15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zamontować szafkę nad umywalką? Na jakiej wysokości?

Twoja łazienka jest już prawie gotowa? Do skończenia aranżacji brakuje tylko szafki nad umywalką? Sprawdź, jaki mebel wybrać, poprawnie go zamontować i na jakiej wysokości to zrobić. Dlaczego warto doposażyć łazienkę w taką szafkę? Szafka nad umywalką to praktyczny schowek na kosmetyki czy leki, który jeśli jest dodatkowo wyposażony w lustro, będzie bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Sprawdź wszystko, co musisz wiedzieć o mocowaniu szafki w łazience!

Udostępnij:
Jak zamontować szafkę nad umywalką? Na jakiej wysokości?

Po co znać właściwy rozmiar szafki nad umywalką?

Jeśli planujesz zakup lub instalację szafki nad umywalką, ważne jest, aby wiedzieć, jaki rozmiar szafki jest dla Ciebie odpowiedni i na jakiej wysokości ją umieścić. Wymiary szafki powinny umożliwić wygodne wykorzystanie dostępnej nad umywalką przestrzeni i zminimalizować zmarnowanie potencjału łazienki. Pamiętajmy, że jeśli szafka nad umywalką będzie zbyt duża, używanie umywalki może stać się kłopotliwe. Zbyt mała szafka nie spełni natomiast swojego funkcjonalnego zadania.

Wysokość szafki nad umywalką  oraz jej rozmiar powinny być dostosowana do wysokości użytkowników oraz optymalnie współgrać z aranżacją łazienki. Prawidłowa wysokość zapewni, że podczas wykonywania codziennych czynności korzystanie z umywalki będzie bezpieczne i po prostu wygodne.

Kolekcja Henk

Kolekcja Henk

Jak dobrać właściwy rozmiar szafki nad umywalką i wysokość jej zawieszenia? 

Poza wyglądem szafki bardzo ważne jest wybranie właściwego rozmiaru szafki, ale również wysokości jej zawieszenia. To bardzo ważny element łazienkowego projektu. Szafka zawieszona na odpowiedniej wysokości sprawi, że korzystanie z niej będzie wygodne. Najważniejszym punktem do rozważenia jest ergonomia. Przede wszystkim osoba korzystająca z umywalki musi mieć swobodny dostęp do szafki, ale równocześnie też do umywalki. Pamiętajmy, że ważna jest również głębokość szafki. A ta nie może być zbyt duża. Zbyt głęboka szafka będzie za bardzo wystawać i tym samym utrudni dostęp do umywalki.

Na jakiej wysokości zawiesić więc szafkę nad umywalką? Musimy dopasować ją do naszego wzrostu. Najlepiej jeśli szafka znajduje się na wysokości naszego wzroku. Wzrok powinien być na wysokości około ¾ od dolnej krawędzi szafki.


Czy można dowolnie modyfikować wysokość szafki nad umywalką? 

Czy można dowolnie modyfikować wysokość szafki nad umywalką? Odpowiedź jest prosta i brzmi: tak, możesz modyfikować wysokość umieszczenia szafki nad umywalką. W zależności od potrzeb możesz po prostu obniżyć lub podnieść szafkę do optymalnej wysokości. Ważne jest przede wszystkim, aby zachować odpowiednie proporcje w projektowaniu wnętrza łazienki. Pamiętajmy jednak, że jeśli szafkę zawieszamy na płytkach i wiercimy w nich dziury, warto dobrze przemyśleć decyzję o zmianie wysokości mebla. Ślady po śrubach trzeba będzie bowiem odpowiednio ukryć.

Jak zamocować szafkę nad umywalką?

Mocowanie szafki nad umywalką może wydawać się trudne, ale to naprawdę całkiem proste. Przede wszystkim musisz zdecydować gdzie i jak chcesz zamontować szafkę. Odpowiednio zaznacz miejsce, w którym znajdzie się szafka i otwory do mocowania. Wybierz też odpowiedni rodzaj mocowania, który będzie miał odpowiednio długie śruby, dobrane do rodzaju ściany. Odpowiednie mocowanie zapewni bezpieczeństwo i stabilne korzystanie z szafki.

Po nawierceniu otworów i zawieszeniu szafki, sprawdźmy czy jest odpowiednio wypoziomowana. Na koniec pamiętajmy, by jeszcze raz sprawdzić stabilność i pewność mocowania, które zastosowaliśmy. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

 

Łazienka wyposażona w szafkę nad umywalką może być bardziej praktyczna i funkcjonalna. Pamiętajmy jednak, by mebel i jego usytuowanie odpowiednio dobrać do naszej łazienki i umywalki. Ani zbyt mała, ani tym bardziej zbyt duża szafka, nie sprawdzą się dobrze jeśli będą nieodpowiednie do naszego wnętrza. A może zastanawiasz się, jakie lustro do łazienki wybrać? Przeczytaj nasza artykuł i zainspiruj się do zmian!Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.