17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Meble z recyklingu: piękno w zrównoważonym stylu

Ponowne wykorzystanie raz wyprodukowanego i użytego materiału – to główna idea przyświecająca meblom z recyklingu. Rozwiązanie docenią wszyscy, którzy chcą dbać o środowisko naturalne i otaczać się oryginalnymi dodatkami w zrównoważonym stylu. Jakie modele eko-mebli wybrać i czym kierować się, tworząc ekologiczne aranżacje wnętrz? Sprawdź!

Udostępnij:
Meble z recyklingu: piękno w zrównoważonym stylu

Meble z recyklingu – idea i inspiracje

Recykling to zamysł, któremu przyświeca w pierwszej kolejności dbanie o środowisko. Ponowne wykorzystywanie materiałów sprawia, że realnie zmniejszamy ilość generowanych odpadów. W końcu problem ze śmieciami jest tak długi, jak długo trwa osadnictwo człowieka. Z biegiem lat rozwój aglomeracji i przemysłu generował kolejne tony śmieci, z którymi poszczególne miasta i kraje musiały oraz muszą sobie radzić. 

Recykling jest jedną z odpowiedzi na palące pytanie, co robić ze stale pojawiającymi się odpadami. W dużym skrócie zalegające materiały są przetwarzane i dzięki temu powstają z nich zupełnie nowe przedmioty. Przykładem są zrównoważone meble, czyli stoły, łóżka, biurka czy krzesła, których głównym budulcem jest np. drewno z odzysku. Idea ponownego wykorzystania materiałów jest bliska nurtowi eko i zero waste.

Inspiracje w duchu ekologicznych aranżacji wnętrz mogą być bardzo różne. Z jednej strony pojawiają się tu eklektyczne meble (często wykonywane samodzielnie), które łączą w sobie ciekawe faktury drewna i zdecydowanie wyróżniają się we wnętrzu. Z drugiej zaś producenci coraz częściej stawiają na zrównoważony rozwój i tworzą komplety meblowe np. z fragmentów, które nie zostały wykorzystane przy produkcji. Tym samym żaden z elementów nie jest tutaj tzw. odpadem produkcyjnym i może stać się budulcem kolejnych mebli z materiałów wtórnych.

Zrównoważona produkcja mebli z recyklingu

Producenci, którzy chcą realnie zmniejszyć negatywny wpływ procesów wytwarzania na środowisko, stawiają na tzw. zrównoważoną produkcję mebli z recyklingu. To rozwiązanie, które łączy w sobie inteligentne technologie, innowacyjne podejście do projektowania czy społeczną odpowiedzialność biznesu. Kamieniem milowym takich przedsięwzięć jest na pewno ESG (Environmental, Social, Governance), czyli spojrzenie na zarządzanie w różnych aspektach: środowiskowych, społecznych i korporacyjnych.

Dyrektywa ESG ma na celu promowanie zrównoważonego rozwoju biznesu, tak aby stał się on bardziej przyjazny dla środowiska. Podejście tego typu wynika m.in. z kurczenia się zasobów odnawialnych, postępującej degradacji naszej planety czy zaniku bioróżnorodności. Te niekorzystne zjawiska to wyzwania, które stoją przed każdym rodzajem przemysłu – także meblarskim.

Produkcja mebli z recyklingu wpisuje się w podejście promujące szacunek do planety, a także dobrostan ludzi oraz całego ekosystemu. Słynna zasada 3R – Reduce, Reuse, Recycling – wspiera ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Wybierając takie rozwiązania, stosujemy materiały, surowce potrzebne do ich wykonania i poszczególne produkty tak, by jak najdłużej pozostawały w użyciu. Tzw. meble odnawialne to realny ukłon w stronę dbania o środowisko.

Kolekcja Lazy Sack

Kolekcja Lazy Sack

Tworzenie pięknych mebli z materiałów wtórnych

DIY – do it yourself, czyli zrób to sam – to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy nadać drugie życie konkretnym materiałom czy przedmiotom. W ten sposób można stworzyć m.in. oryginalne meble z recyklingu. Działanie polega na samodzielnym kreowaniu przestrzeni i ograniczeniu kupowania zupełnie nowych produktów. Majsterkowanie czy hobbystyczne tworzenie mebli z odzysku to świetny sposób na recykling w meblarstwie.

Plusem rozwiązania jest na pewno możliwość przeprowadzenia projektu od A do Z. Oznacza to, że zaprojektowany przez nas mebel z recyklingu będzie idealnie odpowiadał naszym potrzebom. Samodzielnie wybierasz bowiem materiały, które posłużą Ci do jego stworzenia. Ponadto decydujesz o tym, jak duży ma być dany stół, regał czy wieszak. Te aspekty dają pewność, że design mebli z recyklingu będzie zawsze dobrze dopasowany do Twojego wnętrza.

Meble z materiałów wtórnych mają ponadto duszę. Każda ich część ma swoją historię, z którą prawdopodobnie wiąże się dłuższa opowieść. Deski kupione z rozbiórki starej stodoły, żeliwne elementy, które uprzednio służyły jako podstawa starej maszyny do szycia, a nawet palety, które zdobyliśmy za darmo dzięki ogłoszeniu w internecie – za meblami z materiałów wtórnych stoi zawsze unikalna przeszłość.

Kolekcja OMG

Kolekcja OMG

Projektowanie wnętrza z meblami z recyklingu

Tzw. odnawialne meble to doskonały dodatek do praktycznie każdego wnętrza. Oto kilka rad, jak zaprojektować wnętrze z eko-meblami z recyklingu:

  1. Rozplanuj przestrzeń – przed przystąpieniem do tworzenia nowego mebla z odzysku, warto dobrze zaplanować, jak ma prezentować się taki stolik kawowy czy półka na tle innych elementów w pomieszczeniu.

  2. Dobierz materiały – zdecyduj się, jakich komponentów chcesz użyć w swoim projekcie. Baw się formą, ale postaw też na pewną spójność. To pomoże Ci stworzyć oryginalne wnętrze.

  3. Myśl kreatywnie – w przypadku designu mebli z recyklingu nie wszystko jest tym, na co wygląda. Czasem z pozoru nieoczywiste elementy mogą stać się główną osią Twojego projektu!

  4. Przygotuj materiały – tworzysz odnawialne meble od podstaw? Koniecznie zabierz się więc za czyszczenie, szlifowanie, malowanie poszczególnych elementów, tak aby znów zyskały blask.

  5. Eksperymentuj – wybierasz gotowe meble z recyklingu? Co powiesz na łączenie różnych stylów, tak aby uzyskać niebanalny i bardzo świeży efekt?

  6. Pamiętaj o środowisku – ideą eko-mebli jest dbałość o aspekty ekologiczne. Stawiaj więc na producentów, którym zależy na tym aspekcie lub twórz projekty np. bez wykorzystania drażniących klejów lub lakierów.

Kolekcja Niko

Kolekcja Niko

Korzyści z wyboru mebli z recyklingu

Odnawialne meble mają mnóstwo walorów, dzięki którym masz pewność, że Twoje mieszkanie jest urządzone nie tylko oryginalnie, ale przede wszystkim z poszanowaniem dla ekologii. Nieoczywisty akcent w salonie w postaci jednego eko-dodatku czy może jadalnia urządzona w całości dzięki meblom z recyklingu? To Ty decydujesz, jak chcesz wykorzystać ten ciekawy trend aranżacyjny. 

Dobieranie takich oryginalnych elementów dekoracyjnych daje ponadto zawsze pełną przyjemność tworzenia. To fascynująca przygoda, która może zaprowadzić Cię wprost do niesamowitych rezultatów. Meble z recyklingu przedstawiają także często wartość sentymentalno-historyczną. Do ich stworzenia wykorzystywane są bowiem nierzadko elementy, które mają oryginalną przeszłość.

Niewątpliwym plusem eko-mebli jest także minimalizacja odpadów oraz działanie w duchu zero waste. Odpowiedzialna produkcja mebli, recykling poszczególnych elementów i w pełni świadome zakupy to kluczowe elementy tego procesu. Co ważne, meble odnawialne pozwalają uruchomić także kreatywność i wyobraźnię. Tworząc takie projekty, stajesz się prawdziwym designerem! 

Meble z recyklingu mają wielu zwolenników. Ponowne wykorzystanie materiałów sprawia, że dbamy o ciekawą aranżację wnętrza, a przy tym działamy w zgodzie z ideą recyklingu. Lubisz łączyć funkcjonalność, estetykę oraz niebanalne rozwiązania? Meble z recyklingu to coś dla Ciebie!

Kolekcja Ivar

Kolekcja Ivar

Jeśli szukasz inspiracji do urządzenia swojego wnętrza – koniecznie poznaj asortyment naszego internetowego salonu meblowego! Tutaj znajdziesz najlepszych producentów oraz wyjątkowe dodatki, które odznaczają się najwyższą jakością. Modne sofy i kanapy, idealnie wykonane łóżka czy estetyczne szafy to tylko wycinek naszej oferty! Nie czekaj i sprawdź, który mebel będzie dla Ciebie najlepszy!