15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Klon palmowy: Jak uprawiać i pielęgnować klon palmowy?

Wybór odpowiednich roślin jest niezwykle istotnym elementem aranżacji posesji. Rośliny przykuwać wzrok oraz wprawiać w zachwyt. Warto zdecydować się na dekoracyjne drzewka, takie jak klon palmowy. Uprawa i pielęgnacja tej rośliny jest banalnie prosta - sprawdź, na czym dokładnie polega oraz poznaj przydatne triki!

Udostępnij:
Klon palmowy: Jak uprawiać i pielęgnować klon palmowy?

Wybór odpowiedniego stanowiska dla klonu palmowego

Klon palmowy pochodzi z Dalekiego Wschodu i nie bez powodu nazywany jest tzw. perłą japońskich ogrodów. Roślina ta występuje w wielu odmianach, dzięki czemu każdy ogrodnik może w pełni kierować się własnym gustem. Do najpopularniejszych wyborów zalicza się czerwonolistna Atropurpurea oraz Dissectum Nigrum, posiadająca charakterystyczne, postrzępione liście koloru brązowo-czerwonego.

Meble ogrodowe stanowią podstawę w przypadku aranżacji podwórka. Muszą być wygodne i przyjemne w codziennym użytkowaniu, aby możliwy stał się relaks na najwyższym poziomie. Jednak warto zadbać również o odpowiednią roślinność, która będzie stanowiła perfekcyjną dekorację. Dlatego klon palmowy może okazać się idealnym rozwiązaniem. Lubi on światło słoneczne, jednak jednocześnie posiada sporą skłonności do oparzeń.

Z tego względu należy znaleźć dla niego miejsce wystarczająco oświetlone, a zarazem zacienione przez kilka godzin w ciągu dnia. Na początku może wydawać się to niezwykle skomplikowane, lecz istnieje sprytne rozwiązanie tego problemu. Wystarczy posadzić rośliny blisko ogrodzenia lub budynku. Dzięki temu otrzyma ona jednocześnie cień, jak i promienie słoneczne.

Klon palmowy jest elementem ozdobnym ogrodu, który zawsze przyciąga spojrzenia wszystkich gości. Doskonale prezentuje się samodzielnie, np. niedaleko wejścia domu. Eleganckie stoły ogrodowe będą dla niego niemniej doskonałym towarzystwem. Co ważne, roślina ta nie konkuruje z innymi gatunkami, gdyż jej korzenie nie zagłębiają się w podłoże. Cecha ta sprawia, że może bez problemu rosnąć w towarzystwie innych drzew i krzewów.

Krok po kroku: sadzenie i zakładanie ogrodu z klonami palmowymi

Sadzenie klonu palmowego w ogrodzie wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Sadzonki są ukorzenione w doniczkach, co pozwala na wykorzystywanie ich przez cały okres wegetacji. Jednak zazwyczaj przyjmuje się, że najlepiej ukorzenią się i przezimują te, które zostaną posadzone wiosną. W sklepach ogrodniczych często można spotkać się z drzewami o gołych korzeniach. Najpierw pozbądź się z nich wszelkich zgniłych części, a dopiero potem posadź sadzonkę.

Drzewo to nie występuje naturalnie w Polsce, co nie oznacza jednak, że nie można pokusić się o jego uprawę w tutejszym klimacie. Jeśli wybrane zostanie perfekcyjne stanowisko, a korzeń będzie odpowiednio zabezpieczony, roślina potrafi przetrzymać temperaturę do -20 stopni Celsjusza. Dobrze zasadzona, może osiągać nawet 10 metrów wysokości. Natomiast w Europie jego wielkość dochodzi zazwyczaj do 3-4 metrów.

Kolekcja Rosarium

Kolekcja Rosarium

Pielęgnacja klonu palmowego: nawożenie, podlewanie i przycinanie

Pielęgnacja klonu palmowego w domu nie jest wcale tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Podłoże, w przypadku tej rośliny, musi posiadać lekko kwaśny odczyn oraz być cały czas wilgotne. Zbyt suche, podmokłe oraz zasadowe środowiska zupełnie nie nadają się do jego uprawy. Klon wymaga żyznej gleby - w przeciwnym razie staje się niezwykle podatny na choroby.

Jednak roślina nie potrzebuje intensywnego nawożenia. Do prawidłowego wzrostu oraz ładnego wyglądu w zupełności wystarczy nawożenie wiosenne i letnie. Chociaż klon dobrze znosi przycinanie i dosyć szybko się regeneruje, nie powinno robić się tego zbyt często. Wbrew pozorom można w ten sposób uzyskać zupełnie odwrotny efekt, który nie będzie prezentował się estetycznie.

Najlepszym pomysłem okazuje się ręczne usuwanie zniszczonych, suchych lub zmarzniętych liści oraz wszelkich uszkodzonych gałązek. Kluczowe w uprawie okazuje się również odpowiednie podlewanie. Przede wszystkim latem niezwykle ważne jest utrzymanie stałej wilgotności podłoża. Gdy temperatury są wysokie, należy często podlewać drzewko niewielkimi ilościami wody.

Zadbane kwiaty i drzewa potrafią niesamowicie cieszyć oczy. W końcu są one efektem ciężkiej pracy i wysiłku. Krzesła ogrodowe zapewniają wygodę i komfort podczas podziwiania tej jednej z najpiękniejszych, egzotycznych roślin. Zadziwia ona intensywnym kolorem liści, których widok odpręża i relaksuje. Bez wątpienia profesjonalne nawożenie i podlewanie klonów palmowych jest warte dla uzyskania takiego efektu.

Kolekcja Ivory

Kolekcja Ivory

Rozwiązanie problemów: jak radzić sobie z wyzwaniami w uprawie klonu palmowego

Niestety, późniejsze wyzwania w uprawie klonu palmowego mogą zaskoczyć początkujących ogrodników. Z jakimi problemami można spotkać się w przypadku tej rośliny? Najczęściej choruje ona z powodu niewłaściwego podłoża lub zbyt dużej wilgotności. Z tego względu należy zachować szczególną rozwagę oraz zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia gleby.

Przesuszone podłoże również nie wpływa w sposób korzystny na rozwój oraz wygląd tego drzewka. Dlatego tak ważny jest umiar, do którego powinien dążyć każdy ogrodnik. Jednak wystarczy odrobina praktyki, a każdy nabierze w tym wprawy. Należy wyłącznie być spokojnym i cierpliwie dążyć do zamierzonego celu.

Zazwyczaj można spotkać się także ze zbyt szybkim schnięciem liści lub ich opadaniem. Przyczyną takiego zjawiska może być zbyt duże nasłonecznienie. Dlatego tak ważne jest zapewnienie roślinie odrobiny zacienionego miejsca, które będzie stanowiło ochronę przed intensywnym promieniowaniem świetlnym. W takich warunkach może ona rozwijać się bez żadnych problemów.

Zestawy mebli ogrodowych pozwolą na podziwianie każdego dnia efektów Twojej ciężkiej pracy. Codzienne obserwowanie rośliny pozwala na szybkie wykrycie wszelkich problemów, dzięki czemu możliwe staje się ich bezproblemowe zwalczenie. Zadbaj jednocześnie o swój relaks oraz doskonałą prezentację podwórka. Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.