15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Wybór idealnej komody do każdego pomieszczenia – poradnik krok po kroku

Nowoczesna, minimalistyczna, drewniana, kolorowa, biała, a może wykończona w tradycyjnym i ponadczasowym stylu? Stylowe komody potrafią zaskakiwać ciekawymi rozwiązaniami oraz niebanalną stylistyką. Sprawdź, jak wybrać najlepszą z nich. W końcu przechowywanie ubrań nie musi być wcale nudne!

Udostępnij:
Wybór idealnej komody do każdego pomieszczenia – poradnik krok po kroku

Jak wybrać rozmiar komody

Wymiary komody powinny idealnie komponować się z wielkością przestrzeni, w której chcemy ustawić dany mebel. To pozwoli na optymalną organizację wnętrza i zachowanie odpowiednich proporcji. Istotne są zatem kluczowe parametry komody z szufladami, którą chcemy wprowadzić od naszego wnętrza. Wysokość, długość mebla, a także głębokość szuflad powinny odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom. 

Niskie meble, np. poniżej 100 cm, to dobre rozwiązanie do przechowywania mniejszej ilości rzeczy. Świetnie sprawdzą się w pokoju dziecka czy w mniejszej sypialni. Standardowe rozmiary komód drewnianych mieszczą się w przedziale 100-130 cm wysokości. W takich meblach można swobodnie przechowywać bieliznę, koszulki, spodnie czy inne elementy garderoby. W nieco bardziej przestronnych pomieszczeniach można zastosować meble wyższe – 130-160 cm i więcej. Dają one pełną swobodę przechowywania i z pewnością przypadną do gustu fanom funkcjonalnych mebli.

Również sama długość komody powinna pasować do wnętrza, w którym ją ustawiamy. Standard to 80-100 cm. Węższe komody są zazwyczaj mniej praktyczne, a szersze – trudne do wpisania w nieco mniejsze przestrzenie. Warto zwrócić uwagę także na głębokość szuflad. 40-50 cm to optymalny wymiar, jednak wiele osób decyduje się także na płytsze modele, które również pozwalają doskonale zorganizować przechowywanie.

Łączenie stylów komody i wnętrza

Do zdecydowanie nowoczesnej i minimalistycznej przestrzeni trudno jest wpisać stylowe komody, np. nawiązujące do stylu ludwikowskiego, natomiast klasyczne wnętrza mogą wyglądać dość fantazyjnie z nowoczesnymi, odważnymi meblami. No chyba, że chcemy uzyskać ciekawy efekt eklektyzmu. Jeśli nie, to przed wyborem odpowiedniej komody do przedpokoju czy salonu, warto jest dobrze przemyśleć estetykę całego wnętrza. To pozwoli dopasować ten ważny mebel do wybranej wcześniej aranżacji.

Warto wiedzieć, że style komód mogą być bardzo zróżnicowane. Obecnie prym wiodą komody minimalistyczne, które zaskakują ciekawym i niebanalnym, choć jednocześnie bardzo prostym, designem. Oprócz nich dostępne są także rozwiązania klasyczne – np. w odcieniu ciemnego drewna. Takie dekoracyjne szafki cieszą oko i pięknie podkreślają stylistykę urządzonych w ponadczasowym stylu wnętrz.

Ciekawą opcję stanowią także komody nawiązujące do stylu skandynawskiego. Często mają one wręcz dość surowe wykończenie. Dzięki temu pięknie zdobią wnętrza, w których królują pastele, biele, beże, kolory ziemi, a także naturalne dodatki czy tkaniny jak len lub bawełna. Styl scandi podbija serca coraz większej liczby osób, które cenią sobie bliskość natury i proste, nawiązujące do klasyki rozwiązania.

Kolekcja Piemonte

Kolekcja Piemonte

Funkcjonalność komody w codziennym użytkowaniu

Wybór komody powinien być podyktowany nie tylko jej ogólną estetyką, ale przede wszystkim także funkcjonalnością. Czym jest owa funkcjonalność? To szereg cech, dzięki którym dana komoda doskonale spełnia swoją rolę w danym wnętrzu. Doskonałym przykładem są m.in. komody z barkiem do dużego pokoju. Z jednej strony można w nich przechowywać książki, bibeloty, tekstylia, a z drugiej pozwalają wyeksponować (lub też skryć przed wzrokiem domowników albo gości) kolekcję ulubionych trunków.

Często komody są także synonimem mebla do przechowywania odzieży i bielizny. Liczne szuflady są wtedy największym atutem mebla, ponieważ można w nich pomieścić wszystko to, na co nie ma już miejsca w szafie. Komoda pozwala wtedy posegregować drobne tekstylia, a także szybko znaleźć to, czego akurat potrzebujemy. Dzięki temu rozwiązanie jest chętnie stosowane w przedpokojach, sypialniach czy pokoikach najmłodszych.

Komody są także ważnym elementem w domowych gabinetach, gdzie ułatwiają przechowywanie kluczowych dokumentów i pozwalają na zachowanie porządku np. w segregatorach. Coraz częściej funkcjonalne komody trafiają też do jadalni. Tam pełnią rolę reprezentacyjną, więc często wybierane są tu modele z dodatkowymi przeszkleniami. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, stylowe komody mogą również być kluczowym meblem w pokoju dziecięcym. To w nich maluch będzie przechowywał swoje zabawki, ubranka czy przybory do szkoły.

Kolekcja Asha

Kolekcja Asha

Estetyka i materiały komód

Pięknie wykonana komoda drewniana to marzenie wielu osób! Taki mebel zachwyca najwyższą estetyką, a także naturalnym materiałem wykonania. Jednak drewno to nie jedyna stylowa opcja w przypadku nowoczesnych komód. Warto wiedzieć, że producenci coraz chętniej sięgają też po inne sprawdzone komponenty, które gwarantują wysoką jakość mebla, a także jego wyjątkową prezencję.

Dekoracyjne szafki są wykonywane np. z jakościowych tworzyw sztucznych. Są dzięki temu lekkie, nowocześnie wykonane i solidne. Tworzywa pozwalają też na nadanie komodzie ciekawych kształtów, które idealnie komponują się z nowoczesnymi przestrzeniami. Ponadto tworzywa można dowolnie łączyć, np. z akcentami w drewnie, metalu czy szkle. Takie mariaże materiałów sprawiają, że nasz mebel prezentuje się wyjątkowo oryginalnie.

Ciekawym rozwiązaniem jest także powszechnie stosowana płyta laminowana. Tego typu meble są zabezpieczone przed uszkodzeniami, przybierają ciekawe barwy, a przy tym prezentują się wyjątkowo nowocześnie. Takie rozwiązania są często stosowane w kuchniach, gdzie mebel narażony jest na częste czyszczenie. Laminowana powierzchnia jest w 100% odporna na tego typu zabiegi.

Kolekcja Marine

Kolekcja Marine

Pielęgnacja komody – proste triki

Przechowywanie ubrań czy jakichkolwiek innych przedmiotów w komodzie sprawia, że mebel może wymagać częstszego czyszczenia. Nieraz wystarczy od czasu do czasu przetrzeć całość lekko zwilżoną ściereczką lub po prostu odkurzyć wnętrze szuflad. Jeśli w naszej komodzie pojawią się natomiast trwałe zabrudzenia, warto znać kilka przydatnych trików na czyszczenie mebla.

Oto ciekawe sposoby na pielęgnację komody drewnianej:

  • Specjalistyczne preparaty do drewna – do czyszczenia komód zalecamy użycie specjalistycznych preparatów do drewna, które polecane są przez producenta danego mebla. Zazwyczaj są one przeznaczone tylko i wyłącznie do drewnianych powierzchni, co pozwala zachować klasyczny wygląd czyszczonych frontów czy blatów.

  • Olejowanie – olejowanie drewna to prosty sposób na poprawę trwałości, wyglądu i ogólnej kondycji drewnianych mebli. Dzięki takiej specjalistycznej pielęgnacji komoda będzie prezentować się pięknie przez wiele lat. Proces olejowania polega na aplikacji specjalnego oleju na powierzchnię mebla. Pozwala to zabezpieczyć komodę oraz poprawić jej estetykę. Olej doskonale wchłania się w strukturę drewna i chroni je przed wilgocią, kurzem czy promieniowaniem UV.

Komody minimalistyczne, nowoczesne, klasyczne, a także w stylu boho lub scandi. Wybór mebli do przechowywania ubrań może zaskoczyć. Różne wymiary tych kluczowych w każdej przestrzeni dodatków, a także wyjątkowo zróżnicowana stylistyka ich wykonania sprawiają, że urządzenie kuchni, salonu czy pokoju dziecka to dzisiaj bułka z masłem! Postaw na funkcjonalne meble z szerokiej gamy dostępnych u nas produktów i ciesz się jakością na lata!