17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zaaranżować salon z dwiema sofami?

Alternatywą dla popularnych narożników i zestawów mebli wypoczynkowych z sofą i fotelami jest proste i ponadczasowe rozwiązanie – dwie sofy w salonie. Zaoferują one dużą przestrzeń wypoczynkową i pomieszczą zdecydowanie więcej osób. Jak zaaranżować salon z dwiema sofami? Czy to dobry wybór?

Udostępnij:
Jak zaaranżować salon z dwiema sofami?

Do jakiego wnętrza pasują dwie sofy? 

Sofy do salonu to bardzo chętnie wybierane meble wypoczynkowe do salonu. Gdy potrzeba więcej miejsc siedzących w salonie, niektórzy decydują się na narożnik lub zestaw wypoczynkowy, a przecież można również zastosować w aranżacji dwie sofy. Do jakiego wnętrza pasuje to rozwiązanie?

Dwie sofy będą odpowiednim wyborem praktycznie do każdej aranżacji. Należy dobrać je na tej samej zasadzie, na jakiej wybiera się pojedynczą sofę – powinny pasować do wystroju. W ten sposób można zaaranżować salon nowoczesny, skandynawski, minimalistyczny, ale też retro, loft lub eko i wnętrza w wielu innych stylach. To, jaki efekt uda się osiągnąć, zależy od dobrania sof o odpowiedniej kolorystyce, kształcie i rozmiarze.

Chcąc zastosować w salonie dwie sofy, warto upewnić się, że pomieszczenie oferuje odpowiednią ilość miejsca. Dwie sofy zajmą bowiem nieco więcej przestrzeni niż narożnik lub sofa z jednym dodatkowym fotelem, ale za to oferują sporo miejsc siedzących i są nieco bardziej mobilne i wszechstronne niż narożnik. Zestaw z dwiema sofami najlepiej sprawdzi się w przestronnych i jasnych pomieszczeniach. Jeśli mają to być modele rozkładane, w salonie powinno być dość miejsca zarówno po złożeniu, jak i po rozłożeniu tych mebli, by korzystanie z niego było komfortowe w każdej sytuacji.

Kolekcja Voss

Kolekcja Voss

Dwie sofy czy zestaw wypoczynkowy? 

Idealna aranżacja salonowa powinna być nie tylko ładna, ale też wygodna w codziennym użytkowaniu. To właśnie w tym pomieszczeniu toczy się życie domowe, mieszkańcy spędzają w nim mnóstwo czasu, jak również przyjmują gości. Lepiej uniknąć przytłaczających mebli, ale nie można zapomnieć o tym, że w salonie należy zapewnić przynajmniej tyle wygodnych miejsc siedzących, ilu jest domowników, a jeśli to możliwe, to nawet więcej, by pomieścić się w nim nawet wówczas, gdy zjawią się goście. Dwie sofy w salonie mogą przydać się także, gdy pojawi się potrzeba przenocowania krewnych lub znajomych – jeśli wybór padnie na modele rozkładane, w pomieszczeniu przybędą dwa dodatkowe łóżka.

Chcąc urządzić komfortowy salon, warto zastanowić się nad tym, jakie meble wypoczynkowe sprawdzą się w nim najlepiej. Może to być narożnik, zestaw wypoczynkowy lub dwie sofy. Co wybrać?

  • Narożnik – może mieć różnorodne rozmiary i modułową lub stałą konstrukcję. Niektóre modele są rozkładane, dzięki czemu mogą posłużyć też za łóżko do spania. Narożnik pomieści przynajmniej 3 lub więcej osób, ale nie jest tak mobilny, jak mniejsze meble wypoczynkowe.
  • Zestaw wypoczynkowy – najczęściej składa się z sofy lub kanapy i foteli. Czasami w zestawie są również pufy lub podnóżki. Ideą zestawu wypoczynkowego jest posiadanie kilku mebli wypoczynkowych o różnorodnej specyfice, ale o spójnej estetyce. Zaletą zestawu z fotelami jest fakt, że zazwyczaj fotele są bardzo wygodne (np. do czytania lub oglądania telewizji), ale za to mogą zajmować sporo miejsca, a mieszczą tylko pojedyncze osoby.
  • Dwie sofy – to modny wybór, który może być ciekawą alternatywą zarówno dla zestawów wypoczynkowych, jak i dla narożnych konstrukcji. Sofy zapewniają sporo miejsca do siedzenia, a jeśli są odpowiednio szerokie, to także do drzemki. Można ustawić je w różnych konfiguracjach i manewrować nimi dużo wygodniej niż narożnikiem. Co ważne, obie sofy mogą się rozkładać, co bywa przydatne, gdy w domu zjawiają się goście na kilkudniowe odwiedziny.

Chcąc zaaranżować komfortowe i wygodne wnętrze, warto dać szansę dwóm sofom. Taki zestaw sprawi, że wystrój będzie ciekawy, oryginalny i bardzo komfortowy w użytkowaniu.

Jakie sofy wybrać do salonu? 

Decydując się na zastosowanie dwóch sof w salonie, warto zastanowić się nad tym, w jakim powinny być stylu, rozmiarze i kolorze. Z całą pewnością powinny to być sofy z tej samej kolekcji – mogą być równej lub różnej długości, ale ich obicia powinny być takie same. Dwie identyczne sofy będą tworzyły zgrany i estetyczny duet. Jeśli jest dość miejsca w salonie, mogą to być sofy trzyosobowe, a jeśli przestrzeń jest ograniczona, to mniejsze lub zestaw składający się z jednej większej i jednej mniejszej sofy. Z uwagi na to, że dwie sofy zajmują sporo miejsca, warto postawić na modele o prostych i ponadczasowych kształtach. Niech ich oparcia i podłokietniki będą subtelne, a nie przesadnie masywne. Doskonałym wyborem są sofy w neutralnych kolorach i w obiciach z tkaniny, choć naturalna lub sztuczna skóra także sprawdzi się znakomicie.

W salonie z dwiema sofami lepiej unikać przesady i przeładowania. Zamiast ozdobnych sof o asymetrycznych kształtach i we wzorzystych obiciach, lepiej wybrać meble o prostej i uniwersalnej estetyce. Kolorystyka obicia może nawiązywać do innych elementów wystroju: zasłon, szafek, dywanów. Warto też zwrócić uwagę na nóżki tych mebli wypoczynkowych – jeśli są widoczne i dość wyeksponowane, również nie mogą kłócić się z wystrojem salonu. Świetnym wyborem są sofy na drewnianych nogach, gdy w pobliżu znajdzie się też drewniany stolik lub regał. Nóżki metalowe można dopasować do kolorystyki karnisza, lamp lub innego rodzaju dekoracji.

Dwie sofy to dopiero początek udanej aranżacji salonowej. Meble te warto uzupełnić także o dekoracyjne poduszki, a w pobliżu przewidzieć miejsce na wygodny stolik kawowy. Miły i przytulny efekt uda się uzyskać, kładąc w pobliżu sof miękki dywan z dłuższym włosiem.

Kolekcja Monday

Kolekcja Monday

W jakim stylu sprawdzą się dwie sofy? 

Choć teoretycznie aranżację salonu z dwoma sofami można wykonać niemal w dowolnym stylu, to jednak układ ten szczególnie dobrze sprawdzi się w stylach:

  • Nowoczesnym – wnętrza nowoczesne są najczęściej również bardzo wygodne w użytkowaniu. Ważne są w nich rozwiązania proste, praktyczne i ponadczasowe. Dwie sofy o prostych kształtach i neutralnej kolorystyce będą odpowiednim wyborem do nowoczesnego salonu.
  • Loft – przestronny salon w stylu industrialnym to idealne miejsce na dwie sofy wypoczynkowe. Jeśli więc w domu lub mieszkaniu dominuje właśnie ten styl, to warto zastosować w salonie zestaw składający się z dwóch sof.
  • Skandynawskim – wnętrza skandynawskie również bywają przestronne, praktycznie umeblowane i wygodne w użytkowaniu. Dwie sofy bardzo często pojawiają się w skandynawskich aranżacjach i to nie tylko w układzie naprzeciwko lub obok siebie, ale też w opcji tyłem do siebie, by wydzielić osobne strefy na różne rodzaje aktywności.
  • Minimalistycznym – ascetyczne wnętrza o minimalistycznym charakterze również można zaaranżować przy użyciu dwóch sof. Meble te warto jednak wówczas dobrać w jasnej, neutralnej kolorystyce, by wtopiły się w tło.

Dwie sofy można zastosować także we wnętrzach rustykalnych, retro, eko i w wielu innych pomieszczeniach. Chcąc projektować przestrzeń ergonomiczną i komfortową, warto wziąć tę opcję pod uwagę.

Zobacz sofy