Sofa do mniejszego wnętrza

W niewielkim salonie czy pokoju dziennym liczy się dosłownie każdy centymetr. Jak urządzić strefę wypoczynku, by mniejsze miejsce było wykorzystane w 100%? Sprawdzonym rozwiązaniem jest kompaktowa sofa! Jak wybrać idealną? Czym kierować się przy zakupie, by w żaden sposób nie zaburzyć proporcji wnętrza? Na co jeszcze zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Rozmiar sofy, a rozmiar wnętrza

Pierwszym i głównym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy wyposażaniu mniejszych wnętrz, jest kształt i rozmiar sofy. Dlaczego? Bo zazwyczaj to właśnie sofa stanowi podstawę aranżacji wnętrza, do której dopasowujemy pozostałe meble, inne elementy wyposażenia czy dekoracje. Aby jak najlepiej wykorzystać dostępny metraż, dokładnie wyrysujcie i rozplanujcie przestrzeń. Następnie należy znaleźć odpowiednie miejsce dla sofy. Które będzie najlepsze w niewielkim wnętrzu? To pod ścianą. Wtedy sofa zajmie znacznie mniej miejsca, przez co pozostała przestrzeń wyda się większa.

Wprost idealnymi sofami będą modele 2, 2,5 i 3-osobowe. Te wymiarowo najmniejsze, sofy 2-osobowe zazwyczaj występują bez funkcji spania, na którą w meblu po prostu nie ma miejsca. Owszem, bywają i te z funkcją spania. Wówczas producenci tapicerki wyposażają sofy albo w tzw. "wózek" wyjeżdżający do przodu, albo w system do spania okazjonalnego, popularnie nazywany "belgijką".

Jak powinna wyglądać sofa?

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze sofy do małej przestrzeni są jej boczki. Powinny być w miarę wąskie, w żadnym razie zbyt rozłożyste. Bardzo łatwo zauważyć, ile miejsca można zaoszczędzić dzięki takim mniejszym boczkom. Przykładem sofy, która posiada niewielkie podłokietniki jest np. sofa Kinga od producenta Etap Meble. Ten model wyróżnia się również smukłymi nóżkami. To kolejny aspekt ważny przy wyborze wypoczynku do małej przestrzeni. Kiedy sofa stoi na wysokich i smukłych nóżkach, ewentualnie płozach, w prosty sposób uzyskujemy wizualną lekkość mebla.

Decydując się już na sofę 2-osobową, warto również znaleźć miejsce dla niej odpowiedniego towarzystwa, a mianowicie fotela. Oczywiście fotel nie może być zbyt masywny. Podobnie jak w przypadku sofy, warto by stał na nóżkach i miał wąskie podłokietniki. Jeśli chcemy, by fotel był naprawdę komfortowy, warto wybrać ten z funkcją relaksu. Co to znaczy? Że fotel jest wyposażony w wysuwane do przodu siedzisko, na którym możemy wygodnie wyciągnąć nogi. Taki mechanizm oferuje np. fotel Kinga z funkcją relaksu manualnego.

Sofa Kinga  Fotel Kinga

Sofa i fotel z funkcją relaksu manualnego z kolekcji Kinga

A co jeśli koniecznie potrzebna nam jest sofa, która będzie służyć do spania codziennego? I w takim przypadku mamy rozwiązanie! Polecamy sofę 3-osobową, ale bez boczków i podłokietników. Te ostatnie, często są zastąpione przez poduszki podłokietnikowe tak wygodne, że można się na nich swobodnie oprzeć. W żadnym razie nie odczujemy braku podłokietników. Przykładową sofą bez boczków jest Sofa Brunon III LUX 3DL od marki Black Red White. Dostępna w kilkudziesięciu kolorach, sprawdzi się w niejednym wnętrzu!

Sofa Brunon

Sofa Brunon III LUX 3DL

Na naszej stronie znajdziecie wiele sof kompaktowych, więc łatwo wybierzecie dla siebie tę idealną. Dopasujecie ją zarówno do swojego ulubionego stylu: nowoczesnego, minimalistycznego czy retro, jak i potrzeb. Wybierając swoją wymarzoną sofę do salonu czy pokoju dziennego, pamiętajcie, że będziecie spędzać na niej większość wolnych chwil! A jeśli szukacie sofy do większego wnętrza. koniecznie zapoznajcie się z naszym drugim tekstem!Działamy od 2003 roku

Sklep internetowy zakładaliśmy w 2003 roku. Dzisiaj jesteśmy największym meblowym sklepem online.

99% Klientów nas poleca

99% naszych Klientów pozytywnie ocenia zakupy zrobione w naszym sklepie

Doradzamy i inspirujemy

Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.