15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jakie wybrać łóżeczko dla niemowlęcia?

Udostępnij:
Kiedy w domu ma się pojawić mały człowiek, musisz nabyć całą masę różnych rzeczy. Kocyk, rożki, pieluszki, wanienka, śpioszki… zanim maleństwo przyjdzie na świat czekają was spore wydatki i dłuuuugie spacery po sklepach. Jednym z najważniejszych elementów w pokoju dziecka jest łóżeczko dla maluszka. Przyszli rodzice często kupują łóżeczko jeszcze przed narodzeniem maleństwa, bo po porodzie świeżo upieczona mama nie będzie mogła poświęcić czasu na jego wybór.
 
Warto skupić szczególną uwagę na wyborze dobrego łóżeczka i materaca dla maluszka. O samym materacu znajdziecie więcej w innych poradach – tu skupimy się tylko na wyborze samego łóżeczka.
Bez względu na to czy decydujemy się na zakup nowego łóżeczka czy wykorzystamy mebel już używany musimy zwrócić uwagę na kilka elementów.
 
 

Bezpieczeństwo

Po pierwsze łóżeczko musi być bezpieczne. Listwy czy szczebelki nie powinny być oddalone o siebie o więcej niż 6 cm. Taka odległość umożliwi maleństwu wygodne podtrzymywanie się gdy zacznie wstawać na nóżki, a przy okazji uniemożliwi wsadzenie główki między szczebelki. Należy zwrócić także uwagę czy szczebelki są starannie i gładko wykończone, aby maluch nie podrapał się lub nie skaleczył. Ciekawym rozwiązaniem są łóżeczka, w których barierki zakończone są gryzaczkami, ponieważ idealnie sprawdzają się podczas ząbkowania maluchów. Szczególną uwagę zwróćmy także na mocowanie drobnych elementów (śrub, nakrętek, zaślepek etc.). Powinny być one umocowane w taki sposób, aby nie było zagrożenia ich połknięcia przez malucha. Aby dziecko nie obijało się o szczebelki możemy je osłonić za pomocą kolorowego ochraniacza. Możemy także zdecydować się na łóżeczko turystyczne. Ważne aby spełniało poniższe funkcje.
 
 

Funkcjonalność

Łóżeczka produkowane są najczęściej w dwóch rozmiarach: 60/120 i 70/140. Niektóre modele są rozbudowane o przewijaki, szuflady czy półeczki na zabawki czy kosmetyki dla maluszka. Taki rodzaj łóżeczka zajmuje niewiele więcej miejsca za to z pewnością posłuży dziecku aż do lat przedszkolnych. Dobrym rozwiązaniem są także łóżeczka, które „rosną” razem z dzieckiem. Po zdemontowaniu boków powstaje łóżko, w którym maluch może spać nawet do 5-6 roku życia.
 
 

   białe łóżeczko dla niemowlaka firmy Pinio

 

 

Regulowana wysokość poziomu materaca

Bardzo ważnym elementem jest regulowana wysokość poziomu materaca, dzięki której rodzice będą mogli łatwo wyjmować i wkładać dziecko gdy będzie niemowlęciem i będzie bezpieczne dla dziecka, które będzie już samodzielnie stało. Najczęściej oferowane są łóżeczka o trzech poziomach regulacji dna łóżeczka. Poziom najwyższy sprawdza się najlepiej w pierwszych miesiącach życia dziecka – rodzicom łatwiej się pochylać aby wyjąć lub położyć maluszka. Poziom środkowy sprawdza się gdy dziecko zaczyna już samodzielnie siadać, a poziom najniższy należy ustawić gdy zauważymy, że maluch zaczyna już wstawać i raczkować.
 
 

Wyjmowane szczebelki lub opuszczany bok

Możliwość wyjęcia kilku szczebelków lub opuszczenia całego boku pozwala dziecku na samodzielne wchodzenie i wychodzenie z łóżeczka lub wniesienia tam ulubionej zabawki. W przypadku szczebelków zwróćmy uwagę czy przestrzeń po ich wyjęciu będzie wystarczająco duża, żeby dziecko spokojnie się w niej zmieściło. Opuszczany bok łóżeczka może się okazać szczególnie przydatny dla rodziców, bo dzięki niemu mamy łatwiejszy dostęp do dziecka i odciążamy swój kręgosłup.
 
 

Stabilność

Po drugie łóżeczko musi być stabilne. Aby sprawdzić stabilność łóżeczka wystarczy nacisnąć lub oprzeć się o jego poręcz. Stabilność jest bardzo ważna zwłaszcza gdy dziecko zaczyna wstawać i uczy się chodzić. Łóżeczko nie może się chwiać ani trzeszczeć, a dno pod materacem powinno być mocne, aby nie zarwało się nawet wówczas gdy dziecko zacznie skakać w łóżeczku.
 
 

Zabawa

Postarajmy się także zadbać o to, aby wystrój łóżeczka był kolorowy i interesujący dla dziecka. Pierwsze kilka miesięcy maluszek spędzi leżąc na plecach, dlatego nad łóżeczkiem warto powiesić karuzelę. Łagodna melodia z pewnością ułatwi maluszkowi zasypianie i dostarczy mu delikatnych bodźców dźwiękowych, które są szczególnie ważne w pierwszym okresie, kiedy wzrok maluszka jeszcze się wykształca. Barwne łóżeczko stworzy w pokoju dziecka bardzo pozytywny, idealny do rozwoju klimat. 
 
 
Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.