15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jakie oświetlenie wybrać do kuchni?

Udostępnij:

Oświetlenie do kuchni

Kuchnia jest miejscem dosyć szczególnym, ponieważ to właśnie w niej spędzamy znaczną część dnia. To pomieszczenie bardzo często stanowi niejako „serce” domu, bo w niej spożywa się wspólne posiłki i często spotyka ze znajomymi na kawie. W małych mieszkaniach często także pełni funkcję jadalni. Ponieważ w kuchni wykonuje się wiele czynności, oświetlenie znajdujące się w niej nie powinno ograniczać się tylko do jednego punktu świetlnego w centralnej części sufitu. W poniższym tekście odpowiemy, jak powinno wyglądać!
 

Jakie powinno być oświetlenie w kuchni?

  • barwa światła powinna być dostosowana do otoczenia
  • pomieszczenie powinno być równomiernie oświetlone
  • powinna się w nim znajdować odpowiednia ilość światła
Ponieważ w kuchni znajduje się wiele sprzętów kuchennych i mebli ciężko uzyskać równomierne oświetlenie. Szafki czy półki powieszone nad blatem blokują dostęp światła z lampy sufitowej. Z tego powodu kuchnia powinna być oświetlona co najmniej kilkoma punktami świetlnymi, przez co zmniejszy się strefa miejsc słabo oświetlonych.
 

Odpowiednie źródła światła w kuchni:

  • oświetlenie górne
  • oświetlenie blatu roboczego
 

Jak dobrze oświetlić kuchnię?

 
  • Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku lamp rozmieszczonych symetrycznie na suficie kuchni. Zmniejszy to wielkość przestrzeni niedoświetlonych. Taki rozkład oświetlenia jest prawidłowy dla kuchni o stosunkowo niewielkiej przestrzeni. W przypadku większej kuchni warto zastanowić się nad zainstalowaniem kilku dodatkowych punktów oświetlenia. Pozwoli to na wzmocnienie światła w środkowej części kuchni oraz zmniejszenie obszarów niedoświetlonych w obrzeżnych częściach kuchni. Przy takim rozmieszczeniu w punktach najczęściej używanych dochodzi do nakładania się światła dzięki czemu są one najdokładniej oświetlone. Dobrze oświetlony jest także stół i powierzchnia blatu roboczego.
  • Zastosowanie kilku źródeł oświetlenia w kuchni pozwoli na regulowanie jego natężenia w zależności od zapotrzebowania. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się kinkiety zamontowane na bocznych ścianach kuchni. Dają one delikatne, stłumione światło, z którego często korzystać można w trakcie kolacji lub nocnej wizyty w lodówce. Oświetlenie takie znacząco uspokaja wnętrze kuchenne.
 
 
  • Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużej kuchni połączonej z jadalnią, warto zastanowić się nad zainstalowaniem lampy wiszącej bezpośrednio nad stołem jadalnianym. Nad stołem niewielkich rozmiarów w zupełności wystarczy pojedyncza lampa, jeśli stół jest większy, dobrym rozwiązaniem będzie powieszenie dwóch, a nawet trzech lamp.

Poprawne oświetlenie kuchni sprawi, że będzie ona przytulna, a gotowanie znacznie prostsze! Odpowiednio zaprojektowana i oświetlona kuchnia to klucz do udanego spędzania czasu w kuchni. A może stoicie przed urządzeniem swojej kuchni i zastanawiacie się, jaki projekt wybrać? Skorzystajcie z naszej usługi projektowania kuchni!

Zaprojektuj kuchnię >