15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zaprojektować wnętrze szafy wnękowej?

 

Szafa wnękowa to konstrukcja, która ma mnóstwo zalet. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a jednocześnie pozwala na komfortowe, przemyślane składowanie ubrań. Żeby jednak spełniała wszystkie funkcje, musi zostać w odpowiedni sposób wykonana. Potrzebny jest do tego oczywiście odpowiedni projekt.

Czy łatwo go wykonać? I tak, i nie. Z jednej strony nie są do tego potrzebne specjalistyczne umiejętności, podparte wieloletnim doświadczeniem czy też wykształceniem kierunkowym. Z drugiej jednak konieczna jest dokładność i zwrócenie uwagi na szereg istotnych kwestii. Bez należytego podejścia do tematu łatwo o popełnienie błędu, który sprawi, że wnętrze szafy będzie po prostu niepraktyczne. 

Najważniejsze wydaje się to, aby do maksimum wykorzystać wolną przestrzeń. Wszystko po to, aby zyskać sporą pojemność, a także łatwość w rozmieszczaniu poszczególnych rzeczy. Trzeba przy tym pamiętać o zastosowanych materiałach, które powinny spełniać pewne kryteria związane z wytrzymałością mechaniczną, jak również szeroko rozumianą solidnością oraz stabilnością. Bez tego trudno liczyć na funkcjonalną szafę wnękową, która okaże się inwestycją na długi czas.

Udostępnij:
Jak zaprojektować wnętrze szafy wnękowej?

 

Wymiary szafy wnękowej

Projekt szafy wnękowej musi rozpocząć się od określenia wymiarów, które należy dopasować do wolnej przestrzeni i specyfiki miejsca, w którym ma się ona znaleźć. Nieco inaczej będzie wyglądać projekt szafy wnękowej do przedpokoju, niż na przykład do sypialni bądź salonu. Jakie wymiary okażą się więc optymalne.

  • Głębokość. Jak pokazuje praktyka, parametr ten nie powinien być mniejszy niż 60 cm. Dlaczego? Ponieważ taka głębokość zapewnia komfortowe umieszczenie wszystkich ubrań – zarówno złożonych bluzek i koszulek, jak i rzeczy na wieszakach. Nie ma tu zagrożenia, że drzwi się nie domkną, a z szafy będą wystawać skrawki materiału. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto pomyśleć o szafie jeszcze głębszej. W ten sposób zyskamy bowiem dodatkową przestrzeń, której użyjemy do magazynowania nie tylko odzieży, ale też pościeli, obuwia i wielu innych rzeczy.

  • Wysokość. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o komfort użytkowania szafy. Jeśli będzie zbyt wysoka, niektóre osoby zostaną zmuszone do użycia stołka lub drabinki. Zbyt niskie wnętrze szafy utrudni natomiast wygodne podzielenie jej na konkretne strefy, co oczywiście znacząco ograniczy nasze możliwości. Optymalna wysokość będzie wynosić około 160 centymetrów, choć oczywiście można ją dowolnie zmieniać, w zależności od wysokości sufitu, jak również własnych potrzeb oraz wymagań.

  • Szerokość. Jej określenie jest kwestią czysto indywidualną. Wiele zależy bowiem od ilości dostępnego miejsca. Wiadomym jest, że im szersza szafa, tym generalnie lepiej, ponieważ zwiększa się jej pojemność, co oczywiście jest bardzo korzystne. Zwłaszcza gdy zamierzamy korzystać z wnętrza szafy do przechowywania nie tylko ubrań. Szeroka, wysoka i głęboka szafa pomieści wyposażenie domowe, obuwie, naczynia, a nawet sprzęt sportowy.

Wymiarami warto zająć się na samym początku, oczywiście po wcześniejszych pomiarach wolnej przestrzeni, w której szafa ma zostać zamontowana. Pozwoli nam to planować dalsze ruchy, związane chociażby z liczbą zamontowanych półek, szuflad czy też wieszaków.

Wnętrze szafy wnękowej - na co zwrócić uwagę?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, projekty szaf wnękowych z reguły są niezwykle przydatne, ponieważ pozwalają maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń. Z tego powodu doskonale sprawdzają się one w ciasnych przedpokojach, a także w małych sypialniach i salonach. W odróżnieniu od standardowych szaf nie zajmują zbyt wiele miejsca. Jednocześnie zapewniają wysoką wygodę przechowywania odzieży i pozostałych rzeczy. Zanim jednak do tego dojdzie, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. O wymiarach już pisaliśmy, teraz przyszła kolej na pozostałe sprawy niezbędne do załatwienia.

  • Zastosowane materiały – mowa tu zarówno o półkach, jak i drzwiach. Projekty szafy wnękowej bardzo często stawiają na drewno, które wydaje się tworzywem optymalnym. Głównie ze względu na swoją uniwersalność i przyjemny, naturalny charakter, który pasuje do praktycznie każdego wnętrza. Do tego wszystkiego trzeba dodać również fakt, iż możemy skorzystać z różnych gatunków drewna – od tych miękkich (i taniej), po twarde oraz egzotyczne.

Ciekawą alternatywą będą materiały drewnopochodne, takie jakie chociażby płyty MDF. Kosztują niewiele i gwarantują sporą elastyczność projektową. Podobnie ma się sprawa z tworzywami sztucznymi, które często imitują prawdziwe materiały, a także mogą zostać dodatkowo wzmocnione lub udekorowane. Jak więc widać, możliwości jest naprawdę dużo.

  • Drzwi - wnętrze szaf to jedno, jednak ważne jest również to, co znajduje się na zewnątrz. Mowa tu oczywiście o drzwiach, które mogą być uchylne albo przesuwne. Które rozwiązanie okaże się lepsze? W przypadku szaf wnękowych zdecydowanie większą popularnością cieszą się drzwi przesuwne, ponieważ pozwalają ograniczyć ilość wykorzystywanego miejsca. A o to przecież chodzi.

Warto montować je zwłaszcza na przedpokojach, gdzie każdy centymetr ma znaczenie. Drzwi uchylne są cenione za wygodę stosowania, a także większą wytrzymałość, zawsze jednak trzeba zastanowić się, czy ich stosowanie zawsze będzie możliwe. Nie należy dopuszczać do sytuacji, w której to po otwarciu drzwi całkowicie blokują one przejście.

  • Elementy ozdobne – mogą być to dekoracyjne klamki, specjalne wykończenie drzwi lub lustra, które dobrze sprawdzają się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Powodują one bowiem wrażeniem głębi i optycznie powiększają wnętrze. Oczywiście muszą zostać przy tym specjalnie wzmocnione, tak aby okazały się wystarczająco wytrzymałe.

Ważną kwestią będzie również styl, w jakim szafa zostanie wykonana. Sporą popularnością cieszą się zwłaszcza szafy skandynawskie wykonane z materiałów naturalnych i nowoczesne, w których dominuje biel. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zaprojektować szafę w stylu tradycyjnym.

Kolekcja Bellevue, Meble Forte

Szafa wnękowa w sypialni - co powinno znaleźć się w środku?

Przechodzimy do kwestii najważniejszej, a więc do podziału wnętrza szafy na strefy. Muszą one odpowiadać naszym wymaganiom i potrzebom. Jednocześnie trzeba pamiętać o funkcjonalności mebla oraz konieczności maksymalnego użycia dostępnej pojemności. O jakich więc strefach dobrze jest pomyśleć.

Dobrym rozwiązaniem okażą się przede wszystkim szuflady i wysuwane kosze, które umieścimy na samym dole. W ten sposób zapewnimy sobie łatwy dostęp do nich i swobodę umieszczania poszczególnych rzeczy. Na dole znaleźć się może ponadto dodatkowa półka na buty. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku szaf montowanych w przedpokoju.

Nieco wyżej znajdą się pozostałe półki na ubrania, a także drążki na wieszaki. Ta strefa musi być odpowiednio wysoka, jeśli zależy nam na tym, aby koszule, marynarki czy też płaszcze nie gniotły się w szafie. 60 centymetrów wystarczy, by móc wieszać dowolne rzeczy.

Na samej górze powinny znaleźć się natomiast półki, z których będziemy korzystać najrzadziej. Do dobre miejsce do przechowywania na przykład sprzętów AGD, akcesoriów sportowych, garnków czy też dodatkowych talerzy.

Dobrze zaprojektowane wnętrze szafy uchroni nas przed bałaganem, sprawi również, że użytkowanie mebla okaże się po prostu wygodne. Z tego powodu projektowi warto poświecić sporo czasu. Jeśli natomiast nie czujemy się na siłach, zawsze możemy zdecydować się na usługi świadczone przez specjalistów.

Szafa Flex 260 , Black Red White

Wnętrze szafy do przedpokoju

Powyższy projekt można uznać za uniwersalny. Ostateczne decyzje należy bowiem podejmować w zależności od dokładnego zastosowania mebla, jak również miejsca, w którym ma się on znaleźć.  Doskonale widać to na przykładzie wnętrza szafy w przedpokoju. Zazwyczaj służy ona do magazynowania dużej liczby niezwykle zróżnicowanych rzeczy. Rzadko jest to standardowa odzież. Z reguły w takiej szafie znajduje obuwie oraz nakrycie wierzchnie – płaszcze, kurtki, swetry etc. 

Z tego powodu warto dokładnie przemyśleć rozkład poszczególnych stref. Na pewno przyda się miejsce na wieszaki i funkcjonalna półka (bądź półki) na buty. Do tego wszystkiego należy dodać też miejsce do przechowywania różnego rodzaju sprzętów oraz akcesoriów używanych na co dzień w domu. Co może zmieścić się do szafy na przedpokoju? Lista jest długa, dlatego ograniczmy się do produktów najpopularniejszych. Wśród nich znają się:

  • odkurzacze,

  • talerze i miski,

  • kubki,

  • pojemniki na żywność,

  • tostery,

  • blendery,

  • rolki,

  • piłki,

  • garnki,

  • urządzenia AGD

Wymieniać można bez końca, dlatego dobrze byłoby rozplanować wnętrze szafy w taki sposób, aby to wszystko się w niej zmieściło. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku szczególnie małych mieszkań, w których trudno zmieścić więcej niż jedną szafę.

Środek szafy przesuwnej w salonie

Kolejne pomieszczenie i kolejny projekt. Podobnie jak przy szafie na przedpokoju, raczej nie posłuży ona do przetrzymywania odzieży. Znajdą się w niej produkty użytkowe, takie jak chociażby pościel, ręczniki bądź filiżanki. Taka szafa może stać się elementem dekoracyjnym, zwłaszcza gdy zostanie wyposażona w oszklone drzwi. Nic nie stoi również na przeszkodzie ku temu, aby umieścić w niej część rzeczy, które zwykle znajdują się na przedpokoju. Warto jednak je jakoś schować przed wzrokiem odwiedzających nas gości.

Jak widać, projekt szafy wnękowej może zmieniać się diametralnie, jeśli weźmiemy pod uwagę konkretne potrzeby, a także specyfikę miejsca, w którym ma ona się znaleźć. Cały czas trzeba mieć na uwadze również design mebla. Powinien być on zgodny z pozostałymi elementami wystroju. Mowa tu głównie o zgodności kolorystycznej oraz stylu. Jeśli nie przypilnujemy tego, może okazać się, że cala aranżacja stanie się bardzo chaotyczna, co oczywiście wpłynie negatywnie na odbiór wnętrza.

Mając na uwadze wszystkie wymienione informacje, oczywiste staje się, że bez odpowiedniego projektu trudno myśleć o funkcjonalnej, wygodnej i atrakcyjnej pod względem wizualnej szafie wnękowej. Jego właściwe przygotowanie wydaje się więc najważniejszym zadaniem.

zobacz szafy przesuwne