Menu
11 324 mebli od 55 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak pościelić łóżko? 5 niezawodnych sposobów na eleganckie łóżko w sypialni

Ścielenie łóżka to prawdziwa sztuka dnia codziennego i kwestia, która w niebagatelny sposób wpływa na wystrój sypialni. Niedbale zaścielone łóżko nie doda temu pomieszczeniu elegancji, a przemyślany sposób ścielenia może znacząco poprawić estetykę wnętrza i wpłynąć na to, jak będzie odbierane. Poznaj pięć niezawodnych sposobów na ścielenie łóżka.

Porady Twojemeble.pl, 2021-10-19
Udostępnij:
Jak pościelić łóżko? 5 niezawodnych sposobów na eleganckie łóżko w sypialni

1. Eleganckie ścielenie łóżka w stylu francuskim

Pierwszym ze sposobów na efektowne i stylowe ścielenie łóżka jest styl francuski, który bardzo często wykorzystywany bywa w hotelach, a także w sklepach z pościelą i meblami do sypialni. Styl ten bazuje na odpowiedniej liczbie tekstyliów i poduszek, dlatego niekoniecznie sprawdzi się w bardzo małych sypialniach (część poduszek dekoracyjnych oraz narzuty trzeba będzie usunąć na noc i potrzebne będzie miejsce, by przedmioty te odłożyć). Jak wygląda łóżko zaścielone w stylu francuskim?

 • Podstawą jest oczywiście prześcieradło, które powinno ciasno opinać materac. Najwygodniejsze są więc prześcieradła z gumką. 

 • Na prześcieradle należy równo i estetycznie rozłożyć kołdrę, a jej górną krawędź zagiąć i wywinąć w kierunku przeciwnym do zagłówka. 

 • Na kołdrze należy ułożyć przynajmniej jedną narzutę tak, by górna część pościeli wraz z wywinięciem była odsłonięta (narzutę można wywinąć w dokładnie taki sam sposób).

 • Na narzucie można jeszcze ułożyć efektowny koc złożony w wąski pas – może on znaleźć się w dolnej części łóżka lub w połowie narzuty.

 • O zagłówek należy oprzeć przynajmniej cztery poduszki lub więcej – powinny to być pary poduszek w różnych rozmiarach. 

Najlepiej, by pościel pochodziła z jednej kolekcji lub była dopasowana pod względem kolorystyki i stylu. Zaletą ścielenia łóżka w ten sposób jest jego niekwestionowana estetyka, a także wygoda użytkowania – o liczne poduszki wygodnie się oprzeć podczas czytania lub w trakcie picia kawy w łóżku. Niestety na czas snu większość tych akcesoriów należy zdjąć. Jeśli w pomieszczeniu jest przestronna szafa lub kufer, można chować poduszki i narzutę, a jeśli nie, to przedmioty te mogą zawadzać. Nie jest to więc uniwersalny styl dla każdego. Pewnym mankamentem ścielenia łóżek w ten sposób, że poduszki są odkryte, jest fakt, że bardziej się one kurzą, co nie jest przyjazne alergikom – wówczas trzeba zdecydowanie częściej je prać. 

Kolekcja Kaspian, Black Red White

2. Łóżko w stylu śródziemnomorskim – jak je zaścielić?

Styl śródziemnomorski w ścieleniu łóżek nieco różni się od francuskiego i europejskiego, a wszystko to za sprawą specyfiki klimatu śródziemnomorskiego – noce są w tym regionie zazwyczaj dość ciepłe przez wiele miesięcy w roku, dlatego też grubsze kołdry i futrzane koce są rzadkością. Zamiast typowych kołder i pierzyn wykorzystywane bywają specjalne prześcieradła wierzchnie, które bywają nie mniej ozdobne i efektowne od poszewek na kołdry. Są one grubsze od typowych prześcieradeł i zazwyczaj znacznie większe od powierzchni materaca. Jak zaścielić łóżko w stylu śródziemnomorskim?

 • Materac należy przykryć prześcieradłem z gumką. 

 • Zamiast kołdry, na łóżku należy ułożyć duże prześcieradło wierzchnie (bez gumki, może to być specjalne ozdobne prześcieradło lub klasyczne – w jednolitej kolorystyce). Prześcieradło wierzchnie należy odwinąć w górnej części łóżka i estetycznie wyrównać, a boki i dolną krawędź umieścić pod materacem. 

 • Na prześcieradle umieścić można również cienką narzutę dekoracyjną, a także ewentualnie bardzo cienki koc. 

 • U wezgłowia powinny się znaleźć poduszki – najlepiej 4 lub więcej. Optymalny układ to 2 bardzo duże poduszki, dwie mniejsze i ewentualnie 2 malutkie lub w innym kształcie niż pozostałe. 

Ścielenie łóżka w stylu śródziemnomorskim jest bardzo popularne w krajach tego regionu – można się z tym spotkać w hotelach, domach i pensjonatach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w ten sposób ścielić swe łóżko także wówczas, gdy mieszka się w zupełnie innej szerokości geograficznej – można postawić na styl śródziemnomorski latem, a zimą sięgać po typowe kołdry i cieplejsze koce. Ogromną zaletą ścielenia łóżka w stylu śródziemnomorskim jest to, że pościel jest dopasowana do temperatur, jakie panują w upalne noce. Jeśli lato jest wyjątkowo gorące tradycyjna kołdra jest raczej niepotrzebna i warto wówczas iść tropem mieszkańców Włoch czy też Grecji i zrezygnować z niej na rzecz sporego prześcieradła.

Kolekcja Loft, Laverto

3. Jak pościelić łóżko po góralsku?

Sporą popularnością cieszy się estetyka ludowa, a w szczególności motywy góralskie i nie tylko. Znajduje to odzwierciedlenie we wzornictwie (na przykład bez problemu można kupić pościel w stylu łowickim lub podhalańskim), ale też w sposobie ścielenia łóżka. W przypadku stylistyki ludowej i góralskiej często bierze się pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, ale też praktyczne – zamieszkiwanie w okolicach gór zazwyczaj wiąże się z o wiele bardziej surowym i nieprzewidywalnym klimatem. Łóżka w chatach góralskich, ale też w domach w pobliżu norweskich fiordów lub w okolicach alpejskich stoków bywają wyposażane w grubsze kołdry, plecione pledy, a często również w futrzane narzuty (niekoniecznie z naturalnych materiałów). Jak pościelić łóżko po góralsku?

 • Podstawę stanowi materac, który ciasno otula krawędzie materaca. Nie musi być to prześcieradło z gumką, choć te są jednak najwygodniejszą z opcji. 

 • Na łóżku powinna znaleźć się grubsza kołdra. Może mieć wypełnienie syntetyczne lub z pierza. Kołdrę warto równo ułożyć i ewentualnie wywinąć jej górną krawędź. 

 • Na kołdrze warto ułożyć narzutę imitującą futro lub owczą skórę. Można również przewiesić przez łóżko dodatkowy pled wełniany.

 • U wezgłowia powinny się znaleźć duże, puchate poduszki i ewentualnie także mniejsze w poszewkach z motywami ludowymi lub w poszewkach futrzanych. 

Ścielenie łóżka w stylu sielskim, wiejskim i góralskim wiąże się zazwyczaj z koniecznością sięgnięcia po grubsze kołdry i pierzyny, a także po futrzane narzuty. Mile widziane są naturalne tkaniny, jak bawełna i len, a także ozdobne hafty i nadruki. Mankamentem ścielenia łóżka po góralsku jest fakt, że grube narzuty futrzane i skóry owcze (prawdziwe lub sztuczne) nieco kłopotliwie się pierze lub czyści z uwagi na ich gabaryty i grubość. Trudno jednak odmówić sypialni z tak zaścielonym łóżkiem wrażenia przytulności i domowego ciepła.

Łóżko Modena 2, Halmar

4. Minimalistyczny sposób na ścielenie łóżka, który jest przyjazny alergikom

Wiele trendów związanych z ozdobnym ścieleniem łóżek wiąże się ze stosowaniem dużej liczby tekstyliów i poduszek, które pozostają niemal cały czas bez nakrycia. Jest to efektowne rozwiązanie, które zapewnia pościeli dobrą wentylację, ale też taki sposób ścielenia łóżek powoduje, że pościel, poduszki, prześcieradło i kołdra szybciej się zakurzą i nie są w żaden sposób zabezpieczone przed domowymi zwierzętami. Jeśli jest się alergikiem albo ceni się minimalizm, warto postawić na zupełnie inne rozwiązanie:

 • Materac należy nakryć prześcieradłem z gumką lub bez. 

 • Na materacu na płasko należy rozłożyć kołdrę. Na płasko powinny zostać ułożone także poduszki, na których się sypia.

 • Całość należy nakryć estetyczną narzutą. Dla dekoracji w dolnej części łóżka można jeszcze ułożyć drugą narzutę w poprzek lub koc, a u wezgłowia kilka poduszek dekoracyjnych.

Przed snem wystarczy usunąć poduszki dekoracyjne i zdjąć narzutę. Pościel, która była ukryta pod narzutą nie będzie zakurzona. Jeśli nawet do sypialni wtargnie kot lub pies, to raczej sierść tych zwierząt pozostanie na narzucie, a nie na pościeli. Taki sposób ścielenia łóżka nie jest może tak efektowny, jak pozostałe, ale za to pozwala na zachowanie większego porządku. Oczywiście warto wybrać narzutę z tkaniny przepuszczającej powietrze. 

5. Ścielenie łóżka po amerykańsku

Zamiłowanie do trendów zza oceanu jest widoczne w wielu aspektach życia i nie omija mody na sposób ścielenia łóżka. W amerykańskich filmach i serialach często można podziwiać okazałe sypialnie z ogromnym łóżkiem, które zaścielone jest w niezwykle dekoracyjny sposób. Jak odtworzyć ten efekt we własnym domu?

 • Na materacu należy ułożyć prześcieradło z gumką lub specjalne prześcieradło z falbaną, które zakrywa łóżko aż do podłogi. 

 • Na prześcieradle ułożyć należy cienką kołdrę.

 • Poduszek powinno być wiele i powinny być one w różnych rozmiarach. 

 • Kołdrę warto przykryć narzutą (odsłaniając jej górną krawędź). Narzuta również powinna przykrywać nogi łóżka i sięgać do podłogi – może być wyposażona w profilowaną falbanę

Ścielenie łóżka po amerykańsku jest szczególnie efektowne, gdy jest to duże łóżko kontynentalne o grubym materacu. Przy tak dużym i bogato udekorowanym łóżku warto zachować równowagę – pomieszczenie powinno być dobrze doświetlone.

Kolekcja Luca, Black Red White

Ścielenie łóżka to codzienna czynność, nad którą wiele osób zupełnie się nie zastanawia. Niektórzy narzucają na posłanie sporą narzutę i na tym kończą starania. Inni poświęcają sporo czasu na składanie poszczególnych elementów pościeli i na układanie poduszek. Trudno wskazać jeden, najlepszy sposób ścielenia łóżka – na szczęście w tym względzie jest ogromna swoboda i każdy może wybrać ulubiony styl, jak również stosować jakieś własne rozwiązania, by sypialnia była miejscem o odpowiedniej estetyce. 

Zobacz nasze łóżka >Zaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 9 500 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.