15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Wezgłowie - pomysły na ścianę za łóżkiem

Odpowiednio dobrany zagłówek do łóżka w sypialni ma wpływ nie tylko na codzienny komfort użytkowników, ale też na estetykę wnętrza. Popularnością cieszą się zarówno wezgłowia drewniane, jak również metalowe, a także tapicerowane i wiele innych. Jakie wezgłowie do łóżka wybrać? Do czego je dopasować?

Udostępnij:
Wezgłowie - pomysły na ścianę za łóżkiem

Co to jest wezgłowie? 

Wezgłowie to inaczej zagłówek łóżka, czyli podwyższona część ramy łóżka lub całkowicie oddzielna konstrukcja, o którą opierają się poduszki. Rolą wezgłowia jest ograniczanie ryzyka spadania poduszek na ziemię w sytuacji, gdy łóżko nie jest dosunięte do samej ściany, a także poprawa komfortu użytkowników. Komfortowy zagłówek zapewnia wygodę nie tylko podczas snu, ale też wówczas, gdy zechce się usiąść na łóżku – wezgłowie zapewnia wówczas odpowiednie oparcie. 

Wezgłowie łóżka odpowiada jednak nie tylko za komfort użytkowników, ale też za ochronę ściany przed zabrudzeniami i szybkim wycieraniem się – opieranie poduszek lub pleców o ścianę może powodować jej wycieranie się, a także zabrudzenia. Zagłówek minimalizuje tego rodzaju mankamenty, a najczęściej zapewnia również wysoki poziom wygody. 

Zagłówek pełni nie tylko funkcję użytkową w sypialni, ale też podnosi estetykę wnętrza. Jeśli zostanie odpowiednio wybrany, może stać się mocnym akcentem w aranżacji lub harmonijnie wkomponować się w otoczenie. 

Łóżko z kolekcji Lyon marki Meble Wójcik

Łóżko z kolekcji Lyon marki Meble Wójcik

Wezgłowie wbudowane w łóżko 

Spora część łóżek do sypialni posiada fabryczne zagłówki. Takie wezgłowia bywają najczęściej wykonane z tego samego materiału, co rama łóżka lub są do niej dopasowane pod względem kolorystyki i stylu. Zaletą takiego rozwiązania jest wygoda zakupu i montażu – zagłówek jest częścią łóżka, nie trzeba niczego przykręcać do ściany, oddzielnie zamawiać i dopasowywać. Niestety nie w każdym pomieszczeniu sprawdzi się taka opcja – gdy sypialnia znajduje się na poddaszu lub w nietypowym wnętrzu, gotowe wezgłowia mogą okazać się zbyt wysokie. Mimo to wiele osób decyduje się właśnie na zakup gotowego łóżka z zagłówkiem, który może być wykonany z różnorodnych materiałów. Najczęściej są to:

 • Wezgłowia drewniane lub z płyty MDF – są one stosowane w łóżkach, w których ramę również wykonano z tego materiału. Dzięki temu efekt wizualny jest spójny, a łóżko wraz z zagłówkiem wygląda efektownie i stanowi jedną całość. 

 • Wezgłowia tapicerowane – niektóre łóżka o nowoczesnej estetyce, ale też w stylistyce glamour, a także łóżka kontynentalne mogą posiadać wezgłowie tapicerowane. Jest ono wówczas wykonane z tego samego materiału, co obicie ramy łóżka. Zagłówek do łóżka tapicerowany jest miękki i wygodny. 

 • Wezgłowia funkcjonalne – niektóre łóżka dysponują wezgłowiami, które pełnią również liczne funkcje dodatkowe. Mogą one mieć nieco większą szerokość niż samo łóżko, a boczna przestrzeń może być zapełniona półkami, haczykami, a nawet zawierać oświetlenie. Takie wezgłowia to ciekawa opcja do małej sypialni, w której trudno zmieścić dodatkowe półki, schowki i stoliki nocne. 

 • Wezgłowia metalowe – w łóżkach, których rama jest wykonana z metalu, wezgłowia również bywają metalowe. Najczęściej mają one ażurową konstrukcję i charakterystyczne szczebelki. Mankamentem tego rodzaju konstrukcji jest fakt, że ażurowy zagłówek nie ograniczy upadania na podłogę drobnych przedmiotów – na przykład smartfona wsuniętego pod poduszkę. 

Niektóre łóżka sypialniane posiadają gotowe wezgłowia o zróżnicowanej wysokości. Najczęściej są one wykonane dokładnie z tego samego materiału, co rama łóżka, przez co cała konstrukcja wygląda spójnie i estetycznie. Nie zawsze jednak będzie to dobry wybór, a szczególnie wówczas, gdy sypialnia jest urządzona na poddaszu i skos uniemożliwia zastosowanie standardowych zagłówków albo wówczas, gdy zależy nam na uzyskaniu szczególnie nietypowego efektu. Na szczęście w sprzedaży nie brak łóżek bez wezgłowia lub z bardzo niskim zagłówkiem, które można zestawić z oddzielnie zakupionym wezgłowiem lub z konstrukcją wykonaną samodzielnie. 

Łóżko z kolekcji Gamla marki Black Red White

Łóżko z kolekcji Gamla marki Black Red White

Wezgłowie montowane na ścianie 

Chcąc zaaranżować ścianę za łóżkiem w sypialni, można sięgnąć po bardzo popularną opcję, jaką jest wezgłowie montowane na ścianie. Jest to gotowy produkt określonej wielkości, który wystarczy przykręcić lub przykleić do ściany – dokładna instrukcja montażowa zależy od wybranego rozwiązania. 

Gotowe wezgłowie do montażu na ścianie to wygodne i zazwyczaj przystępne cenowo rozwiązanie, które sprawdzi się w większości sypialni. Zagłówek tego rodzaju można dobrać pod kolor ramy łóżka, ale nie jest to koniecznością. Ciekawie może prezentować się bowiem zagłówek pikowany w zestawieniu z łóżkiem drewnianym lub na odwrót, a także zagłówek z półkami i haczykami w połączeniu z ascetyczną i prostą ramą łóżka. Możliwości i dostępnych opcji jest bardzo wiele, dlatego też jest to propozycja niemal do każdego wnętrza.

Sypialnia powinna być komfortowa i przytulna oraz zapewniać maksimum wygody podczas snu, jak również podczas wieczornego lub porannego relaksu. Wiele osób przepada za wylegiwaniem się do późna, czytaniem książek i piciem kawy w łóżku. By było to wygodne, łóżko powinno dysponować jakimś rodzajem zagłówka, który umożliwi wygodne oparcie się, a wezgłowia montowane na ścianie w pełni spełniają tę rolę. 

Gotowe zagłówki do zamontowania na ścianie to wygodne rozwiązanie także pod względem montażu. Nie trzeba konstruować całego wezgłowia samodzielnie, kupować poszczególnych materiałów, pikować tkaniny lub malować drewna – całość jest gotowa i co najwyżej trzeba będzie skręcić kilka elementów i zamontować zagłówek za łóżkiem. Oczywiście, jeśli tylko ma się odpowiednie umiejętności, czas i narzędzia, można rozważyć samodzielne wykonanie zagłówka – taka opcja pozwala na dopasowanie jego wymiarów oraz estetyki i kolorystyki do konkretnego pomieszczenia. Zagłówek można wykonać z różnorodnych materiałów, a do najpopularniejszych opcji należą: wezgłowia tapicerowane, drewniane oraz modułowe. 

Łóżko z kolekcji Velvet marki Szynaka Meble

Łóżko z kolekcji Velvet marki Szynaka Meble

Tapicerowane wezgłowie 

Jednym z najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych rodzajów zagłówków są właśnie zagłówki tapicerowane. Wezgłowia tego rodzaju mogą mieć różnorodne rozmiary, kolory i sposoby wykończenia. Do wyboru są zarówno rozwiązania gotowe, jak również wezgłowie tego typu można wykonać samodzielnie.

Zagłówki tapicerowane to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Kluczową kwestią jest wygoda użytkowania – materiał zagłówka tapicerowanego zawsze będzie bardziej miękki i przyjemny w dotyku niż zwykła ściana. Nie bez znaczenia jest również kwestia estetyki takiego wezgłowia. Zagłówki tapicerowane doskonale pasują do:

 • Sypialni w stylu glamour  - pikowany materiał to jeden ze znaków rozpoznawczych estetyki glamour. Jeśli tapicerowany zagłówek z ozdobnym pikowaniem zastosujemy w zestawie z eleganckim łóżkiem, a także odpowiednią kolorystyką wnętrza, dekoracyjnym lustrem i kryształowymi dodatkami, stworzymy spójną i efektowną aranżację glamour. 

 • Sypialni w stylu New Hampton – estetyka ta również bazuje na meblach tapicerowanych, stąd też w sypialni można zastosować łóżko kontynentalne oraz wysoki zagłówek w obiciu tekstylnym. Najlepszym wyborem będą jasne materiały o wysokiej jakości. 

 • Sypialni w stylu boho – ściana za łóżkiem w kolorowej sypialni boho także może zostać wykończona przy pomocy tapicerowanego zagłówka. W tym wypadku może to być zagłówek o wyrazistej kolorystyce albo z wzorzystej tkaniny, które tak chętnie bywają wykorzystywane w aranżacjach boho. 

 • Sypialni nowoczesnych i wielu innych aranżacji – odpowiednio dobrane zagłówki tapicerowane mogą pasować praktycznie do każdego wnętrza. 

Tapicerowane wezgłowie może być oferowane jako gotowy produkt. Jego wielkość może być różna – spotykane są nawet zagłówki tapicerowane sięgające sufitu, ale najczęściej są to nieco mniejsze konstrukcje jednoczęściowe. Alternatywą dla tego rozwiązania są również panele tapicerowane, które można zastosować w dowolnej ilości na ścianie. Zaletą takich paneli modułowych jest większa swoboda, co do wymiaru gotowego zagłówka. 

Wezgłowie modułowe 

Stawiając na większą swobodę w aranżowaniu przestrzeni lub poszukując rozwiązań do nietypowych wnętrz, warto zerknąć na wezgłowia modułowe. Są to panele ścienne z różnorodnych materiałów, z których można stworzyć estetyczny i wygodny zagłówek o preferowanym kształcie i rozmiarze. Ogromną zaletą wezgłowia modułowego jest możliwość dopasowania go nawet do najbardziej nietypowych pomieszczeń – na przykład ze skosami, filarami i innymi nietypowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Wezgłowia modułowe są dostępne w ogromnej liczbie wzorów, kolorów i kształtów i mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

 • Panele tapicerowane – miękkie i komfortowe w roli zagłówka, a przy tym estetyczne i stylowe. Panele tego rodzaju są dostępne w bardzo szerokiej palecie barw, wzorów i rodzajów tkanin, a także mogą zostać wykonane na indywidualne zamówienie. Często mają prostokątną lub kwadratową formę, ale nie brak też rozwiązań o innych kształtach. 

 • Panele ścienne 3D – niezwykle dekoracyjny sposób na wykonanie wezgłowia. Panele tego rodzaju mogą być wykonane z gipsu, drewna, plastiku lub innych materiałów. Miewają kształty geometryczne lub asymetryczne. Część z nich może pełnić funkcję półek ściennych, część jest wyposażona w zintegrowane oświetlenie, ale nie brak też rozwiązań standardowych. Panele ścienne 3D z gipsu lub tym podobnych materiałów mogą zostać pomalowane na dowolny kolor, co stwarza dodatkowe możliwości aranżacyjne. 

 • Modułowe ścianki za łóżko z półkami i akcesoriami – jeszcze jednym rodzajem zagłówka, o którym warto wspomnieć są modułowe konstrukcje z drewna lub płyty MDF, które można dowolnie konfigurować. Zazwyczaj podstawą takiej konstrukcji są wąskie lamelki, do których można później przypinać opcjonalne półki, haczyki, lampki i wiele innych akcesoriów. Rozwiązanie tego typu to ciekawa alternatywa dla stolików nocnych – wszystkie podręczne przedmioty można bowiem pomieścić w obrębie takiej modułowej konstrukcji. 

Choć zagłówki modułowe i tapicerowane są bardzo wygodne i popularne, to jednak nie do każdej sypialni pasują. Wiele osób decyduje się na zagłówki drewniane. 

Łóżko z kolekcji Jakobina marki Forte

Łóżko z kolekcji Jakobina marki Forte

Wezgłowie drewniane 

Do wielu łóżek idealnie pasuje wezgłowie drewniane. Można wykonać je samodzielnie albo zakupić w gotowej postaci. Do jakiego stylu będzie odpowiednie?

 • Skandynawskiego – sypialnie w stylu skandynawskim zazwyczaj są umeblowane na biało, a czasami wykorzystywane bywa również drewno. Drewniane, ale także białe łóżko o prostym kształcie doskonale skomponuje się z drewnianym zagłówkiem. W aranżacji skandynawskiej może to być zagłówek wykonany samodzielnie z palet lub desek albo gotowe rozwiązanie z wybranego rodzaju drewna. 

 • Eko – trudno wyobrazić sobie sypialnię w stylu eko bez wezgłowia z drewna. W tym wypadku nie może to być jednak zagłówek rzeźbiony lub lakierowany na wysoki połysk. Jego powierzchnia powinna być naturalna, a rysunek drewna bardzo wyraźny.

 • Rustykalnego – sypialnie o estetyce rustykalnej bardzo często są urządzane przy pomocy drewnianych mebli. Duże drewniane szafy świetnie współgrają z łóżkiem o drewnianej ramie, które powinno zostać wyposażone w drewniane wezgłowie. Zagłówek ten może być lekko zdobiony – na przykład przy pomocy intarsji lub subtelnych malunków w klimacie folk. 

 • Loft – estetyka industrialna także doskonale komponuje się z drewnem, dlatego też w sypialni loft można zastosować drewniany panel wezgłowia. Powinien on wyglądać na surowy i pozornie niedbały, ale oczywiście nie powinien mieć ostrych zadziorów i drzazg. Zagłówek tego rodzaju można kupić lub zrobić samodzielnie. Ciekawą opcją dla smakoszy wina będzie zagłówek wykonany z drewnianych fragmentów skrzynek na wino – zazwyczaj są one ozdobione logotypami winnic i producentów. 

 • Minimalistycznego – drewno doskonale komponuje się z bielą i innymi jasnymi kolorami. Do nowoczesnej sypialni także pasuje drewniane wezgłowie. W tym wypadku najlepiej jednak postawić na prosty kształt i subtelny rysunek drewna. 

 • Klasycznego – eleganckie i stylowe sypialnie, w których ustawiono łóżka o ozdobnych ramach i efektowne szafy z drewna, mogą zostać uzupełnione o estetyczny i klasyczny zagłówek drewniany. Dobrym pomysłem będzie wezgłowie rzeźbione lub zdobione intarsją. 

Wezgłowie drewniane pasuje także do wielu innych trendów wnętrzarskich. Najlepiej dopasować je pod kolor ramy łóżka albo na zasadzie kontrastu, gdy łóżko jest białe, czarne lub w innym kryjącym kolorze. 

Łóżko z kolekcji Selens marki Krysia

Łóżko z kolekcji Selens marki Krysiak 

Zagłówek to bardzo ważny element w sypialnianych aranżacjach. Od jego jakości wykonania, wygody i rozmiaru może zależeć komfort podczas snu i rekreacji. Wezgłowie wpływa również na estetykę wnętrza, dopełnia aranżację i może być niezwykle mocnym akcentem w pomieszczeniu. Jego rolą jest także ochrona ściany przed zniszczeniami i zabrudzeniami, dlatego też warto stosować zagłówki o odpowiedniej wysokości. Jedną z opcji jest wybór łóżka z gotowym wezgłowiem, ale można też dokupić je oddzielnie lub wykonać we własnym zakresie.

Łóżka z zagłówkiem >Zaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.