Jak wybrać stelaż do łóżka?

Co zrobić, żeby się wyspać? Na ogół mówi się o tym, żeby sen zajmował określoną liczbę godzin dostosowaną do wieku oraz aby wyposażyć łóżko w wygodny materac. Jednak okazuje się, że jest jeszcze jeden czynnik, który ma ogromny wpływ na jakość wypoczynku. To bardzo istotny, lecz często niedoceniany w swej roli stelaż do łóżka. Tak naprawdę stanowi on podstawę, od której zależy odpowiednie podparcie sylwetki, a w konsekwencji również kwestia wyspania się, dobrego samopoczucia, a nawet przeciwdziałania bólom różnych stref ciała. Myśląc o wygodzie w sypialni, nie można więc zapominać o tym, aby zwrócić uwagę na sam stelaż do łóżka. Jak wybrać najlepszy model? Który stelaż do łóżka stworzy z materacem idealne miejsce do relaksu, dostosowane do indywidualnych potrzeb? Podpowiadamy!

Stelaż do łóżka – dlaczego jest tak ważny?

Wygodny, idealnie dopasowany do oczekiwanej miękkości materac umieszczony na kiepskiej jakości stelażu może całkowicie zatracić swoje cenne właściwości. Komfort, którego oczekujemy od swojego idealnego łóżka, musi więc zakładać, że oba elementy będą ze sobą właściwie współgrać. W przeciwnym razie możemy ryzykować nawet uszkodzeniem materaca! Niewłaściwy stelaż może bowiem sprawić, że na jego powierzchni pojawią się odkształcenia i nierówności. Istnieje również ryzyko, że zbyt szeroko umieszczone listwy spowodują naruszenie konstrukcji sprężyn. Wszystkie te uszkodzenia łączą się często z utratą gwarancji, która przecież obejmuje przynajmniej kilkanaście lat użytkowania.

Rola stelaża do łóżka sprowadza się do kilku podstawowych kwestii. Wbrew pozorom nie jest to tylko właściwe podparcie ciała, ale również właściwa amortyzacja i wentylacja materaca. Jeśli materac jest dobrze dobrany do stelaża, szczególnie w przypadku elastycznych listew przejmują one ciężar ciała. To wydłuża żywotność konstrukcji niezależnie, czy jest ona najprostsza, czyli kieszeniowa bądź lepszej jakości, wykonana z pianki lub lateksu.

Odpowiedni przepływ powietrza, który gwarantuje dobry stelaż, sprawia, że łatwiej o higieniczne warunki. Dość szeroki rozstaw listew z korzyścią dla wentylacji materaca, który jest przecież narażony na wilgoć pochodzącą z ciepłoty ciała, chroni przed pojawieniem się grzybów, gromadzeniem kurzu, a także rozwojem bakterii i innych drobnoustrojów. W innym wypadku, gdy konstrukcja posiada wiele ciasno osadzonych listew, w materacu pojawia się pleśń, co oczywiście źle wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Właściwa wentylacja, którą zapewni optymalne rozstawienie listew, jest szczególnie ważna w przypadku dzieci i alergików.

Elementy stelaża do łóżka i ich rola

Najprostsze modele stelaży to zazwyczaj proste listewki połączone jedynie taśmą, rozwijane na ramie. Aby zmniejszyć ryzyko przesuwania się konstrukcji, niektóre z nich wyposażone są w gumowe nakładki. Te najpopularniejsze stelaże, które zapewniają lepsze podparcie ciała, składają się najczęściej z:

  • Elastycznych, lekko wypukłych listew z klejonego warstwowo drewna. Przyjmuje się zasadę, że im więcej listew, tym lepiej, ponieważ stelaż staje się bardziej wytrzymały. Stosując materace lepszej jakości najlepiej, aby ich rozstaw nie był większy niż 4 centymetry.
  • Pasa, który stosuje się dla lepszego rozkładu obciążenia.
  • Amortyzowanych, elastycznych uchwytów, które łączą listwy z ramą stelaża (zapobiegają odgłosom skrzypienia, dbają o elastyczność konstrukcji i zmniejszają ryzyko uszkodzenia listew).
  • Regulacji twardości desek w odcinku krzyżowo-lędźwiowym w postaci łatwych w przesuwaniu, specjalnych nakładek.

Jak dobrać stelaż do materaca?

Określenie, że stelaż wraz z materacem ma tworzyć spójną całość, wydaje się proste do zrealizowania. W rzeczywistości, aby oba elementy dobrze się uzupełniały, muszą mieć podobną strukturę w kwestii elastyczności i miękkości. Przede wszystkim nie powinno się umieszczać materaców piankowych na sztywnym, bardzo twardym stelażu. Cechy jednego elementu będą źle oddziaływać na właściwości tego drugiego. Z kolei materaców kieszeniowych nie poleca się do stelaży z możliwością regulacji i z szerokim rozstawem listew.

Aby łóżko było rzeczywiście wygodne, materac musi pracować podobnie jak sam stelaż do łóżka. Jaki wybrać, sięgając po produkty wyższej jakości? Przykładowo decydując się na materac z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej najlepiej połączyć go ze stelażem z drewna bukowego, którego listwy są sprężyste i odpowiednio elastyczne, a także z modelami regulowanymi manualnie lub elektrycznie. W przypadku łóżek pojedynczych o małym obciążeniu, a także prostych materacy kieszeniowych i bonellowych, może wystarczyć najtańsza konstrukcja sosnowa.

  

Rodzaje stelaży do łóżka

Stelaże wykonywane są z różnych materiałów, co wpływa na ich jakość oraz ostateczną cenę. Na określony typ produktu wpływa również wygląd samej konstrukcji oraz dodatkowe funkcje. Biorąc pod uwagę obie cechy i dostosowując je do własnych potrzeb, zakup stelaża jest znacznie łatwiejszy.

Materiał do produkcji stelaży to przede wszystkim drewno. Wykorzystuje się jednak jego różne rodzaje w zależności od oczekiwanych właściwości. Stelaże z drewna bukowego mają wiele zalet. Przede wszystkim są elastyczne i dobrze współgrają ze sprężystością materaca, która zmienia się w zależności od położenia ciała. Mniej trwałe są wersje z drewna brzozowego. Z kolei najprostsze są stelaże sosnowe, które ze względu na większą twardość, a tym samym podatność na uszkodzenia lub odkształcenia, wykorzystuje się przy małym obciążeniu i przy najtańszych materacach.

Ważny jest też stopień zaawansowania całej konstrukcji:

  1. Rolowane stelaże do łóżka. To najprostsze, zwijane modele złożone jedynie z listewek połączonych taśmą. Są sztywne, a poszczególne elementy dość szeroko rozstawione, co nie zapewnia komfortowego podparcia ciała.
  2. Stelaże do łóżka typu ruszt. Od rolowanych różni je jedynie przytwierdzenie do ramy. Są równie sztywne i posiadają szeroki rozstaw listew.
  3. Elastyczne stelaże do łóżka. To stelaże lepszej jakości, które posiadają plastyczną konstrukcję, mają także regulację twardości w odcinku lędźwiowym. To zdecydowanie lepszy wybór w przypadku droższych modeli materacy.
  4. Regulowane stelaże do łóżka. Są to wersje dla osób wymagających, które chcą maksymalnie dostosować komfort wypoczynku do swoich potrzeb, jak i chorych, o ograniczonej sprawności ruchowej. Na rynku można spotkać stelaże regulowane ręcznie lub elektrycznie. Są one połączone z ramą i wyposażone w możliwość podnoszenia różnych części konstrukcji np. zagłówka lub podnóżka. Dzięki tej funkcji można szybko zmodyfikować układ łóżka nawet do pozycji siedzącej. Regulowanych stelaży nie można łączyć z materacami sprężynowymi, za to najlepiej sprawdzają się w połączeniu z wersjami piankowymi, a także lateksowymi.
  5. Podnoszone stelaże do łóżka. To modele przeznaczone do łóżek z pojemnikiem na pościel. Często posiadają siłowniki gazowe, dzięki którym podnoszenie ramy stelaża jest szybkie i wygodne.

  Stelaż regulowany

Stelaż do łóżka - jaki wybrać?

Poszukiwania odpowiedniego modelu trzeba rozpocząć od odkreślenia odpowiednich rozmiarów oraz dopuszczalnego obciążenia. Ponadto wybierając określony typ stelaża do łóżka oraz materiał, z jakiego został wykonany, trzeba wziąć pod uwagę, iż jest to zakup na lata. Warto więc zainwestować w lepszą jakość produktu. Szczególnie w przypadku droższych typów materacy.  Dzięki temu zadbamy o lepszy komfort snu, jak i wyposażymy swoje łóżko w solidny produkt, który będzie doskonale spełniał swoją funkcję przez bardzo długi czas.

 Działamy od 2003 roku

Sklep internetowy zakładaliśmy w 2003 roku. Dzisiaj jesteśmy największym meblowym sklepem online.

99% Klientów nas poleca

99% naszych Klientów pozytywnie ocenia zakupy zrobione w naszym sklepie

Doradzamy i inspirujemy

Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.