Jak stworzyć styl loftowy?

Surowe materiały są coraz częściej wykorzystywane w aranżacji pomieszczeń. Zwłaszcza w stylu loftowym.

Znajduje on swoich zwolenników głównie wśród osób, które chcą stawiać na minimalizm, ale niekoniecznie w skandynawskim wydaniu. Styl loft jest bardzo zbliżony do industrialnego. Często oba wyrażenia są nawet stosowane zamiennie. Wynika to oczywiście z wielu punktów wspólnych, które dotyczą wykorzystywanych materiałów oraz pewnych technik aranżacyjnych. Jeśli więc zastanawiasz się, jak powinien wyglądać dom lub mieszkanie w stylu loftowym, sprawdź nasze porady znajdujące się poniżej.

Porady Twojemeble.pl, 2021-04-09
Udostępnij:
Jak stworzyć styl loftowy?

Co należy wiedzieć o stylu loftowym?

Zanim jednak przejdziemy do ich prezentowania, trzeba najpierw wyjaśnić, co to jest loft. Otóż jest to styl nawiązujący do lat 60.  XX wieku, kiedy to w Ameryce panował kryzys, w wyniku którego wiele fabryk i zakładów zostało zamkniętych. Po pewnym czasie zainteresowali się nimi artyści, który zamieniali je w swoje pracownie i mieszkania. Tak właśnie powstał styl polegający na upodabnianiu wnętrz do starych fabryk i hal produkcyjnych. Czym dokładnie charakteryzuje się styl loftu?

  • Przestronność – wnętrza w stylu loftowym przeważnie wyróżniają się dużą przestrzenią. Są wysokie i szerokie, co od razu przywodzi na myśl wielkie hale przemysłowe. Oczywiście nie oznacza to, że styl loft nie może zagościć również w mieszkaniach.

  • Surowy klimat – tworzą go surowe materiały, takie jak metal, cegła i beton.

  • Duże okna – potęgują wrażenie przestronności. Wpuszczają o wnętrz także dużo światła, które także ma wpływ na końcowy efekt.

  • Otwarte przestrzenie – jeśli tylko masz ku temu warunki, zrezygnuj ze ścianek działowych i drzwi. Industrialny charakter tych wnętrz związany jest z głównie z faktem, iż są maksymalnie otwarte.

  • Widoczne elementy konstrukcyjne – dom lub mieszkanie w stylu loft powinno wyróżniać się dobrze widocznymi przewodami wentylacyjnymi, rurami, a nawet kablami. W wielu przypadkach im mniejsza ingerencja w wygląd i stan budynku, tym lepiej.

Rzecz jasna nie jest wymagane, by kierować się wszystkimi wspomnianymi wytycznymi. Nawet kilka drobnych elementów i rozwiązań aranżacyjnych może zagwarantować pożądany efekt. Zwłaszcza gdy zostaną one wykorzystane w odpowiedni, przemyślany sposób.

Kolekcja Loft marki Krysiak

Kolekcja Loft marki Meble Krysiak

Jakie meble pasują do loftu?

Skoro wiemy już mniej więcej, czym wyróżniają się domy i mieszkania loftowe, możemy przejść do wskazania na wybrane produkty, które powinny się w nich sprawdzić. Szczególnie istotne będą meble. Wśród miłośników loftu ogromną popularnością cieszą się stare, klasyczne meble, na których widać upływ czasu. Mają one bowiem duszę, często wiąże się z nimi także jakaś historia.

Do wnętrz loftowych dobre pasują też meble przypominające produkty znajdujące się w warsztatach i zakładach produkcyjnych. Ten lekko przemysłowy styl spotęguje wrażenie surowości. A na tym powinno Ci najbardziej zależeć.

Meble loft są przeważnie wykonane z drewna. Ciekawie prezentują się konstrukcje przeszklone, jak również z elementami metalowymi oraz wykonanymi z kamienia. W kuchniach loftowych często pojawiają się kamienne blaty. Do tego dojść mogą dojść surowe, mosiężne uchwyty, a także ozdoby w kolorze srebrnym i złotym.

Loft - jakie kolory wybrać?

Meble to oczywiście nie wszystko. Ważne są również ściany oraz podłogi, a mówiąc dokładniej, ich kolory, które powinny zostać dobrane w taki sposób, aby potęgowały one industrialny efekt. Najlepiej do tego nadadzą się jasne barwy, które dodatkowo optycznie powiększą poszczególne pomieszczenia.

Loftowy styl kojarzy się głównie z zimną temperaturą barwową, dlatego warto postawić przede wszystkim na biel oraz jasne odcienie szarości. Taki wybór sprawi, że wnętrza zostaną dodatkowo doświetlone. Zwłaszcza gdy w mieszkaniu lub domu pojawią się duże okna.

Surowe wykończenie wnętrz nie może obejść się bez cegły – jeśli nie jest prawdziwa, dobrze jest postawić przynajmniej na materiał dobrze ją imitujący. Jedna, ceglana ściana sprawi, że cała przestrzeń nabierze specyficznego charakteru. Dobrym wyborem będzie też beton architektoniczny, który pogłębi uczucie chłodu i surowości.

Styl loftowy w mieszkaniu najlepiej uzyskać poprzez ograniczenie kolorystyki. Na ścianach nie powinno dziać się zbyt dużo. Na pewno nie należy decydować się na farby w ciepłych kolorach. Niepotrzebnie zaburzą cały efekt, za bardzo będą również rzucały się w oczy.

969,- zł
489,- zł
3 557,- zł

Czego nie może zabraknąć w lofcie?

Biorąc pod uwagę przedstawione do tej pory informacje, a także kwestie, których jeszcze nie poruszyliśmy, można wskazać kilka dodatkowych elementów, które dodatkowo wzmocnią efekt loftowy. Pojawienie się ich we wnętrzach pozwoli uzyskać pewną spójność aranżacyjną. Na co więc należy zwrócić uwagę?

  • Dodatki – najlepiej pasują elementy wykonane z metalu, kamienia, szkła oraz drewna, najlepiej starego lub specjalnie postarzanego. Pobawić możesz się również z naturalnymi tkaninami. Mowa tu zwłaszcza o skórze i lnie. Dobrym wyborem będą też obrazy zdolnych artystów oraz stylizowane plakaty.

  • Drzwi przesuwne – pojawiają się one bardzo często. Nie tylko w domach, ale też w mieszkaniach loftowych. Najczęściej są one wykonywane z drewna, następnie umieszcza się je na specjalnych prowadnicach metalowych. Zdobić modą sypialnię w stylu loftowym, salon, a także pomieszczenia gospodarcze.

  • Oświetlenie loftowe – kolejny, bardzo ważny element, który powinien zostać odpowiednio dopasowany do ogólnej stylistyki wnętrz. Sporą popularnością cieszą się przede wszystkim lampy z metalowymi kloszami i dobrze widocznymi żarówkami, zwisające na kablach reflektory oraz odpowiednio stylizowane plafony. Nie należy przy tym zapominać, że oświetlenie industrialne opiera się również na promieniach słonecznych, które w ciągu dnia powinny wpadać przed duże okna pozbawione firanek i zasłon. Wszystko po to, aby otwarta przestrzeń została maksymalnie doświetlona.

  • Stare urządzenia – obowiązkowy jest oczywiście gramofon, jednak w pomieszczeniach loftowym znaleźć się mogą także wiekowe radia oraz telewizory.

Styl loftowy zapewnia mnóstwo swobody, z której trzeba skorzystać. Niezależnie od tego, czy ma on się znaleźć w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu. Pamiętaj o tym, że wnętrza powinny wyróżniać się surowym charakterem. Nie przesadzaj więc z dodatkami i łączeniem różnych kolorów. Najlepiej sprawdzają się surowe i naturalne materiały, jak również wszelkie stare rzeczy, nie tylko w postaci mebli. Wszystko to pozwoli Ci zbliżyć stylistykę pomieszczeń do starych fabryk i hal produkcyjnych.

Meble w stylu loft >Zaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 9 500 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.