Narożniki, a sposoby rozkładania
Kupując narożnik, najczęściej bierzemy pod uwagę jego wygląd. Jednak jest wiele innych cech, które są niezwykle istotne podczas codziennego użytkowania. Jedną z nich jest sposób rozkładania. Jeśli mamy korzystać z niego codziennie, dobrze jest, aby system był łatwy i nie wymagał użycia dużej siły. Wśród najpopularniejszych sposobów rozkładania znajdziemy stelaż belgijski i wózek, które cechuje nieco większa trudność w przekształceniu mebla w miejsce noclegowe. Wyciąganie skomplikowanej konstrukcji może sprawiać problemy podczas częstego użytkowania. A które systemy rozkładania narożnika warto polecić? Oto najwygodniejsze propozycje:
System rozkładania DL
Jest bardzo prosty i nie wymaga użycia dużej siły. Na początku wysuwamy siedzisko do przodu (czasami również nieco do góry). Drugim i ostatnim krokiem jest złożenie oparcia. Uzyskujemy powierzchnię spania podobną do tej w wersalkach.
System rozkładania typu delfin
To jeden z najpopularniejszych i tych wygodniejszych sposobów rozkładania narożnika. Najpierw do przodu wysuwa się dolną część pod siedziskiem, a następnie pociąga do góry element materaca, który umieszczony jest w jego środku. Cała czynność zajmuje kilka sekund, a po całkowitym rozłożeniu można uzyskać w miarę jednolitą powierzchnię to spania. To, jak dokładnie wygląda system typu delfin w narożnikach, możecie zobaczyć na naszym filmie:
System rozkładania Easy-lift
Jest to nowoczesne, szybkie i wygodne rozwiązanie stosowane również w narożnikach. Wystarczy delikatnie podnieść część z siedziskiem. W tym momencie ze środka mebla wysunie się dodatkowa powierzchnia spania. W kilka sekund uzyskamy miejsce gotowe do spania. System rozkładania Easy- lift przedstawia nasz film:
Narożniki, a materiały
Wybór narożnika, który ma być odpowiedni również do codziennego spania, powinien być poprzedzony analizą jego wykonania. W końcu to od użytych materiałów i mechanizmów rozkładania zależy, czy mebel będzie naprawdę wygodny, chroniąc jednocześnie przed pojawieniem się dyskomfortu. Poza systemem rozkładania ważne są materiały, szczególnie wypełnienie, a nawet tapicerka użyta do obicia mebla. Najlepiej, gdy tkanina obiciowa jest odporna na plamy i łatwo ją wyczyścić. Jeśli narożnik ma codziennie przekształcać się w łóżko, ta cecha doskonale się sprawdza.
W przypadku materiałów do wypełnienia sprawa jest nieco trudniejsza. Narożnik, który będzie służył do codziennego spania najlepiej, gdy jest wypełniony wysokoelastyczną pianką, która zapewnia dobre podparcie dla ciała, a jednocześnie doskonale dopasowuje się do jego kształtu. Zaletą tego materiału jest również znakomita przepuszczalność powietrza, co z kolei wpływa na lepsze właściwości higieniczne – odporność na rozwój grzybów i pleśni. Ważne jest również to, na czym osadzono piankę. Często są to sprężyny faliste lub bonellowe. Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony. Sprężyny faliste są wytrzymałe i odporne na odkształcenia, jednak sprawiają, że powierzchnia z pianką jest nieco twarda. Sprężyny bonellowe stanowią świetne podparcie dla ciała, choć w konkretnych strefach uginają się dość mocno. Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie pianki wysokoelastycznej z konstrukcją opartą zarówno na sprężynach falistych, jak i bonellowych.
Narożnik do codziennego spania – który najlepszy?
Który narożnik do codziennego spania będzie najlepiej spełniał swoją funkcję? Oto najlepsze propozycje z naszego sklepu!
Jest to narożnik, który można polecić nie tylko ze względu na modny wygląd, ale i solidne wykonanie. Wypełnienie siedziska to pianka wysokoelastyczna, dzięki której powierzchnia spania jest plastyczna i dostosowuje się do kształtu ciała. Wytrzymała konstrukcja oparta jest na sprężynach falistych. Narożnik Nolan jest łatwy w rozłożeniu, ponieważ wyposażono go w system typu delfin. Test tego narożnika znajdziecie w poniższym filmie:
Wypełnienie mebla stanowią sprężyny bonellowe i pianka w siedzisku oraz sprężyna falista z pianką w materacu. To doskonale uzupełniające się połączenie materiałów pozwala uzyskać równą, dobrze podpierającą ciało powierzchnię do spania. Kolejnym atutem narożnika Lone jest wygodny system rozkładania typu delfin.
Atutem narożnika Happy jest solidna, bardzo wygodna konstrukcja. Siedzisko, które pełni rolę powierzchni do spania, wypełnione jest pianką wysokoelastyczną. Całość osadzono na sprężynach falistych, które zapewniają dobre podparcie. W narożniku zastosowano system typu delfin, dzięki któremu mebel można łatwo rozłożyć.
Mebel jest polecany do codziennego spania z wielu względów. Jest wypełniony pianką wysokoelastyczną, opartą na systemie sprężyn falistych, co świadczy o wygodzie narożnika. Komfort wypoczynku zapewniają też gładkie siedziska pozbawione przeszyć. Narożnik Veneto jest wyposażony w automatyczny system rozkładania typu DL z podnośnikiem sprężynowym. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskuje się jednolitą, dużą powierzchnię do spania.
Narożnik w siedzisku, czyli w miejscu, od którego zależy komfort spania, został wypełniony pianką wysokoelastyczną i poliuretanową. Zapewnia to doskonałą elastyczność, a dzięki zastosowaniu sprężyn falistych, również stabilność konstrukcji. Mebel wyposażono w wygodny system rozkładania typu delfin. W kolekcji Nils znajdziecie również fotele i sofy o różnych wielkościach!
Jak widać, komfortowy narożnik, na którym można wygodnie spać, nie musi kosztować fortuny. Wystarczy zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia i system rozkładania, aby przekonać się, czy dany mebel będzie spełniał się w roli łóżka. Jeśli wygoda jest dla Ciebie równie ważna co cena, sprawdź również nasz artykuł: Misja: funkcjonalny i tani narożnik - czyli ekonomiczne rozwiązania do Twojego wnętrza! Można tam znaleźć wiele ciekawych propozycji porad związanych z wyborem idealnego mebla wypoczynkowego.