15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Pikowane meble – jakie wybrać?

Udostępnij:

Meble pikowane - jakie wybrać?

Pikowane meble powracają! Nic dziwnego – ich przyjemna faktura zachęca, by rozsiąść się w nich wygodnie i po prostu odpocząć. Pikować możemy sofy, fotele, poduszki, ale również łóżka. Nie każde pikowanie jest jednak takie samo. Czym się różnią? Które będzie nadawało się do Waszego wnętrza? Dowiecie się z poniższego tekstu!

Co to jest pikowanie?

Pikowanie - nazwa tej techniki pochodzi od francuskiego słowa „piqué”, które oznacza ukłucie. Jako sposób ozdabiania mebli, sięga swoją historią kilka wieków wstecz. Ostatnio powraca do łask ze względu na swą różnorodność. Pikowane meble mogą nawiązywać do eleganckiego stylu „glamour”, sprawdzą się w klasycznym wnętrzu, ale mogą również dobrze uzupełniać te bardzo nowoczesne. Pikowane meble to również element, który atrakcyjnie przełamie wnętrze urządzone w jednym, konkretnym stylu.  Sam sposób pikowania zyskał bowiem różne oblicza, które pozwalają na nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych.

Kolekcja Voss

Kolekcja Voss

Pikowanie niejedno ma imię!

Pikowania są dziś wykorzystywane do stworzenia wielu rozmaitych wzorów. Najbardziej tradycyjne – w formie prostokątów znajdziemy np. na obiciu sofy Nappa. Pikowania znajdują się na jej oparciu oraz bokach. Ten uwielbiany przez Was model, świetnie sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych oraz urządzonych w stylu skandynawskim. W przypadku sofy Royal, pikowania zostały przeciągnięte na całą środkową część mebla. Są również rozmieszczone w większych odległościach, co nadaje sofie bardziej masywny wygląd. Ten mebel sprawdzi się więc lepiej w większych pomieszczeniach.

Kolekcja Nappa  

Kolekcja Nappa

Pikowania mogą tworzyć kwadraty czy rąby. Mogą nawiązywać do stylu vintage czy klasycznego, a gdy będą ozdobione kryształkami idealnie nadadzą się do wnętrza glamour czy bogatego stylu wersalskiego. Subtelniejszą wersją pikowania będą przeszycia. 

Zamiast pikowania oparcia czy boków, zdobienie może być wykorzystane w przypadku samych poduszek. To rozwiązanie będzie idealne dla osób, którym pikowania się podobają, ale nie chcą, by były dominującym elementem mebla.

Kolekcja Chesterfield

Kolekcja Chesterfield

Pikowanie DIY – o czym pamiętać

W przypadku samodzielnego pikowania np. zagłówka do łóżka, przydadzą się umiejętności i znajomość materiałów. Nie każdy materiał nadaje się bowiem do tego typu upiększania. Aby mebel po pikowaniu prezentował się dobrze, materiał musi być miękki i elastyczny, by później układał się w pożądany sposób, a nie ciągnął i napinał. Pikowanie sofy czy foteli jest już znacznie trudniejsze i lepiej pozostawić je profesjonalistom.

Pikowane meble mogą łączyć w sobie klasykę i nowoczesność, co sprawia, że pasują do naprawdę wielu wnętrz. Chociaż pikowane meble są najbardziej kojarzone ze stylem glamour, nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić je do aranżacji w innych stylach!

Zobacz pikowane meble >Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.