15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zamontować płot lamelowy? Montowanie płotu lamelowego

Praktyczny, solidny, a przede wszystkim naturalny. Te cechy płotu lamelowego gwarantują piękne obudowanie działki, ogródka lub kącika z altanką.

Każdy posiadacz działki, prywatnego domu albo domu jednorodzinnego zastanawia się nad ogrodzeniem swojej posesji. Bardzo często przy wprowadzaniu się do nowego miejsca, temat ogrodzenia jest jednym z pierwszych, które trzeba poruszyć. Nie można zostawić nieogrodzonej działki samej sobie. Jednocześnie decyzja o zagrodzeniu terenu nie powinna być podejmowana spontanicznie, a na spokojnie, z odpowiednim pomysłem. W takich przypadkach wiele osób zastanawia się nad cechami płotu - jaki powinien być i ile kosztować

Wśród wielu rodzajów ogrodzenia warto zwrócić uwagę na płot lamelowy. To jeden z najpopularniejszych wyborów na polskim rynku. Tradycyjna estetyka drewna, naturalny wygląd i atrakcyjna cena to największe zalety tego rodzaju płotu. W dodatku montaż płotu lamelowego DIY jest bardzo prosty, odpowiednio dopasowane do niego zestawy mebli ogrodowych idealnie będą pasować.

Udostępnij:
Jak zamontować płot lamelowy? Montowanie płotu lamelowego

Przygotowanie terenu do montażu płotu lamelowego

Montaż płotu lamelowego krok po kroku jest prosty z kilku względów. Przede wszystkim stanowi samodzielne ogrodzenie. Oznacza to, że nie potrzebuje dodatkowej siatki, bądź warstwy betonu, by odpowiednio zastawić przestrzeń. Płot lamelowy daje idealną, szczelną przesłonę w takich miejscach jak balkon czy taras. Z tego powodu jest bardzo często wykorzystywany przy obudowie różnego rodzaju ogródków piwnych i restauracyjnych.

Różnorodność form sprawia, że montowanie płotu lamelowego na posesji jest bardzo proste. Praktycznie każde podłoże będzie się do tego nadawać. Wystarczy, że nie będzie ono ani za twarde, ani zbyt pochyłe. Jest to o tyle ważne, że płot lamelowy mocuje się na słupkach. Te trzeba wbić w ziemię na odpowiednią głębokość i rozstawić w równych odległościach. Na terenie z twardą glebą może się pojawić problem po zmierzeniu wspomnianych odległości. Może się okazać, że przy jednym z zaplanowanych słupków nie jest możliwe jego odpowiednie wbicie. Dlatego najważniejszą kwestią przy przygotowywaniu terenu będzie sprawdzenie, czy ten nadaje się do przymocowania słupków.

Z tego powodu warto wcześniej zaplanować sobie przestrzeń, którą będziemy chcieli zagospodarować.  Po zpalanowaniu terenu będziemy mogli zainwestować w okazałe meble ogrodowe. Dzięki nim poczujemy pełen komfort przebywania na świeżym powietrzu. Będzie to także doskonałe miejsce do spotykania się ze znajomymi lub rodziną. Warto też zadbać o wygodne krzesła ogrodowe i o odpowiednią ich ilość.

Niezbędne narzędzia i materiały do zamontowania płotu

Dla wielu osób, które pierwszy raz spotykają się z montażem ogrodzenia, wiele kwestii nie wydaje się tak oczywistych. Pierwszą z nich jest temat narzędzi i materiałów do montażu płotu lamelowego. Z jednej strony dobrze by było zgromadzić całą listę potrzebnych rzeczy przed wzięciem się do pracy. Z drugiej strony intuicja czasami bywa zgubna i nawet kiedy zaopatrzymy się w cały asortyment akcesoriów, może nam czegoś zabraknąć.

Jak zamontować płot lamelowy w ogrodzie? Oprócz wspomnianego płotu lamelowego potrzebujemy takich akcesoriów jak: kantówki, łączniki kątowe, kotwy i wkręty. Wszystkie te elementy można zamówić o stolarza, lub przygotować we własnym zakresie. Nie zapomnij o słupkach, które będą fundamentem montowanego ogrodzenia. Pamiętaj także, że możesz wykorzystać również pewne dodatki dekoracyjne. Będą to na przykład ozdobne daszki metalowe lub drewniane. Skompletuj odpowiednią ilość akcesoriów, dopasowaną do długości płotu, który chcesz zamontować.

Kolekcja Quatrum

Kolekcja Quatrum

Skuteczne metody i techniki montażu płotu lamelowego

Jeżeli potrzebujesz praktycznych wskazówek do montażu płotu lamelowego, oto kilka z nich. Przede wszystkim wyznacz teren, wokół którego chcesz umieścić swoje ogrodzenie. Następnie ustal miejsce na słupki, na których będzie zamontowana konstrukcja. Pamiętaj, aby słupki były umieszczone w równych odstępach między sobą. Następnie osadź postawę słupa w wyznaczonym miejscu na kotwę. Potem umieść pozostałe kotwy i słupki w odpowiednich odległościach. Regularnie przy tym modyfikuj, czy są na tym samym poziomie.

Po umieszczeniu wszystkich słupków możesz przejść do następnego etapu montażu płotu z desek lamelowych. Jest nim przykręcenie kątowników do słupków, po umieszczeniu ich w jednej linii. Następnym krokiem będzie osadzenie kantówki i mocowanie kolejnych paneli do płotu lamelowego. Nie musisz się przy tym martwić o jego montaż - powinien przebiegać dość sprawnie. Z tą wiedzą możesz się brać za swój płot lamelowy ogrodowy: poradnik montażu pomoże w tym zadaniu.

Płot lamelowy jest na tyle przyjazną konstrukcją, że można ją umiejscowić także poza ogródkiem, także na tarasie i balkonie. Taka lamelowa ściana może pełnić także rolę atrakcyjnej pergoli. Dzięki swojej wytrzymałości bez większego problemu utrzyma ciężar pnących się roślin. Oryginalny balkon lub taras widokowy warto zaopatrzyć także w fotele do ogrodu. Dzięki naszej atrakcyjnej ofercie będziesz mógł dobrać taki mebel, który kolorystycznie będzie pasował do płotu lamelowego.

Kolekcja Bella

Kolekcja Bella

Ostatnie kroki w procesie montażu

Jeżeli potrzebujesz solidnego płotu, który wytrzyma spore przeciążenia, możesz się zastanawiać nad wyborem płotu lamelowego. W razie potrzeby możesz dokonać pewnych modyfikacji w trakcie lub po zakończeniu montażu. Szczególnie atrakcyjne mogą się okazać bardziej odporne gatunki drewna. Będzie to, chociażby dąb czy drzewo egzotyczne. Deski z tego materiału będziesz mógł podmienić ze standardowymi deskami z płotu lamelowego. Wystarczy, że zaopatrzysz się w dodatkowe kotwy i wkręty.

Ostatnim krokiem przy zakończeniu prac przy płocie lamelowym, będzie jego malowanie. Najpopularniejszymi kolorami są odcienie brązu lub zieleni, ale jeżeli masz ochotę, możesz nadać ogrodzeniu dowolny kolor. Warto połączyć malowanie z impregnacją. Zabezpieczy to drewno przed nadmierną wilgocią, pleśnią lub wahaniami temperatury. Pamiętaj, tylko żeby dla dobra tworzywa zastosować farbę z dodatkiem wosków i olejków. Indywidualnie dobrany kolor drewna będzie się pięknie prezentował na tarasie. Dopasowane stoły ogrodowe i krzesła ustawione z widokiem na najpiękniejszy fragment ogródka gwarantują niezapomniane przeżycia.

Jak stworzyć funkcjonalny płot lamelowy

Kiedy decydujesz się na praktyczny płot lamelowy, rozważ przede wszystkim jego cenę. Ta potrafi się mocno różnić w zależności od wykorzystanego materiału. Ważna jest także klasa drewna, wielkość elementów, czy sposób wykończenia. Cena końcowa będzie zależeć przede wszystkim od wariantu, który wybierzesz. Im będzie prostszy, tym będzie mniej kosztował.

Warto się zaopatrzyć w nowoczesny, a jednocześnie naturalny płot lamelowy. Jest to szczególnie sugerowane osobom, które cenią sobie atrakcyjne wykończenie swojego ogrodu. Płot w połączeniu z meblami ogrodowymi i roślinami doniczkowymi stworzy piękną aranżację. W dodatku płot lamelowy w znacznym stopniu zasłania teren posesji, co uchroni Cię przed oczami przechodniów.

Po jego zamontowaniu będziesz mógł się cieszyć sporą dawką prywatności na własnym terenie. Jest to zapewnione nie tylko przez rozmiary ogrodzenia, ale także jego charakterystykę. Płot może skutecznie chronić również przed kurzem i hałasem. Zdecyduj się więc na płot lamelowy – to drewniane ogrodzenie idealne do Twojego ogrodu.