15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jakie są rodzaje kołder?

Udostępnij:
Jakie są rodzaje kołder? Historii kołder można doszukiwać się już w czasach starożytnego Egiptu i Chin, gdzie zszywano ze sobą trzy warstwy tkaniny, aby zachować właściwości środkowej z nich. Stosunkowo niedawno puchowe kołdry i pierzyny stanowiły o zamożności domu, a panny często otrzymywały je w posagu. Dziś kołdry nie są już towarem ekskluzywnym i na stałe zagościły w naszym codziennym życiu. Swoim wkładem znacznie odbiegają od pierzyn, pod którymi niegdyś spały nasze babcie. Dziś na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kołder, które podnoszą komfort wypoczynku w sypialni. Jak wybrać najlepsza dla siebie? Mamy nadzieję, że ta porada ułatwi Wam zakup!
 

Rodzaje kołder:

1. kołdry z wypełnieniem z naturalnych włókien
- kołdry puchowe
- kołdry półpuchowe
- kołdry pierzowe
- kołdry wełniane
 
2. kołdry z wypełnieniem z włókien syntetycznych (antyalergiczne)
- kołdry poliestrowe
- kołdry silikonowe
- kołdry z granulatem silikonowym
 
Rodzaj wypełnienia kołdry:
  • PUCH - Puch ze względu na swoje właściwości izolacyjne traktowany jest jako produkt najbardziej luksusowy. Kołdry wykonane z tego materiału są najlżejsze, a mimo tego dają takie samo ciepło jak kołdry półpuchowe. Ogromną zaletą puchu jest to, że w zimie grzeje, natomiast w lecie nie dopuszcza do przegrzania człowieka. Z tego też powodu kołdry te są stosunkowo drogie.
  • PÓŁPUCH - Wkład takich kołder stanowi mieszankę ok. lekkiego 25% puchu i ok. 75% pierza. Są one uzyskiwane z gęsich piór, dzięki którym poduszki i kołdry są puszyste. Puch charakteryzujący się dobrą jakością, pozwala na wchłanianie i odprowadzanie z ciała wilgoci, a także zapewnia inne właściwości izolacyjne. Minusem kołder tego typu jest to, że są one cięższe niż puchowe, plusem natomiast jest to, że są dużo tańsze.
  • PIERZE - Pierze z pewnością należy do najbardziej znanych wypełnień naturalnych w kołdrach. Jest to materiał w 100% naturalny, charakteryzujący się wysoką sprężystością, miękkością i lekkością. Ponadto (podobnie jak puch i półpuch) cechuje go zdolność do wchłaniania i odprowadzania z ludzkiego ciała wilgoci. Zastosowanie wysokogatunkowego pierza gwarantuje dłużą żywotność i trwałość produktu.
  • OWCZA WEŁNA - Wkład kołder tego typu stanowi prana wełna krajowych merynosów, owcy łowickiej lub owiec szetlandzkich. Najlepszym gatunkiem wełny charakteryzują się merynosy australijskie i argentyńskie, ponieważ są one hodowane w warunkach naturalnych i bardzo dużych wahaniach temperatury (od 0 do 40 stopni Celsjusza). Wełna jako surowiec naturalny charakteryzuje się zdolnością utrzymywania temperatury ciała człowieka na stałym poziomie. Owcza zapewnia dobrą wentylację, właściwe dotlenienie organizmu podczas snu oraz prawidłowe oddychanie skóry. Ponieważ owczy włos reaguje na zmianę temperatury (w lecie się rozpręża, a w zimie się kurczy) sama kołdra w zimie grzeje, natomiast w lecie jej właściwości ciepłochronne maleją, przez co nie dochodzi do przegrzania - jest to szczególnie ważne z punktu higienicznego. Niestety kołdry wełniane nie nadają się dla wszystkich - nie mogą być używane np. przez alergików.
  • GRANULAT SILIKONOWY - Granulat silikonowy to cienkie włókienka, które są skręcone w małe kłębuszki o średnicy ok. 5 mm. Ze względu na swoje właściwości jest porównywalny do naturalnego puchu. Granulat jest odporny na pranie w wysokich temperaturach, zbijanie się i spłaszczanie. Ponieważ nie wywołują alergii, mogą być używane przez alergików. Wyroby wykonane z granulatu gwarantują najwyższy komfort w tej grupie wyrobów.
  • WŁÓKNA SILIKONOWE - Kołdry z wypełnieniem z włókna poliestrowego silikonowego, potocznie zwanego silikonem. Każde z włókien tego typu na całej swej długości jest spiralnie skręcone, a w jego środku znajduje się maleńki kanalik umożliwiający prawidłową sprężystość cyrkulację powietrza, które jest najlepszą izolacją ciepła. Poprzez zastosowanie trójwymiarowego skrętu mimo niskiej wagi wypełnienia kołdra jest bardzo puszysta. Właściwy dobór wsadu gwarantuje dokładne otulanie sylwetki. Ciepły chwyt, trwałość, antyalergiczność sprawiają, iż wyroby z silikonem charakteryzują się dużym komfortem użytkowania, są trwałe i bardzo higieniczne. Dużą zaletą jest przystępna cena.
  • WŁÓKNA POLIESTROWE - Włókna te należą do najczęściej stosowanych wkładów w kołdrach i poduszkach dostępnych obecnie na naszym rynku. Ich spiralny kształt i wysoką sprężystość osiąga się poprzez termiczne skręcenie. Poprzez swoje doskonałe właściwości zapewniają świetną izolację cieplną i puszystość oraz pozwalają skórze na oddychanie podczas snu. Ponieważ są odporne na osadzanie się kurzu i alergenów są przyjazne dla alergików i małych dzieci. Wśród włókien poliestrowych wyróżnia się także włókna czterokanalikowe cechujące się bardzo wysoką sprężystością i puszystością, która nie znika nawet przy długotrwałym użytkowaniu. Włókna te często pokrywane są środkami grzybo i bakteriobójczymi, które równocześnie zapobiegają rozwojowi roztoczy.
  • WŁÓKNA BIOAKTYWNE - ten rodzaj włókien nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniony w produkcji kołder. Wkład ten jest wykonany z polimerów uzyskanych z modyfikowanej celulozy (co ciekawe jest ona także stosowana w przemyśle spożywczym np. jako zagęszczacz).
 

 

Minusem kołder z wkładem z puchu, półpuchu i pierza są ich zdolności uczulające, dlatego kołdry tego typu nie mogą być używane przez alergików. Zużycie kołdry z takimi wkładami poznać można po tym, że wsyp skłębia się w jednym jej miejscu (najczęściej w nogach). W takim wypadku kołdrę należy wymienić lub oddać do punktu zajmującego się praniem pierza. Nigdy nie należy prać tego typu kołder w pralce (co ważne pierze pierze się na sucho!) ponieważ stęchnie.
 
Zaletami wypełnień syntetycznych są ich właściwości antyalergiczne oraz możliwość prania w warunkach domowych. Warto zainwestować w kołdry i poduszki z dobrym wkładem - tanie łatwo się zbijają i tracą swoją sprężystość, przez co kołdry i poduszki stają się twarde i nie spełniają już swoich funkcji w sypialni.
 
Mamy nadzieję, że nasz materiału ułatwi Wam zakup odpowiedniej kołdry! A jeśli dopiero zaczynacie urządzać sypialnię, koniecznie poznajcie wybór naszych mebli do sypialni m.in. łóżek!


Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.