15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Kiedy i jak sadzić maliny? Sadzenie malin krok po kroku

Własne owoce mają zupełnie inny smak - można wtedy być pewnym, że rozwijały się one bez zastosowania chemicznych środków. Warto zdecydować się na taką zdrową alternatywę, która poprawi samopoczucie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na sadzenie malin w ogrodzie - poradnik pomoże początkującym jak i zaawansowanym ogrodnikom.

Udostępnij:
Kiedy i jak sadzić maliny? Sadzenie malin krok po kroku

Wybór odpowiedniego czasu na sadzenie malin

Większość osób wybiera do swojego sadu zestawy mebli ogrodowych, które są jego niezwykle funkcjonalnym elementem. Wpływają na elegancki wygląd przestrzeni oraz umożliwiają odprężenie się w ciągu dnia. Jednak dodatkową dekoracją mogą być kolorowe krzewy owocowe, które zachęcają również swoim niesamowitym smakiem. Wśród nich są oczywiście maliny.

Jednak kiedy sadzić maliny w Polsce? To częste pytanie, które zadają sobie niedoświadczeni miłośnicy roślin. Niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna z powodu nieustannie zmieniającego się klimatu. Temperatura w każdym roku nieco się różni, co również wpływa na najlepszą datę sadzenia. Z tego względu należy zaopatrzyć się w meble ogrodowe, które pozwolą na codzienną, wygodną obserwację przyrody i pogody.

Mówi się, że optymalny czas na sadzenie malin przypada wczesną jesienią. Wpływa na to fakt, że sadzonki są wkładane do ziemi z gołym korzeniem. Z tego względu można stwierdzić, że sadzenie rozpoczyna się od połowy września do początku listopada. Nie są groźne im niskie temperatury, więc należy zaufać w ich naturalny rozwój.

W przypadku malin w doniczkach nie ma konkretnego terminu sadzenia. Można robić to w ciepłych porach roku, gdyż umożliwia to stały okres wegetacji. Jednak zaleca się sadzenie ich wczesną wiosną, gdy temperatury są najkorzystniejsze dla ich początkowego rozwoju. Jednak wybranie innej, ciepłej pory także będzie odpowiednie.

Kolekcja Rosarium

Kolekcja Rosarium

Przygotowanie gleby do sadzenia malin

Maliny do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiednio przygotowanej gleby. Wybrane miejsce powinno być delikatnie zacienione oraz osłonięte przed wiatrem. Mógłby on uszkodzić rozwijającą się roślinę poprzez jej złamanie. Jednocześnie nie należy całkowicie ograniczać dostępu do słońca - pewna ilość promieni świetlnych jest wręcz obowiązkowa.

Po znalezieniu idealnego miejsca warto rozpocząć przygotowania gleby. Ziemia powinna być lekko kwaśna oraz bogata w próchnicę. Ważne jest zwrócenie uwagi na jej odpowiednie pH, które umożliwia późniejsze cieszenie się niesamowicie prezentującą się rośliną. 

Odpowiednia przepuszczalność gleby również będzie dodatkowym atutem. W ten sposób wyeliminowane zostanie ryzyko problemów z gniciem korzeni z powodu przetrzymywania wody. Maliny posiadają niezwykle delikatny system korzeniowy, więc warto otoczyć go szczególną troską. Napowietrzona i przewiewna gleba pomoże mu się perfekcyjnie ukorzenić.

Spulchnienie ziemi warto przeprowadzać odpowiednio głęboko, aby możliwe było dotarcie do okolic całego systemu korzeniowego. Dobrym pomysłem jest również zadbanie o próchniczą glebę, która dodatkowo wspomoże rozwój rośliny. Tak przygotowana gleba jest gwarantem późniejszego otrzymania świetnych owoców.

Kolekcja Vondel

Kolekcja Vondel

Jak skutecznie sadzić maliny w ogrodzie

Zastanawiasz się, jak poprawnie sadzić maliny krok po kroku? Posiadanie odpowiedniej wiedzy jest niezwykle istotne w tym etapie. Nasz poradnik pomoże w upewnieniu się, że postępujesz tak, jak należy. Powinien go wziąć pod uwagę każdy, kto pragnie później cieszyć się świeżymi i zdrowymi owocami.

Prawdziwy ogrodnik wie, jak ważne jest sadzenie malin wiosną i jesienią - praktyczne wskazówki sprawią, że cały proces będzie jeszcze łatwiejszy i przyjemniejszy. Załóż rękawice ochronne i przy pomocy szpadli wykop w ziemi dołki. Zadbaj, aby miały one szerokość około 30 cm oraz głębokość 10 cm. To niezwykle ważne dla ich późniejszego rozwoju.

Te krzewy owocowe potrafią rozrastać się do niesamowitych rozmiarów, więc trzeba zapewnić im wystarczającą ilość miejsca. W przeciwnym wypadku można spotkać się z problemem napierania krzewów na siebie oraz rywalizacji o przestrzeń, co znacznie osłabi plony. Z tego powodu dołki należy robić co około 40 cm. Natomiast szerokość rzędów powinna wynosić co najmniej metr.

Na koniec ostrożnie wkładaj sadzonki do dołków, rozprostowując na boki korzenie. Zasyp dołki ziemią i pamiętaj o obfitym podlewaniu wodą. Warto wyposażyć się w krzesła ogrodowe, które zapewnią wygodne miejsce do odpoczynku.  Siedząc na nich, każdego dnia będziesz mógł oceniać stan roślin oraz zauważać wszelkie ewentualne problemy.