17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jakie lustro do łazienki wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

Lustro to ważny i niezbędny element wyposażenia łazienki, przydatny podczas codziennego makijażu, porannej toalety oraz codziennego funkcjonowania. Spełnia ono jednak nie tylko swoją oczywistą funkcję, ale także potrafi w prosty i jednocześnie efektowny sposób udekorować łazienkę. Jakie lustro do łazienki wybrać, by było funkcjonalne i równocześnie dopasowane do aranżacji? Tego dowiecie się w poniższym artykule.

Udostępnij:
Jakie lustro do łazienki wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

Jak dobrać lustro do łazienki?

Stojąc przed wyborem lustra do łazienki, pierwsze co rzuca się w oczy to jego rozmiar oraz kształt. Na te elementy trzeba oczywiście zwrócić uwagę, jednak nie bez znaczenia pozostaje rozmiar samej łazienki. Szczególnie ważne są wymiary ściany, na której docelowo zostanie umieszczone lustro. Na dużej ścianie można umieścić zarówno małe jak i duże lustro. To samo dotyczy ściany w mniejszym rozmiarze. Należy jednak pamiętać, że lustro powinno znajdować się w odpowiedniej odległości od umywalki oraz innych elementów wystroju łazienki. Warto zatem dobrać takie, by zmieściło się na ścianie nie wadząc o inne elementy.

Lustro można dobrać również do stylu wnętrzarskiego panującego w łazience. O ile klasyczne, prostokątne lub okrągłe lustro bez ramy będzie pasowało właściwie do wszystkiego, to lustra zdobione lub oprawione w dekoracyjną ramę niekoniecznie. 

Lustro do łazienki - jaki kształt wybrać? Jest wiele możliwości!

Na rynku dostępny jest szeroki asortyment luster o różnych wymiarach i kształtach. Najbardziej klasyczną i uniwersalną opcją są lustra prostokątne. Jednak ostatnimi czasy w modzie królują lustra okrągłe i owalne, a także wielokątne czy prostokątne z łukiem na górze. Jaki kształt lustra do łazienki wybrać? Decyzja powinna być uzależniona od stylu, w którym jest urządzona łazienka oraz od naszych osobistych upodobań. Lustro w łazience można również uwydatnić, oprawiając je w dekoracyjną ramę. To prosty sposób na odświeżenie aranżacji łazienki, niewymagający zakupu nowego lustra.

Jaki rozmiar lustra do łazienki wybrać? Co warto wziąć pod uwagę?

Lustro w łazience powinno mieć wymiary pozwalające na swobodne codzienne korzystanie z niego. Lustrem można pokryć nawet całą ścianę w łazience, jednak nie powinno być ono przede wszystkim zbyt małe, aby korzystanie z niego było wygodne. Jakie proporcje lustra do łazienki wybrać? Przyjmuje się, że minimalna wielkość prostokątnego lustra do łazienki pozwalająca na wygodne przeglądanie się w nim powinna wynosić minimum 50 cm wysokości oraz 30 cm szerokości. Zalecamy jednak wybrać lustro o nieco większej szerokości, by korzystanie z niego było bardziej komfortowe. 

W przypadku luster okrągłych radzimy wybrać lustro o średnicy wynoszącej minimum 40 cm, jednak tak jak w przypadku luster prostokątnych - polecamy wybrać większy egzemplarz, np. o średnicy 60 cm. 

Wymiary lustra a rozmiar umywalki

Aby lustro w łazience dobrze się prezentowało, należy dobrać jego rozmiar do umywalki. Jednym z rozwiązań jest wybór lustra o szerokości mniejszej niż umywalka, jednak nie ma ono zastosowania w przypadku bardzo małych umywalek. Przypominamy: lustro w łazience nie powinno być węższe niż 30 cm. 

Bezpiecznym rozwiązaniem będzie wybór lustra o szerokości zbliżonej do umywalki. Jednak to rozwiązanie, podobnie jak poprzednie, sprawdzi się lepiej w przypadku większych umywalek. Rozmiar lustra można dopasować również do wymiarów szafki pod umywalką, która może być o wiele szersza niż sama umywalka. W takim przypadku rozmiar samej umywalki nie ma tak naprawdę znaczenia. 

Zakup dużego lustra do łazienki nie zawsze jest konieczny - np. w przypadku dużej łazienki z dwoma umywalkami można postawić oczywiście na jedno duże lustro, jednak modnym ostatnio rozwiązaniem jest zakup dwóch identycznych luster i umieszczenie ich nad obiema umywalkami.  

Kolekcja Linate, Meble Wójcik

Jakie lustro do małej łazienki będzie najlepsze?

Lustro w małej łazience może spełniać kilka funkcji. Oprócz swojej oczywistej roli odbija również światło powodując, że w pomieszczeniu robi się jaśniej. Mała łazienka, więc małe lustro? Niekoniecznie! Jakie więc lustro do małej łazienki wybrać? Oczywiście, lustro mniejszych rozmiarów może prezentować się bardzo dobrze w małej łazience, jednak warto  też rozważyć zakup większego egzemplarza. Duże lustro w łazience potrafi całkowicie odmienić pomieszczenie. Zastosowanie dużego lustra w przypadku małej łazienki to świetny pomysł na to, by optycznie ją powiększyć. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by w małej łazience umieścić duże lustro!

W przypadku małych łazienek trudno o wygospodarowanie dużej ilości miejsca do przechowywania. W takim przypadku pomysłowym rozwiązaniem może okazać się zastąpienie klasycznego lustra nad umywalką szafką łazienkową z lustrzanymi frontami. Decydując się na takie rozwiązanie należy jednak pamiętać, by szafka była dość płytka. 

Lustro do łazienki - na jakiej wysokości je zamontować? Podpowiadamy!

Przed powieszeniem lustra na ścianie w łazience należy wyznaczyć miejsce, w którym je umieścimy. Lustro umieszczone zbyt blisko umywalki będzie narażone na zachlapanie je wodą, natomiast powieszone za wysoko sprawi, że przeglądanie się w nim będzie utrudnione. Czym kierować się w wyznaczeniu miejsca na lustro? Umieszczając lustro w łazience nad umywalką, powinniśmy zostawić nad nią około 20 cm wolnej przestrzeni. Nie bez znaczenia pozostaje także odległość od lustra do innych elementów, takich jak szafki czy lampy. By uniknąć wrażenia, że lustro jest zbyt duże i “wciśnięte” pomiędzy inne elementy na siłę, zalecamy zachować odstęp od  mebli czy lamp wynoszący około 5-10 cm. 

Kolekcja Laguna 2, MMI Sleeping

Lustro do łazienki a oświetlenie

Lustro w łazience pełni również funkcję dekoracyjną. Dobrze dobrane oświetlenie może pomóc dodatkowo je wyeksponować. Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?  Lampy w łazience można umieścić po obu stronach lustra lub zdecydować się na oświetlenie umieszczone nad nim. Obecnie na rynku dostępne są również lustra podświetlane. Warto wziąć pod uwagę, że oświetlenie przy lustrze w łazience bywa również pomocne w codziennych czynnościach! Zwłaszcza podczas golenia się oraz wykonywania makijażu.

Lustro to nieodłączny element wyposażenia łazienki. Odpowiednio dobrane proporcje lustra oraz jego kształt mogą pomóc odświeżyć aranżację łazienki lub nadać jej całkiem nowego charakteru. Mamy nadzieję, że ten artykuł był pomocny przy podjęciu decyzji o zakupie lustra do łazienki.

Zobacz nasze lustra >