15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Na jakiej wysokości powiesić szafki kuchenne? Co zrobić, by korzystanie z kuchni było wygodne?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym przeważnie spędzamy dużo czasu, przygotowując i spożywając posiłki. To ważne, by było urządzone w sposób przyjemny dla oka. Jednak w przypadku kuchni ważną, o ile nie najważniejszą kwestią jest również jej funkcjonalność. Układ mebli w kuchni powinien być wygodny, a korzystanie z nich intuicyjne. W tym artykule podpowiemy na jakiej wysokości wieszać górne szafki kuchenne, by sięganie do nich było komfortowe. 

Udostępnij:
Na jakiej wysokości powiesić szafki kuchenne? Co zrobić, by korzystanie z kuchni było wygodne?

Wybór górnych szafek kuchennych - na co powinniśmy zwrócić uwagę? 

Wybierając wiszące szafki kuchenne, oprócz ich kolorystyki i stylu, w którym są wykonane, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę ich wymiary, tj. głębokość, szerokość oraz wysokość. Stojąc przed pytaniem na jakiej wysokości powiesić szafki kuchenne, powinniśmy skupić się głównie na ich wysokości. Wieszając szafki na ścianie powinniśmy pamiętać o tym, żeby zostawić nad blatem wystarczająco dużo miejsca i jednocześnie mieć łatwy dostęp do najwyższych półek umieszczonych w szafkach.

Kuchnia Linea, Gała Meble

Wysokość szafek kuchennych - jaka będzie optymalna?

Wysokość dolnych szafek kuchennych w przypadku standardowych mebli wynosi 72 cm. Dodać należy do tego 10 cm cokołu oraz przewidzieć 2 - 4 cm na blat. A jaką wysokość górnych szafek kuchennych wybrać? Możemy zdecydować się na klasyczne rozwiązanie, czyli szafki wiszące o wysokości 45 cm, jednak w przypadku zapotrzebowania na większą ilość miejsca do przechowywania, szafkami górnymi możemy zabudować nawet całą ścianę, aż do sufitu. Decydując się na takie rozwiązanie należy jednak pamiętać, że dostęp do najwyższych partii kuchni może stanowić problem. Z tego względu, wysoko zalecamy przechowywać przedmioty rzadko używane. 

Głębokość szafek kuchennych - jaka powinna być?

Głębokość dolnych szafek kuchennych mierzy standardowo 54 cm. Górne szafki kuchenne powinny być płytsze z prostego względu - użytkowanie kuchni, w której górne szafki są jednakowej głębokość co dolne, byłoby niewygodne a wręcz niemożliwe, ponieważ dostęp do blatu roboczego byłby utrudniony. Jaka powinna być zatem głębokość szafek wiszących? Standardowa głębokość górnych szafek kuchennych wynosi 30 - 35 cm. Głębokość szafek wiszących nie powinna być miejsca, by pomieścić większe talerze. Jeśli zależy nam na większej ilość miejsca do przechowywania, możemy pozostać przy standardowej głębokości szafki, lecz postawić na wyższe modele. 

Szafki kuchenne - od czego zależy wysokość ich montażu? 

Miejsce, w którym powiesimy szafki kuchenne uzależnione będzie w dużej mierze od wysokości, na której umieszczony zostanie blat roboczy. Między blatem a wiszącymi szafkami należy zostawić odpowiednio dużo wolnego miejsca. Na wysokość montażu szafek kuchennych duży wpływ ma również wzrost osoby, która będzie z niej korzystała. Dostęp do wszystkich półek i szafek w kuchni powinien być prosty i wygodny. Z tego względu przed zamontowaniem wiszących szafek kuchennych powinniśmy sprawdzić, czy uda się nam swobodnie dosięgnąć do najwyższych półek. 

Na jakiej wysokości powiesić szafki kuchenne? Podpowiadamy! 

Na jakiej wysokości wiesza się szafki kuchenne? Standardowa odległość pomiędzy blatem kuchennym a wiszącymi szafkami powinna wynosić 55 - 60 cm. Dzięki temu dostęp do szafek będzie wygodny a wolna przestrzeń nad blatem optymalna i wystarczająca do tego, by postawić na nim mały sprzęt AGD, taki jak kuchenka mikrofalowa, toster, czy ekspres do kawy. Szafki kuchenne można oczywiście powiesić trochę niżej lub wyżej. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji, od wzrostu osób użytkujących kuchnię i od tego, na jakiej wysokości znajduje się blat roboczy. Zalecamy jednak by odległość między blatem roboczym a górnymi szafkami kuchennymi nie była mniejsza niż 45 cm i nie większa niż 70 cm.

Blat kuchenny - na jakiej wysokości go umieścić? 

Jak wcześniej wspomnieliśmy, wysokość szafek kuchennych dolnych, w większości przypadków, wynosi około 72 cm. Do tego należy doliczyć ok 10 cm cokołu. Grubość blatu kuchennego, w zależności od modelu i materiału, z którego jest wykonany, może wynosić od 2 do 4 cm. Jeśli dolne szafki kuchenne, które wybraliśmy, są dla nas zbyt niskie, możemy wybrać grubszy blat i zyskać kilka centymetrów. Standardowa wysokość blatu roboczego wynosi około 85- 86 cm. 
 

Jak widać, przy określaniu wysokości umieszczenia szafek kuchennych warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Aby korzystanie z kuchni było wygodne, przy jej urządzaniu zalecamy mieć na uwadze ogólne zasady jej aranżowania, jednak układ mebli kuchennych powinien być dostosowany przede wszystkim do naszych osobistych preferencji. Dzięki temu korzystanie z kuchni i gotowanie będzie przyjemniejsze. Nie wiesz, jak zaprojektować swoją kuchnię na wymiar, by była funkcjonalna i piękna? Umów się na rozmowę z naszym projektantem kuchni.

Nasze meble kuchenne >Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.