Wielowymiarowy komfort
Każdy dom posiada ponadto swoje indywidualne proporcje, od których jest się uzależnionym kiedy należy podjąć decyzję o kształcie stołu. Nieustawność pomieszczenia to kolejna trudność, na którą napotykamy w naszych domach, a z którą na różne sposoby musimy walczyć przestawiając każdy mebel choćby o centymetr dla zyskania sensownej przestrzeni. Dlatego też decyzję o stole (jego wymiarach, kształcie, materiale z jakiego został wykonany, stylistyce) należy rozpatrzyć bardzo indywidualnie, biorąc pod uwagę zarówno specyfikę walorów naszego domu jak i same cechy dotyczące odpowiednio wybranego mebla. Poniżej przedstawimy, czym więc kierować się przy zakupie stołu idealnego.
Przestrzeń dla jednej osoby
W przypadku organizowania wydarzeń dla większej liczby osób, zakłada się, że można zmniejszyć przestrzeń komfortu jednej osoby do wymiarów 55x35 cm. Podczas planowania zakupu stołu warto kierować się tym, ile osób będzie zwykle przy nim zasiadać, aby móc oszacować jakie wymiary stołu w naszym domu będą najdogodniejsze.
Rozmiar stołu a przestrzeń
Jeżeli przestrzeń jadalniana w Waszych domach pozwala Wam na wybranie stołu nieco większego w swych naturalnych proporcjach, macie szczęście – istnieje możliwość wybrania takiego, przy którym gromadzenie się większej liczby osób nie będzie wymagało dodatkowego dokładania ukrytej części blatu. Duży stół będzie się dobrze komponował z wnętrzem, gdyż proporcjonalnie i adekwatnie wypełni sobą przestrzeń, której jakby nie patrzeć będzie odtąd stałym towarzyszem. Wśród właścicieli nieco większych domów i mieszkań, świetnie może się spisać m.in. stół Velle o oryginalnej krzyżowej podstawie, która uatrakcyjnia konstrukcję, a przy tym nadaje wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Wymiary tego stołu mogą (już bez konieczności rozkładania) pomieścić nieco więcej osób. Przydatnym rozwiązaniem okazuje się jednak posiadanie takiego mebla, który na wypadek większego wydarzenia, może zostać przez nas rozłożony. W przypadku stołu Velle została wzięta pod uwagę taka ewentualność, dzięki czemu ze 160 cm jesteśmy w stanie zwiększyć blat do 205 cm długości. Na szerokość również potrafi zapewniać komfort osobom siedzącym na jego końcach, gdyż dysponuje 95 centymetrową przestrzenią.
Kształt
Najbardziej praktyczne stoły (z punktu widzenia wygody osób przy nim zasiadających) to te w kształcie prostokąta bądź kwadratu. Powierzchnia takiego blatu pozwala nam skorzystać z przestrzeni, której w przypadku stołów okrągłych już nie mamy. Zdarza się jednak, że najbardziej dogodny kształt zostaje nam narzucony przez wymiary i układ wnętrza, w którym nasz nowy stół ma stanąć. Spośród kształtów z jakich możemy wybierać dostępne są na rynku te, o których wspomnieliśmy wcześniej czyli: kwadratowe i prostokątn oraz zaoblone: owalne i w kształcie koła. Oczywiście wiele też zależy od tego, do czego nasz stół ma zostać wykorzystany. Jeżeli przykładowo ma on pełnić jedynie funkcję dekoracyjną i być używany co najwyżej do wypicia filiżanki herbaty, to warto wybrać coś mniejszego, co nie zabierze dużo miejsca, a jedynie nada przestrzeni pożądanego przez nas elementu dekoracyjności. Efektownie prezentuje się stół z kolekcji Provance producenta Krysiak.
Zgrany duet – wygląd
Krzesła
Materiał
Wybór jest spory – od litego drewna, który daje pewność wytrzymałości i trwałości przez długie lata; przez szkło hartowane, które świetnie komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami (szczególnie w zestawieniu z metalowymi nogami), aż po tańsze rozwiązania (wyglądające równie efektowne) w postaci płyt drewnopochodnych pokrytych okleiną. Decyzja o tym, z jakiego materiału powinien zostać wykonany stół, powinna obejmować indywidualne warunki jakie panują w domu: obecność małych dzieci, zwierząt, bezpieczeństwo i wygoda domowników, łatwość w utrzymywaniu czystości (pielęgnacja stołu). Jeśli nie spotykamy się z żadnymi “przeszkodami” warunkującymi wybór stołu, warto w następnej kolejności kierować się wygodą.
Przykładowo blaty wykonane z hartowanego szkła wyglądają niezwykle efektownie, ale ciepło takiego blatu pozostawia wiele do życzenia – opieranie przedramion na takim blacie zostawia ślady, a na rękach czuć przeszywający chłód, który już nie idzie w parze z komfortem. Ten problem można oczywiście rozwiązać narzucając na blat obrus i dekoracyjny bieżnik w trakcie większych przyjęć. Warto jednak rozważyć nieco wcześniej plusy i minusy nowego stołu, tak aby w przyszłości nasz wybór pozostawiał w nas poczucie dokonania trafnej decyzji.
Przestrzeń wokół stołu
Sednem całej sprawy pozostają dodatki. Obrazy wiszące na ścianie, na które możemy się wpatrywać siedząc i popijając dobre wino. Kredens w pobliżu stołu, na którym stoją dekoracyjne świece, wazony, czy oprawione w efektowną ramkę rodzinne zdjęcie. Lampa wisząca nad stołem lub postawiona na kredensie dekoracyjna lampa stołowa. A może niewielki, romantyczny lampion? To właśnie światło odpowiedzialne jest za stwarzanie przytulnego klimatu, kiedy za oknem zapada zmrok. I oczywiście sam stół – udekorowany jakimś subtelnym dodatkiem jak choćby kwiatami w wazonie, czy oryginalną cukiernicą. Te wszystkie małe rzeczy mają tu ogromne znaczenie.
Zadbanie o serce domu, jakim jest miejsce wspólnych posiłków, to inwestycja na lata, która będzie się odwdzięczać domownikom każdego dnia.