15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak czyścić meble skórzane? Domowe sposoby

Efektowna skórzana sofa, fotel lub narożnik to meble, które doskonale prezentują się w każdym salonie, a szczególnie wówczas, gdy są nowe i zadbane. Trwałość i elegancję mebli skórzanych można przedłużyć za sprawą odpowiednio dobranej pielęgnacji. Kluczowe jest ich regularne czyszczenie przy pomocy delikatnych i domowych specyfików. W jaki sposób zadbać o meble skórzane domowymi sposobami?

Udostępnij:
Jak czyścić meble skórzane? Domowe sposoby

Skórzane meble – jak o nie dbać?

Odpowiednia troska o meble ze skórzaną tapicerką to najważniejsza z kwestii, które wpływają na ich trwałość. Meble ze skóry nie należą do najtańszych, dlatego też warto zadbać o to, by jak najdłużej zachowały swą elegancję, nienaganny wygląd i funkcjonalność. Podstawą jest właśnie bieżąca troska o dobry stan mebli. W jaki sposób dbać o meble ze skóry?

Kluczową kwestią jest ich regularne czyszczenie i to zanim pojawią się na nich trudne do usunięcia zabrudzenia. Zamiast czekać na wyraźne plamy i brud, który na dobre osadzi się na skórzanej tapicerce, lepiej weryfikować stan mebli na bieżąco – na przykład podczas regularnych porządków w pomieszczeniu. Przy okazji wycierania kurzu z mebli, warto przetrzeć także skórzaną sofę, fotel lub narożnik, a podczas odkurzania podłogi, warto na chwilę zmienić szczotkę na taką do mebli i odkurzyć także powierzchnię wypoczynku ze skóry. 

Regularne porządki to nie wszystko, co można zrobić, by meble ze skóry na długi czas zachowały doskonały wygląd. Bardzo ważne jest także ich ostrożne użytkowanie. Jeśli tapicerka jest jasna, a ma się na sobie spodnie, które zwykły farbować, lepiej zachować ostrożność, by nie okazało się, że pod wpływem ciepłoty ciała materiał ubrania pozostawi ślady na tapicerce. Jeśli na meblach skórzanych zwykło się jadać przekąski w postaci chipsów, krakersów i innych produktów, które mogą pozostawiać okruchy o ostrych krawędziach, warto uprzątnąć powierzchnię sofy po jedzeniu, by ostre okruszki jej nie zarysowały. 

Czyszczenie mebli skórzanych domowymi sposobami na sucho

Zakurzone i zabrudzone meble skórzane można z łatwością oczyścić na sucho domowymi sposobami. Warto robić to regularnie, dzięki czemu skórzana tapicerka na dłużej zachowa nienaganny wygląd. W jaki sposób czyścić meble ze skóry na sucho?

  • Odkurzaczem – koniecznie przy pomocy odpowiedniej końcówki z dłuższym włosiem, która nie zarysuje tapicerki. Odkurzanie skórzanych mebli pozwoli na pozbycie się kurzu, okruchów i innych drobnych zabrudzeń, jakie pojawiają się na skórzanej powierzchni podczas codziennego użytkowania mebli. Odkurzanie warto powtarzać regularnie – na przykład przy okazji sprzątania w całym pomieszczeniu.

  • Miotełką do kurzu – szybkie oczyszczenie mebli skórzanych z kurzu i paproszków można wykonać właśnie przy pomocy miotełki do kurzu. W ten sposób zabrudzenia zostaną jednak strącone na podłogę. Mimo wszystko jest to dobre rozwiązanie na przykład wówczas, gdy nie posiada się specjalnej końcówki do odkurzacza, która pozwala na bezpieczne odkurzenie mebli tapicerowanych.

  • Ściereczką z mikrofibry – by zetrzeć kurz, jaki nagromadził się na skórzanych meblach, nie potrzeba wody i mocnych specyfików – w zupełności wystarczy sucha ściereczka z mikrofibry. Ma ona doskonałe właściwości wyłapujące kurz, dlatego wystarczy przetrzeć nią mebel, by usunąć tego rodzaju zabrudzenia.

Regularne czyszczenie mebli skórzanych na sucho zdecydowanie pomoże zachować je w świetnym stanie przez długi czas, ale jeśli na ich powierzchni pojawią się plamy i silniejsze zabrudzenia, konieczne będzie czyszczenie mebli na mokro.

Narożnik Libretto, Bydgoskie Meble

Czyszczenie skórzanych mebli na mokro domowymi sposobami

Domowe sposoby na czyszczenie mebli skórzanych są nie tylko bezpieczne, ale też ekologiczne oraz niedrogie – nie trzeba kupować kosztownych płynów i preparatów do codziennego stosowania, gdy większość zabrudzeń można usunąć przy pomocy czystej wody. Jakie są najlepsze domowe sposoby na czyszczenie skórzanej tapicerki mebli?

  • Odrobina wody i miękka ściereczka lub gąbka – taki zestaw poradzi sobie z większością codziennych plam, o ile zostaną one zauważone od razu. Roztopiona czekolada na podłokietniku, rozlana resztka coli na siedzeniu lub kleks z bitej śmietany to zabrudzenia, które można łatwo usunąć, gdy są świeże. W takiej sytuacji wystarczy mokra, ale dobrze odciśnięta szmatka lub miękka gąbka, by zetrzeć zabrudzenia i przywrócić meblom nienaganny wygląd. Jeśli plamy zostaną przeoczone lub pozostawione na dłuższy czas, ich usuwanie może okazać się trudniejsze.

  • Woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń – do nieco silniejszych zabrudzeń można użyć ściereczki lub gąbki, które namoczono w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. Niezawodne bywa mydło (zarówno szare, jak i klasyczne), a także delikatny płyn do mycia naczyń. Stosując jakikolwiek detergent na meblach skórzanych, warto użyć go tylko odrobinę i wypróbować najpierw w mało widocznym miejscu. Należy również pamiętać o tym, by czyszczoną powierzchnię przetrzeć na koniec na mokro tak, by usunąć ewentualne pozostałości detergentu. 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy domowe sposoby czyszczenia mebli skórzanych są w ogóle skuteczne. Wszystko zależy od rodzaju zabrudzeń i częstotliwości czyszczenia mebli. Regularne odkurzanie i przecieranie wilgotną szmatką to sposoby na to, by meble skórzane jak najdłużej zachowały doskonały wygląd. Gdy zaniedba się regularne porządki, a zabrudzenia będą uporczywe, z całą pewnością okaże się, że domowe metody to za mało. W takich sytuacjach trzeba będzie sięgnąć do kieszeni i na sklepowe półki po różnego rodzaju preparaty dedykowane do konkretnych rodzajów skór. 

Kolekcja Nicea, Gala Collezione

Gdy domowe sposoby okażą się za słabe – środki do czyszczenia mebli ze skóry

Domowe sposoby na czyszczenie mebli skórzanych są dość skuteczne w przypadku lżejszych i stosunkowo świeżych zabrudzeń. Z ich pomocą bez problemu usuniesz kurz z narożnika, zetrzesz niewielką plamę z jogurtu, jaka pozostała na fotelu lub pozbędziesz się okruszków z chipsów i ciastek. Jeśli jednak zabrudzenia są bardzo intensywne, a plamy nie zostały zauważone w porę, może się okazać, że woda i mydło to za mało, by przywrócić meblom ich odpowiedni wygląd. W takich sytuacjach wystarczy jednak sięgnąć po specyfiki ze sklepowych półek, jakich nie brakuje i to zarówno do skór naturalnych, jak i ekologicznych.

Różnorodne przebarwienia na skórzanej tapicerce można usunąć nawet przy pomocy niewielkiego sztyftu – producenci oferują nawet sztyfty specjalistyczne (na przykład do czyszczenia plam po ubraniach z jeansu). Jest to opcja niezwykle przydatna, a w szczególności w przypadku mebli skórzanych o jasnej tapicerce, które są szczególnie mocno narażone na przebarwienia i trudne plamy. 

W sprzedaży znaleźć można także inne preparaty do czyszczenia powierzchni skórzanych i to zarówno tych gładkich, jak i strukturalnych. Zazwyczaj mają one konsystencję płynu, mleczka lub sprayu i są dedykowane do konkretnych rodzajów tapicerki (z naturalnej skóry bądź z ekologicznej). Nie należy nigdy stosować środków przeznaczonych do innego rodzaju mebli niż użytkowane – mogą okazać się nie tyle nieskuteczne, co wręcz szkodliwe.

Fotel Mini, SITS

Impregnacja – sposób na piękne i czyste meble ze skóry

Zamiast martwić się o to, w jaki sposób usunąć plamy i inne zabrudzenia z mebli skórzanych, lepiej zapobiegać ich powstawaniu. Meble skórzane są zazwyczaj fabrycznie zaimpregnowane, dzięki czemu przez jakiś czas po zakupie wykazują wyższą odporność na zabrudzenia. Impregnacja ma również na celu odpowiednie zabezpieczenie skóry, zapewnia jej także elastyczność, dzięki czemu tapicerka nie pęka i jej tak efektowna pod względem wizualnym.

By przedłużyć trwałość mebli ze skóry (zarówno naturalnej, jak i sztucznej), warto je regularnie czyścić oraz impregnować i pielęgnować. Odpowiednie specyfiki należy dobrać do zaleceń producenta i do konkretnego rodzaju skóry, jakim wykończono posiadane meble. W sprzedaży można znaleźć ogrom specyfików do impregnowania i pielęgnacji skóry – to środki w płynie lub mleczku, które nanosi się na tapicerkę raz na jakiś czas przy pomocy miękkiej szmatki (bywa ona dołączana do niektórych preparatów, ale nie jest to regułą). 

W sklepach ze specyfikami do czyszczenia mebli skórzanych można znaleźć także gotowe zestawy preparatów do pielęgnacji mebli. W ich skład wchodzi na ogół środek do czyszczenia mebli, a także preparat pielęgnujący, który nawilża, uelastycznia oraz impregnuje skórę. W zestawach tego rodzaju znaleźć można również akcesoria do nakładania tych specyfików – gąbeczki i szmatki o odpowiedniej strukturze. 

Meble skórzane wyróżniają się niebanalnym designem i są prawdziwą ozdobą wielu aranżacji. Skórzana sofa lub narożnik bywa elementem wyposażenia salonu, a skórzane fotele lub krzesła są chętnie wybierane do jadalni, gabinetu lub sypialni. Meble ze skóry znaleźć można nie tylko w domowych wnętrzach, ale też w pomieszczeniach firmowych i trudno się temu dziwić – są nie tylko efektowne i designerskie, ale również bardzo wygodne w użytkowaniu. By zachowały swój ekskluzywny charakter, warto dbać o nie na bieżąco.

Meble ze skóry >