15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Witaj szkoło! Jak urządzić komfortowe miejsce do nauki dla dziecka?

Udostępnij:

Kolekcja Graphic, Black Red White

 
Miejsce do nauki jest jak Centrum Zarządzania Wszechświatem! Nie wierzysz? To właśnie tutaj eksploduje kreatywność, rodzą się olśniewające pomysły i powstają zupełnie nowe światy, które ciągle czekają na odkrycie. Dlatego tak ważne jest, by panował tutaj ład i porządek, a przede wszystkim komfort, który pozwala tworzyć Rzeczy Wielkie.
Szkoła to rewolucja w życiu dziecka i… Jego rodziców. Kończy się beztroski czas, a zaczynają pierwsze w życiu, poważne obowiązki. Ogromnym zmianom ulega nie tylko tryb życia całej rodziny, ale także przestrzeń, w której funkcjonuje pociecha. Pokój dziecięcy, do tej pory służący jako miejsce odpoczynku i zabawy, wymaga gruntownego przemeblowania i zaaranżowania nowej strefy, która będzie towarzyszyć uczniowi przez wiele kolejnych lat — strefy nauki.
Brzmi strasznie? Nie ma się czego bać! Wystarczy kilka drobnych zmian, by stworzyć wygodny, sprzyjający koncentracji kącik do nauki. Jak to zrobić? Oto kilka praktycznych wskazówek.

O czym warto pamiętać urządzając pokój ucznia?

Strefa do nauki w pokoju ucznia jest jedną z najważniejszych części tej przestrzeni. Odrabianie lekcji, zwłaszcza w początkowej fazie edukacji, to dla malucha spory wysiłek — nie tylko umysłowy, ale także, wbrew pozorom, fizyczny. Należy mieć na uwadze fakt, że dziecko, po kilku godzinach siedzenia w szkole, wraca do domu i… Znowu siedzi. Z tego właśnie względu tak bardzo ważne jest, by kącik do nauki był przede wszystkim wygodny.
Trzy kluczowe elementy — komfortowe biurko, dopasowany do wzrostu fotel i odpowiednie oświetlenie — pomogą nie tylko skuteczniej skupić się na nauce, ale także zadbać o zdrowie młodego człowieka. Skolioza i problemy z kręgosłupem szyjnym są w wieku szkolnym najpowszechniejszą przyczyną wizyt u lekarza. Bóle głowy, będące typowym objawem drugiego schorzenia, powodują problemy z koncentracją i złe samopoczucie dziecka. Problemom tym łatwo zapobiec zaczynając od prawidłowej pozycji siedzącej — wyboru odpowiedniego siedziska.

Wygodne krzesło to podstawa!

Siedzenie prosto wcale nie jest takie... proste! Dziecko, odrabiając lekcje, czy czytając książkę, zwykle nie pamięta o prawidłowej postawie ciała, która odciąża kręgosłup i ułatwia prawidłowe oddychanie, a co za tym idzie, dotlenienie organizmu. Trzeba mu zatem w tym pomóc wybierając fotel, który wymusza właściwą pozycję Właściwą — czyli jaką? 
Kluczową funkcjonalnością odpowiedniego fotela biurowego jest regulowana wysokość, która pozwoli bez problemu dostosować go do wzrostu dziecka. Prawidłowa pozycja to taka, kiedy całe podeszwy stóp opierają się na podłodze, a nogi zgięte są pod kątem 90°. Dobre krzesło, dzięki dobremu wyprofilowaniu, dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa i odpowiednio podpiera go w odcinku lędźwiowym i piersiowym. Warto kupić krzesło z oparciem z siatki lub membrany, która łatwo dopasowuje się do kształtów pleców. Najlepszym wyborem będą krzesła obrotowe, które zapewniają największą swobodę ruchów.

Równie ważną kwestią jest obicie. Dobrze, jeżeli wykonane jest z materiału, który łatwo utrzymać w czystości — pomaga to szybko pozbywać się kurzu, który bardzo często wywołuje alergię. Skoro wiesz już, czym kierować się przy wyborze wygodnego krzesła, pora przyjrzeć się cechom idealnego biurka!

Cechy idealnego biurka

Blat biurka powinien być na tyle duży, aby dziecko swobodnie mogło rozłożyć na nim wszystkie potrzebne książki, zeszyty i przybory szkolne potrzebne do nauki. Rekomendowane wymiary to 60-90 cm głębokości i minimum 120 cm szerokości. Najlepiej, by mebel wyposażony był w szuflady lub szafkę, do których można schować cały uczniowski ekwipunek i szybko zrobić porządek. Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy przestrzeń pod biurkiem jest na tyle duża, by dziecko mogło swobodnie rozprostować nogi. 
Ciekawą opcją są biurka o regulowanej wysokości.. Gdy uczeń wyrośnie z danej wysokości blatu, wystarczy nieco go podnieść do góry. Prawda, że proste? Mimo tego, że meble z opcją regulacji są droższą inwestycją, warto przemyśleć jej wybór — dzięki temu jedno biurko posłuży dziecku przez wiele lat.
Biurko z kolekcji Laser

Jak dobrać rozmiar mebli?

Wzrost dziecka to podstawowe kryterium, jakie powinno wyznaczać dobór komfortowych mebli. Sprawdź, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla Twojej pociechy, jeżeli mierzy:
  • 93-116 cm — siedzenie na wysokości 26 cm od podłogi, blat biurka na wysokości 46 cm
  • 108-121 cm — siedzenie na wysokości 31 cm od podłogi, blat biurka na wysokości 53 cm
  • 119-142 cm — siedzenie na wysokości 35 cm od podłogi, blat biurka na wysokości 59 cm
  • 133-159 cm — siedzenie na wysokości 38 cm od podłogi, blat biurka na wysokości 64 cm
  • 146-176 cm — siedzenie na wysokości 43 cm od podłogi, blat biurka na wysokości 71 cm
  • 159-188 cm — siedzenie na wysokości 46 cm od podłogi, blat biurka na wysokości 76 cm

Odpowiednie oświetlenie

Właściwie oświetlone miejsce pracy sprawi, że dziecku nie będą męczyć się oczy i nie popsuje się wzrok. Oświetlenie można podzielić na dwa podstawowe rodzaje — oświetlenie naturalne i oświetlenie sztuczne. Biurko powinno stanąć tam, gdzie jest najlepszy dostęp do naturalnego światła słonecznego. Wbrew pozorom wcale nie bezpośrednio pod oknem — Słońce świecące prosto w oczy może męczyć oczy i utrudniać naukę. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, najlepiej ustawić je pod kątem prostym do okna, zwracając jednocześnie uwagę na to, którą ręką pisze dziecko, aby nie zasłaniało sobie światła ręką. Jeśli Twoja pociecha jest praworęczna, biurko powinno stać lewym bokiem w stronę okna. W przypadku osób leworęcznych — prawym.
W ten sam sposób trzeba dobrać sztuczne oświetlenie, które postawimy na biurku lub powiesimy gdzieś obok na ścianie. Oświetlenie sztuczne jest niezbędne, zwłaszcza w porach roku, kiedy szybko robi się ciemno. Lampka do nauki powinna mieć ruchome ramię i główkę, by dziecko łatwo mogło przystosować ją do swoich potrzeb, kierując strumień światła tam, gdzie akurat najbardziej jest potrzebny. Do lampki dobierz żarówkę halogenową. Emitowane przez nią promienie najbardziej przypomina naturalne.

Miejsce do przechowywania książek i zeszytów

Aranżacja miejsca wokół biurka jest równie ważna, jak ono samo. To kluczowa sprawa, dzięki której dziecko będzie w stanie zachować porządek. Obok biurka warto wygospodarować miejsce na regał lub wiszącą szafkę, w której z łatwością pomieszczą się wszystkie książki i zeszyty. Świetnie sprawdzają się szafki modułowe, które z łatwością można rozbudowywać w miarę pojawiających się z wiekiem potrzeb. Ład i porządek wokół z pewnością będą czynnikami sprzyjającymi koncentracji.
Pamiętaj o tym, że Twoje dziecko spędzi za biurkiem wiele godzin. Zrób wszystko, by było mu jak najwygodniej! Kiepsko dobrane meble, które sprawiają, że maluch będzie się krzywił, czy słabe oświetlenie, które męczy wzrok, mogą przełożyć się nie tylko na kiepskie wyniki w nauce, ale także na problemy ze zdrowiem.
 


Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.