Infolinia: 533 355 377 lub 22 465 99 70
(Pon-Pt 9:00-21:00, Sob-Nd 9:00-18:00)
0
Schowek
0
KOSZYK
Jesteś tutaj: 

Jak urządzić garderobę? 

 

 

Miejsce na garderobę

Myśląc o urządzeniu garderoby, najpierw musimy zdecydować gdzie miałaby ona się znajdować. Mamy kilka możliwości w zależności od powierzchni jaką dysponujemy. W małych mieszkaniach najczęściej garderoby znajdują swe miejsce we wnękach lub w przedpokojach. Jeśli mieszkamy w dużym mieszkaniu lub w domu umiejscowienie garderoby może pomóc nam zagospodarować trudne miejsce, np. pod schodami lub skosy dachu na poddaszu.

Jeśli chcemy urządzić garderobę w osobnym pomieszczeniu musimy brać pod uwagę powierzchnię min 6-8 m kw. Musimy zwrócić uwagę na to ile osób będzie korzystało z garderoby i określić ilość ubrań, bo od tego zależeć będzie rozplanowanie, ilość i rozmieszczenie poszczególnych półek, szuflad, koszów a także wieszaków do ubrań dłuższych i krótszych.

Jeżeli decydujemy się na jedną garderobę dla wszystkich domowników, musimy pomyśleć o najłatwiejszej komunikacji.Najlepszym miejscem na garderobę jest hol przy wspólnej łazience lub przedpokój łączący kilka sypialni, by każdy miał do niej swobodny dostęp. Jeżeli natomiast powierzchnia naszego domu pozwala na utworzenie osobnej garderoby dla każdego domownika, najlepiej zaplanować jej drzwi w sypialni.
 
 

Jak powinna wyglądać garderoba?

Pamiętajmy aby nie marnować miejsca w garderobie. Warto pomyśleć o tym, aby była ona zabudowana półkami do samego sufitu. W półkach górnych, trudniej dostępnych możemy umieścić rzadziej używane rzeczy. Możemy tam umieścić też opuszczany drążek, tzw. pantograf. Spodnie czy spódnice można powiesić na specjalnych wieszakach umieszczonych w poprzek szafy i wysuwanych razem w formie szuflady. Ważne jest również, aby przemyśleć, po które rzeczy sięgamy najczęściej. Wtedy można tak rozplanować naszą garderobę, by właśnie te ubrania były pod ręką.
Zwróćmy uwagę na wygospodarownie miejsca na konkretne elementy naszej garderoby. Jeśli posiadamy kapelusze, warto wcześniej stworzyć przestrzeń na specjalne pudła do ich przechowywania. Na przechowywanie butów doskonale nadają się wysuwane dwupoziomowe półki. Można je również przechowywać w przezroczystych pudełkach. Opisy lub zdjęcia ułatwią nam odszukanie potrzebnej pary. Jeżeli mamy sporą kolekcję pasków, krawatów, apaszek, wystarczy zrobić w szufladach specjalne przegródki. Jeśli chcemy również przechowywać w garderobie biżuterię, możemy zaprojektować poręczne miniszufladki. Jeśli mamy możliwość - idealnie byłoby zagospodarować miejsce na walizki czy deskę do prasowania.
 
 

Wygląd garderoby jest ważny

Warto zastanowić się nad wyglądem zewnętrznym naszej garderoby. Mamy dwie możliwości - albo ją ukryć, albo podkreślić jej istnienie.
W większości przypadków garderoby wypełniają wnęki, lub zajmują całe ściany w sypialniach. Jeżeli chcemy, by to inne meble pełniły wiodącą rolę w aranżacji wnętrza, np. piękne łóżko w sypialni, garderoba musi zejść na drugi plan. Trzeba wówczas zrobić wszystko, aby szafy garderobiane nie dominowały w naszym wnętrzu. Warto wybrać drzwi przesuwane, które wtopią się w otoczenie, np. za sprawą dobrania ich do koloru ścian.
Jeśli chcemy zaakcentować obecność garderoby i wyeksponować ją, odpowiednim miejscem do takich eksperymentów może być przedpokój. Możemy wykorzystać drzwi garderoby jako dekoracyjny element, naklejając na nie np. ciekawą fototapetę, dekoracyjną tkaninę lub wybierając drzwi z drewna o niepowtarzalnych słojach.
Planując naszą garderobę pamiętajmy o takich ważnych "drobiazgach" jak o oświetleniu, stoperach w szynach drzwi czy szczotkach uszczelniających.
Warto pamiętać, że garderoba potrzebuje doprowadzenia wentylacji. Idealnym rozwiązaniem jest okno w garderobie, gdy jednak nie ma na nie możliwości, musimy zamontować kratkę wentylacyjną, by umożliwić właściwą cyrkulację powietrza.
 
Jakie korzyści przyniesie nam dobrze zaplanowana garderoba? Ułatwi znalezienie ubrania, pomoże utrzymać porządek, zaoszczędzi nam cenny czas przyspieszając wyjście z domu, może być ozdobą naszego mieszkania lub domu.
Otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach w naszym sklepie!
 
TwojeMeble.pl - To najlepszy internetowy sklep meblowy w Polsce. Posiada bardzo bogatą ofertę skierowaną zarówno dla osób szukających klasycznych jak i bardziej nowoczesnych mebli. W naszym serwisie znajdzie Państwo produkty takich firm jak: Black Red White, Meble Forte, Szynaka Meble, Meble Wójcik, Meble Bydgoskie i wielu innych największych polskich producentów meblowych. Prowadząc sklep meblowy online staramy się przygotować dla naszych klientów jak najbardziej atrakcyjną pod względem cenowym ofertę mebli. TwojeMeble.pl to sklep meblowy właśnie dla Ciebie!