15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaka wysokość biurka?

 

Podczas zakupu lub budowy biurka należy pamiętać o konieczności określenia kluczowych parametrów, które będą miały wpływ na komfort jego obsługi. Co więcej, może to odbić się również na kondycji naszego organizmu. Zwłaszcza kręgosłupa, który powinien być chroniony przed nadmiernymi obciążeniami. Jednym z najważniejszych parametrów technicznych jest bez wątpienia wysokości biurka.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ pozwala przyjąć i utrzymać właściwą pozycję podczas pracy. Nie musimy się garbić, aby nadmiernie schylać, by wykonać konkretne czynności. Nic nie stoi nam na przeszkodzie ku temu, aby przyjąć wyprostowaną, niewymuszoną postawę, dzięki której komfort pracy zdecydowanie wzrośnie.

Warto w tym miejscu pamiętać, że to, jak wysokie powinno być biurko, jest zależne od kilku kwestii. Ogromne znaczenie ma zwłaszcza nas wzrost, a także wysokość używanego fotela. Do tego dodać trzeba rodzaj stosowanego sprzętu oraz specyfikę pomieszczenia, w który biurko się znajduje. Jak więc widać, nie zawsze jest to sprawa prosta. Wręcz przeciwnie. Może stworzyć nam masę problemów, jeśli nie podejdziemy do niej z odpowiednim przygotowaniem i po uwzględnieniu najważniejszych kryteriów.

Udostępnij:
Jaka wysokość biurka?

Jak dobrać wysokość biurka?

Nie da się ukryć, że biurko to mebel, przy którym spędzamy bardzo dużo czasu. Służy nam ono do pracy, nauki, a także relaksu – grania, oglądania filmów czy też przeglądania portali internetowych. Jeśli siedzenie za biurkiem będzie wiązało się z przyjmowaniem nieprawidłowej postawy, doprowadzi do wielu poważnych problemów. Wiążą się one między innymi intensywnym bólem, osłabieniem mięśni i stawów oraz wieloma innymi dolegliwościami.

Wpływ na to wszystko ma też wysokość blatu. Nie może być on ani za niski, ani zbyt wysoki. O czym więc warto pamiętać? Jak już wspomnieliśmy, kluczowe znaczenie ma nasz wzrost. Nieco inne biurka przygotowywane są dla osób wysokich, a inne dla tych niższych. Z tego powodu dobrze jest wykonać pewne obliczenia bądź zwrócić uwagę na optymalne i standardowe wartości, do których przejdziemy za chwilę.

Najpierw należy jeszcze wspomnieć o tym, jak wiele rodzajów biurek znaleźć można na rynku. Szczególnie interesujące wydają się te, które zostały wyposażone w mechanizmy regulacji. Pozwalają one na swobodną zmianę wysokości blatu, w zależności od indywidualnych potrzeb. Okaże się to doskonały produkt zwłaszcza wtedy, gdy z biurka korzysta więcej niż jedna osoba. Zamiast manipulować wysokością krzesła, wystarczy dostosować blat. Tego typu rozwiązania zazwyczaj obsługują:

  • biurka gamingowe,

 

  • biurka specjalistyczne,

  • biurka ergonomiczne.

Należy pamiętać przy tym również o tym, że odpowiednie dostosowanie wysokości blatu ma znaczenie w każdej sytuacji. Niezależnie od tego, czy kupujemy modele standardowe, dedykowane czy biurka narożne, które zazwyczaj wyróżniają się specyficznym kształtem. Omawiane kryteria spełniać powinno też biurko dla dzieci. Długotrwała nauka przy źle dobranym meblu negatywnie odbije się na kondycji ich pleców, co może mieć konsekwencje również w przyszłości.

Optymalna wysokość biurka

Skoro wiemy już, co ma wpływ na dobór konkretnych mebli, a także jak ważna jest prawidłowa wysokość, możemy przejść do przedstawienia konkretnych wartości. Trzeba jeszcze raz podkreślić, że mają one znaczenie bez względu na to, czy jest to biurko gamingowe, narożnikowe czy dziecięce. Jeśli chodzi o wysokość, zazwyczaj jest ona dobierana do trzech grup użytkowników. 

  • W pierwszej znajdą się osoby o wzroście do 170 cm. W ich przypadku optymalna wysokość będzie oscylowała w przedziale od 72 do około 75 cm. Takie wartości pozwolą na przyjęcie wygodnej, niewymuszonej pozycji, nie będą więc negatywnie wpływały na komfort codziennej pracy, nauki czy zabawy.

  • W drugiej grupie znajdą się osoby mierzące od 171 o mniej więcej 180 cm. Dobór optymalnej wysokości blatu dla nich może sprawiać pewne trudności. Wynika to z oferty sklepów meblarskich, które nie zawsze są pod tym względem zróżnicowane. Z tego powodu warto stawiać głównie na firmy cieszące się sporym uznaniem na rynku i wyróżniające się bardzo szerokim katalogiem produktowym. Jeśli zaś chodzi o konkretne wartości, osoby z tego przedziału powinny celować biurka, których blat został na ustawiony na wysokość od 75 do 80 cm. Ponownie pozwoli to na wygodne siedzenie przed komputerem, bez obawy ewentualny ból pleców czy też innego rodzaju dolegliwości.

  • Jak można się domyślić, trzecią grupę tworzą użytkownicy o wzroście powyżej 180 cm. Wysocy użytkownicy powinni kupować biurka o wysokości od 80 do nawet 90 cm. W ich przypadku szczególnie przydatna wydaje się regulacja wysokości, którą obsługują głównie biurka gamingowe i specjalistyczne. Podczas ich zakupu należy oczywiście zwrócić uwagę na zakres regulacji. Musi ona pozwalać na ustawianie optymalnych dla nas wartości. 

Specyficzną kategorię tworzą tak zwane biurka do pracy na stojąco. Jak pokazują liczne badania, utrzymywanie takiej postawy często okazuje korzystne dla kręgosłupa. Wszystko dzięki przyjmowaniu naturalnej postawy, która nie obciąża nadmiernie kręgosłupa, ani podtrzymujących go mięśni. Co ciekawe, wysokość takich mebli wynieść może od 100 do nawet 120 cm. Jeśli konstrukcji tego typu brakuje w ofertach sklepów, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zdecydować się na meble na zamówienie. Jest to najlepszy sposób, by zyskać konstrukcję doskonale dopasowaną do naszego wzrostu, a także indywidualnych potrzeb oraz wymagań. Bez względu na to, w jaki sposób konstrukcja ta ma być przez nas użytkowana.

 

Kolekcja Capella, Livin Hill

Standardowa wysokość biurka

Wspomnieliśmy o wysokościach optymalnych. Teraz przyszła kolej na wartości standardowe, wynikające z praktyki oraz przepisów (np. BHP). Ogromny wpływ na to mają ponadto oferty sklepów meblarskich. Jak już wspomnieliśmy, nie zawsze są one tak szerokie i zróżnicowane, jak byśmy chcieli. Zazwyczaj wysokość sprzedawanych mebli oscyluje w granicach 72 do 80 cm. Jeśli zależy nam na czymś większym, musi poświęcić nieco więcej czasu na poszukiwania.

Jak wskazują przepisy BHP, minimalna wysokość biurka komputerowego powinna wynieść 72 cm. Nie jest to jednak wartość, która zadowoli wszystkim. Osoby wysokie będą zmuszone przyjmować pozycję zgarbioną, co źle wpłynie na komfort pracy. Do tego dojdzie jeszcze negatywny wpływ na kręgosłup. Pojawić może się intensywny ból, dyskomfort, a nawet zmiany zwyrodnieniowe, które w znaczący sposób odbiją się na naszym zdrowiu.

Podczas określania standardowej i optymalnej wysokości blatu biurka, należy pamiętać również specyfice miejsca pracy. Wpływ na ostateczne wartością mogą mieć następujące kwestie.

  • Wysokość monitora. Jak wskazują obowiązujące zasady, górna część ekranu powinna znajdować się na linii wzroku lub tuż pod nią. Tylko wtedy możemy mówić o przyjęciu naturalnej postawy. Jeśli okaże się, że biurko jest nieco za niskie, warto skorzystać ze specjalnych podstawek na monitory lub laptopy. Bardzo często są one wyposażane w mechanizmy regulacyjne, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby dostosować parametry sprzętu do własnych potrzeb.

  • Rodzaj krzesła. Kolejnym „ratunkiem” okażą się wysokiej jakości fotele biurowe, najlepiej obsługujące regulację wysokości siedziska. Jest to kolejny sposób na to, aby zapewnić sobie wysoką wygodę pracy. Równie przydatne będą mechanizmy regulacji oparcia, jak również podłokietników. Tego typu funkcje gwarantują nie tylko wyższą wygodę realizacji obowiązków zawodowych, ale też wystarczający poziom bezpieczeństwa.

  • Akcesoria komputerowe. Mowa tu przede wszystkim o klawiaturze oraz myszce, choć na biurku znajdować może się ponadto drukarka, hub USB, lampka i wiele innych pomniejszych akcesoriów. Wysokość mebla powinna gwarantować ich bezproblemową obsługę. Bez konieczności nadmiernego nachylania się czy też przyjmowania niewygodnej pozycji, która po pewnym czasie doprowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości.

Ergonomia pracy ma ogromne znaczenie, zwłaszcza gdy związana jest ona z długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej. Choć niektórym wydaje się to dziwne, taka praca może mieć negatywny wpływ na kondycję organizmu. Zwłaszcza wtedy, gdy wykonywana jest w nieprawidłowej pozycji.

Jak dopasować wysokość biurka do wzrostu?

Biurko narożnikowe, gamingowe, specjalistyczne, uniwersalne, a także biurka dla dzieci – za każdym razem analiza najważniejszych parametrów jest bardzo ważna, bez względu na to, w jaki sposób mebel jest użytkowany.

Dopasowanie wysokości biurka do wzrostu jest łatwiejsze dzięki wymienionym wcześniej wartościom. Dzięki nim znacznie łatwiej możemy dobrać produkty dostępne w ofertach sklepów działających na rynku. Trzeba przy tym pamiętać, że nie tylko wzrost ma tu znaczenie, ale też wysokość monitora, ułożenie innych sprzętów oraz typ używanego krzesła. Żeby więc dokonać właściwego wyboru, wcześniej dobrze jest wykonać kilka istotnych obliczeń. Także uwzględniających to, w jakim miejscu biurko ma się znaleźć.

W ostateczności, przydatnym rozwiązaniem będą mechanizmy regulacyjne – zarówno biurka, jak i krzesła. Tego typu produkty pozwalają w lepszy sposób dostosować miejsce pracy. Warto na nie stawiać również wtedy, gdy z jednego biurka korzysta więcej kilka osób. Zwłaszcza gdy w znaczący sposób różnią się pod względem wzrostu. W takiej sytuacji wręcz niemożliwe jest znalezienie jednego, optymalnego mebla. Pozostaje zdać się tylko na wspomnianą regulację.

Jak wielokrotnie powtarzaliśmy, odpowiednia wysokość biurka wpływa na komfort pracy, nauki i rozrywki, a także na kondycję organizmu. Z tego powodu należy poświęcić jej nieco więcej czasu, niż zwykle.

Zobacz biurka >Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.