15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak wybrać sofę narożną?

Odpowiednio dobrany narożnik może okazać się niezwykle funkcjonalnym, wygodnym meblem wypoczynkowym, który spełni szereg ważnych funkcji. Sprawdzi się do relaksu, snu, a także podczas przesiadywania z rodziną i przyjaciółmi. Wszystko to okaże się możliwe pod warunkiem, że wybierzemy właściwy model.

No właśnie – i tu często zaczynają się schody. W sieci publikowana jest cała masa pytań o to, jaką sofę narożną wybrać. Nie każdy bowiem wie, na co należy zwrócić uwagę i które elementy będą decydujące dla ostatecznego komfortu i szeroko pojętej przydatności mebla. Żeby dokonać właściwego wyboru, najlepiej dokładnie przeanalizować całą ofertę rynkową i na jej podstawie porównać konkretne rozwiązania, a następnie wskazać optymalny produkt.

Nie jest to ani proste, ani szybkie, dlatego postanowiliśmy zająć się tym tematem i wskazać najważniejsze kryteria wyboru. Dzięki temu zakupiona sofa narożna na pewno będzie spełniała konkretne wymagania. Bez względu na to, gdzie ostatecznie się znajdzie i jakie dokładnie funkcje będzie spełniać.

Udostępnij:
Jak wybrać sofę narożną?

Jaką narożną sofę wybrać?

Na samym początku warto dokładnie zdefiniować własne potrzeby. Sofy narożne występują na rynku w wielu niezwykle zróżnicowanych odmianach i konfiguracjach, dlatego każdy kupujący powinien wiedzieć, czego dokładnie chce. Należy zastanowić się nad tym, czy kanapa narożna będzie wykorzystywana wyłącznie do siedzenia czy także do spania. Czy ważniejszy jest dla nas odpowiedni design czy może dodatkowe funkcje, które zwiększają wygodę. Do tego dochodzi wybór koloru, stylu, wymiarów, kształtu czy też sposobu wykonania.

Informacji jest sporo, dlatego dobrze byłoby je jakoś uporządkować. Wszystko po to, aby zakupiona sofa nie zawiodła.

  • Kanapa z funkcją spania czy bez? Jest to pierwsza kwestią, jaką trzeba się zająć. Producenci starają się spełniać zapotrzebowanie możliwie jak najszerszej grupy klientów, dlatego przygotowują produkty na każdą okazję. Jeśli więc kanapa narożna do salonu ma pełnić jednocześnie funkcję gustownego „wypoczynku” i łóżka dla naszych gości, powinna być rozkładana. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w mieszkaniach i domach, w których nie ma specjalnych pokojów gościnnych.

Oczywiście w przeciwnym wypadku funkcja spania nie jest zbyt potrzebna. W przypadku niektórych mebli może zwiększyć ich cenę, dlatego warto dwa razy się zastanowić, czy na pewno jest potrzebna.

  • Wymiary. Do tej kwestii jeszcze wrócimy, jednak należy podkreślić, że sofa narożnikowa nie powinna zbytnio zastawiać pomieszczenia. Zwłaszcza gdy jest to salon, a więc wnętrze wykorzystywane przez domowników bardzo często. Postawienie w nim masywnego mebla utrudniającego przemieszczanie się nie będzie dobrym pomysłem. Co istotne, podczas zakupu sprawdzić trzeba wymiary zarówno przed, jak i po rozłożeniu sofy (jeśli oczywiście dysponuje funkcją spania). Należy zastanowić się, ile osób powinna pomieścić sofa i na tej podstawie dokonywać wyboru (oczywiście pamiętając jednocześnie o dostępnym metrażu).

  • Sposób wykonania. Ogromne znaczenie ma materiał, z którego skorzystał producent. Musi on spełniać kilka kluczowych kryteriów, związanych z wygodą siedzenia (i ewentualnie spania), wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na wpływ czynników zewnętrznych.

Tanie sofy, wykonane z materiałów kiepskiej jakości, bardzo szybko tracą swoje właściwości i oryginalny wygląd. Stają się wypłowiałe, czym psują wystrój całego wnętrza. W przypadku wielu mebli problemem okażą się oczywiście plamy. Zagrożenie jest poważne zwłaszcza wówczas, gdy w domu lub mieszkaniu znajdują się dzieci lub zwierzęta. Na szczęście na rynku znaleźć można sofy narożne, których obicia są pokrywane materiałami nieabsorbującymi zanieczyszczeń. Wszelkie wylane płyny po prostu się po nich „ześlizgują”. Takie tworzywa zdecydowanie ułatwiają również czyszczenie i pielęgnację. Dzięki temu pozostają eleganckie przez dłuższy czas.

  • Kolor. Pod tym względem wybór jest naprawdę szeroki. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić sofę szara, zieloną, brązową, czerwoną, fioletową czy różową. Sporą popularnością cieszy się ponadto sofa butelkowa. Niektórzy producenci decydują się także na różnego rodzaj zdobienia, które można dopasować do dekoracji znajdujących się w pomieszczeniu.

  • Dodatki. Kanapy do salonu narożne powinny być nie tylko ładne i wygodne, ale też w pełni funkcjonalne. Żeby spełnić tego typu kryteria producenci często decydują się na pewne rozbudowanie swoich produktów. Mowa tu na przykład o wspomnianej już funkcji spania, specjalnym pojemniku na pościel, pufach i podnóżkach dołączanych do zestawu czy o łatwym w obsłudze systemie regulacji. Wszystkie tego typu dodatki mogą zadecydować o ostatecznym wyborze.

  • Producent. W sieci często publikowane są pytania na temat tego, jakiej firmy sofę narożną wybrać. Odpowiedź na tak postawione pytanie przyniosą rozmaite rankingi popularności, które są bardzo często publikowane w sieci. Pokazują one, które produkty cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Do tych informacji warto dodać również opinie publikowane przez klientów, którzy często dzielą się swoimi doświadczeniami z wykorzystania poszczególnych mebli.

Tapczany narożne przeważnie mają kształt litery L, choć są pewne odstępstwa od tej normy. Z tego powodu warto dokładnie przyjrzeć się temu, jak wygląda interesujący nas mebel i w jaki sposób został wykonany. Dodając do tego analizę powyższych informacji, łatwiej można wybrać najlepszy produkt. Dobrze jest pamiętać o tym, że sofy w kształcie litery L przygotowywane są zarówno w wersjach prawostronnych, jak i lewostronnych.

Czy cena powinna mieć w tym przypadku znaczenie? Nie da się ukryć, że jest ona bardzo istotna. Nigdy nie powinna być jednak decydująca. Szukanie na siłę oszczędności często przynosi odwrotny skutek od zamierzonego. Bardzo tanie sofy przygotowywane są bowiem z materiałów kiepskiej jakości, dlatego ich żywotność nie jest tak długa, jak mogło nam się początkowo wydawać. Efektem tego wszystkiego jest konieczność wydania kolejnych pieniędzy na nową sofę, gdy stara ulegnie uszkodzeniu lub straci swój oryginalny wygląd.

Zalety sofy narożnej

Kształt i sposób wykonania sofy narożnej sprawia, że jest ona niezwykle funkcjonalna. Nie dość, że pomieści więcej osób, niż standardowe kanapy, to na dodatek pozwala wygodnie się rozłożyć i zrelaksować po ciężkim dniu w pracy. Do tego dojść może wspomniana już funkcja spania, dzięki której zyskujemy dodatkowe łóżko. W sam raz na wypadek, gdy odwiedzą nas goście.

Meble narożne do salonu, jak sama nazwa wskazuje, mogą zostać ustawione w rogu bądź w miejscu, w którym pozostałe sofy nie sprawdziłyby się najlepiej. Takie produkty są bardzo „ustawne”, co zdecydowanie rozszerza nasze możliwości aranżacyjne. Jest to ważne szczególnie w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu, w których łatwo o zablokowanie drogi przejścia. 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby narożne kanapy stawiać także na środku salonu lub innego wnętrza. Staną się wtedy prawdziwym centrum wypoczynkowym, wokół którego zbierać się będzie rodzina i znajomi. Istotną zaletą sof narożnych jest również fakt, iż występują na rynku w wielu odmianach i konfiguracjach. Szeroki wybór sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Niezależnie od konkretnych wymagań oraz potrzeb. Wystarczy tylko trochę poszukać.

Narożnik Merin LUX 3DL.URCBK, Black Red White

Wymiary sofy narożnej

Poruszaliśmy już tę kwestię, jednak warto do niej powrócić. Wymiary omawianych produktów mają bowiem ogromny wpływ na komfort ich obsługi. Błędy w tym przypadku mogą doprowadzić do konieczności oddania lub sprzedaży zakupionej sofy.

Na początek warto zastanowić się, ile osób będzie korzystało z mebla. Jeśli ma ona służyć tylko nam, spokojnie wystarczy sofa 2-osobowa. Gdy jednak chcemy przyjmować gości, trzeba rozglądnąć się za czymś większy. W zależności od potrzeb sprawdzi się sofa 2-osobowa, 3-osobowa, a nawet 5- czy 6-osobowa. Cały czas należy mieć na uwadze dostępny metraż pomieszczenia. Zastawiony salon nie będzie zbytnio funkcjonalny. Może on wręcz utrudniać wypoczynek.

Jeśli w grę wchodzi również spanie, koniecznie należy zwrócić uwagę na podane przez producenta wymiary sofy po jej rozłożeniu. Ważne jest to, aby zmieściła się w pomieszczeniu i żeby zapewniła maksymalną wygodę wszystkim śpiącym osobom.

Sofa narożna z funkcją spania

Mała sofa narożna rzadko jest rozkładana. W większości przypadków służy ona wyłącznie do siedzenia, dlatego jest zalecana wówczas, gdy nie zależy nam na dodatkowym łóżku, na przykład dla naszych gości.

Jeśli jednak funkcja spania jest ważna, trzeba zwrócić uwagę na wspomniane wcześniej wymiary. Duża sofa, która pozwoli na wygodne spanie dwóm osobom, powinna po rozłożeniu być szeroka na około 120 cm, a długa na 180-200 cm. Takie wymiary zagwarantują maksymalny komfort snu. Dobrze byłoby, aby siedzisko narożne zostało również wyposażone w dodatkowy pojemnik na pościel, tak aby nasi goście mieli do niej łatwy i szybki dostęp.

Design sofy narożnej

Zajęliśmy się już kwestiami praktycznymi, teraz przyszła kolej na wygląd. Koniecznie musi być on zgodny z ogólnym wystrojem wnętrza. W przeciwnym wypadku sofa będzie się zbyt bardzo odznaczała, a aranżacja okaże się niespójna. Wszystko to wpłynie na odbiór pomieszczenia, jak również na komfort przebywania w nim. Biorąc to pod uwagę, przed zakupem należy zwrócić szczególną uwagę na zastosowany styl kanapy. Jak można się domyślić, wybór pod tym względem jest dość szeroki. Poniżej przedstawiamy rozwiązania cieszące się największą popularnością.

  • Styl nowoczesny – sofy wyróżniają się przeważnie jasną kolorystyką, a także kształtami odbiegającymi od tego, czym wyróżniają się produkty „standardowe”. Producenci często decydują się na łączenie różnych materiałów, co również może okazać się bardzo atrakcyjne.

  • Styl skandynawski – rządzi w nim minimalizm, dlatego nie ma tu mowy o wielu zdobieniach czy też elementach od razu rzucających się w oczy. Sofa skandynawska jest zazwyczaj jasna, w wielu przypadkach jest częściowo wykonana z drewna.

  • Styl tradycyjny – klasyczne, niezwykle wygodne sofy, oferowane w ciemnych kolorach i z wieloma poduszkami. Wszystko po to, aby zapewnić maksymalny komfort siedzenia.

Sporym zainteresowaniem cieszy się sofa skórzana, która doskonale pasuje do wnętrz eleganckich, mających pełnić funkcję wizytówki domu lub mieszkania. Co ważne, nie jest to zwykle skóra naturalna, a ekologiczna. Przed zakupem należy zapoznać się z zasadami pielęgnacji tego materiału.

Skórzany Narożnik Dianthus z funkcją spania, Vero

Materiał obiciowy do sofy narożnej

Kanapa rogowa jest zróżnicowana także pod względem stosowanych materiałów. Jak już wspominaliśmy, oferowane są meble skórzane. Do tego dojdą również sofy tapicerowane czy też pokryte przyjemnymi w dotyku tkaninami. Podstawy łóżek są natomiast wykonywane z drewna, aluminium bądź metalu. Warto więc zwrócić dokładną uwagę na to, w jaki sposób i z czego została wykonana interesująca nas sofa.

Dobrze dobrany mebel narożnikowy okaże się niezwykle korzystny. Zarówno pod względem funkcjonalności i wygody, jak i designu. Mamy nadzieję, że powyższe informacje przynajmniej w pewnym stopniu ułatwiły jego wybór.

Zobacz sofy narożne >Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.