów, by był on dobrze dopasowany do łóżka, ale też do potrzeb użytkowników.

Zobacz materace >