15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zmienić kolor szafy przesuwnej? Prosta metamorfoza szafy

Szafa przesuwna to praktyczny mebel, który tworzy swego rodzaju garderobę w naszym przedpokoju czy sypialni. Bywa, że kiedy znajdziemy idealny mebel, po prostu nie chcemy się z nim rozstawać. Przyzwyczajeni do układu półek, czy zadowoleni z ich ilości, nie chcemy wymieniać szafy na inną. Co jednak w przypadku, gdy mebel ma już swoje lata i po prostu wymaga odświeżenia? Jak zmienić starą szafę przesuwną w zupełnie nowy mebel? W tym tekście zaprezentujemy proste sposoby na odnowienie szafy, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani wcześniejszego, czasochłonnego przygotowania! Zachęcamy do czytania!

Udostępnij:
Jak zmienić kolor szafy przesuwnej? Prosta metamorfoza szafy

Jak zmienić kolor szafy przesuwnej? Malowanie szafy

Najczęstszym i najprostszym sposobem na odnowienie szafy jest pomalowanie jej drzwi. Kiedy znajdziemy już wymarzony kolor farby, który pasuje do naszego wnętrza, musimy odpowiednio przygotować powierzchnię malowania. Drzwi szafy należy dokładnie umyć i odtłuścić, a jeśli są drewniane, dodatkowo delikatnie zmatowić je papierem ściernym. Tylko na dobrze przygotowanej powierzchni, farba będzie wyglądać perfekcyjnie i służyć nam przez lata.

Kolor farby zależy tak naprawdę tylko od naszych upodobań i tego jak bardzo chcemy odmienić wnętrze. Stonowane kolory sprawdzą się we wnętrzach boho, a odważne w nowoczesnych. 

Drzwi maluj powoli, z góry na dół, nie nakładając na wałek zbyt wiele farby, by nie powstały zacieki. W zależności od tego jak dokładnie kryje farba, oceń ile warstw trzeba pomalować. Jeśli dodatkowo chcesz ozdobić drzwi, możesz też użyć gotowych szablonów malarskich lub przygotować je własnoręcznie. 

Szafa z kolekcji Beta

Szafa z kolekcji Beta

Jak zmienić kolor szafy w pokoju dziecka?

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem używanym w pokojach dziecięcych jest farba tablicowa tzw. 'tablicówka'. Nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć jej również w przypadku odnawiania szafy. Dzięki temu mebel stanie się nie tylko praktycznym miejscem przechowywania, ale również da możliwość zabawy czy nauki. Jeśli boimy się, że farba tablicowa, ze względu na swój ciemny kolor, będzie zbyt ponura, pomalujmy nią tylko jedne drzwi, a do pozostałych użyjmy zwykłej farby w ulubionym kolorze naszych dzieci!

Innym pomysłem na odnowienie dziecięcej szafy jest użycie farby magnetycznej. Farba magnetyczna dzięki swoim właściwościom pozwala przypinać do pomalowanej powierzchni magnesy. Dzięki niej szafa stanie się więc tablicą wspomnień, na której dziecko umieści zdjęcia lub miejscem na planowanie całego tygodnia. Dodatkowo ozdobi pokój dziecka w wyjątkowy, indywidualny sposób i na pewno rozwinie jego kreatywność.

Kolekcja Simi

Kolekcja Simi do pokoju dziecka

Jak odnowić starą szafę? Z pomocą tapety lub naklejki!

Kolejnym prostym sposobem na odnowienie starej szafy jest naklejenie na jej drzwi tapety lub specjalnej, samoprzylepnej naklejki lub tapety. Możemy wybierać spośród szerokiej oferty różnokolorowych czy spokojniejszych wzorów. Naklejka w przeciwieństwie do farby nie pobrudzi podłogi, ale musimy pamiętać, by nakleić ją uważnie, tak nie powstały bąble powietrza. W tym celu będzie nam potrzebna miękka rakla, którą będziemy dociskać naklejkę do powierzchni powoli naklejając ją na drzwi. Aby dociąć naklejkę lub tapetę do odpowiedniego rozmiaru, przyda nam się również mały nożyk.

Do wyboru mamy rozmaite wzory naklejek. Popularnymi patternami w ostatnim czasie są motywy roślinne - liście czy kwiaty. Zarówno te przedstawione w graficznej formie jak i te ukazane na prawdziwych zdjęciach. Dla wielbicieli stonowanych rozwiązań, dobrą opcją są również naklejki przedstawiające naturalne materiały takie jak marmur czy wiklina. Jeśli natomiast jesteśmy fanami wielkoformatowych zdjęć, możemy zdecydować się na naklejkę z widokiem ulubionej plaży czy miasta!

Chcesz, by szafa pełniła również rolę tablicy korkowej? Po prostu naklej na niej… prawdziwy korek! Cienka warstwa korka na szafie idealnie sprawdzi się we wnętrzach retro oraz boho! 

Pamiętajmy, by przed naklejeniem naklejki, korka czy tapety również odpowiednio przygotować drzwi szafy, by materiały dobrze się trzymały. Odpowiednie przygotowanie powierzchni ułatwi równe naklejanie.
 

Odświeżenie szafy to ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli nam cieszyć się nowym meblem bez ponoszenia dużych kosztów. W podobny sposób możemy odnowić również komodę (zwłaszcza tę bez uchytów) czy szafki nocne. Nie wszystkie szafy z biegiem czasu spełniają jednak w dalszym ciągu nasze wymagania, a czasami są po prostu za małe. Jeśli szukasz nowej szafy przesuwnej czy klasycznej - dwudrzwiowej, zapoznaj się z naszą szeroką ofertą szaf we wszystkich stylach. Wybierz szafę, które spełni Twoje potrzeby i stanie się wygodnym miejscem do przechowywania ubrań.

Zobacz nasze szafy >Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.