15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak wyczyścić meble z ekoskóry?

Meble ze skóry ekologicznej cieszą się bardzo dużą popularnością. Są zauważalnie tańsze od mebli z tapicerką z naturalnej skóry, a przy ich produkcji nie są używane materiały zwierzęcego pochodzenia. Decydując się na meble z ekoskóry, warto wiedzieć, w jaki sposób dbać o nie na co dzień i jak je czyścić. Odpowiednie działania pielęgnacyjne i konserwacyjne sprawią, że meble te na dłużej zachowają ładny wygląd i doskonały stan.

Udostępnij:
Jak wyczyścić meble z ekoskóry?

Jak zadbać o ekoskórę w meblach? 

Ekoskóra to materiał syntetyczny, który wyłącznie z wyglądu przypomina skórę naturalną. Mocną stroną tapicerki ze skóry ekologicznej jest fakt, że może być farbowana praktycznie na dowolny kolor, jest niedrogim rozwiązaniem, a przy jej produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę. Nic dziwnego, że ekoskóra cieszy się tak dużą popularnością, a w sprzedaży można znaleźć ogrom mebli wykończonych tym materiałem. Jak o niego zadbać na co dzień?

Codzienna pielęgnacja mebli ze skóry ekologicznej polega na ich poprawnym użytkowaniu i dbaniu o to, by nie pojawiały się na nich uszkodzenia oraz zabrudzenia. Jeśli już eco skóra pokryła się plamami, warto usunąć je od razu, a nie zwlekać, bo wówczas zabrudzenia utrwalą się, zaschną, a ich usuwanie będzie zdecydowanie trudniejsze. Poprawne użytkowanie polega na unikaniu powodowania uszkodzeń materiału – kluczową kwestią jest unikanie ostrych elementów w odzieży, w jakiej siada się na kanapie lub sofie ze skóry ekologicznej. Nawet dżety, ćwieki lub cyrkonie, jakie bywają stosowane w ubraniach, mogą okazać się ostre i zarysować lub poważniej uszkodzić powierzchnię tapicerki. Należy również zwrócić uwagę na to, by tapicerki z ekologicznej skóry nie drapały zwierzęta domowe. Ich pazury mogą bowiem wyrządzić trwałe i zauważalne uszkodzenia.

Wypoczynki z ekoskóry to meble, które z pewnością będą intensywnie użytkowane – w końcu narożnik, sofa lub fotel to nie muzealne eksponaty, ale meble do codziennego użytku. Dlatego też warto korzystać z nich do woli, ale przy zachowaniu odrobiny uwagi.

Kolekcja Zuiver

Kolekcja Zuiver

Domowe sposoby na czyszczenie ekoskóry 

Meble wypoczynkowe są intensywnie użytkowane przez domowników. Nic dziwnego, że dość często dochodzi do ich zabrudzenia. Jeśli jednak chodzi o tapicerowane meble ekoskóra jest naprawdę trwałym materiałem, który można łatwo czyścić domowymi sposobami. Jak wygląda czyszczenie mebli z ekologicznej skóry?

  • Czyszczenie na sucho – powinno być pierwszym etapem podczas czyszczenia mebli wypoczynkowych. W ten sposób usuwany jest kurz, okruchy i inne paproszki. Można posłużyć się w tym celu odkurzaczem, o ile dysponuje on delikatną końcówką do czyszczenia mebli (najczęściej ma ona długie włosie), można też użyć suchej ściereczki z mikrofibry lub zastosować zmiotkę i szufelkę. Odkurzanie i czyszczenie na sucho warto wykonywać tak często, jak to konieczne.
  • Czyszczenie na mokro – niezbędne, gdy trzeba wyczyścić plamy i inne zabrudzenia. Meble z ekologicznej skóry można myć przy pomocy dobrze odciśniętej ściereczki, wody oraz płynu do mycia naczyń lub szarego mydła. Specyfiki te są na tyle delikatne, że nie spowodują żadnych uszkodzeń materiału, a przy tym pozwolą na skuteczne usuwanie zabrudzeń. Po przetarciu mebli na mokro, warto je od razu osuszyć, by nie miały zbyt długiego kontaktu z wodą.

Jeśli zestaw wypoczynkowy z ekologicznej skóry, kanapa, pufa lub fotel uległy silniejszym zabrudzeniom, domowe metody sprzątania mogą okazać się niewystarczające. W takich wypadkach warto sięgnąć po specyfiki profesjonalne, jakie można znaleźć w sklepach.

Środki dostępne w sklepach do mebli z ekoskóry 

Jeśli chodzi o sofy, fotele i narożniki eko skóra to materiał coraz chętniej wybierany. Z tego właśnie względu oferta mebli ze skóry ekologicznej jest tak szeroka, a w sprzedaży bez problemu można znaleźć również specyfiki, którymi można wyczyścić wybrudzony fotel lub narożnik. Ekoskóra wymaga bowiem odpowiedniej pielęgnacji. Jakie środki znajdziemy w sklepach?

  • Produkty do czyszczenia skóry ekologicznej – mogą mieć postać gotowego płynu, sprayu lub pianki. Zazwyczaj należy nałożyć je na powierzchnię mebla, rozprowadzić, chwilę odczekać i usunąć. Oczywiście sposób, w jaki należy używać preparat jest zawsze dokładnie opisany na opakowaniu. Należy upewnić się, czy jest to specyfik przeznaczony do używania na skórze ekologicznej, a najlepiej również wykonać test w mało widocznym miejscu jeszcze przed rozprowadzeniem środka po powierzchni mebla.
  • Produkty do konserwacji skóry ekologicznej – ich zadaniem nie jest to, by czyścić ekologiczną skórę, ale to, by o nią dbać i zabezpieczyć ją na dłuższy czas przed brudem, pękaniem i utratą elastyczności. Ekoskóra wymaga pielęgnacji tego rodzaju, dlatego też warto stosować od czasu do czasu specyfiki do konserwacji, ale wyłącznie te, które są przeznaczone do skóry ekologicznej. Produkty do skóry naturalnej mogą zawierać olejki i składniki, które pielęgnują skórę naturalną, ale nowoczesnej ekoskórze mogłyby zaszkodzić.

Do czyszczenia i konserwacji mebli wypoczynkowych z ekoskóry nie należy używać żadnych mocnych środków czyszczących, które nie są przeznaczone do tego zastosowania. Nie powinno się stosować alkoholu, różnego typu zmywaczy, odplamiaczy i wybielaczy. Specyfiki te mogą doprowadzić do odbarwiania się skóry i do zmiany jej właściwości, a przez to do pękania i innych uszkodzeń. Najbezpieczniejszym wyborem będzie woda z mydłem, a także preparaty dedykowane do skór ekologicznych.

Kolekcja Bellevue

Kolekcja Bellevue

Czym zabezpieczyć ekoskórę? 

Meble ze skóry ekologicznej mają często nowoczesny i modny charakter. Są świetnym uzupełnieniem salonowych aranżacji. By jak najdłużej zachowały swój nienaganny wygląd, warto odpowiednio o nie dbać i pomyśleć o środkach, które pomogą zabezpieczyć powierzchnię tapicerki przed uszkodzeniami. Co można zrobić, by zabezpieczyć ekoskórę?

  • Unikać siadania na niej w ubraniach, które farbują – to szczególnie istotne, gdy sofa lub fotel są wykończone jasną skórą ekologiczną. Niektóre ubrania pod wpływem ciepła lub wilgoci mogą farbować i to nie tylko podczas prania, ale nawet w trakcie siedzenia. Jeśli wiadomo, że któreś spodnie lub sukienka mają takie właściwości, lepiej nie siadać w nich na meblach ze skóry ekologicznej.
  • Unikać siadania na niej w butach i ubraniach z ostrymi elementami – takie ostre wypustki, zamki na nogawkach, ćwieki, cyrkonie lub cekiny nie wydają się groźne, ale przyciśnięte do tapicerki ciężarem ciała, mogą spowodować powstawanie uszkodzeń, wgnieceń i zarysowań.
  • Stosować środki do konserwacji i pielęgnacji ekoskóry – najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta mebli, które wybrano, jak również zgodnie z zaleceniami producenta oferującego sprawdzone specyfiki tego rodzaju.
  • Przemyśleć kwestię stosowania narzuty – to może być sposób na lepszą ochronę materiału ze skóry ekologicznej, ale też na to, by urozmaicić salonową aranżację. Na przestronnej sofie lub narożniku z ekoskóry można przecież rozłożyć niewielką narzutę imitującą futro – zadziała ona ochronnie, ale też będzie elementem wpływającym na estetykę wnętrza.

Mebli z ekoskóry nie należy nacierać jakimikolwiek kremami, oliwkami i olejkami. Nie należy również sięgać po środki pielęgnujące skórę naturalną, gdyż skóra naturalna i ekoskóra to dwa zupełnie inne materiały, które mogą wyglądać podobnie, ale mają całkiem odmienne właściwości. Dlatego też tak istotne jest dobieranie preparatów dedykowanych do tego konkretnego rodzaju tapicerki. Odpowiednia troska o meble z ekologicznej skóry sprawi, że będą one prezentowały się nienagannie przez długi czas.

Meble z eco skóry