17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak wybrać sofę do mniejszego wnętrza?

Udostępnij:

Sofa do mniejszego wnętrza

W niewielkim salonie czy pokoju dziennym liczy się dosłownie każdy centymetr. Jak urządzić strefę wypoczynku, by mniejsze miejsce było wykorzystane w 100%? Sprawdzonym rozwiązaniem jest kompaktowa sofa! Jak wybrać idealną? Czym kierować się przy zakupie, by w żaden sposób nie zaburzyć proporcji wnętrza? Na co jeszcze zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Rozmiar sofy, a rozmiar wnętrza

Pierwszym i głównym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy wyposażaniu mniejszych wnętrz, jest kształt i rozmiar sofy. Dlaczego? Bo zazwyczaj to właśnie sofa stanowi podstawę aranżacji wnętrza, do której dopasowujemy pozostałe meble, inne elementy wyposażenia czy dekoracje. Aby jak najlepiej wykorzystać dostępny metraż, dokładnie wyrysujcie i rozplanujcie przestrzeń. Na rysunku zaznaczacie, gdzie stanie sofa, czy będzie mieć wystarczająco dużo przestrzeni względem innych mebli. Które miejsce na sofę będzie najlepsze w niewielkim wnętrzu? To pod ścianą. Wtedy sofa zajmie znacznie mniej miejsca, przez co pozostała przestrzeń wyda się większa.

Do małych wnętrz doskonale sprawdzą się sofy dwuosobowe, jeśli jednak posiadacie trochę 'większe możliwości' możecie zdecydować się na sofę trzyosobową!

Kolekcja Jenny

Kolekcja Jenny

Jak powinna wyglądać sofa do małego wnętrza?

Kolejnym ważnym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze sofy do małej przestrzeni są jej boczki. Powinny być w miarę wąskie, w żadnym razie rozłożyste, szerokie. Bardzo łatwo zauważyć, ile miejsca można zaoszczędzić dzięki takim mniejszym boczkom.

W przypadku mniejszych wnętrz dobrze sprawdzą się również smukłe, wysokie nóżki sofy. Kiedy sofa stoi na wysokich i smukłych nóżkach, ewentualnie płozach, w prosty sposób uzyskujemy wizualną lekkość mebla.

Decydując się już na sofę 2-osobową, warto również znaleźć miejsce dla niej odpowiedniego towarzystwa, a mianowicie fotela. Oczywiście fotel nie może być zbyt masywny. Podobnie jak w przypadku sofy, warto by stał na nóżkach i miał wąskie podłokietniki. Jeśli chcemy, by fotel był naprawdę komfortowy, warto wybrać ten z funkcją relaksu. Co to znaczy? Że fotel jest wyposażony w wysuwane do przodu siedzisko, na którym możemy wygodnie wyciągnąć nasze nogi. 

  Sofa Solo do małego wnętrza

Sofa Solo do małego wnętrza

Sofa z funkcją spania do małego wnętrza

Sofa w małym mieszkaniu pełni jednak również bardzo często funkcję łóżka. Codziennie rozkładana służy nam jako miejsce do spania. W takim przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na dobór funkcji spania, który powinien być wygodny i zapewniać komfortowe miejsce odpoczynku. Coraz częściej wybieraną funkcją spania do mniejszych wnętrz jest stelaż włoski, który kryje w sobie gruby, pełnowymiarowy materac. Tym samym zapewnia nam komfort spania porównywalny jak ten na łóżku! Materac mieści się we wnętrzu sofy, wypełniając je, dlatego w przypadku sof ze stelażem włoskim nie możemy mówić o pojemniku na pościel.

Sofa z kolekcji Ema

Sofa z kolekcji Ema

Na naszej stronie znajdziecie wiele sof kompaktowych, więc łatwo wybierzecie dla siebie tę idealną. Dopasujecie ją zarówno do swojego ulubionego stylu: nowoczesnego, minimalistycznego czy retro, jak i potrzeb. Wybierając swoją wymarzoną sofę do salonu czy pokoju dziennego, pamiętajcie, że będziecie spędzać na niej większość wolnych chwil! A jeśli szukacie sofy do większego wnętrza. koniecznie zapoznajcie się z naszym tekstem, w którym podpowiadamy jaki wypoczynek wybrać do przestronnego wnętrza!

Zobacz nasze sofy >