15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jadalnia jak marzenie! Jak wybrać idealny stół?

Udostępnij:

Idealny stół - jak go wybrać?

Wspólne siedzenie przy stole to jeden z głównych sposobów celebrowania momentów – zarówno tych podniosłych, świątecznych, jak i zupełnie zwyczajnych, codziennych. Warto zadbać o to, aby każda chwila spędzona w jadalni była wyjątkowa. Kupno stołu to jedna z tych decyzji, która powinna się odwdzięczać komfortem przez długie lata. Wybór tego jedynego nie należy jednak do najłatwiejszych. Czym wobec tego powinno się kierować podczas zakupu idealnego stołu? Co jest ważne podczas dopasowywania do niego krzeseł? I jak sprawić, aby stworzony duet pełnił funkcję nie tylko czysto funkcjonalną, lecz również umilającą niejedną chwilę rozmów i relaksu przy filiżance dobrej kawy? O tym wszystkim dowiecie się już za chwilę. Zapraszamy do lektury!

Wielowymiarowy komfort

Można by rzec, że wygoda towarzysząca podczas siedzenia przy stole, powinna być cechą pierwszorzędną i podstawową. Zgadzamy się z tym stwierdzeniem, niemniej wyznajemy własną definicję wygody, która prócz komfortu fizycznego, zapewnia również komfort psychiczny, dzięki zachowaniu wizualnej harmonii otoczenia. Zaprojektowanie i jednocześnie uprzyjemnienie miejsca, przy którym mają odbywać się codzienne rytuały spożywania posiłków, stanowi wyzwanie w każdym domu – czy to w dużym, w którym miejsca jest sporo; czy to w zupełnie małym, w którym największy problem stanowi stworzenie samego komfortu siedzenia i poruszania się wokół stołu.
Każdy dom posiada ponadto swoje indywidualne proporcje, od których jest się uzależnionym kiedy należy podjąć decyzję o kształcie stołu. Nieustawność pomieszczenia to kolejna trudność, na którą napotykamy w naszych domach, a z którą na różne sposoby musimy walczyć przestawiając każdy mebel choćby o centymetr dla zyskania sensownej przestrzeni. Dlatego też decyzję o stole (jego wymiarach, kształcie, materiale z jakiego został wykonany, stylistyce) należy rozpatrzyć bardzo indywidualnie, biorąc pod uwagę zarówno specyfikę walorów naszego domu jak i same cechy dotyczące odpowiednio wybranego mebla. Poniżej przedstawimy, czym więc kierować się przy zakupie stołu idealnego.

 

Stół Syrius

W przypadku organizowania wydarzeń dla większej liczby osób, zakłada się, że można zmniejszyć przestrzeń komfortu jednej osoby do wymiarów 55x35 cm. Podczas planowania zakupu stołu warto kierować się tym, ile osób będzie zwykle przy nim zasiadać, aby móc oszacować jakie wymiary stołu w naszym domu będą najdogodniejsze.

Rozmiar stołu a ilość osób

W przypadku stołu nie da się stwierdzić inaczej – jego rozmiar ma znaczenie. Dobrze dopasowany stół powinien przede wszystkim pomieścić domowników i, w miarę możliwości, regularnych bywalców, którzy będą przy nim zasiadać. Jeżeli pomieszczenie, w którym mebel ma stanąć jest dość niewielkie, to dobrym rozwiązaniem będzie wybranie takiego, który posiada możliwość jego rozkładania. Na co dzień zgrabny, kameralny, niewielki, a kiedy zajdzie potrzeba, może zostać przemieniony w mebel z funkcją pomieszczenia dużej rodziny. Przykładem takiego wielofunkcyjnego towarzysza domu może być stół z kolekcji Orbi producenta Paged, który z pozoru może wydawać się niewielki, lecz po jego rozłożeniu jest w stanie pomieścić naprawdę liczną gromadkę. Z niewielkiego stolika o wymiarach 90x90 możemy stworzyć stół o długości aż do 290 cm!
 
Stół Orbi

 

Jeżeli przestrzeń jadalniana w Waszych domach pozwala Wam na wybranie stołu nieco większego w swych naturalnych proporcjach, macie szczęście – istnieje możliwość wybrania takiego, przy którym gromadzenie się większej liczby osób nie będzie wymagało dodatkowego dokładania ukrytej części blatu. Duży stół będzie się dobrze komponował z wnętrzem, gdyż proporcjonalnie i adekwatnie wypełni sobą przestrzeń, której jakby nie patrzeć będzie odtąd stałym towarzyszem. Wśród właścicieli nieco większych domów i mieszkań, świetnie może się spisać m.in. stół Velle o oryginalnej krzyżowej podstawie, która uatrakcyjnia konstrukcję, a przy tym nadaje wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Wymiary tego stołu mogą (już bez konieczności rozkładania) pomieścić nieco więcej osób. Przydatnym rozwiązaniem okazuje się jednak posiadanie takiego mebla, który na wypadek większego wydarzenia, może zostać przez nas rozłożony. W przypadku stołu Velle została wzięta pod uwagę taka ewentualność, dzięki czemu ze 160 cm jesteśmy w stanie zwiększyć blat do 205 cm długości. Na szerokość również potrafi zapewniać komfort osobom siedzącym na jego końcach, gdyż dysponuje 95 centymetrową przestrzenią.

Stół Velle
 

Najbardziej praktyczne stoły (z punktu widzenia wygody osób przy nim zasiadających) to te w kształcie prostokąta bądź kwadratu. Powierzchnia takiego blatu pozwala nam skorzystać z przestrzeni, której w przypadku stołów okrągłych już nie mamy. Zdarza się jednak, że najbardziej dogodny kształt zostaje nam narzucony przez wymiary i układ wnętrza, w którym nasz nowy stół ma stanąć. Spośród kształtów z jakich możemy wybierać dostępne są na rynku te, o których wspomnieliśmy wcześniej czyli: kwadratowe i prostokątne oraz zaoblone: owalne i w kształcie koła. Oczywiście wiele też zależy od tego, do czego nasz stół ma zostać wykorzystany. Jeżeli przykładowo ma on pełnić jedynie funkcję dekoracyjną i być używany co najwyżej do wypicia filiżanki herbaty, to warto wybrać coś mniejszego, co nie zabierze dużo miejsca, a jedynie nada przestrzeni pożądanego przez nas elementu dekoracyjności. Efektownie prezentuje się stół Provance producenta Krysiak.

Stół Provance


Krzesła

Dbając o zachowanie wspomnianego wcześniej zgranego duetu, nie można zapomnieć o odpowiednim zestawieniu krzeseł ze stołem. Wprawdzie nastała moda, w której panuje kompletna dowolność: każde krzesło może wyglądać zupełnie inaczej (oczywiście z zachowaniem pewnej stylistycznej logiki). Jednak producenci rekomendują zakup stołu i krzeseł w komplecie, z uwagi na fakt rzetelnego dopasowania wysokości siedziska do blatu, co w tym przypadku jest dość istotne bowiem wiąże się to z komfortem podczas spożywania posiłków czy dłuższego przesiadywania przy stole w trakcie rodzinnych czy przyjacielskich spotkań. Wielu producentów meblarskich na rynku oferuje możliwość wyboru krzeseł spośród różnych modeli w zestawie z konkretnym stołem. Tak jest np. w przypadku stołu Vito, który można w naszym sklepie kupić w komplecie z dopasowanymi krzesłami Vito. Decydując się na jeden z rekomendowanych zestawów mamy pewność zakupu bezpiecznej, efektownej i praktycznej kompozycji, która z pewnością przełoży się na nasze zadowolenie. 

Materiał
Wybór jest spory – od litego drewna, który daje pewność wytrzymałości i trwałości przez długie lata; przez szkło hartowane, które świetnie komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami (szczególnie w zestawieniu z metalowymi nogami), aż po tańsze rozwiązania (wyglądające równie efektowne) w postaci płyt drewnopochodnych pokrytych okleiną. Decyzja o tym, z jakiego materiału powinien zostać wykonany stół, powinna obejmować indywidualne warunki jakie panują w domu: obecność małych dzieci, zwierząt, bezpieczeństwo i wygoda domowników, łatwość w utrzymywaniu czystości (pielęgnacja stołu). Jeśli nie spotykamy się z żadnymi “przeszkodami” warunkującymi wybór stołu, warto w następnej kolejności kierować się wygodą.

Przestrzeń wokół stołu
Sednem całej sprawy pozostają dodatki. Obrazy wiszące na ścianie, na które możemy się wpatrywać siedząc i popijając dobre wino. Kredens w pobliżu stołu, na którym stoją dekoracyjne świece, wazony, czy oprawione w efektowną ramkę rodzinne zdjęcie. Lampa wisząca nad stołem lub postawiona na kredensie dekoracyjna lampa stołowa. A może niewielki, romantyczny lampion? To właśnie światło odpowiedzialne jest za stwarzanie przytulnego klimatu, kiedy za oknem zapada zmrok. I oczywiście sam stół – udekorowany jakimś subtelnym dodatkiem jak choćby kwiatami w wazonie, czy oryginalną cukiernicą. Te wszystkie małe rzeczy mają tu ogromne znaczenie.  

Kompozycja na lata

Krzesła swoim charakterem potrafią sprawić, że stół i wnętrze nabierają pewnej wyjątkowości, która nadaje otoczeniu finalnego “smaku”. Ich wybór nie może zatem być kwestią przypadku, lecz swoistą umiejętnością kreowania dobrze zgranego połączenia. Stół zaś postawiony w domu, to miejsce, które ma za zadanie jednoczyć bliskich i umilać każdą chwilę tym, którzy się przy nim gromadzą. Dodatki zaś, to z kolei element, który możemy dowolnie zmieniać, lecz którego obecność sprawia, że całość nabiera niezwykle przytulnego charakteru. Warto więc podejść do tematu urządzania jadalni ze szczególną starannością. Zadbanie o serce domu, jakim jest miejsce wspólnych posiłków, to inwestycja na lata, która będzie się odwdzięczać domownikom każdego dnia.
 

Zobacz nasze stoły >