15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak wybrać biurko? Na co zwrócić uwagę?

Odpowiednio dobrane biurko zapewni wygodę podczas pracy i nauki. Mebel tego rodzaju należy dobrać z dużą starannością i kierować się zarówno jego stylem i estetyką, jak również ergonomią i komfortem użytkowania. Jak wybrać biurko, by być zadowolonym z zakupu?

Udostępnij:
Jak wybrać biurko? Na co zwrócić uwagę?

Biurko komputerowe - jak wybrać? 

Chcąc kupić biurko komputerowe, warto zwrócić uwagę właśnie na tę kategorię biurek. Zazwyczaj są one nieco większe i głębsze od biurek dziecięcych lub dedykowanych pod laptopa. Monitor od komputera stacjonarnego zajmuje sporo miejsca, a poza tym na blacie musi zmieścić się jeszcze klawiatura i myszka, a często również wiele innych przedmiotów, jak choćby głośniki lub lampka.

Biurka komputerowe są oferowane w wielu wariantach, stylach i rozmiarach. Wśród nich można znaleźć:

  • Biurka gamingowe – mają charakterystyczny design, świetnie pasują do młodzieżowych aranżacji, ale sprawdzą się też w domowym lub firmowym gabinecie. Jeśli przy biurku spędza się wiele czasu, biurko gamingowe z licznymi udogodnieniami może okazać się komfortowym rozwiązaniem.
  • Biurka komputerowe ergonomiczne – to konstrukcje często stosowane w firmach, ale biurko tego rodzaju można kupić również do domu. Biurko ergonomiczne zazwyczaj oferuje regulowany blat, posiada wycięcia na kable i dość szeroki blat. Wysokość takiego biurka najczęściej można wygodnie regulować przy pomocy pokrętła lub przycisku, a design mebli ergonomicznych jest typowo biurowy i świetnie wpasuje się w dowolne otoczenie.
  • Klasyczne biurka – drewniane, metalowe, ze szklanym blatem lub lakierowane na wysoki połysk. Biurka z tej kategorii są designerskie, a przez to świetnie uzupełniają domowe aranżacje. Jeśli miejsce do pracy trzeba wygospodarować w salonie lub innym pomieszczeniu o reprezentacyjnym charakterze, to właśnie biurka tego typu będą najlepszym wyborem.
  • Biurka narożne – wśród nich również nie brakuje modeli, które sprawdzą się w zestawie z komputerem. Biurka narożnikowe są często wyposażane w nadstawki na monitor, a niejednokrotnie oferują większą powierzchnię blatu niż biurka o prostokątnym kształcie.

Do domowych aranżacji, bardzo chętnie wybierane są biurka klasyczne – mające drewniany blat, białe lub czarne. Jeśli jednak szuka się biurka do firmy lub dla nastolatka, warto wziąć także pod uwagę modele ergonomiczne i gamingowe.

Kolekcja Selene do biura i gabinetu

Kolekcja Selene do biura i gabinetu

Jakie biurko pod komputer? 

Wygodne biurko pod komputer musi zapewnić komfortowe warunki podczas jego użytkowania. W zależności od tego, czy jest to laptop, czy komputer stacjonarny, idealne parametry biurka mogą być różne. Co powinno zaoferować biurko pod komputer?

  • Odpowiednią powierzchnię blatu – w przypadku pracy na laptopie, powierzchnia ta może być mniejsza, a biurko może być zdecydowanie węższe. Jeśli jednak na biurku ma stanąć standardowy komputer, powinno oferować blat o głębokości minimum 80 cm i szerokości minimum 120 cm. Im większy monitor, tym większa powinna być szerokość biurka, a szczególnie wówczas, gdy mają na nim stanąć także głośniki, lampka i inne akcesoria.
  • Optymalną wysokość – przeciętna wysokość biurek pod komputer to od 70 do 75 cm, jeśli jednak użytkownik jest bardzo wysoki lub bardzo niski, warto rozważyć zakup biurka ergonomicznego z regulowaną wysokością blatu.
  • Możliwość wygodnego poprowadzenia kabli – biurka komputerowe bardzo często dysponują wycięciami i maskownicami na kable, dzięki czemu można komfortowo poprowadzić przewody i odpowiednio je zorganizować.
  • Opcjonalne półki i szuflady – to już kwestia gustu i potrzeb użytkownika. Niektórzy lubią mieć pod ręką półkę na dokumenty i szufladę na długopisy. Inni preferują minimalistyczne biurka bez żadnych schowków i półek.
  • Wystarczającą ilość miejsca na nogi – to ważne, by pod blatem można było wygodnie siedzieć i układać nogi w różnorodnych pozycjach. Zbyt ciasna przestrzeń wymusi konkretną, niezmienną pozycję, a przez to będzie sprzyjała odczuwaniu dyskomfortu i zmęczenia.

Wybierając biurko do domu pod komputer, warto kierować się jego ergonomią, ale bardzo istotną kwestią bywa także estetyka mebla i jego wymiary. Nie w każdym domu lub mieszkaniu jest przecież miejsce na oddzielny gabinet lub pokój komputerowy. Często biurko trzeba umieścić w salonie, korytarzu lub sypialni, a wówczas sprawdzić mogą się rozwiązania nietypowe, jak biurka narożne, składane, na kółkach i tym podobne.

Kolekcja Hud do biura i gabinetu

Kolekcja Hud do biura i gabinetu

Wady i zalety biurka narożnego 

W niektórych pomieszczeniach trudno wygospodarować miejsce na podłużne biurko. W takiej sytuacji można zdecydować się na model o narożnym kształcie. Biurka narożnikowe są specyficzne – oferują często nieco głębszy blat, a monitor można ustawić na nich tak, by znajdował się w samym narożniku pomieszczenia. Czy to wygodne? Czy warto wybrać biurko narożne?

Niewątpliwą zaletą biurka narożnego jest spory blat. Poszczególne modele biurek narożnikowych mogą różnić się pomiędzy sobą pod względem rozmiarów, ale zazwyczaj oferują sporą przestrzeń roboczą. Ich mocną stroną jest również fakt, że mogą zostać ustawione w samym narożniku pomieszczenia. Mogą być dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie trudno byłoby zmieścić klasyczne biurko o prostokątnym kształcie.

Biurka narożne mają nie tylko mocne, ale i słabsze strony. Kompaktowe modele narożne mogą oferować niewielką ilość miejsca na nogi, a powierzchnia blatu również nie będzie szczególnie duża. Większe biurka tego typu oferują spory blat, ale jego część znajdować się będzie z boku, poza wygodnym zasięgiem użytkownika.

Każdy rodzaj biurka ma swoje zalety i wady, a ostateczny wybór należy do kupującego, który powinien wziąć pod uwagę wystrój pomieszczenia i dopasować odpowiedni mebel.

Biurko z regulowanym blatem- czy warto? 

Projektując biurowy kącik lub całe pomieszczenie do pracy, warto wziąć pod uwagę także biurka z regulowanym blatem. Opcja ta pozwala dopasować położenie blatu do wzrostu i wygody użytkownika. To bardzo praktyczne rozwiązanie, a szczególnie wówczas, gdy biurka o standardowej wysokości są niewygodne z uwagi na specyficzny wzrost. Biurko z regulowanym blatem sprawdzi się znakomicie także wtedy, gdy mają z niego korzystać osoby o różnorodnym wzroście.

Biurka z regulowanym blatem są ergonomiczne i wygodne, ale zazwyczaj mają specyficzny design biurowy. Niektóre modele posiadają regulację manualną (na przykład przy pomocy pokrętła), a inne elektryczną. Wśród biurek z regulacją blatu warto wymienić także te modele, które umożliwiają pochylenie blatu, co może przydawać się między innymi podczas rysowania, ale wówczas monitor powinien zostać zamocowany na przykład na ścianie.

Decydując się na biurko z regulowanym blatem, warto od razu zweryfikować sposób regulacji, a także jej zakres. Niektóre modele biurek pozwalają na regulację punktową, a inne na płynną, która jest jednak bardziej zaawansowana i umożliwia lepsze dopasowanie wysokości blatu. Szeroki zakres regulacji pozwoli natomiast pogodzić potrzeby osób o różnorodnym wzroście. Warto wiedzieć również o tym, że niektóre modele biurek z regulowanym blatem umożliwiają jego uniesienie na tyle, by możliwa była przy nim praca na stojąco, co może być komfortowym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą zbyt długo siedzieć w jednej pozycji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biurka? 

Zakup biurka to inwestycja na dłuższy czas. By wybrany mebel był wygodny w użytkowaniu, ale też dobrze dopasowany do wystroju wnętrza, warto zwrócić uwagę na cały szereg istotnych kwestii. Najważniejsze z nich to:

  • Materiał wykonania – będzie miał wpływ zarówno na estetykę biurka, jak i na jego trwałość. Nieustającą popularnością cieszą się biurka drewniane i to zarówno te, które mają drewniany, naturalny wygląd, jak i modele pomalowane kryjącymi farbami. Biurko drewniane jest solidne i wytrzymałe, może być wielokrotnie odnawiane. Jeśli będzie to biurko w naturalnym kolorze drewna, świetnie wpisze się w estetykę skandynawską, rustykalną lub eko. Drewniane biurka wykończone kryjącą farbą, mogą natomiast pasować praktycznie do każdej aranżacji – to tylko kwestia dobrania odpowiedniego koloru. Niedrogą propozycją mogą być również biurka w okleinie – ich konstrukcja zazwyczaj bazuje na płytach meblowych i MDF. W sprzedaży są oczywiście także biurka z innych materiałów, jak choćby industrialne biurka metalowe, modele ze szklanym blatem lub lustrzanymi wstawkami, które pasują do estetyki glamour. Pomimo tak dużej różnorodności, najczęściej wybierane bywają i tak egzemplarze drewniane oraz z płyt meblowych.
  • Wymiary – biurko musi zapewnić optymalne warunki do pracy. Za minimalne wymiary uważa się 80 cm głębokości i 120 cm szerokości, ale jeśli tylko większy egzemplarz zmieści się w pomieszczeniu, to warto sięgnąć po szersze biurko. Istotną kwestią jest także wysokość blatu lub możliwość regulacji tego parametru.
  • Estetyka i kolorystyka – kupując biurko do domu nie sposób nie zwrócić uwagi na jego design. Istotny jest zarówno kolor, jak również kształty, styl i detale. Popularnością cieszą się zarówno biurka drewniane, jak również białe biurka, czarne i w wielu innych wariantach. Biurko w kolorze białym o prostych kształtach będzie świetnym wyborem do wnętrza minimalistycznego. Model z elementami białymi i drewnianymi powinien świetnie wpasować się w skandynawski wystrój, a biurko czarne o połyskującym wykończeniu będzie świetnym wyborem do wnętrza o estetyce glamour. Do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym najlepiej pasują biurka z ciemnego drewna, a do wnętrz pop art można kupić biurko w intensywnym kolorze. Ważne, by mebel ten pasował do wystroju wnętrza, w którym przewidziano na niego miejsce.
  • Ergonomia – biurko powinno być nie tylko efektowne i odpowiedniego rozmiaru. Kluczową kwestią jest również jego ergonomia. Za najbardziej ergonomiczne uznaje się konstrukcje regulowane – a szczególnie z opcją płynnej regulacji blatu. Biurka regulowane mają jednak zazwyczaj dość specyficzny design, a przez to nie w każdym wnętrzu będą dobrze wyglądały. Jeśli więc wybór padnie na klasyczny model biurka, warto postawić choćby na wygodne i regulowane krzesło obrotowe, które pozwoli na wygodne dopasowanie pozycji do wysokości blatu.
  • Ewentualne schowki, półki i szuflady – przy biurku zazwyczaj przechowywane bywają poręczne przedmioty, jak długopisy, notesy, dokumenty, kalendarze książkowe i tym podobne. By uniknąć bałaganu, drobiazgów tego rodzaju nie warto przechowywać na wierzchu. Przy zakupie biurka warto więc zwrócić uwagę na to, czy oferuje ono dość miejsca na różnorodne drobne i poręczne przedmioty. Przydatne będą szuflady, ale sprawdzą się także półki zamknięte drzwiczkami. Jeśli biurko nie oferuje takich schowków, warto rozważyć montaż ściennych półek albo ustawić obok biurka niewielką szafkę lub komodę.

Oferta biurek jest bardzo szeroka i mocno zróżnicowana. Są to zarówno konstrukcje typowo biurowe, jak i designerskie biurka, które bez problemu można będzie ulokować w salonie lub sypialni. By wybrać dobre biurko do domu lub firmy, warto więc zwracać uwagę na design i funkcjonalność tych mebli, a z pewnością uda się znaleźć odpowiedni model.

Zobacz biurka