15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak uszczelnić okna? Poznaj sprawdzone sposoby na uszczelnianie okien

Szczelne okna to klucz do komfortu w domu w trakcie zimy, a także do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Najczęściej przez lata skuteczność termoizolacyjna okien zaczyna niestety spadać. Na szczęście istnieją proste metody, które pozwalają na jej poprawę. Oto praktyczne wskazówki na uszczelnianie okien w domu.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie mają okna w ogrzewaniu domu. Wraz z drzwiami są punktami, przez które ucieka najwięcej ciepła, co nie tylko obniża temperaturę w domu, ale też przyczynia się do wyższych rachunków za ogrzewanie. Dlatego uszczelnienie okien to coś, o czym warto pomyśleć, szczególnie przed sezonem zimowym. Przyda się to jednak również w trakcie lata. Przez szczelne okna do środka wpada mniej ciepła z zewnątrz, dzięki czemu dużo łatwiej jest utrzymać przyjemną temperaturę we wnętrzu domu lub mieszkania. Nie można też zapominać o aspekcie akustycznym. Dobre uszczelnienie pozwala zablokować więcej dźwięków dobiegających z zewnątrz, co ma znaczenie, gdy mieszkamy na przykład przy ruchliwej ulicy.

Udostępnij:
Jak uszczelnić okna? Poznaj sprawdzone sposoby na uszczelnianie okien

Sposoby na uszczelnianie okien z użyciem taśmy

Jednym ze sposobów na poprawę izolacji okien jest zastosowanie specjalnej taśmy. Stosuje się ją w miejscach, gdzie występują pewne nieszczelności, niekorzystnie wpływające na termoizolację zapewnianą przez okno. Najtrudniejszym zadaniem jest więc znalezienie miejsca, w którym trzeba zadbać o poprawę szczelności. Możliwe jest też zastosowanie taśmy na całej długości okna.

Sam montaż taśmy uszczelniającej zazwyczaj nie sprawia większych problemów, gdyż jest to taśma samoprzylepna. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią i przejść do działania. Problemem jest to, że czynność powinno wykonywać się przed montażem okna. Taśmę należy przykleić do muru oraz do ościeżnicy tak, by dokładnie do niej przylegała. Tylko wtedy pozwoli skutecznie uszczelnić okno.

Jak wykorzystać uszczelniacze do poprawy izolacji okien

Na rynku można znaleźć wiele uszczelniaczy do okien - wybór zależy tylko od Ciebie. Najczęstszym sposobem, który stosuje się w trakcie budowania domu, jest dokładne uszczelnienie okna z pomocą poliuretanowej pianki montażowej. Pozwala ona na wypełnienie wszelkich nieszczelności pojawiających się pomiędzy ościeżnicą a murem.

Kolejny stosowany uszczelniacz to silikon. W tym celu stosuje się jego neutralną lub szklarską odmianę. Jest to materiał niezwykle popularny w przypadku uszczelniania, który sprawdza się zarówno w przypadku okien drewnianych jak i tych wykonanych z PVC. Nie dotyczy to jednak każdego silikonu, więc przed zakupem warto sprawdzić, czy można stosować go w przypadku okien wykonanych z konkretnego tworzywa. Silikon to bardzo elastyczna oraz wodoszczelna masa, która świetnie uszczelni wszelkie szczeliny pomiędzy ramą a szybą okna.

Na sam koniec warto przytoczyć wcześniej wspomnianą taśmę. Tworzy się ją z materiału paroszczelnego oraz elastycznej taśmy, dzięki czemu doskonale przylega do okna. Najważniejsze jest, by cechowała ją odporność na promieniowanie UV. W ten sposób zagwarantuje trwałe uszczelnienie okna na lata.

Kolekcja Ole

Kolekcja Ole

Szybkie triki na uszczelnianie okien w sezonie zimowym

Większość osób decyduje się na uszczelnianie okien zimą, czyli wtedy gdy dobra termoizolacja jest najważniejsza. W ten sposób można zadbać o swój komfort w trakcie wszelkich dziennych, czy nocnych mrozów. Na pełne uszczelnienie może być już jednak za późno. Zamiast tego trzeba uciec się do nieco bardziej nietypowych sposobów. Na szczęście nasz poradnik do uszczelniania okien domowymi metodami zawiera również takie.

Jedną ze skutecznych metod uszczelniania okien, którą można wykorzystać w każdej chwili, jest sprawdzenie jego docisku. Co zrobić w tym celu? Wystarczy tylko kawałek papieru. Warto włożyć go w różnych miejscach pomiędzy ościeżnicę, a skrzydła okna, oczywiście poza fragmentem, gdzie znajduje się rygiel. Następnie należy zamknąć okno i sprawdzić, czy kawałek papieru da się łatwo usunąć. Jeśli tak, konieczna będzie poprawa docisku okna. Taka czynność jest w stanie znacząco poprawić szczelność i korzystnie wpłynąć na efektywność cieplną domu lub mieszkania.

Gdy zastanawiasz się, jak poprawić termoizolację okien w domu dobrym pomysłem może być też zastosowanie uszczelek samoprzylepnych, które zastąpią stare już wysłużone kawałki gumy lub poliuretanu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wystarczy wybór pierwszych lepszych uszczelek dostępnych w sklepie. Konieczne będzie dopasowanie ich przekroju do tego, jakie mamy obecne. W trakcie montażu trzeba też zadbać o czystość framugi. Musi być ona idealnie gładka oraz czysta. Dlatego konieczne jest usunięcie wszelkich kawałków złuszczonej farby, czy też zabrudzeń. Dzięki temu uszczelka będzie się dobrze trzymać na długo.

Nie zapomnij też o sprawdzeniu okolic okna. Nie zawsze problem leży w stolarce okiennej. Czasem może on dotyczyć okolic, czyli na przykład połączenia ościeżnicy z murem lub parapetem. Wtedy jednak rozwiązanie jest proste. Wystarczy zastosować taśmę paroizolacyjną w przypadku niewielkich szczelin. Gdy są one nieco większe, to trzeba już zainwestować w piankę montażową bądź silikon.

Kolekcja Balin

Kolekcja Balin

Uszczelnianie okien z użyciem silikonu: krok po kroku

Uszczelnianie okien krok po kroku z użyciem silikonu to jedna z najskuteczniejszych metod na poprawienie termoizolacji. Na taki krok warto zdecydować się, szczególnie gdy mamy stare okno, w którym występują małe szpary pomiędzy szybą a ramą. Wtedy najlepiej zainwestować w dobry silikon szklarski, który jest odporny na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie ultrafioletowe.

Silikon nanosi się na uszczelnianą powierzchnię za pomocą ręcznej wyciskarki. Następnie trzeba go jeszcze wyprofilować, używając w tym celu szpachelki lub własnego palca. Tak nałożony silikon wytrzyma kilkanaście miesięcy. Potem czynność trzeba będzie powtórzyć. Jest to jednak dużo bardziej skuteczna metoda niż zastosowanie popularnego w przeszłości kitu szklarskiego.

Kolekcja Goldin

Kolekcja Goldin

Porady dotyczące uszczelniania okien w sposób ekonomiczny

Na swoim domu nie powinno się przesadnie oszczędzać. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy kupujemy komody do salonu, stoły do jadalni, czy szafy przesuwne jak i wyboru odpowiednich okien oraz utrzymania ich w odpowiednim stanie. Warto, by była to inwestycja na lata, a nie coś, co zmieniamy co chwilę. 

Przede wszystkim trzeba skupić się na jakości kupowanych produktów. Więcej można zaoszczędzić, kupując trwałe uszczelnienie, które wytrzyma wiele lat, niż decydując się na tani zamiennik, tracący skuteczność nawet po kilku miesiącach lub niecałym roku. Tak samo dbając o narożniki do salonu, bądź stoliki kawowe do salonu wydamy mniej, inwestując w dobre produkty, niż w nowy mebel.

Warto też przed zabraniem się do jakichkolwiek prac dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi uszczelniacza. Dobrym pomysłem będzie też sięgnięcie po radę od kogoś bardziej doświadczonego, kto w swoim życiu uszczelniał już okna. W ten sposób można uniknąć wiele nerwów oraz niepowodzeń wynikających z nieprawidłowego nałożenia silikonu, taśmy, czy też pianki uszczelniającej. Na sam koniec trzeba po prostu pamiętać, że w razie czego najlepszym wyborem jest poradzenie się specjalisty od okien.