15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

 

 Jak zaprojektować kuchnię?

 

 

 

Kuchnia zakończyła swoją karierę w roli miejsca służącego tylko i wyłącznie do przygotowywania posiłków. Obecnie jej pozycja jest znacznie ważniejsza i bardziej rozbudowana. Jako serce domu, przestrzeń w której zjadamy posiłki, prowadzimy rozmowy, pijemy kawę nad poranną gazetą, powinna mieć wyjątkową oprawę, cieszyć oko, a zarazem ułatwiać domowe czynności.
 
 
 

 

Za zadanie mamy dobrze rozplanować układ mebli i akcesoriów, aby rozmieszczenie poszczególnych szafek kuchennych było dla nas wygodne. Dobór materiałów i kolorystyki będzie odzwierciedlał nasz charakter i upodobania. To wszystko w ogólnym rozrachunku wpłynie na nastrój i kreatywność, która bez wątpienia przyda się podczas gotowania.


 

 
 
 
Dla wszystkich spragnionych kuchennych  inspiracji, szczypta pomysłów, jak stylowo i z rozmachem urządzić wnętrze kuchni. Ten poradnik pomoże Wam odnaleźć się w gąszczu możliwości, z czego i jak zaprojektować pomieszczenie, by było funkcjonalne i ładnie się prezentowało. Pokażemy na co zwrócić uwagę by nie popełnić błędu przy doborze mebli. Poradnik dostarczy wskazówek od czego rozpocząć naszą przygodę z urządzaniem aneksu kuchennego, poszerzy wiedzę na temat dodatkowych elementów i akcesoriów. Omówimy różnorodne style, materiały, układy, po to, by kuchnia stała się Twoim królestwem i ulubionym miejscem w domu. To i wiele innych pomocnych informacji znajdziecie w kolejnych częściach cyklu "Moja wymarzona kuchnia".

 

 
 
jak przygotować się do zakupu mebli kuchennych?
 

 

 
Urządzenie kuchni nie jest tak łatwym  zadaniem, jakby się mogło z pozoru wydawać. Jeśli spędzasz w niej dużo czasu, ważne będzie dobre rozlokowanie stref odpowiadających za przechowywanie, zmywanie oraz gotowanie. Poniższe wskazówki pokażą Ci na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem mebli kuchennych.
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest dokładne wymierzenie całego pomieszczenia w którym chcemy urządzić aneks kuchenny. Służy to optymalnemu wykorzystaniu dostępnej powierzchni. Dobrym pomysłem jest wykonanie szkicu, gdyż pozwoli lepiej zobrazować układ wnętrza.
Lista potrzebnych wymiarów:

 

  • długość, szerokość i wysokość pomieszczenia
  • liczba i rozmieszczenie wejść do kuchni
  • liczba, rozmieszczenie i wymiary okien
  • lokalizacja przyłączy wody, prądu i gazu
  • lokalizacja pionów wentylacyjnych
  • rozmieszczenie gniazdek elektrycznych
  • rozmieszczenie oświetlenia i włączników światła.
 
 
Czemu to ważne ?

Po pierwsze – dobierzesz i racjonalnie rozmieścisz szafki, aby nie przysłonić kontaktów. W odpowiednim miejscu ustawisz sprzęt AGD (tam gdzie znajdują się przyłącza prądu). Również zlew będzie znajdował się w odpowiedniej odległości od kuchenki gazowej oraz innych urządzeń elektrycznych. Nie można zapomnieć o sprawdzeniu lokalizacji parapetów i okien stanowiących „przeszkodę” w zabudowie.
 

 

 

 

Jakie masz potrzeby?

Kolejnym ważnym krokiem ku stworzeniu idealnej kuchni jest zadanie sobie kilku kluczowych pytań. Pozwolą one określić, jakie są Twoje potrzeby i czego będziesz wymagał od nowej kuchni.
 
W zależności od tego jak często domownicy będą gotować oraz czy kuchnia będzie również miejscem wspólnych posiłków i spotkań, układ pomieszczenia będzie różny. Bardzo często zdarza się, że aneks kuchenny jest bezpośrednio połączony z jadalnią, bądź pokojem gościnnym. Wówczas mamy do czynienia z kuchnią otwartą. Warto też rozważyć użycie wyspy kuchennej, w której zamontujesz np. płytę gazową, zlewozmywak. Dużym plusem wyspy jest duża ilość miejsca do przechowywania.
 

Należy określić, jak dużo miejsca na różne artykuły będziesz potrzebować (zarówno na pożywienie, zastawę, garnki, sprzęt AGD np. mikser, blender itd.). Jeśli często robisz duże zakupy, a nie chcesz magazynować pożywienia w szafkach, warto rozważyć możliwość wydzielenia w mieszkaniu miejsca na spiżarnię.

 

Ważne pytania:

  • Czy planujemy wyspę kuchenną?
  • Ile potrzebujemy powierzchni blatowej?
  • Ile i na co potrzebujemy szafek wiszących
  • Gdzie będą przechowywane drobne narzędzia kuchenne, typu: robot kuchenny, deska do krojenia?
  • W którym miejscu ulokujesz patelnie, pokrywki i garnki?
  • Gdzie będą przechowywane produkty spożywcze?
 
Te wszystkie pytanie pozwolą Ci oszacować, jak dużo szafek kuchennych stojących i wiszących będziesz potrzebować, jaki ich rodzaj będzie dla Ciebie bardziej użyteczny (szuflady, drzwi) i co najważniejsze - który układ kuchni wybrać.

 

 

strefy kuchenne

 

 
 
Kuchnię można podzielić na 5 podstawowych stref kuchennych + 1 extra. Wymieńmy je:
 

 

Strefa zapasów - do niej należy: lodówka, zamrażarka oraz spiżarnia (np. w postaci wysokiej szafki z szufladami lub cargo)
Strefa przechowywania - miejsce na szkło, zastawę stołową, kawową i inne, równie ważne drobiazgi
Strefa zmywania – czyli: zlewozmywak, zmywarka, bateria, szafka pod zlewozmywak, miejsce na środki czystości oraz miejsce potrzebne do segregacji odpadów
Strefa gotowania i pieczenia – tutaj prym wiodą większe gabarytowo sprzęty kuchenne, bez których ciężko by się było obyć w kuchni, a więc: płyta (lub kuchenka) gazowa / elektryczna, piekarnik, pochłaniacz pary, kuchenka mikrofalowa, miejsce na ruszty do pieczenia, miejsce na garnki, patelnie i pokrywki
Strefa przygotowywania - tutaj bardzo ważne jest aby blat miał odpowiednią szerokość (min. 90 cm), szuflada na przybory i sztućce, miejsce na przyprawy, miejsce na najczęściej używane produkty spożywcze, sprzęt AGD, oświetlenie blatu roboczego


+ extra strefa jadalniana, w skład której wchodzą: stół, krzesła, witryna i inne meble skrzyniowe, tworzące spójną aranżację z aneksem kuchennym

 

 
 

trójkąt roboczy


Najlepszym sposobem na usprawnienie pracy w kuchni jest podzielenie jej na kilka funkcjonalnych stref. Każda strefa odpowiada za jakieś miejsce robocze, a umiejscowienie ich w logiczny sposób (blisko siebie) sprawia, że robiąc zaledwie kilka kroków dalej, sięgamy po rzeczy, które są nam w danej chwili potrzebne.

 

 

Trójkąt roboczy
Pod tajemniczą nazwą "Trójkąt roboczy", kryje się zależność 3 ważnych kuchennych sprzętów: lodówki, kuchenki i zlewu. Powinny być one ustawione na planie trójkąta, aby proces gotowania przebiegał sprawnie i aby sprawiał przyjemność.
 
 
 Wskazówki, jak zaplanować funkcjonalną przestrzeń w kuchni.
 
 

 Jeśli urządzasz kuchnię w tzw. trójkącie roboczym jak na obrazku , odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami powinny mieścić się w następujących przedziałach:

1 – między lodówką a zlewozmywakiem 120-210 cm
2 – między zlewozmywakiem a kuchenką / piekarnikiem 120 – 210 cm
3 - między lodówką, a kuchenką piekarnikiem – 120 – 270 cm

 

 

stylistyka kuchni


 

 
Kuchnia to miejsce, które powinno odzwierciedlać charakter jej właściciela, by czuł się w niej wygodnie i swobodnie. Jej walory wizualne, użyte materiały, kolory, dobór odpowiedniego sprzętu AGD mają ogromne znaczenie. Zatem zaprojektujmy ją ze smakiem! Szczypta designu, garść pomysłów, spora dawka funkcjonalności i voila! Masz już iście apetyczną kuchnię.

 

Kuchnia w stylu klasycznym

Tutaj rozróżniamy kilka nurtów, mających swoich oddanych wielbicieli. Są nimi: nurt prowansalski (romantyczny, preferujący czystą, niczym niezakłóconą biel i jej odcienie, jak również delikatne zdobienia), nurt rustykalny, ceniący siłę drzemiącą w naturze, oraz styl angielski – ozdobny, z przepychem i klasą. Cechuje go jasne wybarwienie (biel, krem, kość słoniowa, wanilia). 

 

Styl prowansalski - harmonia i delikatność. Charakterystyczna dla stylu klasycznego elegancja, troska o detal, zdobienia, dodają aranżacji romantyzmu i subtelności.

 

 

Oprócz pastelowej kolorystyki, która kreuje wyjątkowy klimat przestrzeni kuchennej (biel, krem, błękit, łagodny fiolet, jasno- szary, beżowy), bardzo często pojawia się akcent kwiatowy. Jest on motywem przewodnim i nieodłącznym elementem aranżacji. Delikatność to podstawa! Styl prowansalski ukształtował się na południu Francji, gdzie dominowały ogromne pola lawendy i panował słoneczny klimat. Dążenie do stworzenia sielskiej atmosfery wnętrza, przyjemnego domowego ciepła, znalazło swoje odzwierciedlenie w doborze materiałów.

 

Meble wykonane z litego drewna, połączone z żelaznymi detalami, posiadają delikatne rzeźbienia. Ten styl to połączenie swego rodzaju prostoty, z kunsztem wykończenia mebli.

 

Dodatki, które można użyć, tworząc styl prowansalski to np. szklane wazony, słoje, wiklinowe kosze, półeczki, porcelanowa zastawa oraz przedmioty z aplikacją kwiatów.


 

Wnętrze kuchni utrzymanej w stylu prowansalskim dopełniają ozdoby.  Prym wiodą: ceramika, drewno, kamień, suszone zioła, oraz oczywiście lawenda.
 
 

W kuchni urządzonej w stylu klasycznym dominuje naturalne drewno barwione na wiele kolorów, rzeźbienia, kunsztowne wykończenie. Sprzęt kuchenny jest zabudowany, niemal niewidoczny. Meble tutaj są harmonijnie połączone z AGD. Szkło traktowane jest jako element będący ozdobą i często występuje w postaci np. witraży. 

 

Przeszklenia w szafkach górnych eksponują ich zawartość (szkło, porcelanową zastawę). Podkreślają linię mebli, elegancki wzór frontu i wybarwienie.

 

Krem to doskonały wybór dla wszystkich, którzy gustują w jasnej kolorystyce. 
 

Detale w postaci mosiężnych uchwytów, bogato zdobionych frontów oraz duża ilość szufladek, wspólnie kreują szlachetną formę i ponadczasowy styl. Fronty wykonane z litego drewna dodają wnętrzu elegancji tworząc przyjemny klimat.

 

 

Kuchnia w stylu rustykalnym przypadnie do gustu wszystkim, którzy cenią bliskość natury. Nadaje wnętrzu swojski, domowy klimat.  Szlachetne drewno ładnie współgra z materiałami takimi jak: kamień, płytki, kute żeliwo, mosiądź i ceramika. Styl rustykalny to stylistyka a'la tradycyjny dworek lub zamożna chata, gdzie  wszelkie "niedoskonałości drewna": pęknięcia, sęki, żłobienia są mile widziane, a wręcz pożądane.

 




 

Meble w stylu rustykalnym powinny zachowywać naturalną barwę drewna z wyraźnie zarysowanym usłojeniem. Takie meble zabezpieczamy bezbarwnym, matowym lakierem lub bejcą. Bogate rzeźbienia dodają uroku i oryginalnego wyrazu.  Aby utrzymać rustykalny charakter, ściany malujemy na jasno, aby wyglądały na bielone. Nie muszą być gładkie, gdyż delikatna chropowatość tynku dodatkowo uatrakcyjnia aranżację. Drewniane stropy, ściany wyłożone kamieniem również pomogą osiągnąć pożądany efekt.



 

Kuchnie klasyczne są wystawne i ponadczasowe. W ich stylistyce dominują naturalne materiały, takie jak drewno, fornir. Stonowana kolorystyka, czerpie inspirację z otoczenia. Jasne kolory rozświetlają wnętrze, sprawiając, że staje się pełne delikatności i spokoju. Ciemne barwy to z kolei szlachetność i elegancja. Klasyka lubi ozdobną formę, bibeloty, ceramikę.
 

 
 
Oryginalnym akcentem są aplikacje, nawiązujące do folkloru. Ich ciemniejsza barwa ładnie współgra z frontami w kolorze kości słoniowej. Brak podziału pomiędzy kuchnią, a jadalnią,  utrzymanie ich w tej samej stylistyce, kreuje spójną całość.
 
 

Kuchania w stylu nowoczesnym
 
 


Kuchnie nowoczesne są odpowiedzią na światowe trendy, dzięki którym powstaje modna aranżacja wnętrza. Przeważnie są to kuchnie robione na wymiar, odpowiadające preferencjom ich użytkowników. Łączą w sobie prostotę, która nie potrzebuje dodatkowych zdobień. Minimalizm i funkcjonalność to wyznaczniki nowoczesnego stylu kuchni.
 
 
 
 


Rozmaite materiały – drewno, folie, płyta akrylowana na wysoki połysk – stwarzają wiele możliwości zaprojektowania wymarzonego aneksu kuchennego. Kuchnie nowoczesne mają być nie tylko efektywne, ale również ich zadaniem jest wypełnienie każdego fragmentu dostępnej przestrzeni. Sprzęty kuchenne są wkomponowane w wystrój pomieszczenia. Szeroki wybór 'soczystych' kolorów to propozycja dla odważnych. Taka wyrazista aranżacja to spora dawka energii, sprzyjająca kulinarnym eksperymentom.
 
 
 
W stylu nowoczesnym w szczególny sposób wyodrębnił się trend minimalistyczny. Dominuje w nim oszczędność formy, wykonawstwo na bazie drewna, zmatowione szkło, aluminium, stal nierdzewna. Kuchnia utrzymana jest w jasnej, ciepłej kolorystyce i panuje w niej nastrój całkowitego wyciszenia.
 
 
... a to wersja minimalistyczna dla osób preferujących ciemną kolorystykę mebli kuchennych
 
Trendy wzornicze: dekory frontów charakteryzują się autentycznym i wyrazistym usłojeniem oraz żłobieniami. Surowość drewna połączona z oryginalną, mocną kolorystyką, czy też fakturą kamienia – daje w rezultacie modną kombinację do nowoczesnych wnętrz. Producenci zadbali o to, abyś miał z czego wybierać. Lakier, folia, fornir, lite drewno to materiały, które stanowią szeroką bazę, dopasowaną do Twoich potrzeb. Często zdarza się, że choćby kilka elementów wykonanych w pastelowym kolorze, przełamuje chłód bieli, dodając kuchni wyrazu. 
Często stosowane płyty meblowe, imitują swoim wybarwieniem lite drewno. Charakterystyczne żłobienia (poziome i pionowe) łudząco oddają fakturę dębu, jesionu, buku, tworząc przyjemny, ciepły klimat wnętrza. Bezuchwytowy system otwierania to modne rozwiązanie dzięki któremu powierzchnia frontów zostaje niczym niezakłócona.

 
Kuchnie high tech - dominującym tworzywem jest szkło i metal w chłodnej kolorystyce. W dużym stopniu kuchnia high-tech nawiązuje do wnętrz industrialnych. Można porównać ją do pewnego rodzaju laboratorium, w którym dominuje najnowocześniejszy sprzęt i najlepsze materiały.
 
 

 

 

Obecnie lansowany rodzaj zabudowy kuchennej w stylu high-tech cechuje się precyzyjnym doborem sprzętu o szerokich możliwościach. High-tech to kuchnia przyszłości, skomputeryzowana, zaprojektowana z myślą o miłośnikach nowinek technologicznych / gadżetów. Chłodna kolorystyka wnętrza skupiona jest wokół bieli i szarości, którą podkreśla intensywne światło. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Najczęściej stosuje się podwieszaną do sufitu szynę z całym systemem reflektorów lub metalowe konstrukcje z żarówkami halogenowymi. Wyrafinowany klimat powstaje poprzez odbicie światła na polerowanym metalu, kamiennej posadzce lub szkle.
 
 
 
 
 

 

 
 
Trendy wzornicze: Wnętrze w stylu industrialnym charakteryzuje się surowością wykończenia. Często używane są elementy metalowe, dominują proste kształty. Duża ilość światła w surowej oprawie, to jedna z głównych cech nurtu industrialnego.
 
 

 

 Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą mebli kuchennych.