15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaką twardość materaca dla dziecka wybrać? Jaki materac dla niemowlaka?

Wygodne miejsce do spania jest ważne nie tylko w przypadku sypialni dorosłej osoby. Będzie również tak samo, a może nawet bardziej istotne, kiedy urządzamy sypialnię dziecka. Sen ma bowiem fundamentalne znaczenie w przypadku prawidłowego rozwoju naszej pociechy. Warto więc zrobić wszystko, by zapewnić do niego jak najlepsze warunki. Dlatego podczas urządzania pokoju dla dziecka, musimy zadbać nie tylko o funkcjonalne dziecięce meble, ale również materac o odpowiednich właściwościach. Jaki materac dla dziecka wybrać? Jaką twardość powinien mieć materac dla dziecka, a jaką materac przeznaczony dla niemowlaka? Na te pytanie odpowiemy w tym materiale.

Udostępnij:
Jaką twardość materaca dla dziecka wybrać? Jaki materac dla niemowlaka?

Dlaczego odpowiedni materac dla dziecka jest ważny?

Podczas snu nasz organizm regeneruje się i odpoczywa. W przypadku dziecka odgrywa jednak szczególnie ważną rolą. Komfortowy sen daje możliwość odpowiedniego wzrostu organizmu dziecka. Podczas niezakłóconego snu przysadka mózgowa może wydzielać odpowiednią ilość hormonu wzrostu, który odpowiada za rozwój dziecka. Zaburzania snu mogą wpłynąć na jego nieprawidłowe wydzielanie i tym samym na ograniczoną zdolność organizmu do wzrostu. Odpowiednio dobrany materac zapewni dziecko dobry sen i przede wszystkim da możliwość zdrowego rozwoju.

Kolekcja Simi

Kolekcja Simi do pokoju dziecka

Jaka twardość materaca dla dziecka?

Twardość materaca jest określana literą H od słowa “hardness” czyli twardość i może przybierać wskaźnik od H1 do H4, gdzie H1 to materac najbardziej miękki, a H4 - najbardziej twardy. Twardość wybranego materaca zależy od wagi jego użytkownika. Materace dla najlżejszych osób będą określane literą H1, a dla ważących najwięcej H4. 

Ta reguła i klasyfikacja dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci, co warto wyraźnie zaznaczyć, dopiero od wieku przedszkolnego. Dlatego dla dzieci powyżej wieku przedszkolnego najczęściej wybieranym materacem, odpowiednim dla osób do 50-60 kg, będzie materac oznaczony jako materac H1. Taki materac będzie odpowiedni dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, nie wcześniej niż gdy dziecko osiągnie 6 lat.

Dla starszych dzieci - nastolatków, może być potrzebny nieco twardszy materac, oznaczony jako materac H2. Pamiętajmy, że wszystko zależy tak naprawdę od wagi osoby użytkującej łóżko i materac.

Bardzo ważne, by rozróżnić materac dla dziecka od materaca dla niemowlaka i najmłodszych dzieci do 6 lat. Materace dla niemowlaków należy bowiem wybrać według zdecydowanie odmiennych zasad, o których opowiemy poniżej.

Kolekcja Lilo

Kolekcja Lilo do pokoju dziecka

Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Wątpliwości może również dostarczać zagadnienie: jaki materac dla niemowlaka wybrać? Podczas wyboru materaca dla niemowląt, szczególną uwagę należy zwrócić na twardość materaca. Będzie ona ważna ze względu na możliwość samodzielnego przekręcania się dziecka. Dla niemowlaków jest ona niewielka, a miękki materac będzie dodatkowo ją ograniczał, co może skończyć się nawet tragicznie. Dlatego materac do łóżeczka nie powinien być zbyt miękki. Co ważne, nie może być jednak również zbyt twardy, by nie powodować problemów z kręgosłupem u dziecka w późniejszym czasie. 

Dobrym rozwiązaniem dla niemowlaka będzie średnio-twardy materac piankowy, który zapewni dziecku dobre podparcie na długości całego ciała, stabilność tułowia oraz brzucha. Pamiętajmy, że bezpieczny materacyk dla niemowlaka powinien posiadać też odpowiednie atesty i certyfikaty, które poświadczą, że materac jest wolny od szkodliwych substancji chemicznych, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Aby wybór materaca dla niemowlaka był prosty i nie przysparzał wątpliwości, producenci przygotowali specjalną ofertą, która jest przeznaczona tylko dla najmłodszych dzieci. Odpowiedni materacyk zapewni niemowlakowi bezpieczny i zdrowy sen.

Używany materac dla niemowlaka - tak czy nie?

Przygotowując wyprawkę dla niemowlaka zastanawiamy się, które rzeczy możemy nabyć z tak zwanej drugiej ręki. Śpioszki czy zabawki często dostaniemy od rodziny czy znajomych. Dzięki temu rzeczy mogą zyskać nowe życie. Czy używany materac dla niemowlaka to dobry pomysł? Zdecydowanie nie. Przygotowując pokój dla małego dziecka powinniśmy kupić nowy materac. Dlaczego?

Przede wszystkim używany materac odkształca się i traci swoje właściwości. W przypadku materacyka dla niemowlęcia szczególnie ważne jest, by materac był odpowiednio twardy i niezniekształcony. Musi odpowiednio dopasować się do sylwetki malucha, a te pomiędzy sobą mogą się różnić. Dodatkowo używany materac mógł być wcześniej poddany zabrudzeniom. Nawet jeśli jest odpowiednio doczyszczony z zewnątrz, nie wiemy, czy w jego środku nie kryją się chorobotwórcze drobnoustroje.

Jaki materac dla dziecka wybrać? Czy dokupić nakładkę na materac?

Dobrze wybrać materac, który będzie się dostosowywał do sylwetki naszego dziecka. W tym celu najlepiej sprawdzą się materace wykonane z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej, które niejako będą otulać ciało dziecka. Jeśli zależy nam, by materac do łóżeczka miał dodatkowo właściwości antyalergiczne, najlepiej wybrać ten lateksowy, w którym nie będą rozwijać się grzyby i roztocza.

Jeśli chcemy, by materac dłużej zachował swoje właściwości nie brudził się zbyt szybko, możemy dodatkowo dokupić pokrowiec na materac lub materac nawierzchniowy. Tego rodzaju materac stanowi dodatkowo wyposażenie łóżka, które ma wiele zalet. Przede wszystkim możemy go łatwo wyprać, bo będzie bardzo ważne zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci. Dodatkowo nakładka może mieć właściwości antybakteryjne czy antywirusowe.

Kolekcja Todi

Kolekcja Todi do pokoju dziecka

Wybór odpowiedniego materaca jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju naszego dziecka niezależnie od jego wieku. Wpłynie na jego komfort snu, ciało i tak jak w przypadku dorosłej osoby - na ogólny poziom wyspania. Wybierając go przeanalizujmy odpowiednią twardość i materiał, z którego został wykonany. Im lepsze jakościowo materace, tym wyższa cena. Pamiętajmy jednak, że inwestujemy w zdrowie i prawidłowy rozwój naszego dziecka. Mamy nadzieję, że nasz artykuł ułatwi wybór odpowiedniego materaca zarówno dla młodszego dziecka jak i dla niemowlaka. Chcesz dowiedzieć się jakie są rodzaje materacy i czym się od siebie różnią? Zajrzyj do naszego drugiego artykułu!

Zobacz nasze materace >Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.