15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Pokój oczami nastolatka – czyli jak zabrać się za urządzanie pokoju dorastającego dziecka?

Udostępnij:

meble młodzieżowe Kaspian, black red white, idealne meble dla dorastającego dziecka

 

 
Czas, w którym Wasze dzieci zaczynają dorastać, to trudny etap nie tylko dla nich samych, ale również i dla Was jako rodziców. Życie nastolatka usiane jest masą zmian zachodzących w jego sposobie zachowania. To, co z pewnością jest tego przejawem, to pragnienie wyrażania siebie.

Sposób ubierania się, słuchanie nowego gatunku muzyki, otaczanie się przedmiotami, które są swoistą opowieścią o osobowości młodego człowieka. Zadbanie o wygląd pokoju nastolatka może pomóc mu w podążaniu przez życie z poczuciem posiadania miejsca, w którym może poczuć się sobą. Codzienne powroty do pokoju, w którym nastolatek czuje się dobrze, daje poczucie komfortu, tak potrzebnego w tym okresie.

Jak zatem urządzić pokój, aby wychodził naprzeciw zbuntowanym potrzebom nastolatka? Czym się kierować w doborze mebli, kolorów i dodatków? I przede wszystkim – jak sprawić, aby czuł, że należąca do niego mała cząstka domu, nakręca jego dojrzewającą wyobraźnię do działania i dodaje mu życiowej odwagi? Mamy na to kilka rad.
 

Po pierwsze – pokój nastolatka powinien stanowić wyraz jego osobowości


Rozmowa. Poznanie potrzeb “nowego” charakteru (zainteresowań i pasji), wymaga od Was, rodziców, poświęcenia dziecku dokładniejszej uwagi. My, dorośli, urządzając wętrza swojego domy czy mieszkania, kierujemy się swoimi upodobaniami, potrzebami i marzeniami o idealnym wnętrzu (i rzecz jasna możliwościami finansowymi). Warto pamiętać, że tego samego potrzebuje młody człowiek, który już wie, czego chce – i poświęcić mu nieco więcej uwagi. Wnętrza domu powinny zapewniać każdemu z domowników komfort odczuwania ulgi od całodniowego zgiełku. Jednak tak samo jak i w całościowym urządzaniu domu napotykamy na pewne ograniczenia wynikające z praktyczności, oszczędności i zdrowia psychiczno-fizycznego, tak i w przypadku urządzania pokoju nastolatka warto kierować się tymi samymi ograniczeniami i zasadami. Przeanalizujcie, czego mu na co dzień brakuje – w towarzystwie jakiego koloru czuje się najlepiej (lub jaki kolor ukoi jego temperament), jakie czynności wykonywane przez niego wymagają wsparcia ze strony dodatków? W jakim klimacie czuje się jak ryba w wodzie?

W określeniu tego, co najbardziej mogłoby wyrazić jego osobowość możecie sami mu pomóc pokazując gotowe pomysły na aranżacje dopasowane do potrzeb wiekowych nastolatków. Producenci mebli z wieloletnim doświadczeniem wiedzą jak tworzyć meble, aby zapewniały komfort i wygodę w każdym wieku. Dla osób, które stają przed trudnym wyborem, stanowi to gwarancję zakupu mebli skrojonych na miarę wiekowych potrzeb i oczekiwań.
 

Meble młodzieżowe producenta Meble Wójcik, kolekcja Angel

Kolekcja Angel, Meble Wójcik


Użyteczność i funkcjonalność


Pokój nastolatka wymaga od niego wielozadaniowości. Każdy wiek do czegoś zobowiązuje, a ten z pewnością wymaga wykonywania wielu obowiązków i czynności. Odrabianie lekcji, realizowanie pewnych pasji, przechowywanie rzeczy wykorzystywanych na co dzień. Oczywiście nie wszystko wymaga dużego mebla, czasem na drobne rzeczy wystarczą zgrabne koszyki lub pudełka z jakimś ciekawym motywem, które ułatwią zaprowadzanie porządku, a przy tym, ciekawie będą się prezentować we wnętrzu. Nie zmienia to jednak faktu, że przydatny może okazać się np. regał na książki. Funkcjonalność pokoju nastolatka to kwestia pierwszorzędna, nad którą warto dokładniej pomyśleć.
 
 
 

Wielka zmiana, czy kosmetyczne poprawki?


Ta kwestia z pewnością zależna jest już od Was jako rodziców. To na ile możecie sobie pozwolić z pewnością zależeć będzie od kwestii finansowych i stanu pokoju Waszego dziecka. Jeśli zmiany obejmują zakup mebli, warto zaplanować czas na wspólne na zakupy, aby poznać, co nastolatkowi podoba się najbardziej. Mając na względzie również to, o czym sami zdążyliście się dowiedzieć podczas rozmowy, możecie go nieco nakierować – przykładowo jeśli podobają mu się oryginalne, industrialne klimaty, to można by postawić na meble, których wykończenie przypomina drewno z recyklingu.
 

Warto jednak przemyśleć wybór pod kątem praktyczności na lata. Postawienie na uniwersalność w doborze mebli daje pewność tego, że aktualne i późniejsze zmiany nie będą już tak kosztowne, a z pewnością mogą okazać się znaczące. W takim wypadku zakup kolejnych mebli nie będzie już konieczny, a zwykłe drobne zmiany będą mogły sprawić, że pokój dziecięcy przemieni się w stylowe wnętrze dla nastolatka. Czym w takim razie można na nowo odmienić wnętrze? Kolorem ścian i dodatkami. Ich dobór jednak powinien być świadomy – kolory bowiem mają niebagatelny wpływ na nasze zachowanie i samopoczucie. Mogą łatwo albo poprawić albo pogorszyć stan psychiczny osoby przebywającej dłużej w takim wnętrzu. Dodatkami zaś można wiele ułatwić, ale i niepotrzebnie zagracić, zaburzając tym samym funkcjonalność wnętrza. Dywan to kolejne świetne i niedrogie rozwiązanie, jednak jeśli Wasze dziecko jest alergikiem to naraża go to na codzienną styczność z roztoczami, których z dywanu ciężko jest się pozbyć. Jak widać, nawet drobna zmiana powinna obejmować wszelkie za i przeciw.

Nauka i relaks w jednym miejscu


Przearanżowanie pokoju z dziecięcego na młodzieżowy z pewnością sprawi, że nastolatek będzie chętniej i częściej spędzał w nim czas – i to nie tylko wtedy, gdy musi się uczyć, ale przede wszystkim, gdy nadejdzie czas na odpoczynek i relaks. Jeśli pokój, który wspólnie urządzicie sprawi, że nastolatek poczuje się lepiej, to pewne jest, że będzie chciał zapraszać do siebie częściej swoich przyjaciół. Jeżeli pokój nastolatka jest dość przestronny, a on sam posiada grono zaprzyjaźnionych rówieśników, to warto by pomyśleć nad tym, na czym będą podczas odwiedzin wspólnie zasiadać. Fotele bądź pufy zwane “sakwami” świetnie sprawdzają się w takich wnętrzach. Swoim wyglądem nadają ciekawego charakteru i przede wszystkim zapewniają typ komfortu, który odpowiada potrzebom młodej grupy wiekowej. Brak takiego miejsca może świetnie uzupełnić miękki, pasujący do wnętrza dywan, jednak jak wspomnieliśmy wcześniej jego cechy nie do każdego właściciela pokoju się nadadzą.
 
Pokój nastolatka to również miejsce, w którym się uczy i rozwiązuje zadania – aranżując jego wnętrze warto pamiętać o skupieniu się na funkcjonalności, której przez najbliższe lata będzie mocno potrzebować. Odpowiednia aranżacja również sprawi, że nie będzie zapominać o obowiązkach, które w tym wieku są niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju. Nawet jeśli większość swojego czasu w trakcie nauki woli spędzać na swoim łóżku, to miejsce na książki, czy przestrzeń umożliwiająca wykonywanie zadań powinna zostać zapewniona. Dodatki porządkujące mniejsze przedmioty codziennego użytku takie jak książki, plecak, piórnik, zeszyty, długopisy, kartki itp., pomogą młodemu człowiekowi zachować porządek, który jeśli będzie prosty w wykonaniu i efektowny wizualnie, z pewnością będzie chciał utrzymywać.
 

Korzyści na lata


Moment, w którym należy podjąć decyzję o przearanżowaniu pokoju dziecka wchodzącego w wiek nastolatka, to istotny czas, który z pewnością jako rodzice chcielibyście wykorzystać jak najlepiej. Stworzenie pokoju, który będzie służył przez długie wymaga pewnych przemyśleń, szczególnie w kwestii mebli, kolorystyki wnętrza i jego funkcjonalności. Jeśli stoicie przed decyzją i chcielibyście aby wybór padł na wieloletnią uniwersalność, to warto wybierać meble o jednolitym dekorze zaś kolorystykę we wnętrzu (również w przypadku mebli) w stonowanym, jasnym wybarwieniu. Funkcjonalność to kolejna kwestia Takie meble nadadzą wnętrzu świeżości i lekkości, a późniejsze drobne zmiany nie będą stawiać przed Wami trudności w wykreowaniu dobrze zgranego duetu.
 
Meble Wójcik