15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak poukładać rzeczy w szafkach kuchennych? O sprytnej organizacji kuchni

Kuchnia to niełatwe pomieszczenie pod względem utrzymania czystości. Przeważnie spędzamy w niej dużo czasu, przyrządzając posiłki, co wiąże się nieustannymi zabrudzeniami. Właściwe rozmieszczenie wszystkich akcesoriów kuchennego wyposażenia oraz zastosowanie funkcjonalnych rozwiązań z pewnością ułatwi użytkowanie kuchni i utrzymanie w niej porządku. Z tego artykułu dowiecie się jak poukładać rzeczy w szafkach kuchennych.

Udostępnij:
Jak poukładać rzeczy w szafkach kuchennych? O sprytnej organizacji kuchni

Od czego zacząć organizację szafek w kuchni?

Od czego zacząć? Organizację kuchni należy przemyśleć już na etapie jej projektowania. Przy wyborze szafek kuchennych należy wziąć pod uwagę ilość miejsca, które będzie nam potrzebne do przechowywania. Na uwadze należy mieć również ergonomię wnętrza. Kuchnię najlepiej podzielić na strefy robocze, tj. strefę strefę zapasów, przechowywania, przygotowywania, gotowania oraz strefę zmywania, a akcesoria kuchenne poukładać w szafkach zgodnie z wyodrębnionymi strefami.

Szafka na przyprawy

Przechowywanie przypraw w kuchni czasami bywa problematyczne. Źle przechowywane przyprawy wysypują się, robiąc niepotrzebny bałagan. W takiej sytuacji dobrze jest zaopatrzyć się w różnego rodzaju pojemniki i słoiki na przyprawy. Zarówno przyprawy jak i przetwory mogą być schowane w szafkach lub szufladach - wedle naszego upodobania. W obu przypadkach dobrym wyjściem będzie podpisanie poszczególnych słoików i pojemników nazwami przypraw. Ułatwi to szybsze znalezienie określonego produktu i pomoże uniknąć bałaganu w szufladzie. Kolorowe przyprawy mogą pełnić w kuchni funkcję dekoracyjną - można wyeksponować je na kuchennym blacie albo na półkach. Do przechowywania przypraw mogą posłużyć także funkcjonalne relingi kuchenne. 

Kuchnia Semi Line

Sztućce - organizery do szuflad kuchennych

W przypadku sztućców przydadzą się specjalne pojemniki z przegrodami. Organizery na sztućce najlepiej umieścić w szufladzie zaraz pod blatem tak, by zawsze były w zasięgu ręki. Organizery do szuflad kuchennych pozwolą uporządkować wszystkie sztućce oraz inne akcesoria kuchenne. Z przodu szuflady należy umieścić najczęściej używane sztućce, natomiast w głębi te, z których nie korzystamy na co dzień. Bardzo ostre noże kuchenne lepiej przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych stojakach lub na zamontowanej na ścianie między szafkami listwie magnetycznej. W ten sposób unikniemy skaleczenia się, na które jesteśmy narażeni w przypadku sięgania po noże do szuflady. 

Jak zagospodarować szafki narożne?

Szafki narożne są zazwyczaj najbardziej pojemne ze wszystkich szafek kuchennych. Z tego powodu będą najlepsze do przechowywania garnków i innych większych akcesoriów kuchennych. Niekiedy dostęp do wnętrza szafki narożnej bywa utrudniony. W takiej sytuacji pomocne będzie zamontowanie wysuwanych koszy cargo. Ułatwią one przechowywanie garnków i pokrywek. Garnki najlepiej przechowywać w okolicy strefy gotowania, czyli w niedalekiej odległości od piekarnika. Wysuwane kosze Cargo to praktyczny mechanizm który ułatwia utrzymanie porządku w szafkach kuchennych. Wysuwane półki mogą posłużyć również do stworzenia domowej spiżarni.

Głębokie szuflady i szafki dolne

Do przechowywania garnków i większych naczyń mogą posłużyć także głębokie szuflady oraz pojemne, dolne szafki. Rzadko używane przedmioty, szczególnie te większych rozmiarów najlepiej schować w dolnej części mebli kuchennych, ponieważ wydobycie ich z dolnych szuflad lub szafek będzie znacznie prostsze, niż sięganie do szafek górnych. W dolnej szafce pod zlewem najlepiej umieścić kosz na śmieci oraz przechowywać środki czystości. 

Szafki wiszące

Górne szafki wiszące sprawdzą się najlepiej do przechowywania kawy, herbaty oraz szklanek i kubków. W tej części zabudowy kuchennej najlepiej przechowywać rzeczy, z których korzystamy najczęściej. W wiszących szafkach kuchennych pomieszczą się także niewielkie naczynia, np. talerzyki.  Dzięki umieszczeniu ich w tym miejscu, będziemy mieć do nich prosty dostęp.

Mimo, że kuchnia jest nieustannie narażona na bałagan, utrzymanie porządku w szafkach kuchennych wcale nie musi być trudne. By uniknąć bałaganu wystarczy rozplanować ułożenie poszczególnych rzeczy zgodnie z zasadami ergonomii. A może potrzebujecie pomocy w funkcjonalnym zaprojektowaniu kuchni na wymiar? Umówcie spotkanie z naszym projektantem kuchni i stwórzcie wspólnie idealną przestrzeń do gotowania!

Projekt Kuchni >

 Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.