17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak usunąć zacieki na kanapie? Poznaj najskuteczniejsze metody na pozbycie się zacieków!

Zacieki na kanapie to problem, który pojawia się w wielu salonach. Jeśli dotyczy również Twojej sofy, poznaj nasze skuteczne metody na wyczyszczenie tego mebla! Od dziś zaciekom na kanapie mówimy zdecydowanie: pa pa!

Udostępnij:
Jak usunąć zacieki na kanapie? Poznaj najskuteczniejsze metody na pozbycie się zacieków!

Jak skutecznie usunąć zacieki z kanapy? Oto 5 najlepszych sposobów

Usuwanie zacieków z kanapy i sofy może być czasochłonne, ale jeśli przyłożysz się do tego zadania, efekty będą warte wysiłków! Oto pięć skutecznych sposobów usuwania zacieków z kanapy: 

  1. Użyj ciepłej wody z mydłem lub płynem do prania. Nałóż mieszankę na plamę i zostaw na chwilę. Następnie użyj szczotki do tkanin, aby wyczyścić plamę. Dokładnie wyczyść kanapę czystą, ciepłą wodą tak, by po środkach czystości nie został ślad.
  2. Jeśli plama jest trudna do usunięcia, przygotuj mieszankę 1 łyżki stołowej octu i 3 łyżek stołowych wody. Rozprowadź mieszankę na plamie i pozostaw na 10 minut. Wyczyść kanapę dokładnie ciepłą wodą. 
  3. Innym sposobem na trudne plamy jest użycie proszku do prania. Do jednej łyżki proszku powoli dodawaj wody, aż do uzyskania gęstej pasty. Nałóż pastę na plamę i pozostaw ją na 15-20 minut. Przetrzyj miejsce wilgotną gąbką, by ściągnąć pastę, a następnie użyj ciepłej wody, by wypłukać ją z materiału.
  4. Czysty alkohol to inny skuteczny sposób na usunięcie zacieków. Wystarczy wetrzeć płyn w miejsce zabrudzenia. 
  5. Jeśli wszystkie inne metody nie działają, spróbuj użyć sody oczyszczone. Wymieszaj 2 łyżeczki sody oczyszczonej z wodą. Nałóż mieszankę na plamę i pozostaw ją na 10 minut. Ważne jest, aby dokładnie spłukać kanapę i nie pozostawić na niej resztek sody. 

Przed zastosowaniem każdej z tych metody, musisz upewnić się, że środek nie jest szkodliwy dla tkanin. Wykonaj test na małym fragmencie tkaniny, w niewidocznym miejscu i sprawdź, czy materiał się nie odbarwi lub nie uszkodzi. Po zakończonym czyszczeniu, pamiętaj o osuszaniu kanapy, aby zapobiec pojawianiu się pleśni.

Zacieki na kanapie - jak zapobiegać i usuwać plamy?

Zacieki na kanapie mogą być frustrujące, dlatego najważniejsze jest, by im zapobiegać przez utrzymanie porządku i regularne czyszczenie mebla. Najważniejsze to szybko usunąć zabrudzenie, gdy tylko pojawi się na sofie. Z pomocą mokrej szmatki lub miękkiej gąbki do wyczyszczenia kanapy, ściągnijmy zabrudzenie, które mogłyby spowodować zaciek. 

Narożnik z kolekcji Chivas

Narożnik z kolekcji Chivas

Kolejnym środkiem zapobiegawczym jest odkurzanie mebli raz w tygodniu, tak aby na bieżąco usuwać z nich brud i zanieczyszczenia, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Bardzo ważne jest by np. kanapy dwuosobowe z funkcją spania odkurzać również w części, na której śpimy.

Na kanapie można położyć też koce lub narzuty, aby zminimalizować możliwość jej ubrudzenia. Niektóre z kanap posiadają wymienne poszycie, które można dodatkowo zmienić lub wyprać. Poprzez stosowanie się do tych prostych zasad można zapobiec pojawianiu się zacieków na kanapie i cieszyć się piękną i czystą kanapą przez wiele lat.

Sofa Ema

Sofa z kolekcji Ema

Praktyczny poradnik - jak usunąć zacieki z różnych rodzajów kanap (skórzane, z tkaniny, z mikrofibry)?

Różne materiały wymagają zastosowania różnych środków czyszczących. Powyżej przedstawiliśmy sposoby na wyczyszczenie sof obitych tkaniną. Jak wyczyścić inne materiały?

  • Aby usunąć plamy ze skóry, najlepiej jest użyć mydła i letniej wody, które delikatnie wyczyszczą powierzchnię mebla. Można też użyć specjalnego produktu do czyszczenia skór, który będzie bezpieczny dla tapicerki. Warto jednak wiedzieć, że kanapy skórzane są dobrze zaimpregnowane, co chroni je przed powstawaniem zacieków i plam.

  • Zaletą mikrofibry jest jej odporność na plamy. Kiedy jednak dojdzie do zabrudzenia, musimy wiedzieć, by nie czyścić jej wodą. Mikrofibrę warto czyścić niewielką ilością alkoholu, który nie pozostawi na materiale śladów. Meble można czyścić również szczoteczką do mebli.

Nasze kanapy do pokoju dziennego nieustannie są narażone na zabrudzenia. Najbardziej zagrożone są kanapy rozkładane z funkcją spania, na których nie tylko siedzimy, ale również śpimy. Również małe kanapy rozkładane np. małe kanapy dwuosobowe posiadają mniejszą powierzchnię użytkowania niż, dlatego ich siedzisko będzie się bardziej wycierać. Powinniśmy więc dbać o nie dodatkowo. 

Zobacz MEble tapicerowane