17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Ile kosztują meble kuchenne na wymiar? Czy warto inwestować w meble na wymiar?

Na cenę mebli kuchennych mają wpływ różne czynniki. Materiał użyty do produkcji, wielkość zestawu, ale także sposób jego wykonania. Czy w każdej przestrzeni sprawdzą się meble na wymiar? Ile kosztuje takie rozwiązanie? No i czy ma tylko same plusy? W tym tekście sprawdzamy, co warto wiedzieć o indywidualnych projektach mebli.

Udostępnij:
Ile kosztują meble kuchenne na wymiar? Czy warto inwestować w meble na wymiar?

Kalkulacja kosztów mebli kuchennych na wymiar

Chcesz zabudować swoją kuchnię idealnie dopasowanymi meblami na wymiar? Indywidualny projekt mebli to rozwiązanie, które pozwoli Ci stworzyć przestrzeń, o jakiej marzysz. Większość firm stolarskich, które wykonują tego typu projekty, stosuje zindywidualizowane wyceny, które opierają się przede wszystkim o trzy aspekty: wymiary mebli kuchennych, ogólny zarys tego, jak ma wyglądać zestaw meblowy, a także jakie funkcje ma spełniać nowa zabudowa.

W internecie można znaleźć szereg kalkulatorów, które po uzupełnieniu powyższych danych pokazują nam orientacyjny koszt wykonania mebli na wymiar. Co ważne, producenci wspierają dodatkowo swoich klientów praktycznie na każdym kroku. Niektóre firmy oferują więc bezpłatne pomiary wnętrza, inne służą konsultacjami w kwestii doboru materiałów wykończeniowych czy frontów. Dzięki temu masz pewność, że projekt z Twoich wizji nie rozminie się z rzeczywistością.

W kalkulatorach wartości mebli należy podać najczęściej dane odnośnie:

 • Zabudowy dolnej – w wyliczeniach należy uwzględnić szerokość zabudowy dolnej, a także rodzaj frontów (np. lakierowane na wysoki połysk lub matowe, z płyty meblowej, akrylowe lub fornirowane).

 • Zabudowy górnej – tutaj podajemy, tak samo ja w przypadku zabudowy dolnej, szerokość oraz rodzaj frontów. Ponadto ważna jest unikalna wysokość zabudowy górnej (zazwyczaj to zakres od 60-110 cm).

 • Zabudowy wysokiej – ten rodzaj zabudowy jest wygodny i pozwala wkomponować lodówkę, piekarnik czy mikrofalę w zestaw meblowy. Podajemy tu szerokość oraz rodzaj frontów.

 • Dodatkowych opcji – wśród możliwości są zazwyczaj wymieniane m.in. zawiasy typu cichy domyk, szuflady, podnośniki do klap górnych, kosze cargo, karuzele do szafek narożnych czy szkło lacobel.

 • Akcesoria – dodatki zależą od oferty konkretnego producenta. Znajdziemy tu m.in. oświetlenie LED, specjalne blaty (np. bukowe), a także opcję montażu kuchni.

Zalety i wady mebli kuchennych na indywidualne zamówienie

Zestawy kuchenne na wymiar wydają się rozwiązaniem idealnym do praktycznie każdego wnętrza. Jednak jak każdy rodzaj wykończenia mają w praktyce zarówno liczne zalety, jak i wady.

Z walorów kuchni na wymiar warto wspomnieć m.in. o indywidualnym designie tego rozwiązania. Dzięki zamówionemu zestawowi otrzymujesz produkt, który jest w 100% dopasowany do Twoich preferencji. Wielkość mebli, ich styl, funkcjonalność, ustawienie, a nawet dodatki możesz tu dowolnie konfigurować. 

Ponadto takie meble sprawiają, że przestrzeń jest wykorzystana optymalnie. To szczególnie ważne w mało ustawnych pomieszczeniach lub tam, gdzie pojawiają się skosy. Ponadto trudno polemizować z faktem, że meble na wymiar są także unikalne. Nie musisz tu kierować się aktualną modą i masz możliwość stworzyć przestrzeń zgodnie ze swoimi wszystkimi założeniami.

Jakie są zatem wady tych z pozoru idealnych mebli? Na pewno wyższy koszt. Spersonalizowana zabudowa kuchenna jest droższa niż rozwiązania, które możesz nabyć od ręki w sklepie meblowym. Często dochodzi do tego także inny aspekt – długi czas oczekiwania. Stolarze czy firmy monterskie przeżywają obecnie duże oblężenie, więc zakup i montaż takiej kuchni może się przeciągnąć w czasie. 

Co więcej, realizując projekt samodzielnie od A do Z, nie masz możliwości zobaczyć gotowego produktu. Musisz bazować na wizualizacjach i własnym wyobrażeniu. Ponadto zawsze też istnieje ryzyko błędów w projekcie. Wymarzony efekt końcowy może w praktyce nie spełniać do końca Twoich potrzeb.

Meble kuchenne Halmar

Meble kuchenne Halmar

Porównanie cen mebli gotowych i mebli na wymiar do kuchni

Zapoznając się z ofertą sklepów meblowych i sieciówek budowlanych, z pewnością zauważysz, że koszt mebli do kuchni może mieścić się w bardzo szerokich ramach. Ceny prostych mebli dostępnych w tańszym segmencie mogą zaczynać się już od 500 zł za metr bieżący. Oczywiście jeśli decydujemy się na segment średni czy wyższy mebli, ceny ulegają zmianie. Zazwyczaj to ok. 1000-2000 zł za metr bieżący.

Jaka zatem dla porównania jest cena mebli kuchennych na wymiar? Wszystko zależy od wybranych dodatków, rodzajów materiałów wykończeniowych, a także kosztu robocizny u danego fachowca oraz regionu, w którym wykonywane jest zlecenie. Różnorodność cen może być tu zaskakująca. Tańsze meble to koszt ok. 1500-2200 zł/mb. Klienci często decydują się jednak na rozwiązania ze średniej półki cenowej – 2500-3500 zł/mb. Droższe projekty mebli, uwzględniające lepsze materiały i innowacyjne rozwiązania, wahają się w okolicach 6000-7000 zł/mb.

Kolekcja Eco Line

Kolekcja Eco Line

Czy inwestycja w meble kuchenne na wymiar opłaca się?

Indywidualny design, projekt dopasowany w pełni do Twoich potrzeb, a także satysfakcja, że przestrzeń jest dokładnie taka, jaka była w Twoim planie – to niewątpliwe zalety wyboru mebli na wymiar. Wiele osób zastanawia się jednak, czy taka inwestycja jest na pewno opłacalna. Odpowiedź brzmi: to zależy.

Inwestycja w meble dopasowane idealnie do Twojej kuchni to świetne rozwiązanie, gdy dysponujemy nieregularną przestrzenią. Skosy, niski lub wysoki sufit, mały metraż wnętrza to czynniki, które czasem uniemożliwiają zakup standardowych kompletów meblowych. Wtedy to rozwiązania na wymiar są nieocenione i faktycznie warto jest dopłacić trochę więcej, aby uzyskać efekt, na którym nam zależy.

Ponadto droższe meble na wymiar są wyjątkowo opłacalne wtedy, gdy chcemy zrealizować projekt marzeń. Jeśli wymyślona przez nas kuchnia jest praktycznie niedostępna w standardowej ofercie producentów – dopasowane meble z indywidualnym projektem będą strzałem w dziesiątkę.

Dość nieopłacalnym jest natomiast wybór indywidualnie dopasowanej zabudowy, jeśli dysponujemy regularną przestrzenią i chcemy stworzyć tradycyjną kuchnię, która ma po prostu dobrze się prezentować i być funkcjonalna. Zamawianie usług stolarskich i tworzenie mebli, które z powodzeniem można kupić w każdym sklepie meblowym to zdecydowanie przepalanie budżetu.

Wyspy kuchenne KAM

Wyspy kuchenne KAM

Jak oszczędzać przy projektowaniu mebli kuchennych na zamówienie?

Jest szereg sposobów na to, jak nieco „okroić” projekt mebli na wymiar, tak aby był lepiej dopasowany do naszego budżetu. Oto nasze porady:

 • zastanów się, czy w Twojej kuchni nie sprawdzą się gotowe meble ze sklepu meblowego – to zdecydowanie pozwoliłoby oszczędzić na wykończeniu kuchni,

 • porównaj oferty różnych firm meblowych – różnice w cenie mogą okazać się kolosalne,

 • wybierz tańsze fronty szafek, np. z trwałej i estetycznej płyty MDF zamiast litego drewna,

 • pomyśl o jakościowym blacie z laminatów, nie drewna, marmuru czy kamienia,

 • wykonaj samodzielnie oświetlenie LED,

 • zamiast relatywnie drogich szuflad zamów same szafki,

 • wybierz usługę u producenta, który udostępnia narzędzia do projektowania kuchni online – to pozwoli Ci stworzyć samodzielnie koncepcję kuchni,

 • jeżeli to możliwe, to wybierz mniejszą liczbę lub zrezygnuj całkowicie z podnoszących koszty dodatków, np. koszy cargo czy szkła lacobel,

 • jeśli masz umiejętności techniczne, nie wykupuj usługi montażu kuchni – to oszczędność nawet do kilku tysięcy złotych.

Szukasz mebli na wymiar? Koniecznie sprawdź różne oferty producentów i wybierz opcję dopasowaną do Twojego wnętrza. Jeśli wolisz natomiast tradycyjne zestawy meblowe dostępne od ręki, koniecznie sprawdź naszą ofertę! Wybieraj spośród eleganckich stołów do kuchni, mebli do zabudowy, stołków do kuchni, szafek wiszących, a także stołów czy krzeseł do kuchni!