17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Co postawić na stolik kawowy – ciekawe inspiracje i pomysły na aranżację stolika kawowego

Dekoracje stolika kawowego mogą być przeróżne. W zasadzie zależą one tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. Chcąc zaaranżować przestrzeń, możesz zdecydować się na rozmaite ozdoby na stolik kawowy: od pięknych kwiatów, przez eleganckie wazony, aż do sezonowych dodatków. Sprawdź nasze inspiracje na stolik kawowy i stwórz przestrzeń, która zachwyca!

Udostępnij:
Co postawić na stolik kawowy – ciekawe inspiracje i pomysły na aranżację stolika kawowego

Sztuka aranżacji stolika kawowego

Aranżacja stolika kawowego może stać się prawdziwą sztuką! Cały proces tworzenia cieszącej oko ozdoby wnętrza zaczyna się już na etapie wyboru stolika kawowego. Warto zastanowić się, jaką przestrzenią dysponujemy i w związku z tym, jakich rozmiarów stolik jesteśmy w stanie w niej umieścić. Ponadto dobrze jest zastanowić się nad stylem naszego salonu, jadalni czy przedpokoju, czyli miejsca, w którym umieszczamy ten ciekawy mebel. To pozwoli zachować spójność aranżacyjną.

Kolejnym krokiem może być wybór konkretnej koncepcji tematycznej, jaka ma przyświecać naszemu projektowi. Być może zechcesz nieco urozmaicić przestrzeń niebanalnymi dodatkami, a może wręcz przeciwnie – szukasz elementów, które podkreślą stonowany styl Twojego wnętrza. Zastanów się, jakie akcesoria na stolik kawowy będą dla Ciebie najodpowiedniejsze.

Ponadto podstawowym tajnikiem aranżacji tego mebla jest balans. Stoliki kawowe są zazwyczaj dość małe i stanowią raczej dodatek niż główny element w danym wnętrzu. Z tego względu dobrze jest zachować tu swoistą równowagę i nie przesycać kompozycji zbyt wieloma elementami. Ten swoisty umiar w dekorowaniu sprawi, że uzyskamy naprawdę ciekawy efekt pozbawiony niepotrzebnego przesycenia.

Wybór dekoracji na stolik kawowy

Wszystkie mniejsze meble jak stoliki na laptopy, ławy szklane czy omawiane w tym tekście stoliki kawowe potrzebują idealnie dobranych dekoracji. Jak wybrać najlepsze dodatki? Przede wszystkim dobierając wystrój na stolik kawowy, dobrze jest zachować pełną zgodność ze stylem danej przestrzeni. Akcesoria muszą więc pasować kolorystycznie, pod względem swoich tekstur czy ogólnej estetyki do reszty dodatków we wnętrzu. To pozwoli zachować jednolity wygląd danej przestrzeni.

Co więcej, dobrze jest znaleźć balans pomiędzy funkcjonalnością dodatków a ich aspektem dekoracyjnym. Kto powiedział bowiem, że elementy ozdobne nie mogą przy okazji spełniać określonych funkcji w pomieszczeniu? Przykładem są piękne zegary, które dekorują wnętrze, a przy tym wskazują czas, ale także eleganckie tace, na których można podawać owoce lub ciasto albo ozdobne szkatułki, w których chowamy drobiazgi.

Co więcej, dodatki na stolik kawowy mogą różnić się wielkością. To wprowadzi ciekawe urozmaicenie do wystroju i nada nieco dynamiki całej aranżacji. Warto jest także postawić na elementy, które mają osobisty charakter. Ulubione zdjęcie z ważnej uroczystości, pamiątkowe muszle znad morza czy najpiękniejsze wydania książkowe sprawdzą się tutaj doskonale. Każdy rzut oka na taki wystrój na stoliku kawowym przeniesie nas myślami w zupełnie inne miejsce!

Stoliki Relax

Stoliki Relax

Praktyczne akcesoria i elementy na stolik kawowy

Wątek praktycznych akcesoriów na stolik kawowy jest wyjątkowo ciekawy, ponieważ pozwala wprowadzić do wnętrza nie tylko doskonałe ozdoby, ale jednocześnie przedmioty użytkowe, które sprawdzą się w różnych zastosowaniach. Oprócz wspominanych wcześniej zegarów, tac czy szkatułek, mogą to być np. piękne świece. Ten element aranżacyjny nie tylko świetnie się prezentuje, ale przy okazji doskonale pachnie, a po zmroku wprowadza do wnętrza wyjątkowo miłą i przytulną atmosferę.

Kolejnym dodatkiem, który może być praktyczny i jednocześnie estetyczny, są niewielkie stojaki na gazety. Wykonane z przeróżnych materiałów – od malowanej proszkowo stali, przez jasne drewno, aż do modeli, które zostały utkane z ozdobnych sznurków – zachwycają swoją urodą. Ponadto pełnią funkcję praktyczną, ponieważ można tu przechowywać ulubione czasopisma. Takie modele można ustawić bezpośrednio na dolnej półce stolika kawowego lub obok niego - tworząc z nim spójną parę.

Co postawić na stoliku kawowym, tak aby przedmiot łączył rozwiązania praktyczne z estetyką? Ciekawymi dodatkami są na przykład ozdobne pudełka na drobiazgi, piękne podgrzewacze na herbatę, malutkie biokominki wolnostojące, ładnie wykonane i wyjątkowo minimalistyczne głośniki, eleganckie odświeżacze powietrza, dyfuzory lub tradycyjne patyczki zapachowe, ozdobne słoje na słodycze lub doskonale wykonane świeczniki.

Kolekcja Nicole

Kolekcja Nicole

Stylizacje sezonowe i okolicznościowe na stolik kawowy

Dobrą opcją na dodatki na stolik kawowy są także wszelkiego rodzaju ozdoby sezonowe. Oznacza to, że możesz pobawić się tu konwencją i zmieniać aranżację zgodnie z aktualnym sezonem czy nawet nadchodzącym świętem. Dekoracje stolika kawowego mogą podkreślać m.in. daną porę roku. Piękne bombki i jodełki w zimie, kolorowe donice z żonkilami na wiosnę, delikatne lampki LED i ekspozycja z muszelek na lato czy kompozycje z suszonych kwiatów na jesień – to tylko wybrane propozycje.

Planując aranżację stolika kawowego, ciekawą opcją jest połączyć ją ze zbliżającymi się świętami. Nie musi to być jedynie Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Wystrój na stolik kawowy może nawiązywać do Walentynek, Dnia Dziecka lub popularnego Halloween. Takie „dostrajanie się” do aktualnie obchodzonych wydarzeń sprawia, że możemy ciekawie urozmaicić nasze wnętrze!

Jeszcze inną ideą, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim domownikom, jest tworzenie specjalnego wystroju na stolik kawowy, gdy zbliżają się czyjeś urodziny. Taka aranżacja będzie dowodem pamięci o bliskiej osobie i może stać się też doskonałą przestrzenią, w której będziemy umieszczać prezent dla solenizanta.

Kolekcja Includo

Kolekcja Includo

Najważniejsze zasady harmonijnej aranżacji stolika kawowego

Poniżej zebraliśmy kilka porad dotyczących doboru dodatków na stolik kawowy. Oto najważniejsze zasady:

  • W dekoracjach stolika kawowego mniej znaczy więcej – w dekoracjach wnętrz nie ma nic gorszego niż przesyt. Staraj się unikać za dużego eklektyzmu i nagromadzenia dodatków na małym stoliku kawowym. Taka aranżacja może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

  • Funkcjonalny wystrój na stolik kawowy to podstawa – łącz elementy ozdobne z tymi, które mają konkretne funkcje w pomieszczeniu. Dzięki temu uzyskasz ciekawy efekt wystroju wnętrza i wzbogacisz je o praktyczne dodatki.

  • Osobiste inspiracje na stolik kawowy wyróżniają wnętrze – osobiste akcenty na stoliku kawowym sprawiają, że przestrzeń nabiera wyjątkowego charakteru. Warto nawet poprzez drobiazgi pokazać tu swoje pasje czy zainteresowania.

  • Aranżacje w trójkącie równoważą stolik kawowy – jeśli zależy Ci na estetyce aranżacji, postaraj się umieścić poszczególne elementy w ułożeniu trójkątnym. Na każdym z wierzchołków figury ustaw jedną rzecz – to nada całości idealnej harmonii.

  • Wystrój na stolik kawowy nie musi mieć tej samej wysokości – baw się wielkością i wysokością dodatków na stolik kawowy, ich proporcjami względem siebie czy kolorystyką. Takie urozmaicenie sprawi, że wnętrze nabierze smaku.

  • Wolna przestrzeń na stoliku kawowym – pamiętaj, że w swoim założeniu stolik kawowy służy do odstawienia filiżanki z kawą czy talerzyka z deserem. Zostaw więc trochę miejsca na praktyczne korzystanie z tego mebla!

Kolekcja Tetris

Kolekcja Tetris

Aranżacja stolika kawowego to doskonały asumpt do tego, aby stworzyć unikalną przestrzeń w swoim domu. Zaplanuj ozdoby na stolik kawowy zgodnie z porą roku lub świętami, które akurat trwają, a Twoje wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru. 

Sprawdź oryginalne stoliki kawowe, ławy rozkładane i stoły w naszym internetowym salonie meblowym i wybierz dodatki do wnętrza, które pokochasz!