15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak wykończyć ścianę za łóżkiem w sypialni?

Sposób wykończenia ściany za łóżkiem w sypialni może mieć niebagatelny wpływ zarówno na kwestie estetyczne, jak i praktyczne. Na jakie rozwiązanie się zdecydować? Jaki kolor i jaki materiał wykończeniowy wybrać?

Udostępnij:
Jak wykończyć ścianę za łóżkiem w sypialni?

Jaki kolor ściany za łóżkiem wybrać? 

Podstawowym sposobem wykańczania ścian za łóżkiem w sypialni jest ich malowanie dobrej jakości farbą. To niedroga opcja, łatwa do wykonania i ewentualnej modyfikacji. Ściana pomalowana farbą może sprawdzić się za łóżkiem w sypialni, o ile dobierzemy odpowiedni kolor farby. 

  • Jasna ściana za łóżkiem – biała, kremowa lub beżowa wygląda doskonale w zestawieniu z drewnianą ramą łóżka, ale też z meblami w innych kolorach. Decydując się na jasny kolor farby, warto jednak pamiętać o tym, że łatwo będzie ją zabrudzić. Jeśli więc łóżko nie ma wysokiego zagłówka, a podczas siedzenia na nim trzeba się opierać właśnie o ścianę, jasna farba może ulec szybszemu zabrudzeniu niż nieco ciemniejsze kolory. Problem ten można zminimalizować, stosując farbę wysokiej jakości, odporną na ścieranie i szorowanie. 

  • Ciemna ściana za łóżkiem – czarna, grafitowa, granatowa może ciekawie kontrastować z jasną ramą łóżka, ale będzie pasowała również do drewnianych, a nawet czarnych mebli. Ciemniejsze kolory w sypialni wprowadzają przytulny nastrój i są świetnym tłem dla sypialnianych tekstyliów i dekoracji. 

  • Wyraziste kolory na ścianie za łóżkiem – butelkowa zieleń, fuksja, turkus i wiele innych odcieni doskonale komponują się zarówno z estetyką minimalistyczną, jak również retro lub nowoczesną. Taki mocniejszy akcent kolorystyczny może być świetnym kontrastem dla stonowanego wnętrza. 

  • Pastelowe odcienie – błękit, róż, zieleń i wiele innych kolorów pastelowych, które są delikatne i świetnie komponują się z nowoczesnymi oraz romantycznymi meblami. Jeśli jest się zwolennikiem jasnych odcieni, ale niekoniecznie bieli i beżu, to właśnie kolory pastelowe mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. 

To, na jaki kolor zdecydujemy się pomalować ścianę za łóżkiem, warto przemyśleć i dopasować do wystroju sypialni. Dobrym pomysłem jest zakupienie próbek wybranych kolorów farby i przetestowanie ich na ścianie, by wybrać najlepszy odcień. Przy zakupie farby do sypialni, warto jeszcze zwrócić uwagę na jej parametry – powinna to być farba dedykowana do zastosowania we wnętrzach. Dobrym pomysłem okazują się farby, które można przecierać na mokro i to nawet przy użyciu detergentów. 

Łóżka z kolekcji Tetris marki Black Red White

Łóżka z kolekcji Tetris marki Black Red White

Panele tapicerowane za łóżkiem 

Kolejnym ciekawym sposobem na wykończenie ściany za łóżkiem w sypialni jest zamontowanie na niej tapicerowanych paneli. To znakomite rozwiązanie, które wprowadza do wnętrza element kojarzący się z miękkością, wygodą i przytulnością. Panele tapicerowane są niezastąpione w sytuacji, gdy łóżko nie posiada zagłówka lub jest on bardzo niski. 

Panele ścienne tapicerowane są oczywiście dostępne w wielu wariantach i kolorach – można dobrać je pod kolor innych tekstyliów (na przykład zasłon, często stosowanej narzuty na łóżko lub dywanu) albo na zasadzie kontrastu. Co ważne, panele tego rodzaju pasują do wielu różnych trendów. Jeśli będą obite aksamitem i pikowane, doskonale wpasują się w aranżację w stylu glamour. Gdy wybór padnie na panele obite naturalną tkaniną w surowym odcieniu i bez zbędnych ozdobników, będzie to idealne uzupełnienie minimalistycznej lub skandynawskiej sypialni. 

Za tym, by układać panele tapicerowane za łóżkiem mogą przemawiać również kwestie praktyczne – z ich pomocą można stworzyć bardzo komfortowy zagłówek, a także zamaskować ewentualne instalacje. Panele tapicerowane bywają sprzedawane w gotowej postaci albo można wykonać je na wymiar, a szczególnie wówczas, gdy wnętrze jest nietypowe, zlokalizowane na poddaszu lub preferowane są panele o nietypowym kształcie, kolorze lub teksturze. Można dobrać je nawet do materiałów wykończeniowych łóżka, a szczególnie, gdy jest to duże łóżko kontynentalne lub o estetyce glamour – są one zazwyczaj częściowo obijane tapicerką, a wówczas ścienne panele mogą stanowić przedłużenie łóżka i być wykończone dokładnie tym samym lub bardzo zbliżonym materiałem. Panele tapicerowane zapewnią miękkie oparcie za plecami, gdy zechcemy poczytać przed snem lub wypić poranną kawę. 

Jak sprawdzi się tapeta za łóżkiem w sypialni? 

Ciekawym pomysłem na wykończenie ściany za łóżkiem w sypialni może być właśnie położenie tapety lub fototapety. Tym sposobem można uzyskać gładką i wytrzymałą powierzchnię w ciekawy deseń, wzór lub z realistyczną fotografią. Tapeta w sypialni będzie pasować niemal do każdej aranżacji – wszystko sprowadza się do wyboru jej odpowiedniego wzoru i koloru, a wybór jest niemal nieograniczony. 

Klasyczna tapeta z ozdobnym wzorem może doskonale wkomponować się w romantyczną aranżację w stylu prowansalskim, ale też nowoczesnym lub vintage. W sypialniach o estetyce angielskiej sprawdzą się tapety z wzorem kwiatowym, a do wnętrz nowoczesnych można wybrać te z motywami roślinnymi, ale też geometrycznymi lub monochromatyczne. 

Nieco inny efekt wizualny można będzie uzyskać przy pomocy fototapety. Może ona przedstawiać dowolną grafikę lub zdjęcie i tworzyć niesamowicie realistyczne wrażenie. Fototapeta z motywem leśnym niemal dosłownie wprowadzi las do sypialni, a motyw zimowy lub jesienny wprowadzi do wnętrza równie konkretny nastrój. Niektórzy stawiają na nieco bardziej nieszablonowe rozwiązania i wybierają fototapetę ze zdjęciem miejskiej przestrzeni, majestatycznego wodospadu albo z fotografią przedstawiającą zwierzęta – możliwości jest niezwykle wiele, a ponieważ montaż tapet i fototapet nie jest trudny, zawsze można będzie pomyśleć o ich zmianie za jakiś czas.

Tapety i fototapety pasują do wielu aranżacji – od nowoczesnych wnętrz aż po estetykę vintage i retro. Doskonale komponują się z meblami w różnych stylach i kolorach, dlatego też są coraz chętniej wybierane do mieszkań, domów i pensjonatów. Zaletą takiego wykończenia ściany za łóżkiem jest również trwałość – większość współczesnych tapet i fototapet można przecierać na mokro i z łatwością można utrzymać je w doskonałym stanie przez długi czas. 

Łóżko z kolekcji Canella marki Nordic Line

Łóżko z kolekcji Canella marki Nordic Line

Panele 3D w sypialni 

Nowoczesne wnętrze wymaga równie nowatorskich rozwiązań, jeśli chodzi o meble i wykończenie ścian. Sypialnia utrzymana w estetyce nowoczesnej, minimalistycznej, ale też glamour, a nawet loft może wiele zyskać dzięki panelom ściennym 3D. To ciekawa koncepcja na wykończenie ściany za łóżkiem. 

Panele ścienne 3D są dostępne w niezliczonej ilości wzorów i kolorów. Mogą być wykonane z drewna, tworzywa, gipsu i wielu innych materiałów. Wśród nich można znaleźć zarówno propozycje minimalistyczne, jak i bardzo wyraziste i designerskie, dzięki czemu każdy może dopasować optymalne rozwiązanie do własnego wnętrza. 

Popularnością cieszą się panele ścienne o geometrycznych wzorach i kształtach. Są wśród nich zarówno modele pozwalające uzyskać symetryczny efekt, jak również panele nastawione na asymetrię i pozorowaną przypadkowość. Ostateczny efekt jest bardzo ozdobny i wyrazisty bez względu na to, czy postawiono na panele z efektem fali, czy może raczej na wariant przywołujący na myśl plaster miodu lub innego rodzaju rozwiązanie. 

Zastanawiając się nad położeniem paneli ściennych 3D za łóżkiem, warto mieć na uwadze, że należy kłaść je na wyrównanej, odpowiednio przygotowanej ścianie. Panele gipsowe można dowolnie wykończyć i pomalować, ale już np. panele 3D drewniane raczej nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów wykończeniowych. 

Łóżko z kolekcji Carlo marki Laverto

Łóżko z kolekcji Carlo marki Laverto

Beton strukturalny nad łóżkiem 

Choć beton nie jest materiałem, który kojarzy się z efektem przytulności i ciepła, to coraz częściej pojawia się w sypialnianych aranżacjach. Materiał ten doskonale kontrastuje z tekstyliami, zasłonami, poduszkami i dywanami, wręcz podkreśla ich miękkość przez swój surowy i industrialny charakter. Przy pomocy betonu strukturalnego można więc wykończyć ścianę za łóżkiem w sypialni i uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny. 

Beton strukturalny doskonale wkomponuje się nie tylko w aranżacje surowe, nowoczesne i industrialne. Świetnie skontrastuje także ze stylem skandynawskim, minimalistycznym, eklektycznym oraz z wieloma innymi trendami. Decydując się na betonowe wykończenie ściany za łóżkiem, można postawić na beton strukturalny (inaczej mikrocement), który można układać na gładko lub zachowując zamierzone nierówności i strukturę. Kolejną opcją jest też zastosowanie dekoracyjnych płyt z betonu architektonicznego – są one zazwyczaj dość duże, porowate i do złudzenia przypominają surowy beton. Ich mankamentem jest jednak wysoki ciężar, co utrudnia montaż i wyklucza je z zastosowania w sytuacji, gdy ściana ma niewielką nośność. 

Bez względu na to, czy wybór padł na beton strukturalny, czy może raczej na płyty betonowe, ścianę tak wykończoną warto skontrastować z drewnianymi meblami – na przykład z łóżkiem o dębowej ramie, drewnianą toaletką i drobnymi dekoracjami. Beton można ocieplić także stosując odpowiednie tekstylia. Świetnie sprawdzi się biała pościel i imitująca futro narzuta. Kropką nad „i” będzie również ciepłe i odpowiednio rozproszone światło. 

Betonowa ściana za łóżkiem w sypialni będzie surowym akcentem, który jednak wcale nie musi ujmować temu wnętrzu przytulności, ale za to może wprowadzić mocny efekt wizualny i świetne tło dla mebli i dekoracji. Za tym materiałem przemawiają także kwestie praktyczne – beton strukturalny jest wyjątkowo trwały, nie trzeba go malować, a ewentualne zabrudzenia z łatwością można usunąć na mokro. 

Ściana z cegły w sypialni 

Chcąc wprowadzić modny, a jednocześnie ponadczasowy akcent do sypialni, warto przemyśleć wykończenie jednej ze ścian przy pomocy cegieł. Mogą to być zarówno pełne cegły, z których można wymurować ściankę za łóżkiem, jeśli akurat jest się w trakcie większego remontu lub dopiero na etapie budowy domu lub aranżowania nowego mieszkania. Wygodną opcją są również ceglane kafle, cegły licówki lub panele dekoracyjne z efektem cegły. 

Ceglana ściana może pasować niemal do każdej aranżacji, a w dodatku wcale nie musi być to powierzchnia w tradycyjnym, ceglanym odcieniu, choć to właśnie ten kolor jest bardzo chętnie wybierany. Cegła na ścianie w sypialni będzie pasowała do estetyki skandynawskiej, loft, prowansalskiej, vintage, rustykalnej i do wielu innych trendów. Niemal każdy styl doskonale komponuje się bowiem z naturalnymi materiałami i ponadczasowymi rozwiązaniami, a do nich z całą pewnością zaliczają się właśnie cegły. 

By pokój sypialniany prezentował się jeszcze ciekawiej, ceglaną ścianę warto skontrastować z odpowiednimi meblami. Do wnętrza w estetyce loft warto dobrać industrialne, metalowe lampy z odsłoniętymi żarówkami. Sypialnię w stylu glamour można wykończyć cegłą, ale skontrastowaną z pikowanym zagłówkiem łóżka. Do sypialni rustykalnej warto wprowadzić nie tylko cegłę, ale też drewniane meble o prostych kształtach i naturalnym kolorze, a także elementy zdobione haftem. Cegła we wnętrzu nowoczesnym i minimalistycznym może świetnie kontrastować z bielą pozostałych elementów albo można postawić na białą okładzinę ceglaną dla jeszcze bardziej subtelnego efektu. 

Ceglana ściana to ciekawy i ponadczasowy wybór, który będzie również dość praktycznym rozwiązaniem. Cegły lub okładziny ceglane są trwałe, dość odporne na uszkodzenia, można je przemalować w razie potrzeby, odkurzać i czyścić na mokro. To ciekawy akcent praktycznie do każdej aranżacji. 

Zastanawiając się nad tym, jaki sposób wykończenia ściany za łóżkiem w sypialni wybrać, warto najpierw dokładnie przyjrzeć się temu pomieszczeniu, poobserwować wędrówkę naturalnego światła, a także wziąć pod uwagę pozostałe elementy wystroju, które chcemy pozostawić. Jeśli w planach jest większy remont, może dobry czas także na zmianę mebli – wówczas można zaprojektować od podstaw całe wnętrze i dobrać poszczególne elementy tak, by idealnie się ze sobą komponowały. Szybkim sposobem na widoczne zmiany może być również wymiana frontów w szafach, komodach i stolikach nocnych albo wymiana samych uchwytów – te niepozorne akcenty mogą wiele zmienić. Bez względu na to, na jaki sposób wykończenia ściany za łóżkiem się zdecydowano, warto starannie dobrać kolorystykę tego elementu, by podkreślała wystrój sypialni.

Zobacz wszystkie łóżka