Menu
11 324 mebli od 55 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Garderoba otwarta - zalety i wady tego typu rozwiązania

Sposób składowania ubrań ma znaczenie nie tylko praktyczne. Oczywiście wygoda mieszkańców jest niezwykle ważna, jednak należy przy tym pamiętać również o designie i walorach aranżacyjnych. Z tego powodu przed budową garderoby warto rozważyć wszystkie dostępne możliwości wyboru, a następnie wybrać rozwiązanie, które ma szansę spełnić kluczowe kryteria.

W ostatnim czasie zauważyć można rosnącą popularność garderób otwartych. Przygotowywane są one nie tylko w domach, ale też w mieszkaniach. Jak wygląda taka konstrukcja? Czy warto się na nią zdecydować? Odpowiedzi na te i inne pytania umieściliśmy w poniższym tekście. Mamy nadzieję, że okaże się on pomocny podczas podejmowania ostatecznej decyzji na temat miejsca, w którym przechowywana będzie odzież.

Porady Twojemeble.pl, 2021-07-20
Udostępnij:
Garderoba otwarta - zalety i wady tego typu rozwiązania

Jak wygląda garderoba otwarta?

Na początek należy wyjaśnić, o czym jest w ogóle mowa. Otwarta garderoba w sypialni (lub w innym pomieszczeniu) wyróżnia się tym, że nie ma… drzwi. Nie musi być to oddzielne pomieszczenie. Funkcje tę mogą pełnić wydzielone szafki, wieszaki, półki i wszystkie inne konstrukcje, na których zmieszczą się ubrania, buty czy też biżuteria.

Otwarta garderoba jest doskonale widoczna, dlatego warto zadbać o to, aby panował w niej porządek. Bałagan negatywnie wpłynie bowiem na aranżację całego pomieszczenia. Sama „otwartość” oczywiście nie oznacza, że strefa ta nie może zostać w żaden sposób oddzielona. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby postawić niewielką ściankę działową czy też oszklone panele. Należy przy tym zachować umiar, tak aby garderoba nadal pozostawała integralną częścią pomieszczenia. W przeciwnym wypadku, co oczywiste, stanie po prostu zamknięta.

309,- zł
499,- zł
349,- zł
549,- zł
439,- zł
729,- zł
269,- zł
399,- zł

Zalety i wady garderoby otwartej

Skoro wiemy już, czym wyróżnia się tego typu garderoba, możemy przejść do przedstawienia jej mocnych oraz słabych stron. Zdecydowanie ułatwi to podjęcie ostatecznej decyzji – bez względu na to, w jakim dokładnie pomieszczeniu garderoba otwarta ma się znaleźć.

Zacznijmy może od zalet, ponieważ jest ich więcej. Co ważne, uwagę na nie powinni zwrócić nie tylko właściciele domów jednorodzinnych i segmentów, ale również mieszkań.

  • Szybki dostęp do ubrań – garderoby przeważnie są urządzanie w niewielkiej odległości od miejsca, w którym się przebieramy (zazwyczaj jest to sypialnia), dzięki czemu nie musimy bez przerwy wędrować po domu lub mieszkaniu w poszukiwaniu konkretnej rzeczy. Wszystko jest pod ręką. Brak tu konieczności otwierania kolejnych szaf czy też regałów. Pozwala to uzyskać jakże potrzebną oszczędność czasu.

  • Łatwa segregacja potrzebnych rzeczy – szafa otwarta to doskonały pomysł wówczas, gdy zależy nam na porządku. Odpowiedni rozkład półek i wieszaków zdecydowanie ułatwi zarządzanie ubraniami, niezależnie od tego, jak dużo ich mamy. Będzie to ważna zaleta dla wszystkich osób, które nie chcą tracić czasu na poszukiwaniu konkretnej bluzki czy też spódnicy.

  • Estetyka pomieszczenia – odpowiednio przygotowana garderoba poprawi wygląd pomieszczenia. Zwłaszcza gdy zdecydujemy się na wykorzystanie konkretnych ozdób i elementów dodatkowych. Mowa tu między innymi o oświetleniu w postaci punktowych diod LED umieszczanych w suficie lub w konkretnych półkach. Całość prezentuje się naprawdę ładnie, sprawia również wrażenie otwartości. Bez drzwi i pełnych ścian garderoba nie ogranicza dostępnej przestrzeni. Wręcz przeciwnie. Właśnie z tego powodu okaże się ona dobrym wyborem także do mieszkań. 

Podczas analizowania największych zalet otwartej garderoby warto wspomnieć o tym, że pozwala ona ograniczyć liczbę wykorzystywanych szaf i komód w pozostałych pomieszczeniach. Wszystko to, co potrzebne znajduje się w jednym miejscu, dostępnym tylko dla nas. Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o tym, że taki pomysł na garderobę może wiązać się z pewnymi oszczędnościami finansowymi. Nie potrzebujemy bowiem dodatkowych elementów, drzwi i ścian, które wydzieliłyby garderobę od reszty mieszkania bądź domu. Zyskujemy więcej pieniędzy, jak również dodatkowy czas, który możemy spożytkować inaczej.

Oczywiście nie jest tak, że otwarta garderoba jest pozbawiona wad. O tej największej już wspomnieliśmy. Fakt, iż wszystko widać sprawia, że musimy pamiętać o porządku. Bałaganu i chaosu w takim miejscu nie da się ukryć. No chyba że zamkniemy drzwi do sypialni. Z tego powodu otwarta garderoba nie będzie zbyt dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu ani chęci, by dbać o równe ułożenie ubrań i innych elementów. Nie da się ukryć, że taki kącik wymaga odpowiedniej uwagi. Niezależnie od tego, jak jest duży i ile rzeczy się w nim znajduje.

Kiedy jeszcze pomysły na otwarte garderoby lepiej odłożyć? Wówczas, gdy w domu lub mieszkaniu znajdują się zwierzęta. Fakt, iż zyskają łatwy dostęp do ubrań, może doprowadzić do wielu przykrych sytuacji. Związane będą one nie tylko z możliwością uszkodzenia poszczególnych rzeczy, ale też ze sporym bałaganem, który może powstać w garderobie przez obecność psa bądź kota.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, warto się zastanowić nad tym, czy garderoba otwarta to dobry pomysł czy też lepiej z niej zrezygnować. Dla osób lubiących porządek i ceniących sobie prostotę segregowania ubrań stanie się ona miejscem wręcz wymarzonym. Zupełnie odwrotne odczucia mogą mieć właściciele zwierząt, a także wszystkie osoby, dla których ciągłe utrzymywanie nienagannego porządku stanowi problem nie do przeskoczenia.

Sypialnia z garderobą otwartą

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, garderoba najczęściej przygotowywana jest w sypialni. Trudno się temu dziwić. W końcu to w tym pomieszczeniu najczęściej zmieniamy ubrania. Warto więc mieć je zawsze pod ręką, zamiast wędrować po całym domu lub mieszkaniu w poszukiwaniu konkretnej rzeczy lub dodatku.

Sypialnia z garderobą to doskonały sposób na zaoszczędzenie miejsca w innych pokojach, gwarantuje przy tym mnóstwo swobody i ogromną wygodę w magazynowaniu odzieży. Niezależnie od jej wielkości czy też układu znajdujących się w niej mebli. Doskonałym tego potwierdzeniem są wszelkiego rodzaju projekty, które można obserwować chociażby w internecie. Sposobów na urządzenie takich pomieszczeń jest mnóstwo.

Zwłaszcza w przypadku otwartej garderoby w sypialni. Umożliwia ona zastosowanie wielu dodatków praktycznych elementów, spośród których wymienić można:

  • przesuwne, oszklone drzwi,

  • oświetlenie punktowe,

  • przesuwne wieszaki,

  • duże, pojemne półki z łatwym dostępem,

  • szafki wiszące oraz stojące.

Brak drzwi i innych fizycznych barier sprawia, że takie sypialnie z garderobą okażą się po prostu wygodne. Oczywiście cały czas trzeba pamiętać o aranżacji pomieszczenia. Powinna być ona maksymalnie spójna i dostosowana do naszych potrzeb oraz wymagań. 

Kryteria te doskonale spełniają zwłaszcza sypialnie z garderobami wykonanymi w stylu nowoczesnym. Ogromne znaczenie ma w nim bowiem dostępna przestrzeń, która jest podkreślana poprzez odpowiednio dobrane oświetlenie. W ramach projektów nowoczesnych zastosowanie znajdują często specjalne stelaże metalowe, które tworzą podstawę garderoby. To na nich osadzane są wszystkie półki, szuflady czy też wieszaki.

Oczywiście nie jest to jedyne rozwiązania. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy aranżacji klasycznych oraz naturalnych materiałów, takich jak chociażby drewno czy kamień. Możliwości łączenia różnych rozwiązań jest naprawdę sporo. Jeszcze raz warto przy tym podkreślić, że otwarta szafa wcale nie musi być duża, by była wygodna i przyjemna dla oka. 

Oczywiście więcej możliwości zapewniają pomieszczenia o nieco większym metrażu. Garderoba do sypialni może wtedy zostać przygotowana z dużej liczby półek, wieszaków czy też szuflad. Dzięki temu pomieści się w niej więcej niż jedna osoba. Dość ciekawym rozwiązaniem będzie także połączona garderoba z łóżkiem, zapewniająca błyskawiczny dostęp do odzieży i innych elementów.

Która garderoba lepsza otwarta czy zamknięta?

Na koniec należy zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią – czy lepsza okaże się garderoba otwarta czy zamknięta? Oba rozwiązania mają oczywiście swoje wady i zalety, które trzeba ze sobą porównać. Najlepiej z uwzględnieniem specyfiki pomieszczenia oraz własnych potrzeb i wymagań.

  • Garderoba otwarta – jak już wspominaliśmy, będzie ona dobrym wyborem ze względu na estetykę wykonania, jak również swobodę aranżacyjną. Zapewnia przy tym błyskawiczny dostęp do potrzebnych ubrań i dodatków. Jeśli zostanie urządzona w odpowiedni sposób, może stać się prawdziwą wizytówką domu lub mieszkania.

  • Garderoba zamknięta – rozwiązuje problemy związane z koniecznością utrzymywania nienagannego porządku. Do takiej garderoby dostęp mamy bowiem tylko my, dlatego nie musimy martwić się, że ktoś będzie do niej zaglądał. Jest to ponadto sposób na ograniczenie szkód wyrządzonych przez zwierzęta domowe.

3 095,- zł
4 132,- zł
1 317,- zł
1 761,- zł
1 060,- zł
1 417,- zł
1 631,- zł
2 183,- zł

Wybór ostatecznego pomysłu jest mocno indywidualny. Warto pamiętać o tym, że otwarta garderoba umożliwia tworzenie wielu niezwykle ciekawych projektów aranżacyjnych, z wykorzystaniem ciekawych mebli, oświetlenia czy też różnego rodzaju atrakcyjnych dodatków.

Zobacz szafy >Zaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 9 500 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.