15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaki materac do łóżka?

W wystroju sypialni to właśnie materac jest elementem kluczowym. Choć zazwyczaj jest ukryty w ramie łóżka i zwieńczony efektowną pościelą, to jednak ma ogromny wpływ na wygodę podczas snu, samopoczucie, a także na zdrowie kręgosłupa. Jest to jeden z tych elementów wyposażenia domu, na których nie warto oszczędzać, a przynajmniej nie za wszelką cenę. Dobrej jakości materac nie musi być ekstremalnie drogi, ale powinien spełnić szereg kryteriów i zapewnić użytkownikowi wygodę każdej nocy. Jaki materac wybrać do łóżka? Które modele są najlepsze na kręgosłup, a jakie materace polecane są do spania na podłodze?

Udostępnij:
Jaki materac do łóżka?

Jaki materac do spania na kręgosłup?

Podczas snu kręgosłup powinien układać się w naturalny sposób, dzięki czemu nie jest on wówczas napięty i naprężony – w takiej pozycji najlepiej się wypoczywa. By zapewnić sobie takie warunki, należy dobrać materac zapewniający odpowiednie podparcie. Gdyby był on zbyt miękki, ciało będzie zapadało się w nim, a kręgosłup będzie nienaturalnie się wyginać – to szybka droga do dolegliwości bólowych i postępującego zwyrodnienia. Materac nie może być jednak również zbyt twardy, bo wówczas nie podda się naciskowi ciała i użytkownik będzie odnosił wrażenie, że śpi, jak na podłodze – będzie zbyt twardo i niewygodnie, a ułożenie kręgosłupa również nie będzie optymalne. 

Łóżko kontynentalne Milo, Laverto

Najlepszy dla kręgosłupa będzie więc materac o średnim stopniu twardości – należy dobrać go z uwzględnieniem własnej wagi:

  • Materace o twardości H1 – są to materace miękkie, które nie są rekomendowane dla użytkowników dorosłych. Maksymalna waga użytkownika w przypadku materaca H1 to 60 kg, ale zdecydowanie najlepiej materace o tym stopniu twardości sprawdzają się w łóżeczkach dziecięcych. Zapewniają one komfortowe podparcie dla dziecięcego kręgosłupa, a jednocześnie są bardzo komfortowe. 

  • Materace o twardości H2 – są to materace o średnim stopniu miękkości, które bywają chętnie wybierane dla młodzieży i dorosłych o wadze do 80 kilogramów. Zapewniają dobre podparcie dla kręgosłupa o ile waga użytkownika mieści się w podanym przedziale.

  • Materace o twardości H3 – to materace średnio twarde, które są bardzo często polecane użytkownikom dorosłym. Materace te są bowiem odpowiednie dla osób o wadze do 110 kilogramów. Zapewniają one stabilne podparcie dla kręgosłupa, ale osobom bardzo lekkim (poniżej 70 kilogramów) może być na nich niewygodnie. 

  • Materace o twardości H4 – to materace twarde, które będą odpowiednim wyborem dla użytkowników o wadze powyżej 100 kilogramów. Nie są rekomendowane użytkownikom lżejszym, gdyż będą dla nich niewygodne. 

Przed wyborem materaca, a szczególnie wówczas, gdy ma się jakiekolwiek dolegliwości ze strony kręgosłupa, warto jeszcze zasięgnąć opinii lekarza – najlepiej ortopedy. Może się zdarzyć, że pomimo określonej masy ciała, ortopeda zaleci inny typ materaca (nie wynikający wprost z powyższych wskazań) lub wręcz zasugeruje zakup materaca specjalistycznego (ortopedycznego). 

Jaki jest najlepszy materac do spania?

Łatwo zauważyć, jak szeroka i zróżnicowana jest oferta materaców w naszym sklepie. W asortymencie można znaleźć materace o różnych stopniach twardości, a także w różnorodnych rozmiarach. Różne są także rodzaje zastosowanego wypełnienia. Oferujemy:

  • Materace sprężynowe – a wśród nich najprostsze materace bonellowe, jak również materace kieszeniowe (każda sprężyna znajduje się w odrębnej kieszonce, co poprawia parametry materaca), a także materace ze sprężynami falistymi. Materace sprężynowe są dość chętnie wybierane do łóżek gościnnych, a także do hoteli i pensjonatów.

  • Materace piankowe – mogą być wykonane z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej. Materiały te mogą mieć zróżnicowany stopień elastyczności i twardości, a także różnić się pomiędzy sobą pod względem wielu innych parametrów. Materace z pianki mają bardzo rozbieżne ceny – znajdziemy wśród nich zarówno tanie materacyki dziecięce, jak i wysokiej jakości materace z różnymi strefami twardości.

  • Materace lateksowe – wykonane są z lateksu, który jest surowcem o bardzo dobrych właściwościach. Lateksowy materac zapewnia wysoką higienę snu, dobre podparcie dla kręgosłupa. Jest to również rozwiązanie antyalergiczne (za wyjątkiem użytkowników z uczuleniem na lateks), które sprawdza się w przypadku większości alergików. 

Oczywiście to nie wszystkie rodzaje materacy, jakie można znaleźć w sklepach. Sporym zainteresowaniem cieszą się ostatnio różne konstrukcje typu eko, a w szczególności materace z gryką lub włóknami kokosowymi. Należy pamiętać, że takie posłania mogą nie zapewniać tak dobrego podparcia dla kręgosłupa, a także mogą sprzyjać większej obecności roztoczy niż materace w pełni syntetyczne. 

Jaki materac do spania na podłodze?

Niektórzy preferują spanie na wysokich łóżkach, w których materac oddalony jest od podłoża o dobre kilkadziesiąt centymetrów. Inni wolą niższe konstrukcje, w których prześwit między łóżkiem i podłogą jest niewielki. Oprócz takich rozwiązań popularne jest jednak również spanie na podłodze – oczywiście nie bezpośrednio na podłodze, ale właśnie na materacu, który leży na podłodze. Jest to szczególnie popularna opcja w przypadku sypialni na antresolach i podestach, gdy standardowa rama łóżka mogłaby się nie zmieścić. Spanie na materacach, które rozłożone są bezpośrednio na podłodze jest również bardzo popularne w Japonii, ale i w Europie cieszy się dość dużą popularnością. Jaki materac sprawdzi się w takiej sytuacji?

  • Materac o sporej grubości – by spanie na podłodze nie było ekstremalnie niewygodne, należy wyposażyć się w dość gruby materac o średnim lub średnio-wysokim stopniu twardości. Nie powinien się on nadmiernie uginać pod wpływem ciężaru ciała, bo spanie na nim i wstawanie z niego będzie mało komfortowe. 

  • Materac o średnim lub wysokim stopniu twardości – najlepiej z hybrydowym wypełnieniem, jak połączenie pianki wraz z wkładem sprężynowym i tym podobne. 

  • Materac posiadający wentylowaną konstrukcję – ponieważ materac położony bezpośrednio na podłodze będzie miał dużo słabszą wentylację niż model użytkowany na ramie łóżka, sam materac powinien mieć odpowiednią konstrukcję (spora część grubszych materacy posiada w przekroju bocznym specjalne otwory wentylacyjne, które poprawiają cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci). 

Spanie na materacu ułożonym na podłodze to rozwiązanie które ma swoje mocne i słabsze strony. Ogromną zaletą takiego układu jest redukcja kosztów urządzenia sypialni (nie trzeba wykosztowywać się na ramę łóżka i stelaż), a także fakt, że gotowe posłanie jest niskie, co może mieć kluczowe znaczenie w sypialniach urządzonych na poddaszu, na antresoli lub specjalnym podeście. Mankamentem spania na materacu na podłodze jest natomiast fakt, że jest on bardziej narażony na zabrudzenia niż materac na łóżku, a także będzie miał nieco gorszą wentylację, co może sprzyjać większemu kumulowaniu się ciepła i wilgoci, co z kolei stwarza korzystne warunki dla roztoczy. 

Łóżko Imagin, CustomForm

Najwygodniejsze materace do spania

Oferta materaców do sypialni jest tak szeroka, że trudno w kilka chwil wytypować najlepszy model. Nawet po dłuższych poszukiwaniach nie sposób wybrać jednego, uniwersalnego materaca, który spełniłby kryteria każdego z użytkowników. Materac należy bowiem dobrać nie tyle do łóżka, co raczej do własnych preferencji. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

  • Rozmiar materaca – to parametr, który musi być w pełni kompatybilny z ramą łóżka (poza sytuacjami, gdy materac jest użytkowany bezpośrednio na podłodze). To ważne, by zweryfikować zarówno jego długość i szerokość, jak i wysokość. Jeśli dno łóżka nie jest regulowane, materac musi zostać dopasowany do jego głębokości – za cienki wpadnie na dno i sprawi, że siadanie na łóżku, jak również wstawanie z niego będzie nie wygodne, a za gruby będzie nadmiernie wystawać. 

  • Stopień twardości – parametr ten należy dopasować do własnej wagi, ale też do ewentualnych zaleceń lekarskich, jeśli ma się jakieś problemy z kręgosłupem. 

  • Wypełnienie – powinno zostać dopasowane do potrzeb użytkownika. Alergicy powinni raczej skłonić się w kierunku zakupu materaca z wypełnieniem piankowym lub lateksowym (o ile nie mają uczulenia na lateks). Osoby ceniące naturalne rozwiązania mogą skusić się na materac z wkładem gryczanym lub kokosowym.

  • Akcesoria – na wygodę użytkowania materaca wpływa również to, czy z łatwością uda się go utrzymać w czystości. Sporym ułatwieniem w tym zakresie będzie zdejmowany pokrowiec. Warto więc upewnić się, że wytypowany model materaca dysponuje takim rozwiązaniem. 

Wygodny materac zapewnić musi odpowiednią powierzchnię do spania, a także optymalne parametry. Dla jednej osoby dorosłej minimalna szerokość polecanego materaca to 80 centymetrów, choć częściej wybierane bywają materace szersze – liczące 90, 100 lub 120 centymetrów szerokości. W przypadku materaca dwuosobowego szerokość posłania musi być szersza – minimum to 140 (jest to jednak szerokość polecana wyłącznie do niewielkich sypialni, w których trudno zmieścić większe łóżko), ale najczęściej wybieranym rozmiarem materaca jest 160 x 200. Są również szersze materace – na przykład 180 x 200, ale pasują one głównie do dużych i przestronnych sypialni. 

Wybór odpowiedniego materaca do łóżka nie jest łatwy, ale tak szeroki asortyment materacy sprawia, że można dopasować egzemplarz o preferowanych parametrach praktycznie w dowolnym rozmiarze i w przystępnej cenie.

Zobacz materace >