15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak dobrać materac?

Wybór odpowiedniego materaca wcale nie jest prosty. Oferta materacy jest bardzo szeroka, ale trzeba jeszcze wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca, by okazał się on wygodny i odpowiedniej jakości. Jaki materac kupić? Czym się kierować? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Udostępnij:
Jak dobrać materac?

Jak wybrać materac? Kluczowe parametry

Zakup nowego materaca nie musi być trudny. Najważniejsze to wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę podczas jego zakupu i jak jego poszczególne parametry mogą przełożyć się na kwestie użytkowe. Na tej podstawie powinno się udać wytypować najwygodniejszy materac do każdego łóżka. Oto kluczowe parametry materaca, na które należy zwrócić uwagę:

  • Rozmiar materaca – to kwestia, która ma decydujący wpływ na wybór materaca, który będzie pasował do konkretnego modelu łóżka. Jakie rozmiary materaca cieszą się największą popularnością? Jeśli chodzi o materace jednoosobowe, to najczęściej wybierane są egzemplarze w rozmiarze 90 x 200 ewentualnie 120 x 200. W przypadku materacy dwuosobowych, wybór pada zazwyczaj na materace 160 x 200, a także na 140 x 200 oraz na szersze modele (na przykład 180 x 200). Rozmiar materaca to jednak nie tylko jego długość i szerokość, ale również wysokość (grubość). Parametr ten ma szczególne znaczenie w łóżkach składanych (na przykład półkotapczanach), a także w niektórych konstrukcjach standardowych o dość płytko osadzonym dnie łóżka – materac musi pasować do ramy nie tylko pod względem szerokości i długości, ale również z uwagi na swą grubość, dlatego warto zwrócić uwagę na ten parametr. 

  • Twardość materaca – będzie miała bezpośredni wpływ na komfort użytkowania materaca. Model zbyt miękki będzie się nadmiernie uginał pod ciężarem ciała, a materac za twardy nie dopasuje się do naturalnych krzywizn ciała, przez co trudno będzie o odprężenie dla kręgosłupa. Stopnie twardości materaca oznaczane są na skali H – literze tej towarzyszy również oznaczenie liczbowe. Im wyższa liczba obok litery H, tym twardszy materac. 

  • Rodzaj wypełnienia – materace mogą dysponować różnorodnymi rodzajami wypełnienia. Niektóre są w pełni syntetyczne, a więc też antyalergiczne, inne zawierają elementy pochodzenia naturalnego, jak włókna kokosowe lub gryka. Materace mogą być wyposażone w sprężyny lub nie. Warto zastanowić się nad własnymi preferencjami w tym zakresie, bo każdy typ wypełnienia ma swoich zwolenników i swoje mocne strony. 

Łóżko z kolekcji M&K Foam

Jaki rodzaj wypełnienia w materacu jest najlepszy?

Jak już zostało wspomniane, materace mogą dysponować różnymi rodzajami wypełnienia. Rodzaj materiału, jakiego użyto do wypełnienia materaca, będzie miał niebagatelny wpływ na właściwości posłania, a także na wygodę jego użytkowania. Oto rozwiązania, jakie są stosowane:

  • Lateks – materiał chętnie wybierany zarówno przez zwolenników miękkich, jak i twardych materacy. Lateks jest elastyczny, antyalergiczny i bardzo wytrzymały. Zapewnia wygodne podparcie dla kręgosłupa w każdej pozycji snu. Materace lateksowe bywają produktami zaawansowanymi (warstwowymi, z różnymi strefami twardości), ale są też egzemplarze podstawowe w niższej cenie. 

  • Pianka poliuretanowa – podstawowy materiał, z którego bywają wykonane materace. Z pianki poliuretanowej wykonuje się zarówno materace dla dzieci, jak i dla dorosłych. Są z niej również robione materace nawierzchniowe. Pianka poliuretanowa to materiał elastyczny, dopasowujący się do ciała. W materacach wykonanych wyłącznie z pianki poliuretanowej trudno jednak uzyskać najwyższe stopnie twardości, dlatego często jest ona łączona z innymi materiałami, jak sizal. Spotkać można również materace piankowe, w których środku znajdują się sprężyny.

  • Pianka termoelastyczna – bardziej zaawansowany rodzaj materiału od pianki poliuretanowej. Pianka termoelastyczna dopasowuje się bowiem do kształtu ciała pod wpływem temperatury. Ułatwia wygodne ułożenie się nie tylko na plecach, ale też na boku lub na brzuchu. Materac z takim wypełnieniem bywają produktami zaawansowanymi – z różnymi strefami twardości albo składające się z wielu warstw, fakturowane, z wentylacją i tym podobnymi rozwiązaniami. Materace tego rodzaju najczęściej występują w twardościach H1, H2 i H3. 

  • Sprężyny – w sprzedaży można znaleźć zarówno tanie materace sprężynowe (najczęściej modele bonellowe), jak i modele wielokrotnie droższe, które dysponują sprężynami kieszeniowymi lub falistymi i grubą warstwą pianki, lateksu lub innego rodzaju wypełnienia. Najprostsze materace sprężynowe są niedrogie, ale na tym kończą się ich zalety – nadmiernie sprężynują, mogą nie zapewniać optymalnego podparcia dla kręgosłupa. Lepszą opcją są modele kieszeniowe, w których każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszonce, przez co materac zyskuje na wygodzie użytkowania. 

  • Wypełnienie naturalne – włókna kokosowe, gryka i tym podobne materiały bywają również stosowane jako wypełnienie materaca. Materiały te nie są jednak zazwyczaj stosowane samodzielnie, ale jako dodatek do innego rodzaju wypełnienia (na przykład materac sprężynowy może posiadać również warstwę pianki i włókien kokosowych). Naturalne wypełnienie materaca nie jest jednak polecane alergikom. 

Trudno wskazać jeden, najlepszy rodzaj wypełnienia, gdyż każdy typ materaca ma swoich zwolenników i swoje mocne strony. Alergicy powinni sięgnąć po materac z wypełnieniem syntetycznym. Dla dzieci polecane są materace z pianki. Do łóżek dwuosobowych odradzane są materace bonellowe, a do jednoosobowego łóżka można wybrać zarówno materac sprężynowy, jak również lateksowy lub z pianki. 

Stopnie twardości materaca

Przy wyborze materaca należy zwrócić uwagę na jego wszystkie parametry, ale jedną z najważniejszych kwestii jest jego stopień twardości. Parametr ten ma bezpośredni wpływ na wygodę użytkowania materaca – im jest on twardszy, tym jego wytrzymałość na obciążenie jest wyższa, a więc cięższa osoba nie będzie się w nim zapadać. Jakie są stopnie twardości materaca?

  • Materace H1 – to materace miękkie. Uginają się pod większym ciężarem dość mocno i dlatego nie są rekomendowane do użytku dla osób dorosłych, które ważą więcej niż 60 kilogramów. Materace H1 są najczęściej wybierane dla dzieci i niemowląt. 

  • Materace H2 – to materace nieco twardsze od H1, ale wciąż można uznać je za miękkie. Dobrze poddają się naciskowi, ale też są nieco odporniejsze na obciążenie i dlatego polecane są osobom o wadze do 80 kilogramów. Bywają one kupowane dla dzieci, nastolatków i dorosłych, którzy mieszczą się w przedziale wagowym od 50 do 80 kilogramów. 

  • Materace H3 – są to materace o średnim stopniu twardości. Najbardziej neutralne i chętnie wybierane przez dorosłych użytkowników. Materace o twardości H3 również lekko uginają się pod wpływem nacisku, ale nie tak bardzo, jak modele H2 lub H1. Są one rekomendowane użytkownikom dorosłym o wadze od 70 do 110 kilogramów. 

  • Materace H4 – czyli materace twarde, odporne na wyższe obciążenie. Są one chętnie wybierane przez tych, którzy preferują twardsze posłania, a także przez dorosłych użytkowników o wadze 100 kilogramów lub nieco wyższej.

  • Materace bardzo twarde (powyżej H4) – dedykowane są dla użytkowników cięższych niż 130 kilogramów, a także dla wszystkich tych, którzy z powodów medycznych potrzebują wyjątkowo twardego materaca do łóżka. 

Jak widać, wystarczy znać własną wagę, by dobrać optymalny typ twardości materaca. Oczywiście pod uwagę warto wziąć także własne preferencje, ale kierowanie się rekomendowanym obciążeniem pomaga dobrze zorientować się w ofercie materacy i znaleźć egzemplarz w sam raz dla siebie. 

Jaki materac do łóżka pojedynczego, a jaki do łóżka dwuosobowego?

Nawet wybór materaca do łóżka jednoosobowego nie jest prosty, a co dopiero, gdy wybrać trzeba materac, na którym mają spać dwie osoby o różnej wadze i przyzwyczajeniach w tym zakresie. Jak sobie poradzić z tym zadaniem?

Materac do łóżka jednoosobowego można dobrać właśnie na podstawie swej wagi (tak dopasujemy stopień sztywności materaca), a także na bazie własnych preferencji w tym zakresie. Osoby chcące wydać jak najmniej, mogą sięgnąć po materac sprężynowy. Alergicy mogą wybrać materac lateksowy lub z pianki, a ci którzy cenią ekologiczne rozwiązania mogą sięgnąć po egzemplarz z włóknami kokosa lub gryką. 

Materac do łóżka dwuosobowego wybrać nieco trudniej. Jeśli użytkownicy są zbliżonej wagi (na przykład, gdy obydwoje mieszczą się w przedziale wagowym od 70 do 110 kilogramów), można będzie dopasować konkretny poziom twardości materaca. Jeśli jednak pod tym względem użytkownicy mocno się od siebie różnią, warto rozważyć zastosowanie w dwuosobowym łóżku dwóch pojedynczych materacy – każdy będzie wówczas dopasowany do swego użytkownika, a na górę można położyć cienki materac nawierzchniowy, który zakryje łączenia i sprawi, że łóżko będzie jeszcze bardziej komfortowe. 

Wybór idealnego materaca nie jest łatwym zadaniem. Oferta jest jednak na tyle szeroka, by każdy mógł znaleźć w niej coś dla siebie – bez względu na to, czy szuka taniego materaca do jednoosobowych łóżek w pensjonacie, czy może raczej najwygodniejszego materaca do dwuosobowego łóżka w domowym zaciszu.

Zobacz materace >



Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.