Jakie oświetlenie wybrać do kuchni?

 
 
Kuchnia jest miejscem dosyć szczególnym, ponieważ to właśnie w niej spędzamy znaczną część dnia. To pomieszczenie bardzo często stanowi niejako „serce” domu, bo w niej spożywa się wspólne posiłki i często spotyka ze znajomymi na kawie. W małych mieszkaniach często także pełni funkcję jadalni. Ponieważ w kuchni wykonuje się wiele czynności oświetlenie znajdujące się w niej nie powinno ograniczać się tylko do jednego punktu świetlnego w centralnej części sufitu.
 
Dobre oświetlenie to podstawa dobrej kuchni

Jakie powinno być oświetlenie w kuchni?

• barwa światła powinna być dostosowana do otoczenia
• pomieszczenie powinno być równomiernie oświetlone
• powinna się w nim znajdować odpowiednia ilość światła
 
Ponieważ w kuchni znajduje się wiele sprzętów kuchennych i mebli ciężko uzyskać równomierne oświetlenie. Szafki czy półki powieszone nad blatem blokują dostęp światła z lampy sufitowej. Z tego powodu kuchnia powinna być oświetlona co najmniej kilkoma punktami świetlnymi przez co zmniejszy się strefa miejsc słabo oświetlonych.
 
 

Odpowiednie źródła światła w kuchni:

• oświetlenie górne
• oświetlenie blatu roboczego
 
Oświetlenie blatu i oświetlenie centalne

 

Jak dobrze oświetlić kuchnię?

 

Duże lampy to dużo światła
  • Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku lamp rozmieszczonych symetrycznie na suficie kuchni. Zmniejszy to wielkość przestrzeni niedoświetlonych.
  • Taki rozkład oświetlenia jest prawidłowy dla kuchni o stosunkowo niewielkiej przestrzeni. W przypadku większej kuchni warto zastanowić się nad zainstalowaniem kilku dodatkowych punktów oświetlenia. Pozwoli to na wzmocnienie światła w środkowej części kuchni oraz zmniejszenie obszarów niedoświetlonych w obrzeżnych częściach kuchni. Przy takim rozmieszczeniu w punktach najczęściej używanych dochodzi do nakładania się światła dzięki czemu są one najdokładniej oświetlone. Dobrze oświetlony jest także stół i powierzchnia blatu roboczego.
  • Zastosowanie kilku źródeł oświetlenia w kuchni pozwoli na regulowanie jego natężenia w zależności od zapotrzebowania. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się kinkiety zamontowane na bocznych ścianach kuchni. Dają one delikatne, stłumione światło, z którego często korzystać można w trakcie kolacji lub nocnej wizyty w lodówce. Oświetlenie takie znacząco uspokaja wnętrze kuchenne.
Małe lampy tworzą niezwykły klimat
Dobre oświetlony stół na wspólne posiłki
  • Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużej kuchni połączonej z jadalnią warto zastanowić się nad zainstalowaniem lampy wiszącej bezpośrednio nad stołem jadalnianym. Nad stołem niewielkich rozmiarów w zupełności wystarczy pojedyncza lampa, jeśli stół jest większy dobrym rozwiązaniem będzie powieszenie dwóch, a nawet trzech lamp.


Działamy od 2003 roku

Sklep internetowy zakładaliśmy w 2003 roku. Dzisiaj jesteśmy największym meblowym sklepem online.

99% Klientów nas poleca

99% naszych Klientów pozytywnie ocenia zakupy zrobione w naszym sklepie

Doradzamy i inspirujemy

Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.